Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 28.06.2015, 23:34:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
@ Igor (Emilian), din pacate n-ai inteles nimic. Dar NIMIC! Lungul tau mesaj poate fi facut franjuri, crede-ma, desi pare plin de bunavointa. Nimic nu este relevant, fiindca vorbim in abstract, nu fiindca stim ce spunem.
Un singur amendament: Iubirea NU e virtute, ci simtire!!! Cum te-ai putea forta sa... iubesti? Tu ai indoieli asupra altora ca inteleg anumite aspecte la care faci aluzie, dar te tradezi in urmatoarele fraze cand dovedesti tuturor ca vorbesti "din carti" nu din suflet, ca si cum ai fi trait pe pielea ta, efectul unor "lectii", depasirea unor ispite sau chiar caderea in ele si "nuiaua" din clipa urmatoare... Nu. Teorie si litera de lege sfanta, dar din pacate neduhovniceasca. De aceea am spus si continui sa cred sincer asta: cei ca tine L-au rastignit pe Mantuitor, fiindca au crezut in lege in mod fanatic, asa cum faci tu. Nici ei nu omorau! Aveau lege! Dar au strigat in cor: "Rastigniti-L! Rastigniti-L!!" Citeste Evangheliile si plangi, fiindca este cu adevarat de plans. Ce am facut eu sa fiu crestin-ortodox? Nimic! Dimpotriva, ma lupt cu tot felul de ganduri care stiu ca nu-mi apartin! Nu merit nimic, dar daca tot primesc, ce-as putea altceva sa fac, decat sa multumesc. Evreii erau la fel de mandri ca tine, stiindu-se popor ales, si cu lege faceau... fara-de-lege!!! Daca ar fi simtit smerenia lui Moise si a lui Avraam, in toate madularele lor, L-ar fi iubit pe Tatal, asa cum sustineau ca-L iubesc, si asa cum si tu, biet naiv, sustii. Dar erau orbi si surzi si tocmai de aceea, vorbind de Iubire, nu o cunosteau fara de smerenie, fiindca altfel nici nu se mai punea problema sa nu-L recunoasca pe Hristos. Ce le lipsea lor? Harul, frate Emilian, harul! Numai prin har, auzi foarte clar graiul Ingerului Pazitor si citesti in sufletele oamenilor fara niciun pic de efort, nu fiindca vrei tu, ci fiindca "ti se transmite"!
Despre Origen, am spus sa nu mai vorbim. Nu stiu de unde ai dedus tu ca-l sustin. Din curiozitate, descoperind la Sf.Ioan Scararu anumite atentionari, am dorit sa aflu mai multe... Omul fara har, este fals si paradoxal. Orice om. Vezi exemplele din viata: poti sa primesti mereu, mereu de la cineva, de toate, si pe toate le uiti. Dar nu uiti niciodata momentul cand ti s-a refuzat!!! Asa si cu Origen!!! Cauta, te rog, fara ura si fara partinire si afla TOATA osteneala lui Origen si nu mai fa aluzii la calamitati in materie de har (Arie, Nestorie si toata panoplia - despre Evagrie, sper sa nu te referi la Evagrie Ponticul ca iarasi esti pe-alaturi). Cand vei avea certitudinea unui singur suflet mantuit (si nu ma refer la al tau), vei primi primul semn de smerenie adevarata si abia de atunci incepe razboiul. La tine, deocamdata, ceea ce vedem noi, este o parodie cu pretentii de "jertfa"! De aceea am spus sa nu aluneci (se pare ca uneori trebuie sa ti se deseneze sa "descifrezi" mesajul) fiindca procedand astfel, Dumnezeu ii va ingadui vrajmasului sa... te cearna maruntel, si nu stiu daca chiar ai habar ce inseamna sa-l provoci pe vrajmas, prin... mandrie! Invata sa taci, invata sa asculti, invata sa treci dincolo de soaptele lui care te indeamna sa crezi ca ai tot dreptul si chiar meritul sa vorbesti si sa judeci astfel. El stie bine unde vrea sa ajungi tu, numai tu nu stii. INCA!!!
Mantuire sa ne dea bunul Dumnezeu!
Frate drag Neagu,
