Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 08.08.2016, 16:40:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aline, frizat ridicolul? Ți-am spus clar: unde am minți? hulit? înșelat? Te rog să fi cât mai precis, cât mai fix, adică cât mai exact și concret, punct ochit, punct lovit.
În majoritatea postărilor tale, ești doar zeflemitor, acid, extrem de agresiv, ironic și batjoritor.
Deci te rog să te abții în argumentația ta, să-ți mai scape atât de ușor să jignești și să înjuri, ca să nu-ți mai fie șterse postările, că văd că adminul nu te banazează, are motivele lui, pentru care îți îngăduie agresivitatea și aciditatea.
Ti-am aratat si nu doar eu, dai dovada de ignoranta crasa la aspecte esentiale de doctrina ortodoxa, talmacirea Sf. Scripturi si le apaeri cu o logica stramba, perfect sectara in ciuda pretentiilor tale de absolvent de teologie.

Desigur, putem mentiona in treacat si problemele de limbaj injurios cu pretentii de aprindere duhovniceasca.

Vezi topicul "Împotriva EREZIILOR NEO-PROTESTANTE - Cuvântul al II-lea - ICOANELE" unde te-ai facut de ras mai rau decat adventistul iconoclast.

Iar daca e vorba de banat, tu esti la al 3lea cont pe forumul asta si recent ai scapat ca prin urechile acului, dar s-ar putea ca norocul sa nu mai tina mult.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.08.2016 at 16:56:06.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 08.08.2016, 16:53:23
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/credint...ale-69813.html

(...) Crizele patologice, bolile si deranjamentele psihice, produc si alimenteaza deseori falsul misticism. Unor stari de boala se datoreaza multe din asa-numitele viziuni si comunicari cu fiinte din alte lumi. "Ele sunt sustinute insa si de o framantare religioasa in cei ce le produc, ca si in cei ce le accepta, spre deosebire de manifestarile ocultismului, care sunt lipsite de o framantare religioasa, desi sunt insotite si ele de un fior al intalnirii cu nevazutul. Dar daca privim atent, observam ca si framantarea religioasa la subiectele producatoare de false viziuni e bolnavicioasa." Boala psihica, fie mostenita genetic, fie dezlantuita in urma unor socuri emotionale, genereaza apoi si in imaginatia omului unele idei fixe, obsesii si viziuni mai mult sau mai putin religioase.


(...) Tipuri de persoane pseudo-duhovnicesti


Promotorii unor invataturi si practici noi, exponenti ai falsului misticism, straini de Traditia si de Duhul Bisericii Ortodoxe, sunt oameni adesea ei insisi nelamuriti in probleme de morala, de credinta si de viata bisericeasca. Alteori, insa, ei sunt de-a dreptul impostori care folosesc minciuna ca metoda de imbogatire materiala si de alterare a bunei credinte a oamenilor cu care vin in legatura.

Tipul patologic, psihopatul, a carui vocatie mistica apare datorita unor deranjamente psihice personale, este un tip de obicei activ, avand nenumarate "convorbiri cu Dumnezeu" si "vedenii de sus", prin care isi autoalimenteaza mandria sa cu investirea unor misiuni importante chiar pentru omenirea intreaga.


Intre acesti "prooroci" autointitulati, unii sunt psihopati confirmati de stiinta medicala, si tratarea lor necesita cu precadere o interventie clinica (tratament, internare in spital). Altii, insa, a caror boala nu e totdeauna si pentru toti evidenta, se dau drept reprezentanti ai unei spiritualitati autentice cucerindu-si adeptii prin credinta lor puternica in ceea ce spun, credinta sustinuta si prin manifestari exterioare agresive, uneori chiar ridicole si prin "retete" proprii de spiritualitate.


Totdeauna se dau pe sine ca ceva mare si tin neaparat sa fie considerati ca atare, mergand uneori pana la sacralizarea propriilor persoane si obiecte (delir de grandoare). Au adesea "vedenii in duh" sau "convorbiri cu ingeri", despre a caror valoare nu se consulta niciodata cu Biserica si pe care nu le raporteaza niciodata la reperele dumnezeiesti ale Sfintei Scripturi si ale Sfintei Traditii. Duhurile cu care ei comunica le dau un fel de autonomie in cele spirituale, intarindu-le convingerea propriei infailibilitati, incat ajung sa se propovaduiasca pe ei, si nu pe Dumnezeu. Unii ca acestia nu cunosc nimic despre smerenia adevarata, despre dreapta socoteala, despre deosebirea duhurilor, virtuti absolut necesare oricarui crestin dreptmaritor.


