Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2010, 15:26:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar dacă cele spuse de mine nu se vor referi direct la abordarea discriminării femeii din perspectiva arătată în prima postare, pot afirma că -da,în multe din bisericile noastre de mir femeile sunt marginalizate.
- Consilierii bisericii trebuie neapărat să fie bărbați iar din comitet pot face parte câteva femei dar cu precădere cele care se ocupă de curățenia în biserică.
- La strană cântă și citesc de regulă bărbații (foarte rar vei vedea și femei care sunt citeți).
Și ar mai fi și alte aspecte pe care nu vreau să le scriu.
.................................................. .............................
Toate aceaste în condițiile în care bisericile sunt plin aproape, numai de femei și tot femeile sunt cele care de multe ori fără știrea soțului contribuie substanțial la toate lucrările care se fac în biserică cu bănuțul lor economisit de la cheltuielile curente ale caselor lor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2010, 16:38:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Chiar dacă cele spuse de mine nu se vor referi direct la abordarea discriminării femeii din perspectiva arătată în prima postare, pot afirma că -da,în multe din bisericile noastre de mir femeile sunt marginalizate.
- Consilierii bisericii trebuie neapărat să fie bărbați iar din comitet pot face parte câteva femei dar cu precădere cele care se ocupă de curățenia în biserică.
- La strană cântă și citesc de regulă bărbații (foarte rar vei vedea și femei care sunt citeți).
Și ar mai fi și alte aspecte pe care nu vreau să le scriu.
.................................................. .............................
Toate aceaste în condițiile în care bisericile sunt plin aproape, numai de femei și tot femeile sunt cele care de multe ori fără știrea soțului contribuie substanțial la toate lucrările care se fac în biserică cu bănuțul lor economisit de la cheltuielile curente ale caselor lor.
Dorina, sa iti spun ceva. Am fost si eu prezenta in biserica la o astfel de alegere a comitetului si a membrilor... E asa cum spui tu, consilieri nu pot fi decat barbati, dar in comitet pana acum 4 ani am inteles ca erau numai femei. Iar numarul membrilor din comitet e dublu. Deci vreo 12 barbati si 24 de femei. Cine iese in majoritate? Tot femeile. Asa a fost, cel putin, in biserica despre care iti povestesc. Si sa stii ca nu se ingramadea nimeni sa se propuna, dimpotriva! Pentru ca la sfarsitul slujbei, toti cei alesi au fost pusi sa jure cu mana pe Evanghelie si cu crucea alaturi, ca vor indeplini nu stiu ce... (era un text destul de lung...). Barbatii isi dadeau toti coate. Nu e lucru de gluma sa fii ales acolo, nu e nimic onorific, ci dimpotriva, e munca de ascultare. Una e sa dea omul, femeia, poftim, un ban acolo, pentru ca asa are ea placerea si sa faca ce o lasa inima ei pentru biserica, si cu totul alta e sa juri pe Evanghelie ca iti vei respecta atributiile...

Cat despre cantatul la strana, crezi ca aceia care stau la strana sunt mai evlaviosi, au mai multa pocainta sau mai bine placuti in fata lui Dumnezeu, daca ii vede lumea la strana? Nu, doar ca sunt mai cinstiti de oameni! :)
Ma iarta, Dorina, dar am scris asta pentru ca stiu ca dumneata esti femeie inteleapta si nu cazi cu una, cu doua.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2010, 16:58:46
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@dorinastoica14: Aceste privilegii ale barbatului pe care poate le-ai dori si femeilor nu sunt lucruri de dorint cu ochii inchisi: Preotii sunt judecati mai aspru la Judecata de Apoi, poarta raspunderea pentru sufletele tuturor celor din parohii. A fi politist, militar e o stare cu multe riscuri ca si conseciinte. Sunt in general locuri unde se duc cei ce-si asuma riscuri si responsabilitati. Scopul nostru e sa fim sfinti, nu preoti. Alfel sa-ti doresti preotia si asa e mandrie.
Cat priveste faptul ca nu orice femeie poate fi mama, sau sotie, uite corespondentele: nici orice barbat nu poate fi militar, politist(daca are platfus), preot(are impedimente canonice).
Pentru initiatoare topicului: Dumnezeu nu a poruncit sa ne inmultim, e o diferenta. Nu cred de altfel ca se referea la inmultirea trupeasca.

Last edited by idealist; 13.02.2010 at 17:00:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2010, 17:33:29
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Pentru initiatoare topicului: Dumnezeu nu a poruncit sa ne inmultim, e o diferenta. Nu cred de altfel ca se referea la inmultirea trupeasca.
Citat din Biblie: "Dumnezeu i-a binecuvîntat, si Dumnezeu le-a zis: "Cresteti, înmultiti-vă, umpleti pămîntul, si supuneti-l; si stăpîniti peste pestii mării, peste păsările cerului, si peste orice vietuitoare care se miscă pe pămînt." (Geneza 1:28). Se pare că a poruncit.

Cât despre crezut... Așa e cu toate religiile. Ce crede fiecare despre ce scrie în niște texte vechi de sute sau mii de ani. Ăla crede că așa, ălalalt crede că altfel. Este o chestiune de interpretare.

Ăsta e unul din motivele pentru care am ales să gândesc pentru mine, nu să-i las pe alții. De aceea nu mai pun semnul echivalenței între religie și ideea de divinitate. Sunt agnostic. Accept că poate să existe, dar nu sunt naiv în acceptarea asta. Iar textul genezei este doar atât, un text, scris de niște oameni care au trăit în urmă cu ceva mii de ani. Nu trebuie luat la propriu tot ce scrie acolo. Avem o minte. Cum procedăm? :)
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2010, 18:08:47
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Porunca ,,Cresteti si inmultiti-va a fost data la inceputul omenirii si era data pt. atunci. Acum nu mai are relevanta pt. ca omenirea s-a inmultit. Tot asa cum porunca ,,sanu mancati din pomul cunostintei binelui si al rauluiŽŽ a fost data primilor oameni.
Apoi au venit cele 10 porunci date poporului evreu( erau pt. evrei, nu pt. alte neamuri).
Iar Iisus Hristos a implinit Legea veche, nu a anulat-o.Cele 10 porunci sunt valabile si pt. crestini ( care fac parte din toate neamurile pamantului) dar cu anumite completari: a se citi textul din ev. de la Matei capitolul 5.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2010, 20:10:59
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Porunca ,,Cresteti si inmultiti-va a fost data la inceputul omenirii si era data pt. atunci. Acum nu mai are relevanta pt. ca omenirea s-a inmultit. Tot asa cum porunca ,,sanu mancati din pomul cunostintei binelui si al rauluiŽŽ a fost data primilor oameni.
Apoi au venit cele 10 porunci date poporului evreu( erau pt. evrei, nu pt. alte neamuri).
Iar Iisus Hristos a implinit Legea veche, nu a anulat-o.Cele 10 porunci sunt valabile si pt. crestini ( care fac parte din toate neamurile pamantului) dar cu anumite completari: a se citi textul din ev. de la Matei capitolul 5.
Foarte bine, acum ne-am înmulțit, hai să ne oprim. Hai să nu ne mai înmulțim :)
Cine stabilește ce din Biblie mai are relevanță și ce nu?
Astea sunt detalii care nu mai contează, cu porunca X sau legea Y, cu evreii, cu creștinii, cele 10 porunci sunt valabile, sau nu, legea veche e depășită, ȘI AȘA MAI DEPARTE.
Ideea de bază este următoarea: Textele Bibliei, pe lângă faptul că sunt foarte vechi și sunt scrise în concordanță cu nivelul societății de atunci, mai sunt și în prezent întoarse pe toate fețele și li se dau enșpe mii de semnificații pentru a servi o biserică sau alta, sau secte, ETC. Tu zici că acea poruncă nu mai e valabilă, vine papa și zice că alta mai e, vine preafericitul și mai adaugă și el o idee, apoi alții, tot așa, se mai fac completări, vorba ta, la fel cum s-a petrecut de-a lungul istoriei, s-au făcut interpretări peste interpretări unor texte scrise de niște oameni dar despre care se crede că ar fi primit dictare divină.

Evident că o să ziceți la fel ca mine despre celelalte religii, pentru că ele sunt neadevărate, nu? Numai creștinismul este adevărat și cum interpretăm noi textele e adevărat. Musulmanii cred și ei la fel despre islam, ca acela e adevărat. Evreii la fel. Cercul se închide. Și o ia de la capăt. Distracție plăcută!

Îmi pare rău pentru tonul ironic, dar cred că e o modalitate de a mă face mai bine înțeles. Dacă avem un cap, îl putem folosi și putem extrage tot ce e bun din niște texte, religii și așa mai departe. Nu să urmăm orbește niște reguli inutile, care sunt aplicabile unor perioade trecute.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2010, 17:58:02
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Foarte bine, acum ne-am înmulțit, hai să ne oprim. Hai să nu ne mai înmulțim :)
Cine stabilește ce din Biblie mai are relevanță și ce nu?
Nu e vorba ca acum nu trebuie sa ne mai inmultim, numai ca acum inmultirea nu mai constituie o prioritate ca atunci. Cine e casatorit si vrea sa faca 1 copil sau 10 copii, n-are decat. Dar nici daca se calugareste sau nu poate avea copii din motive medicale, nu e nici o problema.
Cine stabileste ce din Biblie mai are relevanta si ce nu? In nici un caz fiecare de capul lui, pt. ca asa au luat nastere sectele, interpretand fiecare scriptura dupa cum l-a taiat capul.
Modul de interpretare a Bibliei se invata in Biserica( si ca locas de cult si ca institutie), din urmatoarele surse:
-scrierile Sfintilor Parinti( care au trait in primele secole ale crestinismului) si pot da un exemplu- Sf. Ioan Gura de Aur a explicat Ev dupa Matei in cartea ,,OmiliileŽŽ.
- textele liturgice
- hotararile celor 7 sinoade ecumenice
- predicile de duminica din biserica
- si altele
Inca ceva: mai e nevoie de rabdare, toate se descopera in timp. Exact ca si cum ai urma cursurile unei facultati. Si ca sa intelegi cu adevarat Sfanta Scriptura , trebuie sa studiezi si din alte domenii : istorie, geografie, lb. greaca, arheologie biblica, patrologie( viata si scrierile sfintilor Parinti). Textele trebuie studiate in context, pt. ca daca le scoti din context, iese cu totul altceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.03.2010, 17:36:59
looney looney is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2010
Mesaje: 1
Question lauzia

buna.eu am nunta pe 23 octombrie.am arvunit tot ce era de arvunitde anul trecut si in ianuarie am aflat ca sunt insarcinata.am incercat sa aman nunta dar nu s-a putut.si acum nu stiu ce sa fac pentru ca mi sa spus ca nu am voie in biserica din cauza ca sunt lauza.chiar nu este nimic de facut in afara de a anula nunta...pls chiar am nevoie de un raspuns
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46