Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.06.2007, 17:27:37
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
poti sa imi arunci cerneala in ochi. insa biserica ortodoxa pe stil nou a participat in mod activ in pierderea crestinilor ortodoxi pe stil vechi.

am vazut pe acest site: negarea stiintei, negearea umanitatii, negarea artei, negarea culturii, negarea democratie si acum negam si istoria doar din motive ideologice.
In ce fel si ce inseamna "piererea" crestinilor ortodocsi pe stil vechi ?

In rest raspunsul tau merge in acelasi ton cu restul parerilor tale. Ti-ai pus in cap un lucru, si orice ti s-ar explica, tot lucrul acela il tii.


Reply With Quote
  #82  
Vechi 28.06.2007, 17:40:54
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Scuze ca intervin cumva pe alaturi, dar mesajul de mai sus mi-a starnit niste curiozitati.
1.Ce face omul simplu, mirean, cand episcopii nu sunt in acord, sunt impartiti intr-o anumita problema (care il priveste direct si pe mirean)? (am in minte o situatie concreta, nu intreb intr-o doara);

2. Daca sinodul unei biserici ortodoxe ar hotari unirea cu catolicii si asta prin compromisuri ale ortodocsilor (ex recunoasterea Papei ca stapan al Bisericii), ce ar fi de facut?
Eu zic ca daca societatea moderna relativizeaza unele valori, nici noi crestinii nu scapam intru totul de aceast curent de gandire.


Daca Sinodul ia o hotarire, firesc, dupa cinstea ce o datoram mai marilor Bisericii si indrumatori ai nostri, este sa o urmam. Asa s-a facut pana acum si asa s-a cladit invatatura Bisericii noastre.
Daca am face altfel, la fel de bine ar putea nega cineva oricare din hotaririle anterioarelor sinoade, si iata ca fiecare ne facem judecatori.


E greu de crezut ca Sinodul unei Biserici Ortodoxe sa ia o hotarire de acest fel, asta ar desprinde-o de Ortodoxia mama.
E si mai greu de crezut insa ca intreaga Biserica Ortodoxa, in dorinta firesca de impacare si unitate, in care nadajduim sa fim si cu Biserica Catolica, va face compromisuri care sa o abata de la adevar, asa incat sa fie nevoie tocmai unii ca noi, care prin ravna si statornicia noastra sa ne salvam in chip eroic :)

Sint de acord ca trebuie sa judecam si cu mintea noastra, sa intelegem binele si raul, dar fiind sub indrumarea duhovnicilor nostrii, sint sigur ca Biserica nu se va pierde.


Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.06.2007, 15:36:07
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Citat:
În prealabil postat de romandragut
poti sa imi arunci cerneala in ochi. insa biserica ortodoxa pe stil nou a participat in mod activ in pierderea crestinilor ortodoxi pe stil vechi.

am vazut pe acest site: negarea stiintei, negearea umanitatii, negarea artei, negarea culturii, negarea democratie si acum negam si istoria doar din motive ideologice.
In ce fel si ce inseamna "piererea" crestinilor ortodocsi pe stil vechi ?

In rest raspunsul tau merge in acelasi ton cu restul parerilor tale. Ti-ai pus in cap un lucru, si orice ti s-ar explica, tot lucrul acela il tii.

pierderea... in contextul meu se refera la un pic de macel.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.06.2007, 15:37:10
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

nu mi-am pus nimic in cap. insa TU NU ESTI IN STARE sa stergi cu buretele istoria. daca vrei te ajuta cu bibliografie.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.06.2007, 18:34:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
nu mi-am pus nimic in cap. insa TU NU ESTI IN STARE sa stergi cu buretele istoria. daca vrei te ajuta cu bibliografie.
Da, chiar te rugam sa vii cu ceva bibliografie si eventual un rezumat pe scurt, caci eu de macel facut de BO nu am auzit. Ar fi interesant de stiut.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.06.2007, 19:14:10
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.625
Implicit

Anca, RD o tot da cu pogromul evreiesc din Rusia Tzarista care i s-a explicat de n ori ca a fost organizat de anumite fractiuni imperiale antisioniste, deci de ARMATA,de cazaci de pe Don, nu de biserica Pravoslava Rusa. Sper de data asta sa inteleaga. Celebrul film muzical clasic "Fidler on the Roof" prezinta foarte clar situatia de atunci.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 29.06.2007, 20:46:45
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.625
Implicit