Toti acesti "prooroci", avand "comunicari directe cu Dumnezeu", se cred mai presus de Sfanta Scriptura chiar, pe care o folosesc doar ca sa-si argumenteze "misiunea" lor, facand de obicei propaganda de grup, sacrificand orice pentru grup, chiar si logica si bunul simt si omenia insasi; provoaca mari crize sufletesti in ascultatorii naivi si nepregatiti, terorizandu-i aproape, cu propriile lor obsesii si nelinisti. Langa ei nu ai sentimentul seninatatii, al odihnei si al bucuriei pe care-l traiesti la intalnirea cu un om sfant, ci o teribila incrancenare si teama; sunt facatori nu de pace, ci de panica. Apogeul dezechilibrului il ating fanaticii, manevrati clar din umbra de duhurile viclene care-i arunca in excese si exagerari cu totul straine de viata Bisericii.


Impostorul, sau "misticul" mascat, vine cu gand precis de a induce in eroare asupra persoanei si valorii sale, simuland sfintenia pe care n-o poate realiza de fapt si prin aceasta asemanandu-se cu intaiul impostor, ocrotitorul lui (adica diavolul). Precum acela a vrut sa fie ca Dumnezeu, asa si acesta vine ca (un) Hristos, ca profet, ca om sfant si luminat. Impostorul si fatarnicul, "lupi imbracati in haine de oi" (Matei 7.15), simuleaza si, in acelasi timp, deformeaza si discrediteaza continutul doctrinar al Ortodoxiei, urmarind cu intentie inselarea bunei credinte a celorlalti. Resortul interior care-i stimuleaza in avant si in perseverenta, uneori chiar in eforturi ascetice exagerate, e un orgoliu nemasurat, o sete demonica de celebritate pe langa interesele materiale care nu sunt excluse deloc. Prin felul de a vorbi, de a se misca, de a simula minuni, de a profeti, impostorul face "scamatorie" spirituala dezbinand credinta si pe credinciosi; el incepe in Biserica, dar sfarseste in afara ei. Impostorul se foloseste de Evanghelia lui Hristos nu pentru folosul Bisericii si al credinciosilor, ci doar pentru folosul propriu.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 08.08.2016, 16:55:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ti-am aratat si nu doar eu, dai dovada de ignoranta crasa la aspecte esentiale de doctrina ortodoxa, talmacirea Sf. Scripturi si le apaeri cu o logica stramba, perfect sectara in ciuda pretentiilor tale de absolvent de teologie.

Desigur, putem mentiona in treacat si problemele de limbaj injurios cu pretentii de aprindere duhovniceasca.

Iar daca e vorba de banat, tu esti la al 3lea cont pe forumul asta si recent ai scapat ca prin urechile acului, dar s-ar putea ca norocul sa nu mai tina mult.
Aline, când spui că ignor aspectele esențiale (și secundare, adaog eu) ale Bisericii, ale Ortodoxiei, te rog să vi cu: versete Scripturistice și/sau citate ale Sfinților Părinți și/sau Sfinte Canoane și/sau izvoare istorice, ca să dovedești că eu mint și/sau hulesc și/sau înșel.

Iar frăția ta, mereu scapi ca prin urechile acului de banare, în agresivitatea ta continuă, nefondată, atacurile la persoană, ponegriri, batjocoriri, denigrări, calomnieri, din cauza puținei tale iubiri și credințe practic. Mă tot întreb de ce scapi mereu de banare?

În fine, nici nu vreau să aflu răspunsul, sincer, că aș începe să judec aspru, neputințele tale, în loc să îți port neputințele.

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/credint...ale-69813.html

(...) Crizele patologice, bolile si deranjamentele psihice, produc si alimenteaza deseori falsul misticism. Unor stari de boala se datoreaza multe din asa-numitele viziuni si comunicari cu fiinte din alte lumi. "Ele sunt sustinute insa si de o framantare religioasa in cei ce le produc, ca si in cei ce le accepta, spre deosebire de manifestarile ocultismului, care sunt lipsite de o framantare religioasa, desi sunt insotite si ele de un fior al intalnirii cu nevazutul. Dar daca privim atent, observam ca si framantarea religioasa la subiectele producatoare de false viziuni e bolnavicioasa." Boala psihica, fie mostenita genetic, fie dezlantuita in urma unor socuri emotionale, genereaza apoi si in imaginatia omului unele idei fixe, obsesii si viziuni mai mult sau mai putin religioase.

Tipuri de persoane pseudo-duhovnicesti

Promotorii unor invataturi si practici noi, exponenti ai falsului misticism, straini de Traditia si de Duhul Bisericii Ortodoxe, sunt oameni adesea ei insisi nelamuriti in probleme de morala, de credinta si de viata bisericeasca. Alteori, insa, ei sunt de-a dreptul impostori care folosesc minciuna ca metoda de imbogatire materiala si de alterare a bunei credinte a oamenilor cu care vin in legatura.

Tipul patologic, psihopatul, a carui vocatie mistica apare datorita unor deranjamente psihice personale, este un tip de obicei activ, avand nenumarate "convorbiri cu Dumnezeu" si "vedenii de sus", prin care isi autoalimenteaza mandria sa cu investirea unor misiuni importante chiar pentru omenirea intreaga.

Intre acesti "prooroci" autointitulati, unii sunt psihopati confirmati de stiinta medicala, si tratarea lor necesita cu precadere o interventie clinica (tratament, internare in spital). Altii, insa, a caror boala nu e totdeauna si pentru toti evidenta, se dau drept reprezentanti ai unei spiritualitati autentice cucerindu-si adeptii prin credinta lor puternica in ceea ce spun, credinta sustinuta si prin manifestari exterioare agresive, uneori chiar ridicole si prin "retete" proprii de spiritualitate.

Totdeauna se dau pe sine ca ceva mare si tin neaparat sa fie considerati ca atare, mergand uneori pana la sacralizarea propriilor persoane si obiecte (delir de grandoare). Au adesea "vedenii in duh" sau "convorbiri cu ingeri", despre a caror valoare nu se consulta niciodata cu Biserica si pe care nu le raporteaza niciodata la reperele dumnezeiesti ale Sfintei Scripturi si ale Sfintei Traditii. Duhurile cu care ei comunica le dau un fel de autonomie in cele spirituale, intarindu-le convingerea propriei infailibilitati, incat ajung sa se propovaduiasca pe ei, si nu pe Dumnezeu. Unii ca acestia nu cunosc nimic despre smerenia adevarata, despre dreapta socoteala, despre deosebirea duhurilor, virtuti absolut necesare oricarui crestin dreptmaritor.

Toti acesti "prooroci", avand "comunicari directe cu Dumnezeu", se cred mai presus de Sfanta Scriptura chiar, pe care o folosesc doar ca sa-si argumenteze "misiunea" lor, facand de obicei propaganda de grup, sacrificand orice pentru grup, chiar si logica si bunul simt si omenia insasi; provoaca mari crize sufletesti in ascultatorii naivi si nepregatiti, terorizandu-i aproape, cu propriile lor obsesii si nelinisti. Langa ei nu ai sentimentul seninatatii, al odihnei si al bucuriei pe care-l traiesti la intalnirea cu un om sfant, ci o teribila incrancenare si teama; sunt facatori nu de pace, ci de panica. Apogeul dezechilibrului il ating fanaticii, manevrati clar din umbra de duhurile viclene care-i arunca in excese si exagerari cu totul straine de viata Bisericii.

Impostorul, sau "misticul" mascat, vine cu gand precis de a induce in eroare asupra persoanei si valorii sale, simuland sfintenia pe care n-o poate realiza de fapt si prin aceasta asemanandu-se cu intaiul impostor, ocrotitorul lui (adica diavolul). Precum acela a vrut sa fie ca Dumnezeu, asa si acesta vine ca (un) Hristos, ca profet, ca om sfant si luminat. Impostorul si fatarnicul, "lupi imbracati in haine de oi" (Matei 7.15), simuleaza si, in acelasi timp, deformeaza si discrediteaza continutul doctrinar al Ortodoxiei, urmarind cu intentie inselarea bunei credinte a celorlalti. Resortul interior care-i stimuleaza in avant si in perseverenta, uneori chiar in eforturi ascetice exagerate, e un orgoliu nemasurat, o sete demonica de celebritate pe langa interesele materiale care nu sunt excluse deloc. Prin felul de a vorbi, de a se misca, de a simula minuni, de a profeti, impostorul face "scamatorie" spirituala dezbinand credinta si pe credinciosi; el incepe in Biserica, dar sfarseste in afara ei. Impostorul se foloseste de Evanghelia lui Hristos nu pentru folosul Bisericii si al credinciosilor, ci doar pentru folosul propriu.
Da, frumos articolul. Mulțumim mult, soră "crinrin".

Subscriu, sunt total de acord. Deși oarecum, parcă prea aerisit articolul, dar e adevărat.

Trebuie să avem extrem de mare grijă cui punem acele... îndreptări, practic, cât de vindecați suntem noi și cât de mult putem vindeca pe alții.

Fiindcă în aparență, de exemplu sora "nacu simona" poate fi acuzată de fals misticism, dar intențiile ei sunt bune, și eu la fel pot fi acuzat, și frăția ta "crinrin" la fel, ca și Arsenie Boca la fel, cu toții putem fi acuzați de diverse numiri... să le spunem.

Dar cât de bune sunt intențiile noastre? Cât de eficiente? Cât de precise și ce putere au, în Cine, de la Cine? Duhul Sfânt sau demonii?
Înmulțim noi oare cu adevărat harul Sfântului Botez, harul Sfintei Mirungeri, harul Sfântului Maslu, harul Sfintei Spovedanii, harul Sfintei Împărtășanii...

Însă depinde cine ne "acuză", cât de fondată este acuzarea, cu ce scop ne acuză? Scopul de a ne ponegri sau de a ne vindeca? Ce facem concret, odată ce vedem boala, și acuzăm, ce facem pentru vindecarea ei, a persoanei suferinde...