Un creștin conștient, lucid la minte, știe că nu se poate mândri, că nu are cu ce. Deci n-am cu ce să mă mândresc. Toate sunt de la Dumnezeu. Tot binele, înțelepciunea care o am, e de la Dumnezeu, nu-i a mea. Cu ce să mă mândresc? Că o am? Dar nu pot, că nu-i a mea. Tot ce avem bun, ne-a fost dat împrumut, suntem administratori, începând de la trupul nostru, cu tot ce e în noi, până la ce e lângă noi: soție, copii, averi, casă, etc. Nimic nu-i al nostru. Nu ne putem mândri. Dumnezeu poate lua ce-i al Lui, oricând: trupul nostru, copii noștri, soție, averi, casă, tot. E al Lui. Noi, când primim, e o răsplătire și-o obligație în același timp. Răsplătire, sau mângâiere, ajutor spre mântuire, și obligație să nu ne lipim inima de ele, să înmulțumi binele dat, și de a și la alții tot ce avem noi, spre slava lui Dumnezeu, adică spre cinstea, respectul, iubirea, dorirea, lui Dumnezeu. (soția nu se dă, dar se descoperă în caracterul și personalitatea ei, calitățile ei, spre slava lui Dumnezeu).
Frate Neagu, când Hristos trebuie mărturisit, tocmai asta vor dracii: să tăcem. ba să nu tăcem ! Să trigăm de pe acoperișul casei, cum spune Biblia. Iar cu Origen am terminato. Văd că ești în înșelare și nu te pot ajuta, fiindcă nu vrei să fi ajutat. Ți-am spus: tot binele care îl vedem noi la Origen, îl găsim în întregime, ba chiar însutit mai mult, la Sfinții Părinți, iar pentru otrava cu care ne oferă Origen acel bine, ne lipsim de Origen. Când pui o picătură de venin întrun pahar cu apă și bei apa, mori? Desigur. Așa-i și cu Origen. Dar ești orb și nu vezi și refuzi să vezi. Crezi că dacă ai frăția ta, 55 de ani și 2 copii, nu poți cădea și nu poți fi înșelat? Nu spun că eu nu cad, dar acolo unde pot, te ajut și te sprijin și îți arăt, că am primit de la Dumnezeu și am ce să-ți arăt, e de la El, Dumnezeu lucrează prin oameni, și prin mine, ca să ajute pe cei care trebuiesc ajutați. Bine, trebuie să vrea și ei să primească ajutorul.
Revin: toate virtuțiile și patimile sunt simțiri. Nu spune că iubirea e simțire. Și ura e simțire. Iubirea nu are definiție. Când spunem că e virtute, e cel mai copilăresc mod de a defini iubirea. Te forțezi să iubești, când știi că trebuie, dar nu poți. "Pacea lui Dumnezeu, care covârșește toate mintea".
Ai o sensibilitate foarte frumoasă, lucru pentru care trebuie să ai mai mare grijă să nu cazi în mândrie, că vezi Doamne, ai o vârstă și pentru asta ai o autoritate. Ai. Dar nu în toate. Mereu avem de învățat unii de la alții. Atunci când spui că de la un om, nu ai ce să înveți, atunci ai căzut întrun hău, lipsit de iubire.
Da, recunosc, Îl răstignesc pe Mântuitorul în fiecare zi, prin păcatele mele, dar un lucru să știi sigur: prin libertatea de la Dumnezeu, prin librul albitru, prin împreună lucrarea cu pronia lui Dumnezeu, în fiecare zi, caut să-mi înmulțesc iubirea. Și virtuțiile cât pot. Și asta cu putere de la Dumnezeu. Prin încercări, prin ispite, prin căderi, prin acele răstigniri ale Mântuitorului. Tu te crezi drept? Virtuos? Tu nu-l răstignești pe Hristos? Atunci de ce vorbești prostii? "Litera ucide, duhul face viu", spune Biblia. Știm asta amândoi. Atunci care-i scopul dialogului nostru? Vrei să mă denigrezi? Vrei să mă smerești? Lasă pe Dumnezeu să ne smerească. Noi, hai să ne construim unii pe alții, în Hristos, să ne ajutăm, să nu ne împiedicăm în "realizări", anume vârsta, copii, studiile, eu nu vreau să mă laud cu nimic, decât cu neputințele mele, ca să fiu ajutat și să ajut și eu pe alții când le văd neputințele lor. Asta trebuie să facă creștinii. Nu e nimic greșit în asta.
Dacă frăția ta n-ai făcut nimic ca să fi creștin ortodox, eu nu am acceptat așa ușor, am studiat, ca să fiu sigur pe ce cred. Alții abandonează Ortodoxia, alții o descoperă. Așa că să faci ceva pentru Ortodoxia ta, și pentru a aduce, a înmulți, a arăta Ortodoxia, anume Creștinismul cel pur și sfânt, și altor oameni, să-L mărturisim pe Hristos.

