Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2013, 13:27:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Ce inseamna "sarac cu duhul"?

In articolul de astazi de pe site se incearca o explicatie.
http://www.crestinortodox.ro/editori...ul-142303.html

Acum eu inteleg ce vrea sa spuna articolul, dar daca este asa, atunci inseamna ca termenul a fost gresit tradus. Cum era oare scris in original?

Eu am cautat pe net si am gasit explicatii si in alte limbi.

Se vorbeste despre mai multe simboluri:
Dar mai intai definitia simpla: sarac - a nu avea
duh - spirit, minte, suflare de la Dumnezeu
(greu de definit)
Acum simbolurile date:

- saracie in fata lui Dumnezeu - contrariul avutiei materiale, trupesti
Sa nu ai decat pe Dumnezeu.
- saracia, cale de urmare a lui Dumnezeu
- eliberare, renuntare la cele lumesti
- smerenie

In multe locuri este tradus/interpretat cu prostie, lipsa de gandire, de minte.

Si totusi acel "duh" mie nu mi se pare corect interpretat. Pentru ca duh este ceva ce trebuie sa ai si nu sa fii sarac de el. Duhul este ceva de la Dumnezeu dat omului, suflarea de viata si credinta pe care omul o primeste de la Dumnezeu la creatie.
Induhovnicit inseamna mai bun, cu un nivel mai inalt de credinta.

http://ro.orthodoxwiki.org/Duh
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2013, 13:42:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În ce am văzut eu la cei mai mulți dintre cei ce au scris și au tâlcuit Fericirile înseamnă "smerenie".
Vezi de altfel și catehismul: http://www.edj.ro/index.php/catehism/368-fericirile
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2013, 22:24:51
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca interpretarea este cea de "prost", atunci sintagma este un mare adevar.

Daca e vorba de "smerit", este de asemenea un mare adevar, indiferent daca esti credincios sau nu. Este o lege naturala.

Nu cred ca alte interpretari mai au sens, ca in nici intr-un caz nu poate fi vorba de Duhul Sfant si nici de spirit sau suflet caruia i se mai spune uneori si duh.

Deci, dupa parerea mea, exista doua posibilitati: "prost" sau "smerit", iar in ambele cazuri sintagma este adevarata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2013, 23:44:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

sărac cu duhul = sărac în păcate
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2013, 23:53:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Daca interpretarea este cea de "prost", atunci sintagma este un mare adevar.

Daca e vorba de "smerit", este de asemenea un mare adevar, indiferent daca esti credincios sau nu. Este o lege naturala.

Nu cred ca alte interpretari mai au sens, ca in nici intr-un caz nu poate fi vorba de Duhul Sfant si nici de spirit sau suflet caruia i se mai spune uneori si duh.

Deci, dupa parerea mea, exista doua posibilitati: "prost" sau "smerit", iar in ambele cazuri sintagma este adevarata.
Pai nu chiar.
Dar dpdv lumesc da,un om smerit va fi interpretat ca pe un prost,ca pe un papa lapte,caruia poti sa-i faci ce vrei,sa-l tratezi cum vrei si sa-l manipulezi dupa pofta ta.Adica omul pe care il jefuiesti si el te si binecuvanteaza la plecare, urandu-ti numai de bine sau omul caruia ii dai o palma si el iti ofera si obrazul celalalt.

Da,intradevar acum parca face mai mult sens.

Totusi,de ce termenul de"prost"are atatea valente?
Prostul este acela care nu invata din lectiile de viata,care nu isi dezvolta capacitatile intelectuale/spiritual, care nu se instruieste s.a.m.d.
De ce prostul acesta(care este prost dintr-o lene si o nepasare maladiva)este nelimitat de omul smerit(considerat prost)?
Cum sa fii prost daca renunti la propriul eu in favoarea altui om?
A incercat cineva de pe forum?Stiti cat de greu este sa fii un astfel de"prost"?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2013, 23:55:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ca sa revin la intrebarea de pe forum,eu stiam ca sarac cu duhul inseamna sarac cu mandria,cu iubirea de sine=care tot ca si smerit s-ar traduce.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2013, 05:57:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Sărac cu duhul înseamnă neșcolit, cu puțină cultură, fără inteligență, prost(cum s-a spus mai sus), fără sclipiri de gândire; unul ca acesta e fericit pentru că nu-și va căuta fericirea lumească și bunăstarea(adică atașamentul) într-o calitate personală vremelnică formatoare de orgoliu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2013, 18:28:24
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai nu chiar.
Dar dpdv lumesc da,un om smerit va fi interpretat ca pe un prost,ca pe un papa lapte,caruia poti sa-i faci ce vrei,sa-l tratezi cum vrei si sa-l manipulezi dupa pofta ta.Adica omul pe care il jefuiesti si el te si binecuvanteaza la plecare, urandu-ti numai de bine sau omul caruia ii dai o palma si el iti ofera si obrazul celalalt.

Da,intradevar acum parca face mai mult sens.