Subiectul rămâne deschis, oricum ca și cultură generală, încurajez citirea articolului postat de sora "crinrin", și de bărbați și de femei mai ales, care suferă cel mai mult de fals misticism, dar sunt foarte mândre și ascunse, dar și cartea "Psihiatria pentru duhovnici" de părintele Dmitri Avdeev, la fel de bărbați și de femei :



Pomeniți și iertați.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 17:07:52.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 08.08.2016, 16:57:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"vsovi", ești sectant și eretic, iar pentru că ești îngăduit aici, este fiindcă te iubim,
Fraza asta e de gala umorului involuntar. :)


Citat:
cum și Domnul te iubește, chiar dacă îți bați joc de Ortodoxie și de Adevăr, hulind și mințind, cu trâmbițe și alte înșelări demonice, pe care orb și bolnav fiind, nu le vezi.
Fraza asta cred că depășește orice am știut noi pînă azi despre umor.

Nu te mint dragul meu și nu te înșel cum văd că iar te hazardezi să faci acuzații gratuite și neacoperite decît tu te înșeli prin diversiunile tale.

Defapt tu nu crezi și nu vrei să crezi ce-ți mărturisesc și pentru că tu nu crezi ce-ți spun atunci musai eu sunt vinovat și îmi verși mereu toată mocirla și josnicia necredinței tale lăudăroase în capul meu.

De ce persiști în calomnie și denigrare? Ce ți-am făcut? Pentru că ți-am mărturisit că cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice sunt de la Dumnezeu?

De asta eu hulesc, și de asta eu îmi bat joc de ortodoxie? De asta eu mint și eu sunt bolnav și sunt orb? Doar pentru că asta vrei tu să crezi despre mine ca să te autoîndreptățești? Păi tu ești josnic crezînd așa ceva despre mine și nu eu care mărturisesc Adevărul crezînd.



Citat:
Iar eu propun să fi banat, fiindcă nu știi să scrii cu bun simț, scrii mult, foarte mult și spui foarte puțin, repetând mereu aceleași lucruri.
Ți-am spus că fraze din astea sunt de gala umorului trist! (Păi nu se vede cine nu are bun simț? Oare nu se vede? Ce părere ai?)

Deci iată încă unul care își manifestă credința prin a cere bannarea, el care repetă mereu: că sunt eretic, că sunt sectant, că sunt nebun, că îmi bat joc de ortodoxie, că mint, că înșel, și tot ce e mai urît pe lume și mințind și denigrînd și făcînd toate josniciile astea la adresa mea tot el are dreptul să îmi ceară bannarea? De ce Emiliane? Pentru că scriu mult și repet aceleași ''nimicuri''? Păi eu repet Adevărul dragul meu pe cînd tu denigrîndu-mă la nesfîrșit văd că repeți minciuna și mai și zici că repeți asta din iubire creștină.

Să știi că mă doare ceea ce faci... fiindcă o astfel de mărturisire ca a ta e o mărturisire josnică dovedind clar cine e înșelatul... din păcate pentru tine, și pentru mine căci eu te iubesc sincer și nu așa ca tine.

Măi de ce nu cer oare eu să vă banneze adminul pe voi că eu sunt cu mult dinaintea voastră pe forumul și pe site-ul ăsta?.. păi sunt de vre-o 10 ani și sunt cel mai bătrîn dintre voi. De ce oare nu cer eu să vă banneze pe voi adminul? Ia spune? De ce?


Citat:
Aline, mulțumesc frumos pentru părerea ta, dar am rugămintea să-mi arăți greșelile din postările mele, cu ce am înșelat, cu ce am mințit, cu ce am hulit, poate în mesaj privat sau chiar public, că nu avem nimic de ascuns, în dragostea noastră, nu?
Păi nu se vede din postarea de față ce fel de dragoste ai dumneata? Nu te-ai lămurit nici acuma ce fel de dialog josnic porți... numind asta dragoste creștină?.. și mărturisire ortodoxă. Pe bune? Așa ai învățat tu la Teologie?.. că văd că ești mare Teolog Emiliane dragă.

Citat:
Ca să mă lămurești mai bine, dar mesaj privat, ca să existe riscul să-ți mai fie șterse postări din cauza jignirilor și înjurăturilor, anume șterse postările, ca să nu fie nevoie să fi banat.
Dragii mei, eu chiar că nu vă urăsc ci am dragoste creștină pentru voi, și pentru AlinB și pentru Jonny, și pentru Copăcel și pentru Emilian-Igor și tocmai din asta rezultă că o am, că vă rabd și că vă iert și că nu doresc să fiți nici cenzurați nici banați ci să vi să permită să spuneți ceea ce credeți.

Dar asta nu înseamnă că vreau să persistați în denigrări și acuzații gratuite la adresa mea sau a altora ci aș vrea să vă reveniți din cădere și din josnicii ironice înapoi la statura unui creștin ortodox care își respectă statutul de om cinstit și care dialoghează frumos și creștinește cu colegii de forum.... așa ca mine.

Dacă nu se poate să vă revizuiți atitudinea, nu cer bannarea voastră deși sunt mai bătrîn ca voi și sunt de la începuturile forumului pe aici ci uite, vă rabd în continuare din dragoste de Dumnezeu... toate necredințele voastre foarte simpatice, vărsate cu multul la adresa mea.

Last edited by vsovi; 08.08.2016 at 17:16:13.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 08.08.2016, 16:57:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aline, când spui că ignor aspectele esențiale (și secundare, adaog eu) ale Bisericii, ale Ortodoxiei, te rog să vi cu: versete Scripturistice și/sau citate ale Sfinților Părinți și/sau Sfinte Canoane și/sau izvoare istorice, ca să dovedești că eu mint și/sau hulesc și/sau înșel.
Tu ai venit cu niste idei foarte originale de teologie pretins ortodoxa si cand ti s-a cerut sa vii cu citate din Sf. Parinti care sa le sprijine, te-ai facut ca nu vezi sau le-ai inlocuit cu pseudo-logica ta "originala".

Citeste mai sus despre "delirul mistic" de sorginte patologica, s-ar putea sa-ti fie util daca iei problema in serios.

Citat:
Iar frăția ta, mereu scapi ca prin urechile acului de banare, în agresivitatea ta continuă, nefondată, atacurile la persoană, ponegriri, batjocoriri, denigrări, calomnieri, din cauza puținei tale iubiri și credințe practic. Mă tot întreb de ce scapi mereu de banare?

În fine, nici nu vreau să aflu răspunsul, sincer, că aș începe să judec aspru, neputințele tale, în loc să îți port neputințele.
Sincer, tot nefondat crezi ca ai mai fost banat de 2 sau 3 ori?

Nu te mai da lovit, ca esti numarul unul la improsat oamenii cu calificative si acuzatii sub masca falsei iubiri, falsei smerenii si falsei aprinderi duhovnicesti.

Da. poate ca actor aveai succes dar asa, nimeni nu inghite povestile tale, nu-l mai lua pe vsovi de sus ca sunteti fix la acelasi nivel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.08.2016 at 17:08:10.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 08.08.2016, 17:26:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Hai mai Igor, atata te-ai rugat de el sa faca un topic in care sa discutati amandoi ca sa-l convingi ca greseste si acum ii zici ca-i sectar si vrei sa fie banat ? Dupa ce te-ai ratoit la admin si la ceilalti ca l-au banat ? :)
Reply With Quote
  #327  
Vechi 08.08.2016, 17:26:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu ai venit cu niste idei foarte originale de teologie pretins ortodoxa si cand ti s-a cerut sa vii cu citate din Sf. Parinti care sa le sprijine, te-ai facut ca nu vezi sau le-ai inlocuit cu pseudo-logica ta "originala".

Citeste mai sus despre "delirul mistic" de sorginte patologica, s-ar putea sa-ti fie util daca iei problema in serios.
Singurul loc, unde să zicem am venit cu idei mai originale, a fost topicul unde am apărat cu biruință, Sfintele Icoane, fiindcă am menținut topicul în "sola scriptura", de ce? Fiindcă doar prin asta pot respira ereziile neo-protestante, e singurul medicament care îl acceptă, iar pentru vindecarea lor, nu ne rușinăm în Duhul Sfânt și lucrarea cu harul Lui, să le arătăm că Biserica, Ortodoxia, are fundament biblic, în absolut tot ce face.

Apoi, acele idei originale, n-au fost niciunde, niciodată, împotriva Scripturii și/sau împotriva Sfinților Părinți. Iar dacă am greșit să-mi fie spus clar: aici ai greșit, fiindcă uite, Sfântul acesta, spune asta: "..." și te contrazice.

Acesta e un dialog civilizat, cu bun simț, cu responsabilitate și asumarea faptelor. Nu în spatele unui pseudonim "Alin B." împroști cu nimicuri... Nu se face așa...

De asemenea îți recomand și eu să citești articolul postat de "crinrin", dar mai mult recomand cartea "Psihiatria pentru duhovnici", am postat-o mai sus, pe care eu am citit-o, mi-a fost făcută cadou de o persoană foarte apropiată și dragă, care vrea să mă vadă preot sub orice formă, și care carte cred că te va ajuta enorm în agresivitatea ta pe forum... Nădăjduiesc...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sincer, tot nefondat crezi ca ai mai fost banat de 2 sau 3 ori?

Nu te mai da lovit, ca esti numarul unul la improsat oamenii cu calificative si acuzatii sub masca falsei iubiri, falsei smerenii si falsei aprinderi duhovnicesti.

Da. poate ca actor aveai succes dar asa, nimeni nu inghite povestile tale, nu-l mai lua pe vsovi de sus ca sunteti fix la acelasi nivel.
Da, am două banări, slavă Domnului, le-am meritat din plin.

Prima banare, când am postat cu numele meu real, fără pseudonim (lucru care nu-l văd greșit, n-am nimic de ascuns) dar am început să răspund la topicuri vechi de ani de zile, la care adminul vedea că nu are rost să mai răspundem, și le-am luat pe rând începând de la cel mai vechi și nici nu spuneam mare lucru de folos spre mântuire, și nici nu am citit regulile forumului. Am meritat banarea, categoric.

Iar a doua banare, cu pseudonimul "Daniel_ortodox", am fost banat fiindcă am răspuns foarte aspru și acid, fratelui "Mihail_c.", am răspuns practic în cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur, punându-le în postarea mea, dar mai bine era dacă puneam direct citatul Sfântului Ioan Gură de Aur. Acea banare am meritat-o încă și mai mult, decât prima, fiindcă mi-a lipsit total discernământul, dragostea, buna cuviință, trezvia, dreapta socoteală, rugăciunea și tot lucrul bun, necăutând să port neputințele celuilalt.

Dar tu câte banări ai ?
Și de ce ai 17 mii de postări, majoritatea cu 4-5 cuvinte, fără să spui mare lucru, mereu neargumentat, majoritatea postărilor tale plin de agresivitate, atacuri la persoană, zeflemitor, calomniator, ponegrești și jignești, pe nerusuflate.
Tu de câte ori meritai să fi banat ?

Frățiorul meu drag... Să ne iertăm unii pe alții... :)

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Hai mai Igor, atata te-ai rugat de el sa faca un topic in care sa discutati amandoi ca sa-l convingi ca greseste si acum ii zici ca-i sectar si vrei sa fie banat ? Dupa ce te-ai ratoit la admin si la ceilalti ca l-au banat ? :)
Frate Iuliu :) ...rățoit, e un cuvânt prea puternic, îl găsesc chiar vulgar... Era o recomandare, de a nu fi banat. Dar tot citindu-l, văd că am greșit... mai greșim că suntem oameni... nu?

Dar uite, fiindcă ai cerut în mod expres, să-i răspund, îi voi răspunde, la o postare de aici, pentru tine...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 17:29:30.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 08.08.2016, 17:28:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Trebuie să avem extrem de mare grijă cui punem acele... îndreptări, practic, cât de vindecați suntem noi și cât de mult putem vindeca pe alții.
Articolul încearcă să arate câteva trăsături ale falsului mistic. Spre exemplu, că nu e liniștit, ci agitat, că nu odihnește, ci obosește și panichează, consideră că are o legătură aparte cu Dumnezeu, el fiind un ales care nu trebuie să supună Bisericii toate revelațiile și viziunile sale.

Așa îl pot vedea cei din afară, care nu sunt prinși în mreaja lui seducătoare. El însuși, însă, foarte greu se va identifica pe sine cu portretul de mai sus. Ar putea-o face dacă s-ar smeri, dacă s-ar spovedi cu toată sinceritatea, încredințându-i duhovnicului toate viziunile, faptele și vorbele sale, precum și faptul că se consideră un ales al lui Dumnezeu, că are o misiune mai aparte. Această misiune ar trebui să o pună sub semnul întrebării și să-l lase pe duhovnic să i-o confirme sau să i-o infirme.

Să ia aminte și la propriile vise, pentru că ele ne transmit adesea ceva despre noi, despre starea noastră lăuntrică. Spre exemplu, dacă mă visez vorbind în mijlocul unei mulțimi, încântarea pe care o resimt este cel mai probabil rodul slavei deșarte.

În general vorbind, ca să te asiguri că nu cazi în această plasă a falsului misticism trebuie să fii în primul rând preocupat de propriile tale păcate, să le identifici și să te eliberezi de ele. Odată începută această lucrare, nu știu dacă vei putea vreodată considera că ai ajuns la capătul ei. Beneficiile ei sunt cunoscute: smerirea treptată și lepădarea de sine.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 08.08.2016 at 17:34:52.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 08.08.2016, 17:33:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Iuliu :) ...rățoit, e un cuvânt prea puternic, îl găsesc chiar vulgar... Era o recomandare, de a nu fi banat. Dar tot citindu-l, văd că am greșit... mai greșim că suntem oameni... nu?

Dar uite, fiindcă ai cerut în mod expres, să-i răspund, îi voi răspunde, la o postare de aici, pentru tine...
Nu ti-am cerut nimic, Doamne fereste ! Ma bucur ca macar odata recunosti si tu ca ai gresit. :)
Reply With Quote
  #330  
Vechi 08.08.2016, 17:37:58
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, soră, frumoase canoane ai ales, dar tu ai spus altceva, când făceai pe femeia "duhovnic". Ai spus așa :



Deci la prostioarele astea "duhovnicești" te întreb să răspunzi, doamnă "duhovnic" :

Întrebarea 1:
Care Sfânt Canon, la care Sfânt Părinte, spune că cei care se căsătoresc în stare de desfrânare nu se mântuiesc ?

La Canonul 26 al Sfântului Vasile, se recomandă îndreptarea cu epitimie a celor ce au căzut în desfrânare, ca să fie despărțirea de desfrânare, nu despărțirea de persoană. Fiindcă spune ca cei ce au desfrânat să rămână totuși împreună, ca să nu se întâmple ceva mai rău, spune Sfântul Vasile.

