Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.11.2010, 13:45:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Of, atoatestiutorilor!!!

S-ar putea, ca la modul f. serios unele lucruri sa para ciudate celor din afara credintei noastre, la fel cum si noua ni se par ciudate ale lor.
De ce va suprinde atat de mult si nu intelegeti?
Ei vad ca ne inchinam si sarutam niste tablouri. Asa aratam noi in biserica, unui care priveste din afara.
Nu pot pricepe ce simtim noi.
Noi vedem ca ei se inchina la statui, sau mai stiu eu ce.
Sunt lucruri care mi se par tare ciudate la alte confesiuni si religii. Ce e rau in asta? Si mai fac uneori gafe, sau greseli. Intreb si aflu.

Legat de intrebarea initiala a topicului:
Fiecare pune icoanele in casa acolo unde are loc si poate. Sigur ca in loc respectuos.
Dar Iisus, Maica Sa, sfintii, sunt sus in cer si nu in icoane. La cer ar trebui sa ne rugam si inchinam.
Pozele din casa nu se supara.
Dar cei de Sus se supara cand suntem rai.
Ne-am facut icoane, ca sa ne imaginam o figura a fiecaruia atunci cand ne rugam.
Si cand avem poza unei persoane dragi in mana, iubim persoana si nu poza, dar poza ne aduce persoana mai aproape.

In incheiere: ispita (draga Cristi si ceilalti) este alta. Este mandria. Toit timpul venim aici si ne aratam mandria. Ce buni si atoatestiutori suntem si cum ii facem praf pe altii. Ei trebuie sa nu-i mai cedam. Dorintei de a arata cu degetul catre altii...

Sa citim cu mai multa atentie postarile, apoi sa facem categorisiri. Sa ne cunoastem bine credinta noastra, fiecare, si apoi sa aruncam cu noroi - e mult dispret fata de ce avem sfant. Fa ce vrei, dar imi pare corect sa aduc lamuriri, atunci cand cineva le cere, indiferent cum.Nu este mandrie, doar o explicatie.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.11.2010, 14:16:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Doriana, v-ați gândit vreodată cât de mult seamănă "iconodulii" care se închină la lemnul icoanei cu "iconoclaștii" care bolborosesc și se scălâmbăie până cad pe jos zicând că sunt umpluți de Duh Sfânt ?
La asemanarea asta nu m-am gandit, dar nici eu nu sunt de acord cu manifestarile de mai sus. Aceea nu este umplere cu Duhul Sfant, ci altceva.
Va multumesc tuturora pentru lamuriri si sper din tot sufletul sa fie cum spuneti. Si, Cristi, sa fii gata intotdeauna sa-ti marturisesti credinta, chiar daca cerinta marturisirii vine printr-o ispita bolduita si subliniata [multumesc]. Credinta care-si iese din pepeni in urma unor intrebari sincere mai are nevoie sa fie curatita, caci nu e foarte ortodoxa. Si sa dea Domnul sa fie facuta desavarsita in postul asta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #103  
Vechi 20.11.2010, 14:43:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu cum a aparut prima data chipul Mantuitorului Iisus pe icoane ,de unde se stie ca a avut par lung, mustata , barba .Din cate stiu nu este facut nicaieri un portret fizic a Lui Iisus.Nu vreau sa par sceptic ,si nu am nimic cu Sfintele Icoane ci doar am o mica nelamurire, .ASTEPT raspunsurile DVS .Multumesc
Iata un filmulet interesant:

http://www.youtube.com/watch?v=FBpoQ...layer_embedded
Reply With Quote
  #104  
Vechi 20.11.2010, 14:45:17
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit thanks

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Poti citi aici iar aici ai Icoana Pantocrator una dintre cele mai vechi si mai cunoscute(din ce stiu eu).Poate te vor ma ajuta si altii,mult mai priceputi decat subsemnatul.PS>din ce stiu motto-ul(dupa Psalmul 113) Cavalerilor Templieri(dupa ce Bernard de Clarivaux l-a folosit in mod repetat)parca asa incepea: ,,Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!" adica: ,,Nu noua, Doamne, nu noua,ci numelui Tau sa-i dai marire,pentru mila Ta si adevarul Tau,ca nu cumva sa zica paganii:,, Unde este Dumnezeul lor?”

Toate cele bune.

