Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.12.2016, 18:08:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
De unde detii informatia ca "divinitatea budista este o energie impersonala care compune toata materia"?
Eu am spus de panteism. De exemplu de aici: http://www.crestinortodox.ro/secte-c...ase-72869.html
Citez: "Din cele expuse se vede clar ca Dumnezeul miscarii holistice este Dumnezeul panteismului oriental. Religiile orientale au invatat secole de-a randul ca Dumnezeu este o forta, o energie impersonala..."
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.12.2016, 22:02:52
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
... eu nu am de gand sa ma convertesc la pareri personale, diferite de ceea ce spune ortodoxia.
Accepțiunea ortodoxă a termenului Revelație și Învățătură nu e doar aceea pe care o pomenești tu. Folosești doar accepțiunea îngustă, până la epuizare mecanicistă și formalistă.
Caută să îți dai seama de asta, dacă vrei.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.12.2016, 00:53:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Accepțiunea ortodoxă a termenului Revelație și Învățătură nu e doar aceea pe care o pomenești tu. Folosești doar accepțiunea îngustă, până la epuizare mecanicistă și formalistă.
Caută să îți dai seama de asta, dacă vrei.
Atunci cand cineva face o serie de afirmatii isi expune propria parere. Nu mai e parere personala doar daca citeaza din invatatura, sfinti, etc. Pana acum tu ti-ai expus doar parerea personala, in timp ce eu am dat citatele din ceea ce spune invatatura ortodoxa (al doilea articol este din catehismul ortodox). Asadar, unde regasim ceea ce spui tu? Iar daca spui ca nu esti de acord cu ceea ce am afirmai si argumentat, care sunt acele noi invataturi care au fost revelate dupa perioada apostolica. Eu am dat un exemplu din catolicism, din ortodoxie nu cunosc si citatele spun ca nici nu exista. Daca tu le cunosti le poti enumera.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.12.2016, 12:32:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Atunci cand cineva face o serie de afirmatii isi expune propria parere. Nu mai e parere personala doar daca citeaza din invatatura, sfinti, etc. Pana acum tu ti-ai expus doar parerea personala, in timp ce eu am dat citatele din ceea ce spune invatatura ortodoxa (al doilea articol este din catehismul ortodox). Asadar, unde regasim ceea ce spui tu? Iar daca spui ca nu esti de acord cu ceea ce am afirmai si argumentat, care sunt acele noi invataturi care au fost revelate dupa perioada apostolica. Eu am dat un exemplu din catolicism, din ortodoxie nu cunosc si citatele spun ca nici nu exista. Daca tu le cunosti le poti enumera.
Cătălin,
catehismul ortodox nu e unul, ci sunt mai multe! Uite, ca exemplu: eu am acasă trei (3) cărți numite (sau care constituie la propriu) "catehism ortodox". Una e românească și cred că pe aceea o ai și tu - o carte mare, cu copertă roșie, din carton gros. Alta e franțuzească (ortodoxă), alta e grecească. Ei bine, în ciuda unor înțelesuri comune, află că între cele 3 cărți de catehism sunt diferențe semnificative, pe alocuri. N-aș zice că se contrazic, neapărat, însă accentele și nuanțele din fiecare fac ca impactul asupra cititorului să aducă unele diferențe de înțelegere și trăire considerabile.
Verifică și tu și vei constata că așa este. Deci nu îmi mai vorbi de un catehism ortodox, că sunt multe. Mai multe de 3, cât am eu acum la îndemână...

*
E bine ca omul să facă afirmații personale, firește. Că doar omul nu e o cutie goală și bună de umplut cu afirmațiile altora. Și ce rost ar mai avea sufletul omului dacă s-ar purta ca o cutie în care să intre produsele altora?
Cât despre părerile personale... Ce altceva aștepți, câtă vreme nu sunt tocmai Dumnezeu. Care o fi avut și El niște păreri, prin istorie... Nu crezi?
Dacă nu crezi, (re)ascultă cum proclamau Părinții în/și Duhul Sfânt: "Părutu-s-a nouă și Duhului Sfânt".

Fără astfel de "păreri", Cătăline, nici nu am mai avea vreo credință vie, adică tainică....
Ci un cărțoi cu formule bune de hrănit mormintele și păianjenii. Un fel de manual kgbist de ideologie marxist-lenininistă bună de călcat la dungă creierele deja bine spălate.