"drept aceea, de-ar fi cu putință să se despartă cei ce se împreună prin desfrâu"



Deci la tine asta este egal cu "de ar fi cu putinta, cei ce traiesc in desfranare sa se desparta de desfrau"? Deci nu se refera la despartirea persoanelor?
Adica este atat de greu - daca nu imposibil - sa te desparti de desfrau, incat si Sfantul Vasile cel Mare se indoieste ca ar fi cu putinta ca cei doi sa se desparta de desfrau, incat ajunge sa spuna:"De-ar fi cu putinta"???!!!

Mai, oameni buni, aveti mila si sariti-mi in ajutor!
Voi cititi ce scrie acest om aici?
Aparati Biserica, aparati adevarul canoanelor!
Nu stati si va uitati cu indiferenta la ce scrie acest om care si-a pierdut mintile!

Adica ramane la latitudinea pacatosilor? Si daca nu vor sa se desparta de desfrau, lasa-i Vasile in continuare in desfrau, sau sa se casatoreasca oricum, nespovediti, necanonizati, direct de la mama desfraului, in mijlocul Tainei Cununiei!

Canonul spune, repet:

"...să se despartă cei ce se împreună prin desfrâu,
aceasta este mai bine. Iar dacă cu tot dinadinsul le va plăcea
împreună viețuirea, apoi să cunoască epitimia pentru desfrâu"

Asadar sa se desparta "cei", e vorba de ei, de desfranati, sa se desparta, ca-i mai bine. Dar daca nu vor sa se desparta si le place "impreuna vietuirea", atunci sa ramana impreuna, dar sa primeasca epitimia.

Adică exact ce spuneam și eu: că dacă se despart vor mai merge fiecare în parte și ea și el, și se vor mai desfrâna cu încă 5-6,

Asta zice Vasile? Asta o spui tu.Aici Sfantul Vasile spune ca decat sa traiasca in desfrau, e mai bine sa se desparta decat sa se casatoreasca dupa ce au desfranat. Si acest lucru nu-l spune doar Sfantul Vasile, ci si alti sfinti, pentru ca este in firea lucrurilor. Dar exista si o alta varianta, mai putin buna decat despartirea, si acest lucru este sa se casatoreasca decat sa nu vrea sa se desparta si sa traiasca in continuare in desfrau, nevoind a se desparti. Si daca aceia aleg sa ramana impreuna, atunci sa primeasca si epitimia pentru desfranati, dar numai in caz de casatorie. Pentru ca nu poti sa fii si cu Dumnezeu si cu mamona.Caci daca nu fac nici epitimie, atunci nu are valoare casatoria, caci Dumnezeu nu binecuvinteaza desfranarea.Dumnezeu ne iarta de orice pacat, daca insa si noi ne pocaim.


Doamne ferește de acei 5-6 sau de mai mulți, sau alte rele mai mari vor face, până să ajungă să se căsătorească. Dacă se vor mai căsători... Apoi cu cine se vor căsători? Nu cunosc nimic despre persoana aceea nouă, dar ei se cunosc, au stat 8 ani împreună.

Întrebarea 2:
Care Sfânt Canon, la care Sfânt Părinte, spune că cei care au început cunoașterea intimă, trupească, obligatoriu să se despartă?

Tocmai ce ti l-am scris si l-ai si citit, doar ca nu spune acolo "obligatoriu", ci "daca este cu putinta".

Fiindcă ai început în acest topic să tuni și să fulgeri pentru despărțirea lor și pentru ca ei să nu se căsătorească. Fără să cauți nici câtuși de puțin să-i înțelegi, să aplanezi, să împaci, să vindeci, n-ai ținut cont de circumstanțe, experiență, practic de iubire, de posibilități, de înfăptuiri, n-ai avut nădejde, discernământ, dreaptă socoteală, trezvie...

Minti cu nerusinare. Nu am spus sa se desparta neaparat ci am spus ce spune canonul, ca ar fi bine sa se desparta tinand cont de desfranarea anterioara, si apoi am continuat aratand sa nu se cunune in acea stare a desfranarii, ci sa se spovedeasca si sa primeasca canon de la preot, pe care implinindu-l au sansa mantuirii. Insa nu-i de mirare ca in felul tau sucit de a intelege lucrurile, nu ai inteles absolut nimic din ce am scris eu acolo.

Întrebarea 3:
Dacă Sfântul Canon dă oprire de la Împărtășanie 7 ani pentru o femeie ce a făcut un avort (nu mai multe avorturi), tu ca femei "duhovnic", cum aplici Sfântul Canon în nebuniile secolului 21 în care suntem, pentru un om care vrea să se pocăiască? O oprești 7 ani de la Împărtășanie? Și dacă moare în acei 7 ani, ai pierdut sufletul ei, moare neîmpărtășită, din mâinile tale se cere sufletul ei, sângele ei, spune Scriptura.