"Fiddler on the roof", Violonistul de pe acoperis
Reply With Quote
  #88  
Vechi 30.06.2007, 12:02:47
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Citat:
În prealabil postat de irina77
Scuze ca intervin cumva pe alaturi, dar mesajul de mai sus mi-a starnit niste curiozitati.
1.Ce face omul simplu, mirean, cand episcopii nu sunt in acord, sunt impartiti intr-o anumita problema (care il priveste direct si pe mirean)? (am in minte o situatie concreta, nu intreb intr-o doara);

2. Daca sinodul unei biserici ortodoxe ar hotari unirea cu catolicii si asta prin compromisuri ale ortodocsilor (ex recunoasterea Papei ca stapan al Bisericii), ce ar fi de facut?
Eu zic ca daca societatea moderna relativizeaza unele valori, nici noi crestinii nu scapam intru totul de aceast curent de gandire.


Daca Sinodul ia o hotarire, firesc, dupa cinstea ce o datoram mai marilor Bisericii si indrumatori ai nostri, este sa o urmam. Asa s-a facut pana acum si asa s-a cladit invatatura Bisericii noastre.
Daca am face altfel, la fel de bine ar putea nega cineva oricare din hotaririle anterioarelor sinoade, si iata ca fiecare ne facem judecatori.


E greu de crezut ca Sinodul unei Biserici Ortodoxe sa ia o hotarire de acest fel, asta ar desprinde-o de Ortodoxia mama.
E si mai greu de crezut insa ca intreaga Biserica Ortodoxa, in dorinta firesca de impacare si unitate, in care nadajduim sa fim si cu Biserica Catolica, va face compromisuri care sa o abata de la adevar, asa incat sa fie nevoie tocmai unii ca noi, care prin ravna si statornicia noastra sa ne salvam in chip eroic :)

Sint de acord ca trebuie sa judecam si cu mintea noastra, sa intelegem binele si raul, dar fiind sub indrumarea duhovnicilor nostrii, sint sigur ca Biserica nu se va pierde.

Nici una din cele doua biserici nu va face compromisurii. Si nu cred ca aici este vb numai de abaterea de la "adevarul fiecarei biserici" ci si de interese politice. Sa nu uitam ca Vaticanul este un stat in stat iar papa vrem nu vrea are si putere politica. Mai mult decat atat,pe plan diplomatic trebuie sa va amintesc ca Vaticanul are si reprezant(nuntiul papal). Asa ca sa nu mai nadajduim la ceva imposibil. Cat despre contributia biserici ortodoxe la piererea crestinilor ortodocsi pe stil vechi, nu cred ca e cazul. Oricum noi am fost lasati de Sus cu posibilitatea de a alege ceea ce credem ca este bine. Asa ca fiecare face ce crede ca e bine pt sufletul lui.
Imi cer scuze ca am abatut un pic discutia de la subiectul ei, dupa cum a spus romandragut "adesea discutiile sunt "decapitate" prin cate o inserare a unei noi idei".
Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #89  
Vechi 30.06.2007, 21:52:51
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Credinciosii ortodocsi rusi de rit vechi sau desprins din ierahia ortodoxa din cauza reformelor facute de patrarhul Nikon.
Referinta
http://en.wikipedia.org/wiki/Patriarch_Nikon

Miscarea de se numeste Rakol.

http://en.wikipedia.org/wiki/Raskol

Credinciosii de rit vechi au fost persecutati, dupa anul 1685 "existand o perioada de tortura si executii".

http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Believers




Reply With Quote
  #90  
Vechi 30.06.2007, 23:29:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Credinciosii ortodocsi rusi de rit vechi sau desprins din ierahia ortodoxa din cauza reformelor facute de patrarhul Nikon.
Referinta
http://en.wikipedia.org/wiki/Patriarch_Nikon

Miscarea de se numeste Rakol.

http://en.wikipedia.org/wiki/Raskol

Credinciosii de rit vechi au fost persecutati, dupa anul 1685 "existand o perioada de tortura si executii".

http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Believers



Din cate stiu pe Wikipedia poate scrie oricine. Deci nu este o sursa demna de incredere. Alta bibliografie nu ai? Ceva carti scrise pe aceasta tema ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doua sfinte mucenite Hartford Sfinti Parinti (Patrologie) 25 01.01.2013 20:30:17
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 16:41:36
pelerinaj LOCURILE SFINTE hyllary Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.04.2010 21:09:23
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34