*
Cătălin, eu nu am nimic cu catehismul tău. Mai exact, nu am nimic împotrivă. Că doară și eu citesc aceleași "învățături" ca și tine! Avem aceleași cărți acasă, citim aceleași surse ortodoxe pe net, auzim (citim) aceleași pericope la slujbe, zicem același Crez. Slavă Domnului!
Dar ce încerc eu de ani buni să îți semnalez (e drept că nici pe departe atât de bine ca Pelerinul, Mihailc, Delia etc.) este că învățătura catehismului nu se termină cu lectura, ci abia începe! Tu te oprești mereu acolo unde eu abia încep cu adevărat.... Firește, în acest caz, că nu ne înțelegem. De aici numeroase dispute și supărări reciproce, din păcate...

Se ridică deci, mereu, problema crucială: ce facem când citim o carte de catehism? Ori când citim Scriptura ori scrierile Sfinților Părinți care alcătuiesc, de pildă, Filocalia.

Din câte ne-ai arătat de-a lungul anilor, tu alegi să citești și să ...citezi. Atât.
Crezînd, poate, că prin asta te arăți smerit și iubitor al dreptei credințe. Fără a nega neapărat că ești, poate, smerit și iubitor eu însă îți atrag mereu atenția că faci prea puțin și intervii nepotrivit. Căci nu este nici îndeajuns nici folositor să pui sub ochii unui confrate ceea ce el însuși a citit în prealabil cel puțin la fel de bine și de mult ca tine. Te oprești astfel și îl oprești și pe el. Din ce? Din travaliul gândului, al cugetării, al meditației... Din zvâcul minții și al inimii care a vibrat la atingerea cuvântului Scripturii ori al textului catehetic.

Oare catehismul e dat pentru a vorbi noi permanent în citate din el? Așa vezi tu o viață de comuniune creștină? Eu spun un citat din catehism, tu spui alt citat, apoi amândoi, cu încântare zicem, în cor, pe un al treilea!...:)
Zău, asta nu e viață de credință și de împărtășire... Asta e cel mult un mugure amuzant, oarecum, al ei. Să mă ierți.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.12.2016, 13:15:59
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Cât privește problema Revelației, pe care tu o expui școlărește iar eu încerc să îți arăt că vorbești doar în accepțiunea îngustă a termenului (nu neapărat greșită, însă prea săracă), dă-mi voie să îmi continui considerațiile/părerile personale.
Nu le-am scos chiar așa din nas, am și eu niște lecturi în baza cărora fac unele afirmații, apoi mai e și propria cugetare (obligatorie, altminteri ar da Dumnezeu cu mine de pământ, că lui nu Îi plac proștii, morții și fricoșii) ori șoapta inimii - niște păreri, acolo, pe care ai face bine să nu le desconsideri întru totul, că altceva mai bun fratele tău de credință nu îți poate oferi în planul discuțiilor. Părerea unui creștin nu ar trebui instantaneu amendată, doar pe temeiul că e o părere. În definitiv, chiar de-ar fi ditamai bazaconia, e un rod al vieții acelui creștin așa cum a reușit el să traiască legătura cu Dumnezeu, cu semenii, cu el însuși... Deci e un act de viață iar viața nu ar trebui desconsiderată din principiu - părerea mea!

*
În ciuda formulărilor noastre didacticiste din manuale (dogmatică ori catehism etc.) Etapele Revelației nu sunt împărțiri ireductibile și imuabile, tranșate cu satârul cugetării odată pentru totdeauna.
Ele compun, mai degrabă, un tot unitar care e căutarea lui Dumnezeu de către om și mai ales căutarea omului de Dumnezeu.
Dar dacă au fost numite separat și puse în trei castroane distincte (Raiul, VT cu proorocii și NT cu deplina strălucire a Luminii prin Hristos) asta e doar pentru că pedagogia ține cont de limitele noastre.
Împărțirea în etape și acel crescendo dus la deplinătate ne sunt expuse nouă doar din rațiuni pedagogice/didactice. Pentru o mai bună abordare a subiectului, pentru o sistematizare necesară față de vastitatea și complexitatea acestei teme.

*
Tu îmi vorbeai, parcă, despre o dezvoltare doctrinară a Revelației. Nu am negat asta, mai ales că dezvoltarea, doctrinară ori istorică, tot a Revelației este. Că nu putem rupe Revelația (care e proces Divino-uman) nici de istoria oamenilor nici de istoria spiritualității.
Deci dacă separi Revelația de dezvoltarea doctrinară a Ei, eu cred că faci aceeași greșeală pe care o face unul când zice că se dezvoltă doar funcția, nu și organul care susține funcția... Sau că lucrează doar Harul, nu și Dumnezeu...


Cât privește dezvoltarea doctrinară, la care ne poticnim amândoi, eu cred că este o dezvoltare de conținut. Ea începe ca sâmbure elementar când Domnul S-a adresat nătărăilor izgoniți din Rai făcîndu-le făgăduința mesianică. Pricep că apoi ea a dospit, prin intermediul patriarhilor și al profeților, spre a se realiza cu un maxim al puterii și strălucirii prin lucrarea Domnului Iisus Hristos, lăudat fie în veci!!

Revelația a continuat neîntrerupt, în mii și mii de modalități tainice care nu pot fi surprinse în cuvinte și în cărți. Nici apogeul ei, prin Persoana Fiului lui Dumnezeu, nu a putut fi surprins în întregime în vreo scriere - revezi cum se încheie Evanghelia după Ioan. Și nu, să nu îmi spui că acea afirmație din final se referă doar la "fapte" minunate ale Domnului, pe când Revelația se referă doar la învățătură... Oh, nu! Căci, iarăși, ne poticnim: învățătura o face și o întărește Domnul nu daor cu vorba, ci și cu fapta. De fapt, adevărata "vorbă" învățătorească a Domnului e prin fapte. Faptele Lui ne învață Cine este El: Întruparea, minunile - vindecările, învierile, exorcizările; apoi Răstignirea și Învierea, Înălțarea, frângerea pâinii, spălarea picioarelor ucenicilor, uscarea smochinului neroditor etc.

În fine, afirm iarăși că Revelația nu s-a încheiat odată cu Înălțarea Domnului.
Lucrarea lui Hristos pe pământ a atins doar maximumul, atunci. Un maxim după care a urmat o curbă descendentă care continuă și azi. Noi și noi minuni ale Domnului, Care ne arată Cine și cum este El, în noi și noi nuanțe esențiale, se petrec mereu. Poftim: Cincizecimea, martirii răstigniți încă și azi, nenumăratele minuni petrecute prin sfinți chiar și în zilele noastre etc. etc. Toate acestea sunt note de conținut care se adaugă la Marele Discurs ori Portret al Dezvăluirii lui Hristos.
Și, desigur, să ne amintim un amănunt foarte important: Apocalipsa. Ce altceva crezi că va fi dacă nu o altă "etapă" a Revelației Divine?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.12.2016, 13:49:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Dar dacă vedem Revelația ca un dat al Domnului către noi, ca o dezvăluire a Lui către mintea și sufletul nostru, haide să o vedem și prin participarea noastră.
Adică, dincolo de actul artistic al Creatorului (altfel spus, Revelația ca faptă a Creatorului), hai să dăm puțină atenție și actului estetic, adică relației dintre Creator și "consumator", ca să folosesc un termen din estetica noastră târzie și prăfuită... Să vedem o țâră cum e cu variabila om în relația numită Revelație.

Crezi, deci, că Revelația e doar act dumnezeiesc?
Eu cred că e și act omenesc, fără participarea omului nefiind vorba despre vreo revelație. Dumnezeu nu se arată Sieși în istoria noastră, oricât ne-ar plăcea să speculăm pe tema asta. Ci se arată nouă, celor care venim plini de orbire, de cataracte de tot soiul, de căutări și neliniști, de îndoieli și păcate, de întuneric și penumbre...

V.T. este o lungă participare a omului la chemarea mereu și mereu reînnoită a Domnului. Cât de bolnav e omul în relația cu Dumnezeu nu mai e nevoie s-o reafirmăm: o arată tocmai scrierile V.T. Și o reamintește Hristos în lucrarea Lui descrisă în N.T., dar și Ștefan când reamintește cum s-au purtat oamenii față de Dumnezeu. Proorocii uciși, vițelul de aur și toate celelalte...

Deci cum participă omul, încă și azi, la Revelație?
Aceasta ar fi, poate, întrebarea cea mai bună pentru noi creștinii. Părerea mea!, să mă ierți.

Întrucât, deși noi ne lăudăm că Îl cunoaștem pe Domnul, fiindcă avem un bun catehism, o samă de cărți sfinte și slujbe cum nu sunt altele mai înălțătoare și mai apropiate de Adevăr, noi ne cam pierdem cu firea în ale Revelației... Și, părerea mea, de fapt mai degrabă NU Îl cunoaștem pe Domnul, în ciuda actului Său de Revelație.

Voi susține asta doar în două puncte (deși "procesul" nostru are mai multe "capete de acuzare"):
1) Nu cunoaștem Scriptura, nici ca întindere nici ca profunzime. E un obicei nenorocit de a minimaliza importanța studiului Scripturii care, la majoritatea creștinilor noștri se reduce la ce ascultăm în cadrul slujbelor și la predica preotului - din care pricepem și aici cât pricepem...
Noi zicem (și asta nu are rost să mai dovedesc eu, cine e onest și informat știe că lucrurile stau încă mai rău decât schițez eu aici) că e suficient ce facem și minimalizăm pe teologi, susținînd în cor cu "voci autorizate" că adevăratul teolog e cel care se roagă... Iar asta deși e adevărat în unele sensuri, nu e nici pe departe suficient!
Pentru o bună credință, avem nevoie și de o bună aprofundare a Scripturii. Toți Părinții ne arată cu degetul, prin viața și scrierile lor, către acest adevăr. Nu voim, însă, exegeză și hermineutică, nu vrem să deprindem metode de studiu biblic, le considerăm, vorba Sophiei mai zilele trecute, bune doar pentru cei care și-au făcut, auzi!, o profesie din asta...
Adică, pe scurt, noi credem (visăm) că cunoaștem Scriptura (implicit Logosul Cel veșnic, deoarece El este ultimul referent al Scripturii) doar pentru că așa ne spune prejudecata și lenea și subterfugiile justificative ale minții puturoase.
Dar, lucru dovedit cu prisosință, este adevărat că habar nu avem care e mesajul unui evanghelist sau al altuia, în cutare ori cutare loc - pentru că pur și simplu nu cunoaștem și nu folosim căile de a ne apropia de acesta! E o întreagă metodologie pe care ar trebui să ne-o însușim atunci când ne apropiem de Biblie, o cale pe care au prezentat-o pe larg tocmai Sfinții noștri Părinți, dar noi nu facem măcar un pas de melc pe drumul acesteia.
Și susținem că știm, suficient cât să ne mântuim, Scriptura!!
2) Suntem străini de sfânta rugăciune. Este o rușine fără seamăn, în lumea noastră de azi, că noi nu avem o bună și statornică lucrare a rugăciunii. Majoritatea preoților sunt ei înșiși străini de lucrarea rugăciunii (cine a umblat cu întrebarea pe la preoți știe despre ce vorbesc eu aici). Se consideră, vai, că rugăciunea e doar pentru monahi. Or, în afara meșteșugului rugăciunii nici măcar apropierea de Scriptură nu e posibilă.

Și atunci, de unde până unde vorbim noi de Revelație, susținînd că știm ce e aceasta și că s-a încheiat etc. etc.? Când noi nu suntem implicați cum se cuvine nici în studiul Bibliei, nici în rugăciune...
Cine ne lasă nouă impresia, cu atâta ușurătate, că chiar suntem în măsură să emitem judecăți categorice în legătură cu Revelația?
Cum de nu ne dăm seama că Revelația, ca proces care are loc ȘI cu participarea noastră iar nu doar prin actele Domnului, este mai degrabă o mare taină pentru noi decât vreun lucru despre care să vorbim cât de puțin cu oarecare temei?...

*
Nu știu de ce, acum îmi vine în minte un singur cuvânt: păcăleală... ori înșelare...
Festivismul și formalismul, triumfalismul și obediența tâmpă nu au adus niciodată ceva bun în viața de credință.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.12.2016, 15:38:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
catehismul ortodox nu e unul, ci sunt mai multe! Uite, ca exemplu: eu am acasă trei (3) cărți numite (sau care constituie la propriu) "catehism ortodox". Una e românească și cred că pe aceea o ai și tu - o carte mare, cu copertă roșie, din carton gros. Alta e franțuzească (ortodoxă), alta e grecească. Ei bine, în ciuda unor înțelesuri comune, află că între cele 3 cărți de catehism sunt diferențe semnificative, pe alocuri. N-aș zice că se contrazic, neapărat, însă accentele și nuanțele din fiecare fac ca impactul asupra cititorului să aducă unele diferențe de înțelegere și trăire considerabile.
Verifică și tu și vei constata că așa este. Deci nu îmi mai vorbi de un catehism ortodox, că sunt multe. Mai multe de 3, cât am eu acum la îndemână...
Catehismul este o lucrare in care se explica pe scurt si pe intelesul tuturor invatatura de credinta. Chiar si cineva care nu stie aproape nimic despre ortodoxie si vrea sa se converteasca este rugat sa citeasca mai intai catehismul si sa inteleaga invatatura ortoodxa, ca apoi sa o marturiseasca. Intotdeauna, inainte de a se boteza, oamenii care doreau sa intre in Biserica trebuiau sa studieze invatatura. Chiar si primii crestini au auzit de la Apostoli explicata invatatura de credinta, inainte de botez.
Inainte nu erau catehisme, am citit ca aceasta idee a fost preluata de la catolici acum ceva timp. Dar invatatura ortodoxa este aceeasi in orice tara si in orice parte a globului. Este aceeasi pana la virgula si prepozitii. Mai mult, este aceeasi invatatura de la intemeierea Bisericii. Catehismele ar trebui sa redea aceeasi invatatura, desi am citit ca ar fi facut in Franta cineva un fel de catehism care are invataturi conforme cu ecumenismul. Am citit mai multe catehisme de pe net, singura diferenta era ca unele erau mai succinte, altele mai detaliate.
Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar ce încerc eu de ani buni să îți semnalez (e drept că nici pe departe atât de bine ca Pelerinul, Mihailc, Delia etc.) este că învățătura catehismului nu se termină cu lectura, ci abia începe! Tu te oprești mereu acolo unde eu abia încep cu adevărat.... Firește, în acest caz, că nu ne înțelegem. De aici numeroase dispute și supărări reciproce, din păcate...
Asta e si principala problema. Citeam acum ceva timp ca principala preocupare in protestantism este talcuirea Sfintei Scripturi, gasirea de noi sensuri ale pasajelor. Toti incearca sa interpeteze invatatura, sa filozofeze pe aceasta tema. Chiar am citit articole care spuneau ca, in unele cazuri, au ajuns sa fie o multime de interpretari si ca e nevoie sa aiba un punct de reper, luand ca exemplu Biserica Ortodoxa si catolicii, care au talcuirea sfintilor. Adica au ajuns la concluzia ca e bine sa fie o singura talcuire, a unor oameni mai intelepti si mai apropiati de sfintenie.
In credinta cea dreapta, ortodoxa, invatatura e deja talcuita, nu e nevoie de framantarea protestantilor. Si nici nu de dorit ca cineva sa interpreteze cum vrea invatatura. Chiar scrie in catehism, credinciosii pot citi Sfanta Scriptura, dar nu o pot talcui dupa cum vor. Noi avem deja invatatura, nu e doar buna, e infailibila, fara greseala. Noi doar ne-o insusim, o studiem si o credem, nu ne apucam sa filozofam. Mai mult, toti sfintii si toti teologii au scris aceeasi invatatura, chiar daca cu alte cuvine, nimeni nu a schimbat sau adaugat ceva. Cine a venit cu ceva schimbat a fost considerat eretic. Nu te-ai intrebat vreodata de ce oare cineva care doar schimba un singur cuvant era atat de pedepsit si alungat din Biserica, in timp ce altii, poate cu pacate mari, erau iertati? Desigur, si acel eretic era iertat daca revenea la invatatura ortodoxa.
Asadar, in ortodoxie avem deja invatatura, nu trebuie sa o construim noi. In protestantism este talcuire, interpretare, reinterpretare, filozofare, etc. Observi acum diferenta si unde e problema?
Noi nu invatatura trebuie sa ne straduim sa o interpretam si talcuim, ci stradania noastra trebuie sa fie la ortopraxie, adica rugaciune, fapte bune, despatimire, etc. Asta e contributia noastra, nu interpretarea invataturii. E suficient pentru cineva sa stie doar Crezul si sa fie inaintat duhovniceste. Pentru ca nu avem oricum prea multa credinta, nici macar cat un bob de mustar.
Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Oare catehismul e dat pentru a vorbi noi permanent în citate din el? Așa vezi tu o viață de comuniune creștină? Eu spun un citat din catehism, tu spui alt citat, apoi amândoi, cu încântare zicem, în cor, pe un al treilea!...:)
Viata crestina nu consta in filozofare si talcuirea invataturii. Invatatura e aceeasi pentru toti, nu o inventam noi sau o rastalamcim, e o mare greseala sa facem asta. O studiem pe cea care este, nu inventam noi talcuiri si sensuri noi. De aceea eu si altii doar redam care este invatatura, nu care e parerea noastra. Eu cred toata invatatura Bisericii, e si parerea mea, nu e nevoie sa am o alta parere. La inceput studiam si eu Sfanta Scriptura, aveam pareri, pana cand mi-am dat seama ca toata invatatura Bisericii este corecta si adevarata, absolut toata. O sa vezi ca toti sfintii, teologii sau credinciosii citeaza din Sfanta Scriptura, din sfinti, din catehism, din alte surse. Observi care e diferenta intre intelegerea ortosdoxa si cea protestranta?
Asadar, viata crestina consta in rugaciune (rugaciunea pentru cineva este cel mai mare bine pentru acela, cum spunea Par. Cleopa), milostenie, despatimire, ajutorarea celorlalti, participarea la slujbe, postit, spovedit, impartasit, chiar si propovaduirea invataturii celor apropiati. Desigur, si studierea invataturii (a acelei existente, nu talcuite de noi) face parte din aceste lucruri. Asadar, cand avem o nelamurire, ne intrebam ce spune invatatura Bisericii, ce spune un sfant, nu ce spunem noi sau un coleg. E parte din smereni sa credem ca sfintii si Biserica sunt mai stiutori decat noi.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.12.2016, 18:07:33
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E parte din smerenie sa credem ca sfintii si Biserica sunt mai stiutori decat noi.
Desigur. E și chestie de logică elementară, de bun simț.
Dar nu despre asta vorbesc eu, ci despre alte lucruri. Cum ar fi, de pildă, ce înțelegem noi din ce scrie un sfânt. Sau Biserica, precum spui.
Ce înțelegem de la "știutori"? Când ei ne explică, ne descriu, ne oferă un text - crezi că înțelegem la fel?
Poți găsi doi oameni care să înțeleagă la fel, absolut la fel, învățătura oferită de Apostolul Ioan, de exemplu? Sau de Sfântul Siluan?
Altfel spus, când citim unul și același text (poftim, 1 Ioan), crezi că dobândim amândoi aceeași învățătură? Chit că textul e unul!
Crezi că e vreo diferență între text și întâlnirea cititorului/cititorilor cu textul?
Oare învățătura depinde doar de autor? Nu oare și de cititor?
Nu cumva la întâlnirea cu textul cititorul devine coautor? Fie și dacă e un text de catehism elementar...
Și, neștiind cum să se apropie de text sau neputînd face asta, oare nu se întâmplă că el poate pica pe lângă mesajul autorului? De unde necesitatea instruirii, care e o cerință pentru toți creștinii, nu doar pentru unii.
Asta vreau să îți tot comunic...

De ce crezi că teologii dau atâta importanță exegezei și hermeneuticii?
Dacă ar fi așa simplu cum spui tu, dacă învățătura trece mecanic și fără vreo fisură de la text la mintea și inima omului, ce tot se frământă ei?
Și mă refer aici la teologii ortodocși, mai întâi.

P.S. Revin cu o completare. Care mă și amuză.
Să zicem cu tu vrei să mă ajuți iar eu accept asta. Zici așa: măi Cezar, tu ești prost (de acord!) față de Cleopa, care era om înduhovnicit (foarte de acord!). Nu are rost să te canonești singur cu Scriptura sau cu scrierile sfinților, ia mai bine și citește pe Cleopa, că el sigur scrie drept și tâlcuiește pre limba proștilor. (O.K.!)
Și astfel, fiind de acord să îți urmez sfatul, citesc pe Cleopa. (Ca chestie, acum, uite că l-am citit vreun an, are cuviosul un text compilat din Sfinții Părinți; dar nu sunt sigur că am înțeles ce și cum trebuia...) Desigur, cu binecuvântarea duhovnicului! și cu rugăciune și cu toate cele - ca să fim încheiați la toți nasturii.
Acuma tu ce crezi: când ne-om întâlni noi doi și om începe să punem cap la cap ce a înțeles/învățat fiecare prin intermediul lui Cleopa, va ieși cumva copie la indigo? Chiar crezi că vom avea măcar vreun punct în care să fim întru totul de acord între noi?...
Eu cred că nici asupra cuvântului "măr" noi doi nu putem fi în deplin acord. Învățătura mea despre măr diferă sigur de învățătura ta, în ciuda lecturilor din același catehism. Dacă nu crezi, încearcă să te convingi!....:)

Last edited by ioan67; 24.12.2016 at 18:25:47.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.12.2016, 17:28:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Frati barbati, in loc sa-l lamuriti pe bietul baiet in deriva, va bateti intre voi .. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.12.2016, 00:49:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nu ne batem. Ne completăm....:)
Cu strunjire, desigur.
Reply With Quote
Răspunde