Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 24.09.2010, 22:20:09
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Părinte, noi discutăm pe aici lucruri serioase și matale îți arde de șagă. Bine măcar că v-a revenit simțul umorului. Sărumâna (pentru masă, să nu fiu înțeles greșit), dar poate sunt vegetarian și am milă și de alte vietăți nu doar de șoricei...
Domnul meu, invitatia la masa pot s-o fac macar, deci te invit la masa mea, am bucate felurite, pentru orice om si sunt chiar de la bucataria Imparatului. Da' iti spun de pe acum, eu nu iau ce vreau eu asa... cum ma taie capu', ca-s cam lacom si nebun, nu stiu ce sa iau. Asa ca m-am facut prieten cu Maica Imparatului si cu vreo cativa slujitori foarte apropiati ai Lui care imi aduc ce le zice Imparatul ca-mi trebuie mie. Nu ca n-as putea sa ma duc si io la Imparat direct, chiar ma-ntalnesc des cu El, da' la mancare sunt lacom, cum ziceam si cam fara minte! Asta-i! Daca vrei... poti sa stai si mata! Imparatul s-ar bucura vazand ca cinstesti alegerea Maicii lui si a prietenilor lui! Ba si mie mi-ai face mare bucurie in suflet si mata ai fi fericit candva!

Amin!



Last edit:

Cand discut "lucruri serioase" ai vazut ce iese. Ia stai asa un pic, "pezevenghiule"! Inca n-ai repetat dupa mine ce ti-am zis! Tu ai pierdut!!!

Last edited by Pr.Gheorghe; 24.09.2010 at 22:28:06.
Reply With Quote
  #622  
Vechi 24.09.2010, 22:32:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Domnul meu, invitatia la masa pot s-o fac macar, deci te invit la masa mea, am bucate felurite, pentru orice om si sunt chiar de la bucataria Imparatului. Da' iti spun de pe acum, eu nu iau ce vreau eu asa... cum ma taie capu', ca-s cam lacom si nebun, nu stiu ce sa iau. Asa ca m-am facut prieten cu Maica Imparatului si cu vreo cativa slujitori foarte apropiati ai Lui care imi aduc ce le zice Imparatul ca-mi trebuie mie. Nu ca n-as putea sa ma duc si io la Imparat direct, chiar ma-ntalnesc des cu El, da' la mancare sunt lacom, cum ziceam si cam fara minte! Asta-i! Daca vrei... poti sa stai si mata! Imparatul s-ar bucura vazand ca cinstesti alegerea Maicii lui si a prietenilor lui! Ba si mie mi-ai face mare bucurie in suflet si mata ai fi fericit candva!

Amin!
No așe dară! Amu m-am lămurit. Credeam că-i vorba de împăratu' de la Viena de mă îmbiai matale cu pită și slană. D'apăi mulțam fain, eu deja sunt la masa Împăratului, chiar amu mi-i așternută masa bogată înainte...


Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Last edit:

Cand discut "lucruri serioase" ai vazut ce iese. Ia stai asa un pic, "pezevenghiule"! Inca n-ai repetat dupa mine ce ti-am zis!
Încă nu...

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Tu ai pierdut!!!
Încă nu...
Reply With Quote
  #623  
Vechi 24.09.2010, 22:38:42
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
No așe dară! Amu m-am lămurit. Credeam că-i vorba de împăratu' de la Viena de mă îmbiai matale cu pită și slană. D'apăi mulțam fain, eu deja sunt la masa Împăratului, chiar amu mi-i așternută masa bogată înainte...
Bag sama ca esti bolând! Tot la slana de la soareci te-ai repezit! Eu am zis ca sa stai la masa, omule! Ce se bucura vecinu, ala rau! Oricum, masa ti-am zis unde este, da! Ne mai intalnim si nu vreau sa strigi pe la "trebunal", cum ziceam, ca eu te-am otravit!
Reply With Quote
  #624  
Vechi 24.09.2010, 22:45:20
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Bag sama ca esti bolând! Tot la slana de la soareci te-ai repezit! Eu am zis ca sa stai la masa, omule! Ce se bucura vecinu, ala rau! Oricum, masa ti-am zis unde este, da! Ne mai intalnim si nu vreau sa strigi pe la "trebunal", cum ziceam, ca eu te-am otravit!
Cum ziceam, eram la masa și iată ce tocmai citeam:

"Deși pot exista deosebiri între noi, în felul în care ne înțelegem datoria față de Dumnezeu, dacă vom cultiva acceptarea, respectul și dispoziția de a învăța unii de la alții, vom ajunge să fim mai apropiați." (Rezumatul studiului Școlii de Sabat de săptămâna aceasta)
Reply With Quote
  #625  
Vechi 24.09.2010, 22:53:23
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum ziceam, e slana la vedere, da la gust.... Sau ar fi cam asa: eu sa-ti dau slana buna si mata, mie, de-aia de la soareci, adica sa mancam unu de la altu'. Nu se poate, ca se supara Imparatul!

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cum ziceam, eram la masa și iată ce tocmai citeam:

"Deși pot exista deosebiri între noi, în felul în care ne înțelegem datoria față de Dumnezeu, dacă vom cultiva acceptarea, respectul și dispoziția de a învăța unii de la alții, vom ajunge să fim mai apropiați." (Rezumatul studiului Școlii de Sabat de săptămâna aceasta)
Chiar vrei sa-ti traduc eu ce scrie acolo? Stii prea bine ca zice ca trebuie sa accepti sa inveti de la credinciosi, ca doar este despre Dumnezeu vorba, nu de la pagani! Adica de la mine nu prea trebuie sa inveti, zice textu' ala! Iarta-ma dar eu nu sunt de acord cu el.

Ca sa nu ma lasi sa presupun ce vreau eu trebuia sa postezi tot textul... dar ne place sa luam bucatele, bucatele si sa le vopsim repede cum vrem noi.

Sa nu intelegi gresit, nu te invit sa postezi tot textul, s-ar putea sa fii "bannat" pentru regula aia... ultima din regulament! Pe buna dreptate!

Last edited by Pr.Gheorghe; 24.09.2010 at 23:02:32.
Reply With Quote
  #626  
Vechi 24.09.2010, 23:04:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Chiar vrei sa-ti traduc eu ce scrie acolo? Stii prea bine ca zice ca trebuie sa accepti sa inveti de la credinciosi, ca doar este despre Dumnezeu vorba, nu de la pagani! Adica de la mine nu prea trebuie sa inveti, zice textu' ala! Iarta-ma dar eu nu sunt de acord cu el.
Nici nu e nevoie de "traducere", este evident că avem fiecare ce învăța în ciuda deosebirilor, să avem doar bunăvoință.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Ca sa nu ma lasi sa presupun ce vreau eu trebuia sa postezi tot textul... dar ne place sa luam bucatele, bucatele si sa le vopsim repede cum vrem noi.
Acesta e tot textul. E doar un rezumat al studiului (cu privire la Romani 14).
Reply With Quote
  #627  
Vechi 24.09.2010, 23:08:16
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Taina Sfantului Botez




Intr-o zi, un sectant, om ratacit de la dreapta credinta, a vrut sa-l contrazica pe un preot, spunandu-i:

- Chiar daca in Biblie Mantuitorul spune sa ne botezam, eu nu cred ca e bine sa-i botezam pe copii, ci doar pe oamenii mari. Trebuie sa astepti ca cei mici sa creasca si de-abia atunci sa ii intrebi daca vor sau nu sa fie botezati. Doar asa, ca oameni in toata firea, pot hotari cu adevarat. Cum puteti voi, ortodocsii, sa-i botezati pe copii ?

- Spune-mi, ii zise preotul, dupa ce il asculta cu rabdare, stiu ca dumneata ai copii; cand erau mici, i-ai dus la doctor sa ii vaccineze ?

- Da, ii raspunse omul.

- De ce nu ai asteptat sa creasca si sa-i intrebi mai intai daca vor sau nu sa fie vaccinati ? - il mai intreba preotul pe om.

- Fiindca nu vroiam sa se imbolnaveasca si stiam ca e bine pentru ei.

- E, vezi, tot asa si noi stim ca Sfantul Botez este bun pentru copii si nu avem de ce astepta. Asa cum vaccinezi un copil micut, ca sa nu se imbolnaveasca trupul lui fragil, tot asa il si botezi, pentru a nu se "imbolnavi" sufletul lui tanar. Prin puterea Duhului Sfant, prin harul Sau, coborat astfel peste prunc, acesta e un om nou, pregatit pentru o viata noua si luminoasa: viata crestineasca.

- Da, dar comparatia nu e prea buna, spuse sectantul. Ar insemna ca botezul ar feri pe om de cel rau, asa cum vaccinul te fereste de boala. Totusi vad oameni botezati de mici prin santuri si prin carciumi, prin puscarii, discoteci si case de toleranta, deci "vaccinul" botez nu si-a facut efectul dorit, pentru ca nu e administrat corect, conform Sfintelor Scripturi.

Preotul pleca ochii rusinat si se indeparta, gandindu-se la cele spuse de sectant.

Am editat aceasta povestire si in varianta NP, ca sa fie egalitate :) Daca am suparat pe cineva cu asta, imi cer iertare!
Reply With Quote
  #628  
Vechi 24.09.2010, 23:09:33
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Acesta e tot textul. E doar un rezumat al studiului (cu privire la Romani 14).
Bre, ori nu-ntelegi, ori te faci! Daca e rezumat cum e tot textul? In cazul acestui rezumat, studiul ala e textul; sau o fi un rezumat la epistola Sfantului Pavel!!!
Reply With Quote
  #629  
Vechi 24.09.2010, 23:18:17
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

''Iar Iisus i-a chemat la Sine, zicând: Lăsați copii să vină la Mine și nu-i opriți, căci împărăția lui Dumnezeu este a unora ca aceștia. ''(Luca, 18,16)



"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)





Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pruncii evreilor circumciși nici nu trebuia să aibă credință ori să mărturisească credința (ca în cazul botezului creștin), era o obligație pentru părinții lor să-i circumcidă.
Botezul nu este similar cu circumcizia, apostolul Pavel face doar o paralelă:

11. "În El ați și fost tăiați împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos.
12. Îngropați fiind împreună cu El prin botez, cu El ați și înviat prin credința în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morți." (Coloseni 2)

Dacă ar fi o similitudine identică (ca să folosesc un pleonasm), ar trebui ca botezul să fie efectuat la vârsta de opt zile și doar la băieți. Or se știe că nu e așa...
Dacă tot aduci vorba de această "tăiere împrejur" a lui Hristos, ar trebui să se respecte botezul la maturitate așa cum l-a făcut El și nu la vârsta de câteva zile.
Ce "dezbrăcare de trupul cărnii" (renunțarea la poftele firii pământești) poți pretinde de la un bebe și ce "credință în lucrarea lui Dumnezeu" manifestă un prunc pentru a putea fi botezat?
Reply With Quote
  #630  
Vechi 24.09.2010, 23:18:31
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
- Da, dar comparatia nu e prea buna, spuse sectantul. Ar insemna ca botezul ar feri pe om de cel rau, asa cum vaccinul te fereste de boala. Totusi vad oameni botezati de mici prin santuri si prin carciumi, prin puscarii, discoteci si case de toleranta, deci "vaccinul" botez nu si-a facut efectul dorit, pentru ca nu e administrat corect, conform Sfintelor Scripturi.
Nici doctor (medic) daca erai, nu o ziceai asa frumos. Frumos, frumos, da' bine nu-i! Pentru ca vaccinu' nu te apara de toate bolile si oricum nu minimiza puterea lui Dumnezeu! Lucrarea Botezului este in plan spiritual iar acolo Domnul binecuvanteaza! Crezi ca se aseamana cu ce face omul cu vaccinul?

Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
Preotul pleca ochii rusinat si se indeparta, gandindu-se la cele spuse de sectant.
As continua fraza de mai sus asa: Isi zice in sinea lui: mi-e rusine de rusinea omului asta; este om in toata puterea cuvantului si inca are minte de copil. Doamne ai mila si de el dar si de mine ca si eu sunt mare pacatos! Amin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34