Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2014, 00:24:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Mihaile dragule, sunt convinsa ca exagerezi cu ideea asta oripilata!

Eu cred ca reprezentarea lui Dumnezeu-Tatal este conventionala si deci nu se greseste prin aceasta. De altfel, mi se pare ca este pictat Dumnezeu-Tatal in toate sau macar in majoritatea Bisericilor Ortodoxe. Au gresit oare inaintasii nostri ? Daca era asa cum spune in articolul postat de Ovidiu, oare i-ar mai fi inspirat Duhul Sfant pe Înalt Prea Sfințiti sa dea binecuvantare, si pe pictori sa picteze pe Dumnezeu-Tatal ? Dar si argumentul ca nu stim cum arata nu e prea potrivit. Cu adevarat, dupa Fiinta Lui nu stim cum arata si de fapt probabil ca nici nu ”arata” intr-un anumit fel (in sensul in care intelegem termenul). La Fiinta lui Dumnezeu se referea Duhul Sfant cand l-a inspirat pe Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan sa scrie: ”Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodata” ( Ioan 1, 18). Si prin Parintele Cleopa a spus Duhul Sfant: ”Fiinta lui Dumnezeu este inaccesibila mintilor rationale din cer si de pe pamant” dar asta nu inseamna ca pentru cele irationale – daca exista asa ceva – este accesibila. Numai Persoanele Preasfintei Treimi se cunosc deplin pe Ele Insele si Unele pe Altele. Dar tot in acel verset gasim si pe ce baza este pictat in Biserica Dumnezeu-Tatal: ”Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut” ( Ioan 1, 18). Ce inseamna ”L-a facut cunoscut” ? Nu ca ne-ar fi aratat cum este concret sau poate fi si aceasta, dar in sens duhovnicesc. Ne-a facut cunoscute atributele Lui, care sunt comune pentru Persoanele Sfintei Treimi. Mi se pare ca intr-un sens duhovnicesc, Chipul lui Dumnezeu este format din atributele Lui; adica asa cum noi avem maini, picioare, față etc, așa Dumnezeu este format din iubire, intelepciune, blandete, rabdare, si celelalte virtuti....

mă incred in blandetea Sfantului Grigorie Palama de a nu ma condamna dacă ma inchin intr-o biserica ortodoxa unei icoane a Sfintei Treimi!! Doamne-ajută!
Mi-ai scris iar un amalgam de aberații.....


Citat:
"Chipul lui Dumnezeu este format din atributele Lui"
Unde ai găsit tâmpenia asta? Cred că doar în puțul gândirii tale te-ologice!

Citat:
"”Fiinta lui Dumnezeu este inaccesibila mintilor rationale din cer si de pe pamant” dar asta nu inseamna ca pentru cele irationale – daca exista asa ceva – este accesibila"
Dragă Eliza Georgiana, citind cu atenție fraza de mai sus, cred că poți să ai certitudinea că există cel o minte irațională în toată Creația: a ta!

Citat:
"Dar tot in acel verset gasim si pe ce baza este pictat in Biserica Dumnezeu-Tatal: ”Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut” ( Ioan 1, 18)."
Să presupunem că versetul acela stă la baza unei reprezentări iconologice (în realitatea comună tuturor oamenilor nu există așa ceva), care este legătura între felul cum L-a făcut cunoscut Hristos Tatăl și moșul din pictură.

Citat:
Nu ca ne-ar fi aratat cum este concret sau poate fi si aceasta, dar in sens duhovnicesc. Ne-a facut cunoscute atributele Lui, care sunt comune pentru Persoanele Sfintei Treimi. Mi se pare ca intr-un sens duhovnicesc, Chipul lui Dumnezeu este format din atributele Lui; adica asa cum noi avem maini, picioare, față etc, așa Dumnezeu este format din iubire, intelepciune, blandete, rabdare, si celelalte virtuti....
Adică moșul din poza cu pseudotreimea este de fapt o imagine alegorică vrei să zici? Prin urmare, tu te închini nu unei persoane ci unui contruct imaginar în formă umană reprezentând personificări ale unor presupuse "virtuți" ale lui Dumnezeu... no comment!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 07.02.2014 at 02:20:33.
Reply With Quote