Cum aplici duhovnicia? Cum înțelegi, trăiești, dăruiești duhovnicia? Cum aplici vindecarea? Cum operezi cu bisturiul Sfintelor Canoane, tumoarea canceroasă a păcatelor și patimelor?

Tu cum le-ai aplica? pentru ca eu nu sunt duhovnic si nu spovedesc pe nimeni.Tu insa fara sa fii duhovnic, fara sa spovedesti pe cineva, l-ai si scutit de epitimii, lasandu-l sa zburde liber in ce pacate vrea acela, fara a-l avertiza de pericol.



În viața mea n-am nesocotit Sfintele Canoane și mai ales duhovnicia.

Mai bine cancer și leucemie și moarte, să-mi dea Dumnezeu, decât să nesocotesc Sfintele Canoane și duhovnicia ! Amin De ce?

Fiindcă duhovniciile sunt practic Sfinte Spitale de salvare a sufletului, pentru mântuire, pentru Împărăția Cerurilor ! Teme-te de duhovnicie ca de focul cel mai puternic, fiindcă asta este. Când am citit despre ce este și cum este și ce trebuie să fie preotul, în tratatul Sfântului Ioan Gură de Aur, am încremenit, am înlemnit, de frică și emoție și spaimă, nu degeaba a stat ascuns Sfântul Ioan Gură de Aur, 7 ani prin peșteri și pustiuri, când a fost chemat și au vrut să-l facă preot.

Ai incremenit? Si atunci de ce faci pe tamaduitorul si dezlegatorul epitimiilor, cu atata larghete, de parca ai fi Sfantul Petru cu toate cheile din dotare?

Și a spus: iadul este pavat cu fețe bisericești de episcopi și preoți... Ce cuvinte în Duhul Sfânt ! Extraordinar ! Acestea sunt duhovniciile, înțelepciunea și posibilitatea, în funcție de ce este în tine și ce ai înmulțit, de a lucra cu harul Duhului Sfânt, în conlucrare și comuniune cu Duhul Sfânt Dumnezeu Însuși !

Și-atunci o femeie? Duhovnic? Nu, ea e bătaia de joc a demonilor, ca și mihaela din noul ierusalim de la pucioasa sau alți înșelați de demoni.

Spui că ai ajuns la bătrânețe?
Femeie, ar trebui să mustești de înțelepciune și dragoste și smerenie și discernământ și putere duhovnicească de a lucra cu harul Duhului Sfânt, să mustești de ascultare față de Biserică și de episcopii și preoții cei luminați și îndumnezeiți ai Bisericii, și din preaplinul tău, în fiecare cuvânt să se arate mărturisirea ta, dragostea de Hristos și de toți oamenii, de sfințenia care o dorești înmulțită necontenit printre oameni, de dorirea mântuirii tale și a celor din jurul tău...

Aici ai dreptate, frate!

Ai citit în Scriptură, soră, de bătrânețile nebunești și stricate? Să te ferească Dumnezeu de așa ceva.

Sa ma fereasca, Amin!

Oprește-te din a mai face pe femeia "duhovnic". Fiindcă nu ești și nu vei fi vreodată bună să fi duhovnic.


???

Mințile feminine sunt mămoase, sunt pline de dorință de a crește copilul, de a mângâia, de a păzi de foc și apă, de aceea sunt fie radicale, fie prea dulci și îngăduitoare, prea mămoase, și pot fi amăgite foarte ușor de demoni, sunt foarte ușor scoase din supunere, mai ales când au adunat un bagaj de experineță, au multă părere de sine, se răzvrătesc ușor și astfel sunt manipulate ușor de necurați, suferă mai intens, au delicatețe și sensibilitate mai puternică, și altele, un total de lucruri nepotrivite pentru duhovnicie, de aceea femeile nu vor fi niciodată bune să fie preoți, sau duhovnici, iar Duhul Sfânt ne-a îndrumat bine în acest aspect. Ele pot să călăuzească, însă doar în mărturisirea prin viața lor curată de zi de zi, prin gândurile, cuvintele și faptele lor curate, dar fără duhovnicie, care sunt lucruri mult chiar și peste măsura majorității covârșitoare și a bărbaților (mă străduiesc și eu din răsputeri, în multe aspecte să înțeleg duhovnicia, pentru a fi pregătit când și dacă voi ajunge preot), deci ele pot să mărturisească pe Hristos și întărirea spre mântuire a Bisericii și prin cateheze și omilii, în casa lor, în mijlocul altor femei, sau prieteni, rude, în sat, comună, oraș, sau chiar și în Biserică, după Sfintele Slujbe, dar fără aspecte de povățuire duhovnicească, ci amintire, poate recomandare, pe un stabiliment cât mai adânc înrădăcinat în Hristos.

Iartă-mă și Dumnezeu să ne ajute.

Sa ne ajute Dumnezeu pe toti!
Reply With Quote
Răspunde