Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.10.2021, 16:13:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Ce am înțeles eu dupa mai multe analize asupra textelor sale ar fi că:

1) Trinitatea este o persoană întregită(compusă) de 3 ființe[Tatăl- sufletul(forma umană) care are personalitatea, Cuvântul ce se află în sânul/pieptul Tatălui prin care Tatăl vorbește(un fel de vibrație spirituală, nu știu, mă depășește) și Duhul Sfânt asociat cu para de foc în vechiul testament, incercuind prezența Tatălui.] Chiar face acea comparație cu Domnul/Îngerul Domnului/para de foc, asta fiind "trinitatea vechiului testament" să zicem așa.

2. Această întregire sau plinătate așa cum ii spune el, ar fi un fel de condiționare a dumnezeirii. Adică Dumnezeu poate fi cu adevărat Dumnezeu doar în această formulă. Tatăl, Cuvântul, Duhul Sfânt sunt componentele ce alcătuiesc dumnezeirea.

3. Fiul lui Dumnezeu nu face parte din trinitatea dumnezeirii, este doar un om, fiind considerat un templu unde Dumnezeul trinitar își găsește sălaș și comuniune cu umanitatea.


Presupun ca dvs cunoașteți mai bine ca mine cultele creștine, există undeva o asemenea interpretare în creștinătate? În ortodoxie și catolicism știu sigur că nu, Trinitatea este văzută ca o ființa simplă în 3 persoane, fiecare persoană având deplină dumnezeire.
Fiul lui Dumnezeu este si Fiu al Omului ca un Templu si este si ingerul credincios Emanuel asa ca orice faptura Cereasca dar este si Fiul lui Dumnezeu deci DUMNEZEU in toata regula.

Deci Trinitatea, Dumnezeu este formata din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant care impreuna in unitate sunt Dumnezeul cel unic si se supun impreuna in iubire desavarsita Cuvantului Tatalui nostru al turturor care este Dumnezeu Tatal care greieste peste pamant si se vesteste intru venirea Sa prin Fiul intru Duhul Mangaietorul!

Exista sigur o paralela intre Dumnezeu si om caci omul are in el suflarea de viata a lui Dumnezeu si este facut dupa Chipul si ASemanarea lui Dumnezeu, parte barbateasca si parte femeiasca, Inima, Minte, Suflet si Trup omenesc-ingeresc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote