Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 30.12.2016, 16:33:11
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Adică ce faci matale pe aici. Te-ai prezentat ca un bun creștin și acum ai început să-ți areți adevărata față, ca să nu spun colții.
In afara de teoria degetului, a fetei ascunse, a coltilor si a chibritului, ai si ceva coerent si consistent de spus?

Daca ar fi sa exprimi ceva simpllu, acum la sfarsit de an, de exemplu sa zici care crezi tu ca este esenta crestinismului, sau daca ai vrea sa faci sectarilor o urare pentru anul 2017, ce ai spune?
Reply With Quote
  #142  
Vechi 30.12.2016, 16:58:13
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

În fapt, ceea ce susține gpalama este dogma infailibilitatii sfintilor. Dacă așa a spus sfantul cutare, e obligatoriu sa fie adevărat.

E, când vine vorba de infailibilitatea papala, atuncea degrabă iti va arata, cu exemple din Scriptura, de câte ori a greșit Sfântul Petru.

Numai sfintii ăștia care susțin ca în afara ortodoxiei nu există creștinism, astia nu pot greși.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #143  
Vechi 30.12.2016, 17:16:19
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
... eu cred ca n-am inteles niciodata cu precizie ce este Sfanta Traditie...
....:) Vedeți, cu așa un fel de inocență admirabilă mărturisiți acest lucru, apoi faceți diverse considerații despre Sfânta Tradiție...:)

Păi, frate, apelez la rațiunea dvs. și la bunul simț, de care nu mă îndoiesc defel:
Cum puteți face tot felul de aserțiuni, de judecăți și raționamente, precum și tot felul de evaluări (considerații valorice) legate de Sfânta Tradiție și de Scriptură, câtă vreme recunoașteți că n-ați înțeles prea bine tocmai subiectul pe care îl discutați?
Oare, dacă v-ați lămuri cu Sfânta Tradiție ați mai vorbi atât de copilărește despre Ea?

P.S. Cred că aveți o imagine incompletă și, posibil, deformată despre prezența și rolul Scripturii în viața liturgică a Bisericii Ortodoxe. Dacă ați fi participat la comuniunea euharistică din bisericile noastre ați fi cunoscut mai îndeaproape modul în care Tradiția și Scriptura se împletesc și înrâuresc credința noastră.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 30.12.2016, 19:56:20
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de GMihai
În fapt, ceea ce susține gpalama este dogma infailibilitatii sfintilor. Dacă așa a spus sfantul cutare, e obligatoriu sa fie adevărat.

E, când vine vorba de infailibilitatea papala, atuncea degrabă iti va arata, cu exemple din Scriptura, de câte ori a greșit Sfântul Petru.

Numai sfintii ăștia care susțin ca în afara ortodoxiei nu există creștinism, astia nu pot greși.
E destul de usor de concluzionat care e adevarata Biserica a lui Hristos.Iei toate Bisericile crestine actuale si toate sectele crestine si le intrebi de sanatate.Pui cateva criterii si vezi cate trec probele.Exista posibilitatea ca una(sau mai multe biserici )sa fie intemeiata in mod vizibil chiar de Sf. Apostoli raspandita de ei si urmasii lor,episcopi si preoti? Atunci cea mai mare probabilitate e ca una din ele sa fie cea adevarata.Apoi se trece la criteriul neschimbabilitatii dogmelor peste timp,mentinerii in albia celor 7 Sinoade Ecumenice ale Bisericilor Apostolice.Nici o biserica aparuta ieri ,acum 100 sau 1000 de ani in urma initiativelor unor oameni care nu au legatura cu Apostolii si Bisericile lor ,nu sunt biserici adevarate.

Multi se afla in eroare considerind autoritatea Bibliei ca fiind autoritatea suprema nestiind ca ,de fapt , Biblia (Noul Testament)a aparut ,a fost creata in cadrul Bisericii Apostolice .Biblia nu a aparut ca un iepure din jobenul iluzionistului ci este un produs al Bisericii adevarate a lui Hristos si subordonata autoritatii Bisericii.Prima a fost Biserica apoi a fost Sf. Traditie si abia apoi din Sf. Traditie si sub autoritatea Bisericii s-a nascut Biblia.
Daca un ametit cumpara o Biblie si isi inventeaza o Biserica ,nu inseamna nimic.E doar un alt ratacit cu Biblie.Nu conteaza nici daca o stie pe de rost(si dracii o stiu si o "interpreteaza" pe masura lor).

Traditia e foarte importanta.Am sa iau un exemplu lumesc,din cadrul sportului.Tarile cu traditie in anumite sporturi domina fata de cele fara o traditie pregnanta.De ce ? Pentru ca un timp indelungat de incercare si eroare duce la anumite scurtaturi ,se sedimenteaza anumite concluzii prin experimentare .Se aleg lucrurile si metodele care au dat roade si se renunta la ce nu a fost benefic.Translatati asta la nivelul Bisericii cu mii de ani in spate fata de o secta aparuta ieri.Asta referitor la partea lumeasca ,ca daca adaugam lucrurile duhovnicesti care definesc Biserica lui Hristos...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #145  
Vechi 30.12.2016, 21:22:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
P.S. Bine, ca eu cred ca n-am inteles niciodata cu precizie ce este Sfanta Traditie, sau daca am inteles bine, ea este asa de mare incat niciun om n-a citit-o si n-o cunoaste in profunzime, asa incat sa aiba o imagine de perspectiva asupra ei, dar asta e un alt subiect.
Sunt si multi ortodocsi care nu stiu, si eu am aflat dupa ce m-am informat. Sfanta Traditie este ceea ce a transmis Domnul Iisus prin viu grai. O parte a fost consemnat in Sfanta Scriptura iar alta parte au transmis Sfintii Apostoli, de exmplu ceea ce tine de sfintele slujbe, etc.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 30.12.2016, 21:39:37
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfanta Traditie este ceea ce a transmis Domnul Iisus prin viu grai.
Iarăși nu sunt de acord.
Sfânta Tradiție este tot ceea ce au trăit, cu întreaga lor ființă, ucenicii în conviețuirea cu Domnul și mai apoi Biserica în lucrarea Harului.
Toată viața aceea sfântă este Tradiția. De la care ne-au rămas și continuă să rămână mărturii și "link-uri", sub formă de texte, de icoane, de muzică - precum și în alte limbaje, în comunitatea și comuniunea liturgică.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 30.12.2016, 23:16:10
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfanta Traditie este ceea ce a transmis Domnul Iisus prin viu grai. O parte a fost consemnat in Sfanta Scriptura iar alta parte au transmis Sfintii Apostoli, de exmplu ceea ce tine de sfintele slujbe, etc.
Ok, am citit asta undeva, Traditia Apostolica parca era numita.
E suficient de clar ca in afara de ceea ce este scris in Biblie, Domnul Isus si apostolii au dat si alte invataturi.

Ma gandesc ca unele s-au transmis oral catre ucenicii apostolilor si apoi au fost puse si in scris. Cred ca TOATE invataturile date de Isus sau de Apostoli si care ajuns pana la noi au fost transmise prin intermediul documentelor scrise.

Intrebarea, pe care am mai pus-o pe acest forum, dupa ce am cautat mult pe internet, este: care sunt documentele scrise, care este indexul cartilor care alcatuiesc Sfanta Traditie? Mi s-a raspuns: toate scrierile tuturor sfintilor formeaza Sfanta Traditie, Filocaliile, PSB-ul, Canoanele, hotararile sinoadelor...

Mie mi se pare o chestie imprecisa
Daca pe mine m-ar intreba cineva ce este Biblia, i-as raspunde clar ce cred eu: Biblia este o Carte, formata din 66 de carti, 39 in Vechiul Testament si 27 in Noul Testament. Daca vrei pot sa-ti dau lista lor. Sau chiar sa-ti dau link-ul unei librarii de unde sa-ti cumperi una.

Daca m-ar intreba ce este Sfanta Traditie, nu stiu sa-i dau o lista exhaustiva cu cartile care o formeaza. Mi-ar placea sa-i pot da un link si sa-i zic: uite prietene, la pagina aceasta de internet sunt toate documentele Sfintei Traditii. Daca o carte nu este regasita pe aceasta pagina oficiala a Sfintei Traditii, cu siguranta NU face parte din Sfanta Traditie.


Deci as avea vreo doua intrebari:
1. Exista vreo astfel de lista completa, exhaustiva?
2. Mie mi se pare ca ar trebui sa fie cam mare lista. Considerati ca exista vreun om pe fata pamantului care sa fi citit Sfanta Traditie?
Reply With Quote
  #148  
Vechi 31.12.2016, 00:26:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sfânta Predanie și Scriptura

Felul Starețului de a vedea ascultarea ca fiind de neapărată trebuință spre a învăța viața duhovnicească era strâns legat de felul cum privea Sfânta Predanie și Cuvântul lui Dumnezeu.

Viața Bisericii o înțelegea ca viață în Duhul Sfânt, iar Sfânta Predanie ca neîntreruptă lucrare a Duhului Sfânt în Biserică. Predanie, ca vecinică și neschimbată petrecere a Duhului Sfânt în Biserică, este cel mai adânc temei al ființării Ei, drept pentru care Predania cuprinde în sine întreagă viața Bisericii, până într-acolo încât și însăși Sfânta Scriptură nu este decât unul din chipurile ei. De aci urmează că:

Dacă Biserica s-ar lipsi de Predania Ei, ar înceta a fi ceea ce este, căci slujirea Noului Legământ este slujirea Duhului, «scrisă nu cu cerneală, ci cu Duhul lui Dumnezeu celui viu, nu întru lespezi de piatră, ci întru lespezile cele de carne ale inimii» (2 Cor. 3: 3-6).

Așadar, de ar fi ca Biserica să se lipsească de toate cărțile ei pentru vreo oarecare pricină, adică de Vechiul și Noul Legământ, de scrierile Sfinților Părinți și de cărțile de slujbe bisericești, atunci Predania ar realcătui Scriptura, fie și nu cuvânt cu cuvânt, fie și în altă limbă, dar în esența sa, și această nouă Scriptură ar fi înfățișarea aceleiași «credințe carea o dată s-a predanisit sfinților» (Iuda 1: 3), arătarea aceluiași Duh Unul Care neschimbat lucrează în Biserică, arătându-se a fi temeiul Ei, esența Ei.

Sfânta Scriptură nu este mai adâncă și nu este mai însemnată decât Sfânta Predanie ci, precum s-a spus mai sus, unul din chipurile ei. Acest chip este cât se poate de prețios, și prin ușurința lui de a se păstra, și prin ușurința de a se folosi; scoasă însă din șuvoiul sfintei Predanii, Scriptura nu poate fi înțeleasă precum se cuvine de nici un fel de cercetare științifică.

Dacă Apostolul Pavel avea «mintea lui Hristos», atunci cu atât mai mult Sfaânta Biserică, ce-l cuprinde și pe Pavel, are mintea lui Hristos. Iar dacă scrierile lui Pavel și ale celorlalți apostoli se numesc Sfânta Scriptură, atunci și noua Scriptură a Bisericii, adică cea de după pierderea cărților vechi, ar fi tot atât de sfântă, căci, după făgăduința Domnului, Dumnezeu – Sfânta Treime – neschimbat petrece în Biserică.

Greșit socotesc cei care, despărțindu-se de Predania Bisericii, merg, precum cred, la izvoarele ei, adică la Sfânta Scriptură. Nu Sfânta Scriptură este izvorul Bisericii, ci Sfânta Predanie. De-a lungul celor dintâi zeci de ani ai istoriei sale Biserica nu avea Scripturile Noului Legământ ci trăia numai dupa Predanie, pe care Apostolul Pavel în Epistolele sale îi îndemna pe credincioși să o păzească (2 Thes. 2: 15).

Este îndeobște cunoscut că toți ereziarhii s-au întemeiat pe Sfânta Scriptură, cu singura deosebire că ei «o înțelegeau după sine». Despre o astfel de stâlcire a înțelesului Sfintei Scripturi prin răstălmăcirea ei după propria lor înțelegere vorbea deja Apostolul Petru (2 Pt. 3: 16).

("Cuviosul Siluan Athonitul" – Arhimandritul Sofronie, pag. 94-96)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 31.12.2016, 00:46:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ok, am citit asta undeva, Traditia Apostolica parca era numita.
Corect.

Citat:
E suficient de clar ca in afara de ceea ce este scris in Biblie, Domnul Isus si apostolii au dat si alte invataturi.
Iarasi, corect.

Citat:
Ma gandesc ca unele s-au transmis oral catre ucenicii apostolilor si apoi au fost puse si in scris. Cred ca TOATE invataturile date de Isus sau de Apostoli si care ajuns pana la noi au fost transmise prin intermediul documentelor scrise.
Intr-adevar, este greu, daca nu imposibil ca, in ziua de azi, vreun adevar al Sfintei Traditii sa nu il gasesti in forma scrisa. Ca si Evangheliile, care au circulat mult si bine pe cale orala, inainte de a fi asezate in scris.

Citat:
Intrebarea, pe care am mai pus-o pe acest forum, dupa ce am cautat mult pe internet, este: care sunt documentele scrise, care este indexul cartilor care alcatuiesc Sfanta Traditie? Mi s-a raspuns: toate scrierile tuturor sfintilor formeaza Sfanta Traditie, Filocaliile, PSB-ul, Canoanele, hotararile sinoadelor...
Un raspuns partial adevarat. Spun "partial" fiindca nu tot ce au scris Sfintii face parte din Sfanta Traditie. Nici toate canoanele, nici toate hotararile sinoadelor.

In acest capitol din Catehismul Bisericii Catolice este descris, pe scurt, ce este Sfanta Traditie, precum si raportul ei cu Sfanta Scriptura.


Citat:
Mie mi se pare o chestie imprecisa
Daca pe mine m-ar intreba cineva ce este Biblia, i-as raspunde clar ce cred eu: Biblia este o Carte, formata din 66 de carti, 39 in Vechiul Testament si 27 in Noul Testament. Daca vrei pot sa-ti dau lista lor. Sau chiar sa-ti dau link-ul unei librarii de unde sa-ti cumperi una.

Daca m-ar intreba ce este Sfanta Traditie, nu stiu sa-i dau o lista exhaustiva cu cartile care o formeaza. Mi-ar placea sa-i pot da un link si sa-i zic: uite prietene, la pagina aceasta de internet sunt toate documentele Sfintei Traditii. Daca o carte nu este regasita pe aceasta pagina oficiala a Sfintei Traditii, cu siguranta NU face parte din Sfanta Traditie.
Nu exista o carte, nici un corp de carti numit "Sfanta Traditie". Daca ar exista, nu s-ar mai numi "Sfanta Traditie", ci "codicilul Noului Testament". S-ar putea incorpora in Biblie si s-ar numi "Biblia 2.0" sau "Dumnezeu: opere complete" sau mai stiu eu cum.

Din faptul ca nu exista o carte numita "Sfanta Traditie", pe cata vreme exista o carte numita "Sfanta Scriitura", nu trebuie sa tragem concluzia ca prima ar fi mai imprecisa decat a doua. Cate carti spuneati ca sunt in Vechiul Testament ? In Vechiul Testament al meu gasesc mai multe decat ati gasit dv in Vechiul Testament al dv. Psalmul 151 este in Bibie sau nu este in Biblie ? Si inca multe alte chestiuni care ne arata ca ceea ce a facut Biserica prin secolul al 7-lea daca nu ma insel, adunarea intr-un singur corp a unor carti separate si numirea lui "canonul biblic" nu este in niciun caz o garantie a preciziei. Daca cineva vrea sa creasca in partea de invatatura apostolica pe care o numim "Sfanta Traditie" o va gasi suficient de precisa. Si, dimpotriva, daca cineva vrea nu sa acorde convingerile si viata lui la invatatura Domnului si a Apostolilor, ci invers, sa le acorde pe acestea convingerilor si modului lui de viata, va gasi ca Sfanta Scriptura e suficient de imprecisa ca sa strige siesi si tuturor ca Domnul a spus altceva decat sta scris in Evanghelii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #150  
Vechi 31.12.2016, 02:22:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt si multi ortodocsi care nu stiu, si eu am aflat dupa ce m-am informat. Sfanta Traditie este ceea ce a transmis Domnul Iisus prin viu grai. O parte a fost consemnat in Sfanta Scriptura iar alta parte au transmis Sfintii Apostoli, de exmplu ceea ce tine de sfintele slujbe, etc.
Facepalm ?

Adica daca venea de la un novice, mai era de inteles, dar de la cineva cu pretentiile tale..

Informeaza-te mai bine totusi:

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tie-80545.html
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.12.2016 at 02:25:20.
Reply With Quote
Răspunde