Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2009, 20:20:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Lamuriri la "Ectenia celor chemati"

Va rog lamuriti-ma, ca eu mai pricep nimic
Deci am inteles asa:
Aceia care nu sunt botezati (inca) trebuie sa iasa la un moment dat. Ei sunt catehumenii?
Daca ma gandesc bine ei nu vad de fapt nimic din Liturghie si este si asta o intrebare.
Ma rog, n-au voie.
Da cine sunt atunci "cei chemati"? Si de ce spune preotul: "cei chemati sa iasa?"
Ori sunt chemati si trebuie sa ramana, ori ne-chemati si trebuie sa iasa.
Azi nu se mai intampla de fapt nimic, dar se canta inca.
Dar cum se facea inainte? Inteleg ca nu era botezati de copii si erau multi din acestia si era dati afara? Si se stia cine este botezat si cine nu? Sau erau asa de corecti?
Mi se pare de neinteles toata povestea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2009, 20:27:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va rog lamuriti-ma, ca eu mai pricep nimic
Deci am inteles asa:
Aceia care nu sunt botezati (inca) trebuie sa iasa la un moment dat. Ei sunt catehumenii?
Daca ma gandesc bine ei nu vad de fapt nimic din Liturghie si este si asta o intrebare.
Ma rog, n-au voie.
Da cine sunt atunci "cei chemati"? Si de ce spune preotul: "cei chemati sa iasa?"
Ori sunt chemati si trebuie sa ramana, ori ne-chemati si trebuie sa iasa.
Azi nu se mai intampla de fapt nimic, dar se canta inca.
Dar cum se facea inainte? Inteleg ca nu era botezati de copii si erau multi din acestia si era dati afara? Si se stia cine este botezat si cine nu? Sau erau asa de corecti?
Mi se pare de neinteles toata povestea.
Chiar saptaman trecuta s-a scris un articol pe aceasta tema.
http://www.crestinortodox.ro/alte-articole/96105-ectenia-catehumenilor-mai-este-de-actualitate
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.06.2009, 20:39:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc georgeval, il citisem si eu, dar nu m-a lamurit si nu mi-a raspuns la intrebari.
M-a lamurit numai ca n-ar trebui sa mai fie cantata, ca mai rau deruteaza lumea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.06.2009, 21:13:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Prin catehumen se intelegea persoana care se pregatea pentru botez, catehumen sau cel chemat. In vechime cei nebotezati paraseau Biserica pentru ca urma taina prefaceri de care nu se puteau apropia- trebuie sa precizez ca Botezul aducea iluminare- existau ectenii pentru cei care primeau botezul- pentru luminare. Vreau sa precizez ca majoritatea care participau la Liturghie si erau botezati se si impartaseau, deci era ceva firesc ca cei nebotezati sa paraseasca Biserica pentru ca nu se puteau impartasii inca.
Din articolul respectiv imi place parearea echilibrata a Parintelui Staniloae
Pentru a intelege de ce e nevoie ca aceasta ectenie sa fie prezenta in , voi reda cuvintele Parintelui Dumitru Staniloae: „In sens restrans, chemati (catehumeni) sunt cei ce n-au intrat inca in Biserica Ortodoxa, dar in sens larg toti credinciosii sunt mereu chemati... Cum se poate impaca ideea ca toti credinciosii sunt in sens larg mereu chemati, cu faptul ca la sfarsitul primei parti a Liturghiei se spune: „Cei chemati iesiti... ca nimeni din cei chemati sa nu ramana”, ele pot fi intelese ca o invitatie adresata credinciosilor de a nu ramane in starea in care se afla, ci de a iesi din aceasta inaintand spre starea de credinciosi vrednici de a participa la aducerea jertfei euharistice, in sensul in care considera ca toata viata crestinilor este un sir de „epectaze”, un sir de „iesiri” si de „intrari”, de iesire de la trepte mai de jos si de intrari la trepte mai inalte.”.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2009, 21:16:51
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc georgeval, il citisem si eu, dar nu m-a lamurit si nu mi-a raspuns la intrebari.
M-a lamurit numai ca n-ar trebui sa mai fie cantata, ca mai rau deruteaza lumea.
Ai tras concluzia gresita :)

Intr-adevar, cei chemati sunt catehumenii, cei care inca nu sunt crestini dar se pregatesc de botez. Mai exista si de acestia.
Eu corespondez cu un preot din America de la o parohie antiohiana - au avut de Pasti 20 de noi crestini botezati dintre protestanti - ca pe vremea Sfintilor Parinti.

In al doilea rand, in momentul in care Biserica nu mai este deschisa - chiar si potential - catre cei "chemati" - se pierde o parte din menirea Liturghiei. Prima parte a ei, care chiar asa se si denumeste in mod curent - Liturghia celor chemati - are si un pronuntat rol de invatare (Apostol, Evanghelie). Intr-un sens, si noi suntem cei chemati, asa cum explica si Parintele Staniloae.

Mie personal mi se pare extraordinara aceasta ectenie si intotdeauna m-a cutremurat putin, caci m-a dus cu gandul la miile care se botezau in vechime de Pasti sau de Cincizecime. Mi-ar pare tare rau ca dintr-un val de asa-zisa innoire, de fapt diminuare, sa se elimine din Liturghie. Am avut mereu credinta ca nu trebuie sa ne adaptam Liturghia noua, ci noi trebuie sa ne adaptam Liturghiei, caci prin ea intram in vesnicia lui Hristos.

Pace si bucurie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2009, 21:56:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In articolul acela scrie ca in multe locuri (grecii mai ales) nu mai canta aceasta ectenie pentru ca nu-si mai are sensul.Nu prea mai sunt catehumeni.
Si de-ar fi nu cred sa iasa (daca vin la biserica).
In USA o fi vreo exceptie, sunt oamenii convinsi sa treaca la ortodoxie.
Dar totusi de ce li se spune "cei chemati" catehumenilor? Cei chemati are sensul de "sunt buni", au chemare. Iar catehumenii trebuie sa plece.
E o contradictie in exprimare "cei chemati iesiti".
Nu stiu acum, copiii nebotezati si cu parintii lor nu au voie sa vina la biserica?
Si daca nu te impartasesti nu ai voie sa asisti la slujba? Dar strainii (de alta confesiune/religie?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2009, 09:43:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

CEI chemati ptr sf luminare erau catehumenii care treceau printr-un proces de catehizare si care, pana la o aaprofundare a celor sfinte riscau sa inteleaga gresit anumite practici(mai ales in contextul in care intr-o epoca in care se aduceau jertfe de sange, jertfa crestinilor era fara de sange,dar era totusi Trupul si Sangele Mantuitorului ).de aceea, la sf Liturghii a catehumenilor acestia ieseau afara.in biserica primara existau acei usieri care se ocupau acest lucru, inchideau usile dupa iesirea afara a catehumenilor. lor li se adresa cererea: "usile, usile, cu intelepciune sa luam aminte."in multe biserici din tara aceste ectenii s-au scos, tocmai pe motivul ca nu mai sunt necesare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2009, 12:15:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
CEI chemati ptr sf luminare erau catehumenii care treceau printr-un proces de catehizare si care, pana la o aaprofundare a celor sfinte riscau sa inteleaga gresit anumite practici(mai ales in contextul in care intr-o epoca in care se aduceau jertfe de sange, jertfa crestinilor era fara de sange,dar era totusi Trupul si Sangele Mantuitorului
Catehumeii proveneau dintre iudeii sau paganii care doreau sa primeasca Botezul. Este interesant faptul ca in primele veacuri primirea in institutia catehumenatului se facea numai pe baza marturiilor membrilor comunitatii. Nu erau primiti cei care practicasera jocuri de noroc, vrajitoria, prostitutia etc, si care nu renuntasera intru totul la aceste patimi. De asemenea nu erau deloc usor primiti, cei nou veniti in comunitate.

Perioada catehumenatului dura intre 2-3 ani. Dupa aceasta perioada, la inceputul Postului Mare catehumenii deveneau candidati la Botez, fiind inscrisi pe anumite liste speciale. Din acest moment catehumenii se numeau fotizomeni sau "cei chemati la luminare". Acestia, erau exorcizati in fiecare zi, pana la sfarsitul postului, si primeau catehezele prebaptismale. Dupa botez primeau catehezele postbaptismale (ex. Catehezele mistagocice ale Sfantului Chiril al Ierusalimului).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2009, 14:51:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

multumesc, marius, nu stiam chiar atat de multe.sunt f interesate practicile crestinilor din biserica primara. sti cumva unde gasesc mai multe inf despre asta?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.07.2009, 15:49:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
multumesc, marius, nu stiam chiar atat de multe.sunt f interesate practicile crestinilor din biserica primara. sti cumva unde gasesc mai multe inf despre asta?
Iata cateva izvoare fundamentale care descriu ethosul crestinismului din primele secole:"Traditio Apostolica", "Didahia", "Insemnarile de calatorie ale peregrinei Egeria ", "Cateheze prebaptismale"- Sfantul Ioan Gura de Aur, "Cateheze mistagogice - Sfantul Chiril al Ierusalimului".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Ce carti recomandam celor ce "cauta"? VladCat Generalitati 31 21.08.2010 17:40:58
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Metodele celor cu "dezvoltarea personală" veronika Teologie si Stiinta 29 25.05.2009 00:50:54