Totusi,de ce termenul de"prost"are atatea valente?
Prostul este acela care nu invata din lectiile de viata,care nu isi dezvolta capacitatile intelectuale/spiritual, care nu se instruieste s.a.m.d.
De ce prostul acesta(care este prost dintr-o lene si o nepasare maladiva)este nelimitat de omul smerit(considerat prost)?
Cum sa fii prost daca renunti la propriul eu in favoarea altui om?
A incercat cineva de pe forum?Stiti cat de greu este sa fii un astfel de"prost"?
Yasmina tu ai pus bine punctul pe i.

Mai exista o interpretare a cuvantului "prost" raspandita mai ales pe meleagurile noastre.
Un prost mai este unul care nu se descurca, nu fura, nu e smecher sau nu-si trage tot timpul niste foloase in scop personal de multe ori ilicit.

In acest sens este interpretat cel smerit ca si prost.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.10.2013, 23:24:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fericiti cei saraci cu duhul (in ochii lumii si in ochii lor), ca a lor este Imparatia Cerurilor.

1. Lumea il socoteste "prost" pe cel care nu traieste dupa legile ei, in pas cu turma.
Prima "fericire" ne da curaj; sa nu ne fie frica de gura lumii, cand ne vor socoti "prosti".
Sa fim "saraci cu duhul" in ochii lumi, ca sa fim "bogati cu duhul" inaintea lui Dumnezeu.

2. Gresit inteleasa, smerenia ne poate speria, ca si cum ne'am desfiinta pe noi insine.
Aceasta "fericire" ne indeamna sa alergam spre smerenie cu toata puterea, caci
Sa fim "saraci cu duhul" in ochii nostri, ca sa fim "bogati cu duhul" in ochii lui Dumnezeu.

Din catehism, citire:

Cuvintele "saraci cu duhul" inseamna "smeriti de buna voie", adica lipsiti de trufia mintii si de nemasurata iubire de sine. Ele nu ii desemneaza deci pe cei (prosti) neintelepti, nestiutori sau simpli, ci pe cei ce se socotesc pe sine astfel (adica pe cei smeriti).

"Saraci cu duhul" sunt crestinii care, cugetand necontenit la desavarsirea dumnezeiasca, isi dau seama cat de departe sunt ei de ea; cei ce isi dezlipesc de buna voie inima de bunurile pamantesti, isi golesc mintea de cunostintele cele desarte si isi elibereaza sufletul de iubirea celor vremelnice, pentru ca, astfel saracita, mintea sa doreasca a fi umpluta cu bunurile ceresti, cu bogatia stiintei dumnezeiesti si cu iubirea celor vesnice. Acesti crestini, oricat ar fi de virtuosi, nu se cred niciodata desavarsiti, ci ravnesc si se straduiesc fara incetare sa urce treapta cu treapta, cat mai sus, pe scara desavarsirii.

Patrunsi de convingerea ca nu au nimic de la sine si ca nu pot infaptui nimic pentru mantuirea lor fara ajutorul si harul lui Dumnezeu si ca, atata vreme rat petrec in trup, sunt inca departe de fericirea vesnica, crestinii implora necontenit indurarea harului lui Dumnezeu. Rasplata fagaduita celor smeriti este imparatia cerurilor, adica fericirea vesnica, pe care, prin credinta si nadejde, ei o gusta launtric inca pe pamant, dar deplin o vor avea numai in viata viitoare, prin partasia la fericirea vesnica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 30.10.2013 at 23:29:33.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2014, 02:04:54
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In articolul de astazi de pe site se incearca o explicatie.
http://www.crestinortodox.ro/editori...ul-142303.html

Eu am cautat pe net si am gasit explicatii si in alte limbi.

Se vorbeste despre mai multe simboluri:
Dar mai intai definitia simpla: sarac - a nu avea
duh - spirit, minte, suflare de la Dumnezeu
(greu de definit)
Acum simbolurile date:

- saracie in fata lui Dumnezeu - contrariul avutiei materiale, trupesti
Sa nu ai decat pe Dumnezeu.
- saracia, cale de urmare a lui Dumnezeu
- eliberare, renuntare la cele lumesti
- smerenie

In multe locuri este tradus/interpretat cu prostie, lipsa de gandire, de minte.

http://ro.orthodoxwiki.org/Duh
Eu prin "sarac cu duhul" inteleg faptul sa nu te inalti cu mintea.Pt ca daca o faci o dai in erezii, fie gasesti tu una, fie iti creezi tu una.Daca te inalti cu mintea risti foarte mult sa pici intr-o erezie, sau sa-ti creezi tu una.Mai rau este ca daca se gasesc adepti care se te urmeze nu faci decat sa ratacesti si sa-i faci si pe ei la randul lor sa rataceasca, iar la judecata vei fi intrebat ce ai facut cu sufletele lor , de ce te-ai opus in calea mantuirii lor ? Ba mai mult, ti se va cere socoteala pentru sufletelor lor.
Acum e de ajuns sa te duci in Iad pt cele facute in viata ta, dar sa fii raspunzator si pt alte vieti ?
Reply With Quote
Răspunde