Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.12.2014, 15:12:19
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De unde stim ca sunt sanatosi ? Poate pare drept ca bradul,dar are o problema la coloana,sau un cancer in interior ,sau o anemie ,sau cine stie ce alta boala.
Suntem oare Dum.nezeu ca sa stim starea reala a fiecarui om?

Cred mai degraba ca ar trebui acuzati cersetori falsi ,pentru ca prostesc lumea, si distrug astfel sentimentele frumoase de darinicie si intrajutorare , iar nu cei care cred si daruiesc.
Pacatul e al celui ce minte ,nu al celui ce il crede pe cel care minte.
Nu poti indemna "nu mai darui,decat daca aceluia care iti prezinta analizele medicale" ci e mai usor sa spui " Nu cersi cand nu ai motive sa nu poti munci "
Trebuie combatut pacatul iar nu cei afectati de el.
E, hai! Lasa-ma cu anemia :)
Se intelegea ca e vorba despre diversi indivizi in toata puterea varstei, unii destul de tineri, care nu se sfiesc sa intinda mana si sa-si dreaga un glas mieros. Multi sunt foarte bolnavi, dar demni si cinstiti. Nici nu cer, nici nu intind mana, dar se duc la serviciu si-si mananca painea lor.

Daca pe unul pe care-l vezi beteag sau batran il recunosti ca e amarat, pe un altul, pe care-l vezi in acelasi loc ... ca el cu asta se ocupa si e tanar, fara handicap fizic si care ar putea sa munceasca ceva.. mai poti sa-l iei tot de sarman?

Daca nu am atins masura desavarsita a milosteniei, care nu cauta la fata omului si la cat de des vine sa-ti ceara ceva, cred ca e necesara o triere nu dupa rase sau judecati superficile ci o constatarea reala a situatiei - pentru ca miluesti pe unul tanar si intreg la trup si constati ca in spatele lui mai e un batran sau un infirm sau un sarac din acela autentic, in privinta caruia nu ai cum sa te inseli.
Asa ca pachetelul cu mancare sau haina sau banul sa-l dam celor care par a avea mai multa nevoie de ele iar celor fata de care avem dubii serioase sa le adresam o rugaciune, un cuvant cald...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.12.2014, 15:59:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
E, hai! Lasa-ma cu anemia :)
Se intelegea ca e vorba despre diversi indivizi in toata puterea varstei, unii destul de tineri, care nu se sfiesc sa intinda mana si sa-si dreaga un glas mieros. Multi sunt foarte bolnavi, dar demni si cinstiti. Nici nu cer, nici nu intind mana, dar se duc la serviciu si-si mananca painea lor.

Daca pe unul pe care-l vezi beteag sau batran il recunosti ca e amarat, pe un altul, pe care-l vezi in acelasi loc ... ca el cu asta se ocupa si e tanar, fara handicap fizic si care ar putea sa munceasca ceva.. mai poti sa-l iei tot de sarman
...
Pai chiar tu zici ca doar prin repetitie,vazandu-l duminica de duminica pe unul tanar ,ajungi la concluzia ca nu are vreo boala. Dar daca il vezi pe strada prima oara si nu l-ai mai vazut?
De unde stii ca tanar fiind nu are vreo boala psihica sau cine stie3 ce alt handicap ?
Vederea nu e mereu suficienta.
Sau de unde stii ca cel batran ,nu e cersetor de profesie? Caci pe aceasta se bazeaza si dealerii de cersetori : sa aiba un aspect cat mai garbov si bolnav , ca sa fie cat mai productiv in a insela oamenii .
Cel mai rational e sa dai tutror putin,asa cum a facut amicul tau ,nu degeaba a sustinut el ca avut o revelatie prin asta ! Normal,excluzi pe unul care stii clar ca insala, desi Evanghelia ne spune ca celui care iti fura haina ,lasa-i si camasa....
Oare de ce? Tocmai pt a vedea ca inselatorul nu e doar in ceilalti ,ci mai ales in noi.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.12.2014, 16:23:26
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mine mai e cale lunga pana aici - vezi raspunsul 778 http://www.crestinortodox.ro/forum/s...166#post571166
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.12.2014, 16:36:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Pentru mine mai e cale lunga pana aici - vezi raspunsul 778 http://www.crestinortodox.ro/forum/s...166#post571166
Pai da,orice drum lung se incepe cu un prim pas . Un singur leut dat o singura data unia care TI SE PARE ,ca nu ar merita ,conform ratiunii, poate insemna schimbarea atitudinii tale interioare ,si inceputul urcusului.
Va marca trecerea de la ratiunea rece , la ratiunea filtrata de glasul inimii .

Daca daruiesti 1 leu cui merita nu ai facut mare lucru, dar daruieste o singura data cui nu merita,impotriva gandului tau care va tinde sa te impiedice ,si vei vedea cum te va inunda bucuria .Vei zice atunci : daca as fi stiut de acest sentiment as fi daruit 100 ron numai ca sa il simt mai repede.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.12.2014, 16:58:48
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca daruiesti 1 leu cui merita nu ai facut mare lucru, dar daruieste o singura data cui nu merita,impotriva gandului tau care va tinde sa te impiedice ,si vei vedea cum te va inunda bucuria .Vei zice atunci : daca as fi stiut de acest sentiment as fi daruit 100 ron numai ca sa il simt mai repede.
O lectie de folos! Multumesc!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 08.12.2014, 01:26:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Adevarat, infatisarea omului spune mult... Si nu putem sa nu tinem cont de... primul instinct.
Am citit undeva mai demult despre 2 cersetori, unul era mai bine îmbrăcat si mai aranjat, iar celălalt era mai neîngrijit. Când a trecut pe langa ei, cineva le-a dat niste bănuti, cel mai bine îmbrăcat primind dublu decat celălalt. Întrebat de ce le-a dat asa, omul respectiv a spus că acela merita mai mult, pentru că se ocupase să se spele si să arate îngrijit, pe când celălalt era delăsător.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 08.12.2014, 19:56:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Am citit undeva mai demult despre 2 cersetori, unul era mai bine îmbrăcat si mai aranjat, iar celălalt era mai neîngrijit. Când a trecut pe langa ei, cineva le-a dat niste bănuti, cel mai bine îmbrăcat primind dublu decat celălalt. Întrebat de ce le-a dat asa, omul respectiv a spus că acela merita mai mult, pentru că se ocupase să se spele si să arate îngrijit, pe când celălalt era delăsător.
Asta e precis o pilda din occident :)
Numai acolo oamenii pun cu adevarat pret pe "ambalaj" :)

Dupa judecata mea,un cersetor nu poate fi decat neingrijit si nespalat,deoarece nu are resurse (apa calda,casa,baie,bani,sapun,etc)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 09.12.2014, 07:52:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta e precis o pilda din occident :)
Numai acolo oamenii pun cu adevarat pret pe "ambalaj" :)

Dupa judecata mea,un cersetor nu poate fi decat neingrijit si nespalat,deoarece nu are resurse (apa calda,casa,baie,bani,sapun,etc)
Nu-s de acord cu judecata asta, sorry..

Si n-as fi asa sigură că pilda e din Occident, aici nu e vorba de a pune pret pe ambalaj, ci pe calitătile latente (unele) care zac în oameni, si de a-i stimula să faca ceva pentru ei însisi. (Btw, îmi zicea cineva mai demult, un străin evident, acum vreo 15 ani pe când eram încă în România, că a observat că la noi oamenii pun foarte mare pret pe felul de a se îmbrăca, de a arăta pe cât posibil "la 4 ace" chiar si în reuniuni amicale, mai lejere, fără pretentii. Deci asa suntem văzuti noi românii, apropo de ambalaj).

Dacă vrei, chiar si cersetor fiind mai găsesti resurse să te îngrijesti, să te mai speli din când în când. Să nu uităm că sunt chiar si institutii publice care oferă ajutor în acest sens, chiar dacă doar sporadic/ pe termen scurt. Ideea e să vrei să te ajuti si singur. Că doar n-o să astepti o viată să vină să te spele altul !
Reply With Quote
  #109  
Vechi 09.12.2014, 09:04:39
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta e precis o pilda din occident :)
Numai acolo oamenii pun cu adevarat pret pe "ambalaj" :)

Dupa judecata mea,un cersetor nu poate fi decat neingrijit si nespalat,deoarece nu are resurse (apa calda,casa,baie,bani,sapun,etc)
Ai zis foarte bine aici. Numai ca Mosh-Neagu nu cred ca se referea la aspectul asta ci la ce-i transmite persoana respectiva dincolo de imaginea aceea de om sarman.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 09.12.2014, 09:25:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu-s de acord cu judecata asta, sorry..

Si n-as fi asa sigură că pilda e din Occident, aici nu e vorba de a pune pret pe ambalaj, ci pe calitătile latente (unele) care zac în oameni, si de a-i stimula să faca ceva pentru ei însisi. (Btw, îmi zicea cineva mai demult, un străin evident, acum vreo 15 ani pe când eram încă în România, că a observat că la noi oamenii pun foarte mare pret pe felul de a se îmbrăca, de a arăta pe cât posibil "la 4 ace" chiar si în reuniuni amicale, mai lejere, fără pretentii. Deci asa suntem văzuti noi românii, apropo de ambalaj).

Dacă vrei, chiar si cersetor fiind mai găsesti resurse să te îngrijesti, să te mai speli din când în când. Să nu uităm că sunt chiar si institutii publice care oferă ajutor în acest sens, chiar dacă doar sporadic/ pe termen scurt. Ideea e să vrei să te ajuti si singur. Că doar n-o să astepti o viată să vină să te spele altul !
Eu una nu ma astept ca cersetorii se arate spilcuiti si ingrijiti ...
Intotdeauna le dau mai mult celor care arata mai rau deoarece starea lor jalnica ma mahneste. Daca sunt cat de cat aranjati si binisor imbracati raman mai la urma pe lista mea.
Nu stiu cum sunt alti cersetori,dar multi pe care i-am intalnit eu pe aici sunt si bolnavi mintal(poate si de acea au ajuns pe strazi,ca nu-si pot purta de grija)si sunt murdari si nespalati cu lunile.Poate ca ar avea unde sa se spele,dar nu realizeaza asta pt ca sunt bolnavi.

Dar asta este numai parerea mea.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde