Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 07.05.2011, 20:17:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Da, e un mare miracol ca Dumnezeu se ingrijeste ca noi, credinciosii catolici, sa avem preot si sfinte sacramente/ oriunde ne-am afla.
Este unul din aspectele catolicității Bisericii Catolice. Din porunca Domnului nostru, dată primilor noștri episcopi "mergeți și botezați!", "mergând, învățați neamurile!" Biserica a făcut, face și va face asta.
Nu știm dacă există viață extraterestră, dar, dacă se va descoperi, în cel mulți câțiva ani veți auzi de Misiunea Catolică din Andromeda. Congregația pentru Cultul Divin și Disciplina Sacramentelor va elabora un nou rozariu, adaptat andromedienilor care ar putea avea zece mâini și va aproba uzul formulei "pace nouă, în Andromeda" în loc de "pe Pământ, pace !" Doi iezuiți vor învăța andromedana la curs intensiv, când patru franciscani vor fi deja acolo, să se înțeleagă cu ei prin semne. Nu pot fi lăsați fără asistență spirituală.
Nu este minunat că, în orice colț al lumii am merge, oriunde există oameni, există și un loc în care se săvâșește Sf Missă ? Ce îndeplinire mai fidelă se poate aduce îndemnului lui Isus, care a poruncit "să faceți aceasta în amintirea Mea !". Auzi, filii în sate din Dobrogea, pentru șase familii ! Cinste vouă, iubiți preoți ai noștri !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #342  
Vechi 07.05.2011, 20:38:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Inteleg ca va bagati peste mine intro discutie privata , in sensul ca ma adresam altcuiva prin postarea mea !

NB : nu inteleg totusi cum de l-ati uitat chiar pe intiiul provaduitor al crestinismului in Scitia Minor , pe Sf. ap. Andrei ?


Ba da , inteleg ... de aceea nici nu comentez mai mult !!
Prin definiție, un forum este public. Există și posibilitatea discuțiilor private, pentru aceasta avem mesageria privată. O puteți folosi dând click în dreapta sus, unde scrie "mesaje private".

Din câte știu, nu există dovezi istorice care să ateste că Sf ap Andrei a propovăduit pe actualul teritoriu al patriei noastre. Cea mai timpurie sursă care afirmă acest lucru (Eusebiu din Cezareea) se bazează pe o tradiție: http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lor-70414.html

Ceea ce știm sigur este că Sf Ap Andrei a fost catolic în deplină comuniune cu Scaunul Romei. Dv sunteți ? Pe lângă frățietatea apostolică ce îi reunea pe toți, cei doi erau frați de sânge, având aceeași mamă și același tată. Din frățietatea aceasta dublă, între Sf Ap Petru și Sf Ap Andrei, ar trebui să ne inspirăm și noi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.05.2011 at 20:41:58.
  #343  
Vechi 07.05.2011, 20:52:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu care credeam ca numai protestantii fac propaganda pe forumul crestin ortodox... Au incetat ei si au venit altii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #344  
Vechi 07.05.2011, 21:23:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Da, e un mare miracol ca Dumnezeu se ingrijeste ca noi, credinciosii catolici, sa avem preot si sfinte sacramente/ oriunde ne-am afla. Daca pina acum sfintele liturghii se celebrau in casele oamenilor, acum, slava Domnului, avem biserici. Multumim Lui Dumnezeu ca se ingrijieste de noi si se sa dea Domnul sa raspundem si noi chemarii Sale.

Si sa dea Dumnezeu ca toate bisericile sa fie pline. Atit cele catolice, cit si cele ortodoxe.

Laudat sa fie Dumnezeu in veci!
Fara suparare dar ori nu ati urmarit firul discutiei la care ati dat reply desi nu va privea, ori n-ati inteles o iota, ceea ce iarasi fara suparare, nu ma mir foarte.
  #345  
Vechi 07.05.2011, 21:27:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si eu care credeam ca numai protestantii fac propaganda pe forumul crestin ortodox... Au incetat ei si au venit altii.
Mi se pare mie sau sesize o umbra de suparare?
Mie mi se pare foarte utila aceasta prezenta.

In primul rand, chiar si numai pe acest topic am asistat la exemple superbe de apologetica ortodoxa.

In al doilea rand, s-a clarificat, cred, modul in care romano-catolicii inteleg ecumenismul versus ortodocsi.

In al treilea rand, cat de compatibila este cu ortodoxia participarea la slujbele romano-catolice.

In al patrulea rand si asta este singurul aspect regretabil, atitudinile extreme ale unor anti-ecumenisti ortodocsi, inca fara a fi 100% scuzabile, nu mai par atat de absurde si nejustficate.
  #346  
Vechi 07.05.2011, 21:37:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin definiție, un forum este public. Există și posibilitatea discuțiilor private, pentru aceasta avem mesageria privată. O puteți folosi dând click în dreapta sus, unde scrie "mesaje private".

Din câte știu, nu există dovezi istorice care să ateste că Sf ap Andrei a propovăduit pe actualul teritoriu al patriei noastre. Cea mai timpurie sursă care afirmă acest lucru (Eusebiu din Cezareea) se bazează pe o tradiție: http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lor-70414.html

Ceea ce știm sigur este că Sf Ap Andrei a fost catolic în deplină comuniune cu Scaunul Romei. Dv sunteți ? Pe lângă frățietatea apostolică ce îi reunea pe toți, cei doi erau frați de sânge, având aceeași mamă și același tată. Din frățietatea aceasta dublă, între Sf Ap Petru și Sf Ap Andrei, ar trebui să ne inspirăm și noi.
V-am si prevenit : intre noi gradatii... sunt necesare uzantele !

Ati dorit sa neglijati acestea si ati preferat sa-mi explicati cum se face apa calda ! Este treba voastra ce alegeri faceti dar procedind astfel eu ma retrag din discutie tocmai pt ca nu folositi uzante . Subiectul ramine de disputat pe cind le veti dobindi sau cind veti voi sa le aplicati !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #347  
Vechi 07.05.2011, 21:48:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este unul din aspectele catolicității Bisericii Catolice. Din porunca Domnului nostru, dată primilor noștri episcopi "mergeți și botezați!", "mergând, învățați neamurile!" Biserica a făcut, face și va face asta.
Nu știm dacă există viață extraterestră, dar, dacă se va descoperi, în cel mulți câțiva ani veți auzi de Misiunea Catolică din Andromeda. Congregația pentru Cultul Divin și Disciplina Sacramentelor va elabora un nou rozariu, adaptat andromedienilor care ar putea avea zece mâini și va aproba uzul formulei "pace nouă, în Andromeda" în loc de "pe Pământ, pace !" Doi iezuiți vor învăța andromedana la curs intensiv, când patru franciscani vor fi deja acolo, să se înțeleagă cu ei prin semne. Nu pot fi lăsați fără asistență spirituală.
Daca nu vedem autorul postarii as fi zis ca e un mic pamflet la adresa BRC, apropo de credinta manifestata de unii de la Vatican in viata extraterestra.

Citat:
Nu este minunat că, în orice colț al lumii am merge, oriunde există oameni, există și un loc în care se săvâșește Sf Missă ? Ce îndeplinire mai fidelă se poate aduce îndemnului lui Isus, care a poruncit "să faceți aceasta în amintirea Mea !". Auzi, filii în sate din Dobrogea, pentru șase familii ! Cinste vouă, iubiți preoți ai noștri !
Iarasi va ia entuziasmul pe dinainte, mi-a zis un preot ca dumnezeul adventistilor e si mai activ decat al dvs., in sat la el au construit ditamai casoiul de rugaciune tot pentru un nr. de cca. 6 familii.
Deci daca sunt bani, se poate.
Iar BRC de departe nu este un biserica saraca.
  #348  
Vechi 07.05.2011, 21:53:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Primul preot din această parte a lumii, atestat istoric și al cărui nume îl cunoaștem a fost Sf Ioan Cassianul (360-465). A fost hirotonit de Papa Inocențiu I.
Altul (poate chiar înaintea lui Ioan Cassianul ?) este Nichita (Niceta) de Remesiana, cel cunoscut de istorici ca ii invata pe daci sa il preamareasca pe Cristos „corde romano" (cu inimă romană), "depinzând jurisdicțional de episcopul Romei mergea, din când în când, la acesta spre a-i raporta situația diocezei și a primi îndrumări sau a participa la un sinod" (Ioan Coman in „Scriitori Bisericești - Epoca străromână”, Edit. Instit. Biblic și de Misiune al BOR , București 1979, pag. 98 ). Nichita a avut legături și cu Ascolios din Tesalonic, numit de Papa Damasus vicar al Scaunului roman în Illyric, de care depindea și dieceza lui Nichita.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceea ce știm sigur este că Sf Ap Andrei a fost catolic în deplină comuniune cu Scaunul Romei. Dv sunteți ? Pe lângă frățietatea apostolică ce îi reunea pe toți, cei doi erau frați de sânge, având aceeași mamă și același tată. Din frățietatea aceasta dublă, între Sf Ap Petru și Sf Ap Andrei, ar trebui să ne inspirăm și noi.
Am o impresie buna despre intelectul dvs., in concluzie sunt f. uimit de ce ati scris mai sus.

Sa iubiti atat de tare romano-catolicismul incat sa ajungeti sa urati logica elementara si evidenta istorica?

Nu stiu ce ati inteles din ce s-a spus pe aici de catre ortodocsi, dar n-avem oroare de cuvantul "Papa" la modul general, au fost in istorie papi cat se poate de ortodocsi atat in crez cat si in viata morala, fara a avea pretentii de loctiitor a lui Hristos sau de sefie absoluta suprema si infailibila a crestinismului, dar asta nu inseamna ca-i puteti folosi ca o scuza pentru a ne invita sa intram in comuniune cu nu atat de vrednicii lor urmasi de mai tarziu.
  #349  
Vechi 07.05.2011, 23:08:19
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Bine ma soro nu ti-a placut la biserica aceea,poti sa mergi la alte biserici ortodoxe,ca doar or mai fi pe acolo.
Adica biserici care tin de BO (Patriarhia Ecumenica,BO Rusa,etc) nestiliste or mai fi pe acolo si mergeai la acelea decat sa te duci la BC.
Pe urma eu stiu cine a facut siteul acela si a scris pe acolo respectivele chestii?
Ma indoiesc ca preotul/preotii de acolo cere/cer acordul consiliului parohial sa faca o slujba sau nu,daca chiar o fi decis consiliul parohial asa ceva.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #350  
Vechi 08.05.2011, 07:56:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar de pe vremea comunistilor, cand cultele care aveau legaturi cu exteriorul (protestanti, neoprotestanti, romano-catolici) au avut un regim preferential fata de BOR.
Greco-catolicii au fost alta poveste.
Glumiți sau ați trăit o altă istorie.

Romano-catolicii, regim preferențial față de BOR ? Activitatea călugărilor și călugărițelor romano-catolice a fost interzisă, așezămintele monahale desființate. Nu a fost cazul cu cele BOR. Slujbe în limba română interzise în Transilvania, nu a fost cazul BOR. Prelații romano-catolici au umplut pușcăriile, acolo nu s-au întâlnit cu niciun episcop BOR: erau la Palatul Patriarhal, unde "stăteau la masa cu diavolul" (apud: Teoctist Arăpașu). Bibliotecile catolice desființate, cele ortodoxe au supraviețuit, etc.
Despre episcopul martir de Iași, Anton Durcovici, găsiți destule materiale pe net, de exemplu aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Anton_Durcovici
Despre Mons Vladimir Ghica, ortodox convertit și martir al Bisericii Romano-Catolice, găsiți ample comentarii, iar beatificarea sa va avea loc, sperăm, în curând. Un alt martir a fost deja ridicat la cinstea altarelor, după cum fratele Erethorn a semnalat aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11054

Asta, ca să mă refer numai la România. Ce a pățit cardinalul-primat al Croației, Stepanici, ce a pățit cardinalul primat al Ungariei, Mindszenty, etc, etc, vă invit să vă documentați singur. În linii mari, este ceea ce a pățit și cardinalul român Iuliu Hossu. Pe cei mai buni copii ai Bisericii, pe prinții ei, Domnul i-a chemat să le ofere cununa muceniciei. Pelerina roșie pe care o îmbracă cardinalii (de unde expresia: "roșu-cardinal") simbolizează disponibilitatea lor de a-și vărsa sângele pentru Cristos și pentru Biserica Sa. Nimeni nu îmbracă această pelerină, decât știind de la început la ce fel de banchet este așteptat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.05.2011 at 08:32:03. Motiv: completări
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35