Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.08.2013, 20:46:12
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-i vorba de mine, este vorba de prietena mea(am mai vorbit pe forum despre ea) a fost internata la Psihiatrie si este sub tratament si tot mai sunt ceva probleme si as vrea sa fac ceva pt ea sa o ajut. Stiu ca toti sfintii sunt buni dar asa cum sunt sfinti care vindeca cancerul, sfinti care ajuta la dobandirea pruncilor etc asa sunt si sfinti care ajuta oamenii cu probleme psihice.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.08.2013, 20:52:15
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit ceva

http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ce-120813.html

dar de unde fac rost de acatistul lui....

Citat:
Sfantul Gherasim din Kefalonia, vindecatorul bolilor psihice

Datorita multor minuni pe care le-a savarsit, Sfantul Gherasim din Kefalonia este cunoscut ca protector si tamaduitor atat al bolilor psihice, cat si al persoanelor demonizate. In zilele de praznuire ale Sfantului Gherasim - 16 august si 20 octombrie - , trupul sau este purtat in racla in picioare, pe deasupra persoanelor bolnave.

In anul 1953, imediat dupa ce s-a inregistrat puternicul cutremur de pamant, care a distrus insula Kefalonia in proportie de 90%, au fost foarte multe aratari ale Sfantului Gherasim de-a lungul intregii insule. Cei care au fost vatamati si au fost prinsi in interiorul locuintelor si al cladirilor au spus ca acesta i-a mangaiat si i-a intarit .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.08.2013, 22:59:21
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Daca dai pe Google cuvant cheie:Acatistul Sf.Gherasim din Khefalonia, vei gasi mai multe variante.
Sa va fie de folos! Am fost in Grecia, am sarutat sfintele moaste ale sfantului, am innoptat o noapte acolo la manstire, am avut trairi de nedescris.
Rugati-va cu credinta si veti reusi!!!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.08.2013, 23:32:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Nu-i vorba de mine, este vorba de prietena mea(am mai vorbit pe forum despre ea) a fost internata la Psihiatrie si este sub tratament si tot mai sunt ceva probleme si as vrea sa fac ceva pt ea sa o ajut. Stiu ca toti sfintii sunt buni dar asa cum sunt sfinti care vindeca cancerul, sfinti care ajuta la dobandirea pruncilor etc asa sunt si sfinti care ajuta oamenii cu probleme psihice.
Daca are probleme psihiatrice de ce nu apeleaza la ajutor de specialitate,in paralel cu frecventarea bisericii?
Si cand esti bolnav trupeste apelezi la doctor pe langa faptul ca invoci ajutorul Bisericii.
Rugaciunile sunt foarte bune dar o operatie sau un tratament,in cele mai multe cazuri sunt de inevitat.
Daca am sta in sfintenie nu am avea nevoie,dar avem caci suntem nepunticiosi si necredinciosi(nu avem nici macar samanta aia de mustar).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.08.2013, 23:38:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Tristetea si Acedia

Colega noastra Marimira a postat de curand un material interesant si de folos :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...504#post530504
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.08.2013, 23:44:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Colega noastra Marimira a postat de curand un material interesant si de folos :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...504#post530504
Intradevar un material foarte bun!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.08.2013, 00:07:50
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Daca dai pe Google cuvant cheie:Acatistul Sf.Gherasim din Khefalonia, vei gasi mai multe variante.
Sa va fie de folos! Am fost in Grecia, am sarutat sfintele moaste ale sfantului, am innoptat o noapte acolo la manstire, am avut trairi de nedescris.
Rugati-va cu credinta si veti reusi!!!
Poti sa-mi dai mai multe detalii? eu azi am auzit de acest sfant (spre rusinea mea), unde exact in Grecia este?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2013, 00:09:49
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca are probleme psihiatrice de ce nu apeleaza la ajutor de specialitate,in paralel cu frecventarea bisericii?
Si cand esti bolnav trupeste apelezi la doctor pe langa faptul ca invoci ajutorul Bisericii.
Rugaciunile sunt foarte bune dar o operatie sau un tratament,in cele mai multe cazuri sunt de inevitat.
Daca am sta in sfintenie nu am avea nevoie,dar avem caci suntem nepunticiosi si necredinciosi(nu avem nici macar samanta aia de mustar).
Este sub tratament de cateva luni.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.08.2013, 09:16:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Este sub tratament de cateva luni.
Foarte bine!Pe langa sfaturile bune pe care le-ai primit,pe langa ajutorul duhovnicului si al psihiatrului,este important dupa iesirea din internare sa urmeze si sedinte de psihoterapie in paralel cu tratamentul medicamentos ce i-a fost prescris.Dumnezeu sa o ajute pe prietena ta si pe tine ca sa treceti cu bine de aceasta incercare!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.08.2013, 09:43:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Daca ai credinta in Dumnezeu, esti sanatos (atat fizic cat si psihic), ai o familie fericita si faci meseria care iti place (indiferent care ar fi ea- de la tractorist la doctor) nu prea ai cum sa dai in depresie!
Florin,ar fi bine,insa,din pacate lucrurile nu stau chiar asa...oameni care au fost asa cum ii descrii au ajuns sa sufere de afectiuni psihice,inclusiv depresie,deoarece sunt mai mult factori implicati pe langa cei de mediu,precum predispozitia genetica,istoricul familial,structura de personalitate,dezechilibre neuro-chimice sau modificari neuro-anatomice care pot aparea la un moment dat.Daca mai adaugam la acesti factori predispozanti si mediul de viata in care traim toti si care este preponderent stresant,agitat,alimentatia deficitara,lipsa activitatii fizice s.a.m.d.,este de inteles cum de atatia oameni,multi tineri,din pacate,ajung sa clacheze.
Cand sesizam instalarea anumitor simptome la noi sau la cei dragi,lucrurile este nevoie sa fie tratate cu cea mai mare seriozitate si promptitudine.
Ajutorul spiritual oferit de duhovnic,alaturi de cel al psihiatrului si psihoterapeutului,alaturi de suportul familial si al prietenilor,constituie formula care conduce catre cele mai mari sanse de vindecare,din punctul meu de vedere.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 16.08.2013 at 09:45:26.
Reply With Quote
Răspunde