Am scris destul. Că iar spui că scriu mult. Și ca să-ți port neputința, cum ne cheamă Biblia să facem, scriu mai puțin. Iartă-mă.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.06.2015 at 23:41:48.
  #992  
Vechi 29.06.2015, 01:34:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar cu Origen am terminato. Văd că ești în înșelare și nu te pot ajuta, fiindcă nu vrei să fi ajutat. Ți-am spus: tot binele care îl vedem noi la Origen, îl găsim în întregime, ba chiar însutit mai mult, la Sfinții Părinți, iar pentru otrava cu care ne oferă Origen acel bine, ne lipsim de Origen. Când pui o picătură de venin întrun pahar cu apă și bei apa, mori? Desigur. Așa-i și cu Origen.
Mai omule, ai un entuziasm coplesitor. Foloseste-l cu spor. Spui ca ai studiat? Ce, frate? Ce dascali ai avut de vorbesti astfel? Carui duh slujesti si de ce te feresti sa afli Adevarul?
Citeste frate ca acum ai sursele la indemana: Incerc sa citez doar mici franturi, poate te mei temperez cumva:
Origene s-a născut pe la anul 185, la Alexandria, în Egipt, într-o familie cres™tină. Tatăl său, Sfântul Leonida, care a fost martirizat sub împăratul Septimius Severus, în anul 203, s™i care i-a fost primul său învăt›ător, i-a insuflat gustul pentru citirea s™i studierea Sfintei Scripturi, gust pe care l-a păstrat întreaga viată. În cursul persecut›iilor cres™tine sub Septimius Severus, din anii 202 – 203 s™i-a dorit să fie s™i el martir, dar datorită mamei sale, care i-a ascuns îmbrăcămintea, nu a putut părăsi casa s™i în acest fel a fost salvat de la moarte
(...)
A dus o viat›ă foarte austeră, s™i exagerând austeritatea s-a castrat. Episcopul Demetrius a condamnat acest act al lui Origene s™i a refuzat să-l hirotonească, dar l-a lăsat în fruntea scolii.
Marea lui greseala, facuta din inselarea diavolului. Dar la Dumnezeu e judecata, nu la om. Taci si asculta/citeste mai departe!
În anul 203, la vârsta de 18 ani, este as™ezat în fruntea s™colii catehetice Didascaleion din Alexandria, de către episcopul Demetrius al Alexandriei, în urma edictului lui Septimius Sever, când Clemente Alexandrinul, care conducea pe atunci Scoala, a fost nevoit să o părăsească. S˜i-a dedicat viat›a întreagă s™colii. S˜i-a câs™tigat pe elevii săi nu numai prin s™tiint›a sa vastă, dar s™i prin viat›a sa virtuoasă. A călătorit la Roma, pentru a cunoas™te €žaceastă Biserică foarte veche€, unde a ascultat o omilie a Sfântului Hippolyt[2]. La vârsta de 25 de ani a început să studieze limba ebraică. Faima sa a trecut granit›ele t›ării. În urma persecut›iei dezlăntuite de împăratul Caracalla, prin anii 215 sau 216 s-a refugiat în Cezareea Palestinei, fiind invitat de către episcopii din Cezareea s™i din Ierusalim să predice în bisericile lor. Demetrius, episcopul său, a fost nemult›umit de acest fapt, mai ales că Origene nu era preot, dar l-a invitat să-s™i reia locul în fruntea s™colii. Pe la anul 218, Iulia Mammea, mama împăratului Alexandru Sever l-a chemat în Antiochia, pentru a-l cunoas™te personal. De acolo, se reîntoarce la Alexandria, unde trăies™te până în anul 230. Este perioada cea mai fecundă din viat›a sa. Scrie, în această perioadă, Hexaplele€ s™i €žOctaplele€, iar către anul 230 îi apare opera sa cea mai importantă, €žPeri-Archon€. Pentru a media unele neîn›elegeri dintre biserici, Origene pleacă în Ahaia (Grecia), la Atena. De aici pleacă în Cezareea Palestinei, unde a fost hirotonit preot de către episcopii Teoctist de Cezareea s™i Alexandru al Ierusalimului, fără s™tirea episcopului său, des™i era iregular, autovătămat, datorită faptului că se castrase. În acele biserici din Cezareea Palestinei s™i din Ierusalim nu existau canoane care să interzică preot›irea celor castrat›i. Reîntors la Alexandria, a fost judecat de către un sinod, fiind găsit vinovat de încălcarea canoanelor bisericesti privitoare la hirotonire. A fost înlăturat de la s™coala alexandrină s™i exilat, iar apoi a fost depus din preot›ie, fapt comunicat tuturor bisericilor s™i, mai cu seamă, Bisericii din Roma. În anul 232, Biserica din Roma a confirmat, într-un conciliu, verdictul dat de conciliul condus de episcopul Demetrius al Alexandriei Egiptului. Fiind alungat din Egipt, s-a dus în Palestina, la episcopii care îl hirotoniseră s™i s-a stabilit în Cezareea Palestinei, unde a deschis o s™coală teologică. Aceasta întrecea prin faimă scoala de la Alexandria, prin caracterul ei s™tiint›ific s™i care a atras numeroase personalităt›i ale epocii: Grigore Taumaturgul[3], Atenodor, fratele său, Firmilian din Cezareea[4]. Aici, Origene a predat 20 de ani, până la sfârs™itul viet›ii sale, definitivându-s™i operele începute la Alexandria, Hexaplele Èsi Octaplele. Tot la Cezareea, Origene a redactat respingerea lucrării lui Celsus[5], Discursul adevărat[6]: Contra Celsum, unde se oglindes™te inima unui apostol, preocupat îndeosebi de convertirea sufletelor s™i de a face bine decât de a purta ură unui adversar. În anul 238 a mers în Cezareea Capadochiei, pentru a-l vizita pe Firmilian, iar în 244 a mers în Arabia pentru a-l converti pe Berilus de Lostra, un eretic modalist[7]
(...)
Au existat eretici ai vremii care s™i-au argumentat pozitiile prin autoritatea lui Origene, cărora Sfântul Vasile cel Mare s™i Sf. Grigore de Nazianz le-au răspuns că Origene fusese înt›eles incorect. S-a putut sust›ine, astfel, că Triada plotiniană "Unu"€“ - Intelect €“ Suflet - se regăseste în gândirea lui Origene: €ž"Unul"€ lui Plotin a fost identificat în lucrarea Despre principii (Peri archon) cu Dumnezeu-tatăl, de unde concluzia că Tatăl este suprafiint›ial.


Nu fi nici naiv, nici dus de valul rautatilor vremii. Repet, la Dumnezeu este judecata, dar in balanta vietii lui Origen, trebuie pusa osteneala si dragostea lui reala pentru Hristos. Ca vrajmasului i s-a ingaduit sa-l ispiteasca mai mult decat a putut duce la un moment dat, trebuie sa ne lamurim foarte clar in acest sens: el n-a murit avand acele convingeri cum ca si diavolul se poate mantui. Si-a marturisit greseala si a cerut celor de dupa el sa revizuiasca micile lui rataciri. Dar de aici si pana la impatimirea pe care-o avem impotriva unui om care si-a trait intreaga viata in slujba Mantuitorului Hristos, mie mi se pare un gest total neintelept.
Pana la urma, dupa ce vei citi cu rabdare ce ti-am pus la dispozitie, intra si pe site-ul care ne ingaduie noua sa ne exprimam o parere sau alta si citeste ceea ce se scrie pe-aici, legat de munca lui Origen.

http://www.crestinortodox.ro/religie...ana-71755.html


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Revin: toate virtuțiile și patimile sunt simțiri.
Frate, iarta-ma te rog, dar unele lucruri te depasesc. O virtute se dobandeste prin staruinta sau prin har. Iubirea este dumnezeire. Ea ESTE sau NU ESTE. Punct. Smerenia se dobandeste. Rabdarea se dobandeste. Si viciul se dobandeste... Pana si ura se dobandeste. Si dispretul. Si mandria. Si vanitatea... Iubirea e DUNMEZEU. E adancul fiintei noastre. Ea este acolo, in sufletul fiecarui om, din clipa zamislirii lui, chiar nascut in pacat! E puterea de a plange sau de a rade. Ea, Iubirea, cuprinde la un loc toate virtutile, de la smerenie, intelepciune, frumusete morala pana la sacrificiu si jertfa. Ea e pacea de care omul fuge inconstient, alegand varianta unei vieti egoiste...
In rest, ce sa mai spun? Eu nu cred ca contez in perimetrul acesta virtual. Daca mai spun uneori cate ceva, este doar o reactie de acceptare sau respingere pentru ceea ce simt, fara pretentii teologice. Nu vreau sa te denigrez fiindca nu acesta este scopul unui crestin, ci sa te rog in felul meu sa fii mai ponderat in condamnarea celor care au fost aparati de cei pe care-i cinstim atat de mult: Sf Ioan Gura de Aur, Sf Vasile cel Mare, Sf Grigorie Taumaturgul ("Deci, mergând Sfântul Grigorie către Origen împreună cu prietenul său Fermian, s-au pus pe învățătură și au petrecut la dânsul vreme îndelungată. Apoi s-a întors în patria sa, Neocezareea.")...
Iata si un scurt fragment din definirea origeniana a lui Dumnezeu in "Despre principii":
"nenascuta fiind aceasta (fiinta) e si nepieritoare, intreaga, neclintita si fara capat; nici nu era, nici nu va fi, de vreme ce e acum laolalta, una si neintrerupta. Ce obarsie i-ai putea gasi? Ce fel si de unde ar putea creste? Caci n-am sa te las sa spui, nici sa gandesti ca s-a putut ivi din nefiinta; nu se poate intr-adevar spune, nici gandi ca ceea ce nu este este... Nici divizibila nu-i, pentru ca e toata la fel; nici unde nu se afla un mai mult ori un mai putin in stare sa-i impiedice continuitatea, ci toata e plina de fiinta... Ci nemiscata in hotarele unei cumplite legaturi, sta fara inceput si fara sfarsit. Aceeasi in aceeasi stare; zabovind, zace in sine si astfel neclintita ramane locului".
Studiu cu folos, frate Emiliane, si fara patima! Nu trebuie sa-l adulam pe Origen si nici sa-i facem icoane la care sa ne inchinam, dar sa acceptam ca orice om este supus pacatului si ispitelor. Asa cum sustii ca o iubesti pe Sf Maria egipteanca, care daca ar fi trait in jurul nostru inainte de a-i da Maicuta Domnului sansa sa se mantuiasca, noi am fi judecat-o si dincolo de mormant, tot asa sa procedam si cu Origen, care de bine de rau, a avut drept discipoli multi dintre acei care au devenit mari sfinti in calendarele ortodoxe... Pana si pentru asta trebuie sa intelegem ca Dumnezeu l-a absolvit de ratacirile lui, fie si numai pentru rugaciunile sfintilor amintiti mai sus si nu numai ei!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 29.06.2015 at 01:59:04.
  #993  
Vechi 29.06.2015, 03:53:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Mai omule, ai un entuziasm coplesitor. Foloseste-l cu spor. Spui ca ai studiat? Ce, frate? Ce dascali ai avut de vorbesti astfel? Carui duh slujesti si de ce te feresti sa afli Adevarul?

Nu fi nici naiv, nici dus de valul rautatilor vremii. Repet, la Dumnezeu este judecata, dar in balanta vietii lui Origen, trebuie pusa osteneala si dragostea lui reala pentru Hristos. Ca vrajmasului i s-a ingaduit sa-l ispiteasca mai mult decat a putut duce la un moment dat, trebuie sa ne lamurim foarte clar in acest sens: el n-a murit avand acele convingeri cum ca si diavolul se poate mantui. Si-a marturisit greseala si a cerut celor de dupa el sa revizuiasca micile lui rataciri. Dar de aici si pana la impatimirea pe care-o avem impotriva unui om care si-a trait intreaga viata in slujba Mantuitorului Hristos, mie mi se pare un gest total neintelept.
Pana la urma, dupa ce vei citi cu rabdare ce ti-am pus la dispozitie, intra si pe site-ul care ne ingaduie noua sa ne exprimam o parere sau alta si citeste ceea ce se scrie pe-aici, legat de munca lui Origen.

http://www.crestinortodox.ro/religie...ana-71755.html
Frate Neagu,
Ferească Dumnezeu, că numai prostii ai scris. E poate cel mai neteologic și înșelat post ce l-am citit la frăția ta. Să mă ierți te rog, îți scriu cu dragoste, fie că vrei să crezi sau nu.
Ce profesori am avut? Ecumeniști, în mare parte, la facultate. Dar am fost autodidact. Mi-am luat singur de profesori pe Sfinții Părinți.
Și ce rezolvi că mi-ai dat pe scurt, viața ereticului Origen? Îmi schimbi părerea despre el? Tu nu pricepi, că nu e părerea mea, ci e părerea Sfintei Biserici a lui Hristos, care l-au condamnat pe Origen, la Sfântul Sinod al V-lea Ecumenic? Alături de Evagrie Ponticul și Didim cel orb, care au ridicat erezii despre o preexistenă a sufletelor, căderea lor în trup i "restaurarea universală" (sau apocatastază), ceea ce ar însemna negarea libertăii umane, predestinație și alte erori de gândire, nu pricepi?
N-are legătură viața unui eretic, cu ereziile lui. Orice eretic, e bine intenționat și are o viață cât de cât curată și e un om inteligent. Dar uite, că devine eretic. Sfânta Biserică a lui Hristos, cu cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, a hotărât clar cine și de ce este eretic. Dacă vrei crezi și urmezi, dacă nu, nu crezi și nu urmezi. Consecințele le vezi frăția ta, mai târziu.
Da, la Dumnezeu este judecata, care judecată e exprimată prin glasul Sfinților Părinți, prin Sfintele Canoane, învățăturile și scrierile părinților Bisericii, care arată erezia și oferă ereticului două alternative: lepădarea ereziei și venirea în comuniune cu Biserica, sau rămânerea în erezie și anatematizarea ereziilor, lucru ales de Origen, a doua variantă.
Nu, vrăjmașul nu ispitește pe nimeni, mai mult decât poate duce, în Biblie spune că Dumnezeu nu permitem să fim ispitiți și încercați mai mult decât putem duce. Ci Dumnezeu cunoaște măsura fiecăruia și așa permite ispitirea. Iar dacă cade, îi este spre o trezire mai lucidă și fierbinte, mai târziu, altfel Domnul nu ar permite ispita. Deci Origen, a avut o ispită care ar fi putut-o duce, și birui, dar nu a vrut. A rămas intenționat căzut și a dus Biserica la Sfântul Sinodul al V-lea Ecumenic. Ba da, Origen a murit având acele convingeri că și diavolii se pot mântui, așa spune Biserica, dar n-ai citit nimic din Istoria Creștină Generală, sau Istoria Universală, sau scrierile Sfinților Părinți ce au vorbit împotriva predestinației, apocatastazei, preexistența sufletelor.
Chiar dacă și-a mărturisit greșeala, urmările tot au rămas, lumea a crezut în prostiile lui, cu predestinația, și marile (nu micile) lui greșeli, au repercursiuni până în ziua de azi. Și Sfinții Părinți, sute de ei, și-au dedicat întreaga viață lui Dumnezeu, la fel ca ereticii. Și Arie și-a dedicat întreaga viață lui dumnezeu. Dar ereticii slujesc lui dumnezeu, cu d mic. Doar li se pare că slujesc pe Dumnezeu adevărat, ca și astăzi, la fel, romano-catolicii, protestanții și neo-protestanții. Oricât le vestești Adevărul, tot nu vor să creadă. Nu vor și pace. Pentru asta sunt singuri de sine osândiți, cum spune Biblia.
Iar în acel articol, Gherghe Vlăduțescu, scrie numai prostii ecumeniste. Indirect recunoaște modernismul lui Origen, care avea să-i aducă anatematizarea, pentru nebuniile ce le-a scris.
Sfinții Părinți, precum Vasile cel Mare, Ioan Gură de Aur, Grigorie de Nazians, Grigorie de Nyssa, Marcu Evghenicul, Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama, Fotie al Constantinopolului, Maxim Mărturisitorul, Isaac Sirul, toți Filocalicii și cei din PSB, și alții pe care nu i-am menționat, aceștia au scris mai teologic și fără erezie, față de ereticul Origen, de sute de ori, și ei și-au dedicat toată viața lui Dumnezeu și n-au devenit eretici.
Dar ereticii, toți, au luptat împotriva Bisericii lui Hristos, dedicându-și viața ereziilor lor, pe care nu le-au lepădat, decât foarte puțini, poate maxim 3.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #994  
Vechi 29.06.2015, 04:27:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Frate, iarta-ma te rog, dar unele lucruri te depasesc. O virtute se dobandeste prin staruinta sau prin har. Iubirea este dumnezeire. Ea ESTE sau NU ESTE. Punct. Smerenia se dobandeste. Rabdarea se dobandeste. Si viciul se dobandeste... Pana si ura se dobandeste. Si dispretul. Si mandria. Si vanitatea... Iubirea e DUNMEZEU. E adancul fiintei noastre. Ea este acolo, in sufletul fiecarui om, din clipa zamislirii lui, chiar nascut in pacat! E puterea de a plange sau de a rade. Ea, Iubirea, cuprinde la un loc toate virtutile, de la smerenie, intelepciune, frumusete morala pana la sacrificiu si jertfa. Ea e pacea de care omul fuge inconstient, alegand varianta unei vieti egoiste...
In rest, ce sa mai spun? Eu nu cred ca contez in perimetrul acesta virtual. Daca mai spun uneori cate ceva, este doar o reactie de acceptare sau respingere pentru ceea ce simt, fara pretentii teologice. Nu vreau sa te denigrez fiindca nu acesta este scopul unui crestin, ci sa te rog in felul meu sa fii mai ponderat in condamnarea celor care au fost aparati de cei pe care-i cinstim atat de mult: Sf Ioan Gura de Aur, Sf Vasile cel Mare, Sf Grigorie Taumaturgul ("Deci, mergând Sfântul Grigorie către Origen împreună cu prietenul său Fermian, s-au pus pe învățătură și au petrecut la dânsul vreme îndelungată. Apoi s-a întors în patria sa, Neocezareea.")...
Iata si un scurt fragment din definirea origeniana a lui Dumnezeu in "Despre principii":
"nenascuta fiind aceasta (fiinta) e si nepieritoare, intreaga, neclintita si fara capat; nici nu era, nici nu va fi, de vreme ce e acum laolalta, una si neintrerupta. Ce obarsie i-ai putea gasi? Ce fel si de unde ar putea creste? Caci n-am sa te las sa spui, nici sa gandesti ca s-a putut ivi din nefiinta; nu se poate intr-adevar spune, nici gandi ca ceea ce nu este este... Nici divizibila nu-i, pentru ca e toata la fel; nici unde nu se afla un mai mult ori un mai putin in stare sa-i impiedice continuitatea, ci toata e plina de fiinta... Ci nemiscata in hotarele unei cumplite legaturi, sta fara inceput si fara sfarsit. Aceeasi in aceeasi stare; zabovind, zace in sine si astfel neclintita ramane locului".
Studiu cu folos, frate Emiliane, si fara patima! Nu trebuie sa-l adulam pe Origen si nici sa-i facem icoane la care sa ne inchinam, dar sa acceptam ca orice om este supus pacatului si ispitelor. Asa cum sustii ca o iubesti pe Sf Maria egipteanca, care daca ar fi trait in jurul nostru inainte de a-i da Maicuta Domnului sansa sa se mantuiasca, noi am fi judecat-o si dincolo de mormant, tot asa sa procedam si cu Origen, care de bine de rau, a avut drept discipoli multi dintre acei care au devenit mari sfinti in calendarele ortodoxe... Pana si pentru asta trebuie sa intelegem ca Dumnezeu l-a absolvit de ratacirile lui, fie si numai pentru rugaciunile sfintilor amintiti mai sus si nu numai ei!!!
Frate Neagu,
Nu știu de ce scrii așa multe prostii. Această a doua parte, din postul, cel mai neteologic (ca să nu spun altfel) e mai grea ca prima.
Spui: iubirea este sau nu este. Greșit. Iubirea este pretutindeni. În fiecare particulă de aer, în tot pământul și tot universul. Iubirea ține toate. Nu există niciun loc de pe pământ, unde să nu fie iubire.Nu există "iubirea NU ESTE". Cum ai și subliniat frăția ta. Faptul că omul nu acceptă iubirea în sine, asta-i altfeva. Nu e conștient de ea și o vrea. Dar el, prin iubire trăiește. Iubirea lui Dumnezeu, face ca inima să bată, plămânii să respire aerul, stomacul să dea excrementele, și tot procesul biologic să se petreacă, oricât de scârbos sună, e Adevărul.
Mai spui: smerenia, răbdarea se dobândește. Greșit. Cine are Iubirea, are toate celelalte virtuți. Iubirea vine deodată cu tot și toate. Toată definiția Binelui. Iubirea vine cu toate virtuțiile. Cine nu practică toate virtuțiile, acela nu iubește. Cine practică doar câteva virtuți, acela este care imită iubirea, dar nu a cunoscut încă iubirea lui Dumnezeu. Nu a simțit pe Dumnezeu, nu L-a văzut pe Dumnezeu, nu s-a curățit, nu s-a luminat, nu s-a îndumnezeit, nu a dobândit Duhul Sfânt, nu a văzut pe Hristos. Când acestea se întâmplă, fie și numai pentru 2 secunde, fugi apoi toată viața după ele, ca Sfântul Siluan Athonitul. Și eu cunosc doar din teorie. Te învăț și pe tine. Să ne ajute Dumnezeu să mergem pe cărarea aceasta, a îndumnezeirii, a dobândirii Duhului Sfânt. Atunci nu mai poți fi eretic, nu mai stai în nebuniile neo-protestante și calvine, lutherane. Atunci, simți și respiri pe Dumnezeu, în ortodoxie, forma adevărată smerită de cunoaștere a lui Dumnezeu.
Deci Iubirea vine cu toate virtuțiile. Iar când există patimi, înseamnă că omul, nu a cunoscut încă Iubirea. Ci se luptă să ajungă la acea cunoaștere a iubirii. Până atunci, harul îl curățește, iar el dacă se murdărește iar, o ia de la început. Fără să aibe iubire și nicio virtute, nici smerenie, răbdare, nimic, pentru că e egoist, mândru, încă e pătimaș după diverse comodități, luxuri, conforturi. Ci are doar mila lui Dumnezeu, care îl cercetează neîncetat, cumva să-l întrebe, cât mai stă legat de cele ale lumii acesteia. Sunt chiar monahi, preoți, ierarhi, care nu ajung niciodată la luminare, dar mai ales la îndumnezeire, care nu știu ce-i aia să vezi pe Dumnezeu. Fiecare știm teorii, și ni se pare că știm, dar câți plecăm în pustie, să ajungem să levităm în aer, în timp ce ne rugăm și să luminăm ca soarele, ca Sfânta Maria Egipteanca? Câți vedem lumina necreată ca Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Simeon Noul Teolog și alții? Câți? Unul la 1000, bine-ar fi.
Da, Iubirea e Dumnezeu. Dar Iubirea nu e în adâncul ființei noastre. Atunci am fi îndumnezeiți. Noi nu permitem iubirii să vină în adâncul ființei noastre. Hristos stă și bate la ușa inimii noastre. Noi spunem că e bine să ucidem ca să apărăm o țară, o bucată de pământ. Și avem totuși pretenția că noi cunoaștem Iubirea. Și smerenia și răbdarea... Vai de capu nostru. Nu, în clipa zămislirii, nu e Iubirea în ființa omului. E mila lui Dumnezeu, pronia, e ajutorul, dar Iubirea, Dumnezeu, nu intră în noi, când noi mai suntem păcătoși. Nimic necurat nu intră în Împărăția Cerurilor. Iar Împărăția Cerurilor se trăiește încă din această lume, înăuntrul nostru. Deci trebuie să urâm păcatul, să nu-l mai facem voit și intenționat să ne scârbim și sâ-l urâm. Atunci ne sfințim. Atunci, putem ajunge la luminare și îndumnezeire. Sfânta Maria Egipteanca a stat 17 ani în pustie, fără să vadă fața nici unui om, luptându-se cu gândurile și amintirile din viața ei de desfrânată, o chinuiau imaginile și dorințele, cu care se lupta să le biruiască. Apoi, i-au fost luate, și până la al 45-lea an de pustie, în care nu a văzut fața nici unui om, când a venit Sfântul Zosima la ea, ea sa sfințit. Scopul nostru este să devenim sfinți. A fi sfânt, înseamnă a nu mai păcătui, a numai crede în erezii, a fi conștient că în Sfintele Icoane există cu adevărat Duhul Sfânt și har și sunt făcătoare de minuni, a primi pe Dumnezeu în viața noastră, nu prin faptul că îi spunem noi: "Doamne, poți să vi, hai, vino, că te chem". Nu. Noi spunem: "nu sunt vrednic să intri sub acoperișul casei mele", spune azi sutașul, lui Hristos, la Evanghelie. Primim pe Dumnezeu, prin lepădarea păcatului. Prin înțelegerea și trăirea creștinismului lipsit de erezie. "Cel ce vrea să fie desăvârșit, să se lepede de sine, să-și vândă averile, să le împartă la săraci, să-și ia Crucea și să vină să-Mi urmeze". Dacă nu vrei să fi desăvârșit, atunci, facă mai puțin. Deci abea un monah, călugăr, mai are șanse să se îndumnezeiască. Nu noi. Nu pe forum. Nu cu familie.Așa n-o să vezi niciodată pe Dumnezeu. Pe dracu da, luând chip de înger de lumină, cum face cu penticostalii, spre exemplu.
Da, îi accept meritele lui Origen, la fel cât i le accept și lui Arie, Nestorie, Macedonie, Evagrie, Eutihie, Eunomie, și alți eretici, blestemați și anatematizați. Da, Origen a fost vizitat de Sfinți Părinți, dar când a inventat erezii și a mințit, a fost condamnat de Sfânta Biserică și noi, trebuie să ne ferim de învățăturile lui, dacă vrem să ne mântuim.
Dumnezeu NU l-a absolvit de ereziile lui, el a murit cu ereziile lui, fiindcă altfel Dumnezeu, nu ar mai fi revelat Bisericii să-l anatematizeze pentru nebuniile lui. Știi ce-i anatema? Lepădarea din sînul Bisericii, nerecunoașterea lui, scoaterea din comuniune. Sfinții nu se roagă pentru un eretic. Și înafară de Sfântul Ioan Gură de Aur, nu a mai avut alt ucenic, care să-i citească scrierile. Sfântul Ioan a fost condamnat și el drept eretic, dar a recunoscut că scrierile lui Origen sunt eretice, s-a lepădat de ele și a fost absolvit de anatematizare.

Oprește-te din a mai scrie prostii. Nu mai elogia ereticii. Meritele lui, sunt umbrite de ereziile lui. Oprește aparenta iubire și smerenie, că ele sunt defapt pietate și evlavie mincinoasă, când spui că un eretic are și părți bune. Ți-am spus: în pharul cu apă, torni un strop de venin și bei. Vei muri. Așa și cu ereticii. Oprește-te și citește Sfinții Părinți, nu eretici. Ca să te mântuiești, frate drag.

Iartă-mă dacă te-am tulburat, am scris cu iubire, frăției tale. Nădăjduiesc să mă crezi, fiindcă ți-am mărturisit Adevărul.

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #995  
Vechi 29.06.2015, 13:22:22
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sunt chiar monahi, preoți, ierarhi, care nu ajung niciodată la luminare, dar mai ales la îndumnezeire, care nu știu ce-i aia să vezi pe Dumnezeu. Fiecare știm teorii, și ni se pare că știm, dar câți plecăm în pustie, să ajungem să levităm în aer, în timp ce ne rugăm și să luminăm ca soarele, ca Sfânta Maria Egipteanca? Câți vedem lumina necreată ca Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Simeon Noul Teolog și alții? Câți? Unul la 1000, bine-ar fi.


Hristos a înviat !
Adevarat a inviat!

Ce unu la o mie?
Intr-o generatie e doar unul la o suta de milioane. Si acela esti tu, frate, iti dai seama? Ce minunat e totul.
O, de-ar intelege omenirea preaiubita.

Macar ca ai avut niste profesori de teologie de doi bani, tu singur, ca un autodidact sarguincios ai deslusit toate tainele Sfintilor Parinti si astazi poti da asa minunate lamuriri si sfaturi. Pentru ca i-ai inteles deplin si le poti completa in mod netagaduit opera. La tine se gasesc lumini ca la nimeni altul.

Multumim ca te-ai nascut in Romania si scrierile tale in limba noastra dulce sunt ca un sirag de piatra rara pe mosie revarsata.
  #996  
Vechi 29.06.2015, 13:43:29
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Adevarat a inviat!

Ce unu la o mie?
Intr-o generatie e doar unul la o suta de milioane. Si acela esti tu, frate, iti dai seama? Ce minunat e totul.
O, de-ar intelege omenirea preaiubita.

Macar ca ai avut niste profesori de teologie de doi bani, tu singur, ca un autodidact sarguincios ai deslusit toate tainele Sfintilor Parinti si astazi poti da asa minunate lamuriri si sfaturi. Pentru ca i-ai inteles deplin si le poti completa in mod netagaduit opera. La tine se gasesc lumini ca la nimeni altul.

Multumim ca te-ai nascut in Romania si scrierile tale in limba noastra dulce sunt ca un sirag de piatra rara pe mosie revarsata.
Just, Dalian. Propun sa il canonizam inca din viata, cu numele de "Asa Nu".
Postarile acestei insecte bazaitoare imi provoaca rebeliuni stomacale. Asta e spusa pe bune.
  #997  
Vechi 29.06.2015, 14:02:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Dumnezeu să ne ierte și să ne ajute la lucrul cel spre mântuire. Să vă ierte și pe voi, pe "sfântul Dalian Exiguul" :) și pe "Dark Viciosul" :) și pe mine Igor cel prost și rău :/ Și să ne ferească să cădem pradă ispitelor uciderii aproapelui pentru lăcomia și nebunia poftirii de cele materiale, trecătoare, ca să nu cădem în înșelările demonilor ce ne trag cu ei în iad. Să nu fie. Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 29.06.2015 at 14:06:01.
  #998  
Vechi 29.06.2015, 16:46:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu as fi curios daca trolisorul nostru studios poate veni cu citate exact din Origen in care si-a sustinut el "ereziile".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #999  
Vechi 29.06.2015, 20:31:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu as fi curios daca trolisorul nostru studios poate veni cu citate exact din Origen in care si-a sustinut el "ereziile".
Când ai să înveți și vei binevoi să îți respecți participanții la discuție, colegii de forum, dar mai ales frații creștini, întru Hristos, atunci vei primi răspunsuri după dorința ta fierbinte de-a studia, de-a afla, de-a cerceta, care o vei avea. Dorință vădită cu folos spre mântuire, nu doar o simplă curiozitate zeflemitoare.
Până atunci, mergi și citește în Istoria Creștină Generală, sau Istoria Bisericii Universale, sau scrierile istoricilor creștini, cum, de ce, când s-au combătut ereziile origeniste de către Biserică, ce Sfinte Canoane s-au dat la Sinodul al V-lea Ecumenic, în Pidalion sau Cârma Bisericii, mergi și citește ce Sfinți Părinți au participat, ce au spus fiecare, și mai apoi, după Sfântul Sinod al V-lea ecumenic, cine a mai scris împotriva nebuniilor origeniste.
După inima cu care vei cerceta și vei dori să afli Adevărul, așa El ți se va descoperi ție. "cele nearătate și cele ascunse ale înțelepciunii Tale, mi-ai arătat mie." - Psalmii 50, 7. Și în altă parte spune că pruncilor le-a descoperit Dumnezeu, înțelepciunea. Fi ca un prunc de nevinovat în gândire și iubire, și Dumnezeu se va milostivi de tine și vei afla și vei cunoaște și te vei mântui.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 29.06.2015 at 20:33:14.
  #1000  
Vechi 29.06.2015, 21:20:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu as fi curios daca trolisorul nostru studios poate veni cu citate exact din Origen in care si-a sustinut el "ereziile".
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Când ai să înveți .............................

După cum vezi, nu poate. În mod evident, nu l-a citit pe Origen. În schimb, își permite, de la înălțimea nimicniciei lui intelectuale și duhovnicești, să arunce cu lături într-un gigant al creștinismului (și asta, după ce a aruncat cu lături într-un alt gigant, Fericitul Augustin).

Botoș Remus Emilian, tu ești creștin cum sunt eu cavaler Jedi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25