Iti multumesc pt informatii,si in ceea ce priveste motto-ul e unul care imi place ''nihil sine deo'':nimic fara Dumnezeu s-ar traduce
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.11.2010, 18:12:51
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
2. Daca icoana este doar echivalentul unei fotografii a unei persoane dragi, de ce pentru sfintii contemporani, cu care avem destule fotografii, nu se accepta cinstirea fotografiilor lor si li se fac neaparat icoane?
Pentru ca icoana reprezinta realitatea transcendenta a lui Dumnezeu.. Cea care este in afara planului natural si in planul divin.. Icoana este mai mult decat o fotografie..
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.11.2010, 18:15:13
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eh, aici nu ai gandit inainte de a vorbi. Daca Dumnezeu interzice inchinarea la orice altceva afara de El, sub pedeapsa cu moartea, tu imi spui ca prin asta marturisesti evanghelia? Fratii tai au fost mai diplomati si au numit-o "cinstire", dar tu ai zis-o de-a dreptul.
"Deosebirea radicala si esentiala intre idol si icoana sta in faptul ca idolul e reprezentarea confectionata a fortelor imanente ale naturii. Omul insusi e conceput ca fiind cu totul stapanit de ele sau incadrat in ele, chiar daca sta pe treapta cea mai inalta in cadrul naturii care le totalizeaza. Idolul nu e un mijloc prin care inchinatorul transcende (trece peste) natura fatala, in care este el insusi incadrat. Idolul este concluzia religioasa a conceptiei panteiste, careia Spinoza i-a dat ex*presia cea mai pregnanta in formula : Deus sive natura.


Icoana dimpotriva, este semnul realitatii transcendente a lui Dum*nezeu, cea mai presus de natura. Ea exprima credinta ca Deus est super natura. Icoana il ajuta pe inchinator sa implineasca actul unei trans*cendente a naturii. La baza icoanei sta credinta intr-un plan mai pre*sus de natura si vointa de a trece peste natura, de a intra in legatura cu transcendenta divina. Icoana nu identifica planul naturii cu planul divin, ci le deosebeste cu desavarsire. Inchinatorul icoanei se refera totdeauna la o realitate de dincolo de icoana. Inchinarea adusa icoanei "trece" la prototipul zugravit in ea. Aceasta nu e "trecere" de la idolul vazut la o forta vie a naturii tot vazuta, ci o trecere din planul vazut in cel nevazut, din planul naturii si al lumii create in cel mai presus de natura.


"Prototipul" icoanei nu face parte din planul experientei naturale a inchinatorului, ci din planul transcendent naturii sesizate prin simt. Icoana reda realitatea dumnezeiasca, care e spirituala. Icoana cere re*ferirea inchinatorului la prototipul dumnezeiesc sau la Sfantul plin de dumnezeirea transcendenta, negraita, tainica, nesesizabila prin sim*turi. Icoana e o fereastra sesizabila a lumii spre ceea ce e mai presus de lume, pe cand idolul e un zid care inchide in lumea aceasta. Idolul, fiind confectionat din aceeasi substanta universala a naturii materiale, poate fi identificat uneori cu zeul insusi, pe cand icoana redand o reali*tate spirituala nu poate fi identificata ca acea realitate."


http://www.crestinortodox.ro/dogmati...dol-68866.html
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.11.2010, 20:30:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Ramane sa explici cum de a facut Dumnezeu atatea minuni de-a lungul istoriei prin harul care transcende din icoane, daca zici ca El se simte ofensat de asta. Ai vreo explicatie pentru icoanele din care izvoraste mir tamaduitor sau in care Maica Domnului plange?
Nu eu trebuie să explic... btw. va veni și vremea când vor trebui să dea explicații cei îndrituiți în fața unei Instanțe care știe tot și de care nu se vor mai putea ascunde. Atunci vor ieși la iveală multe... până atunci mă abțin să mai comentez aspectul, pentru mine Scriptura rămâne singura dovadă. Mă întreb oare ce te vei face în momentul când va apărea însuși hristos (remarcă te rog minusculele) și cei aflați pe calea largă vor merge puhoi după el uimiți de minunile pe care le va face...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 20.11.2010, 20:35:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
In legatura cu virgula, in editia din Biblia mea nu apare acolo unde o scri tu. altfel as fi pus-o. Iar cu virgula pus-a acolo unde ai pus-o tu nu vad cum se schimba sensul, cu sau fara adaogarea explicatiei tale 'sa va fac'. Nu a mentionat ca ne va bantui fireste.
Am crezut că folosești Biblia Ortodoxă. Sensul se schimbă radical, dând de înțeles că și după moarte "se va sili" să ne facă și să ne dreagă. Iar asta in limbaj popular înseamnă să te bântuie cineva.

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
Avraam era constient in rai precum spune si pilda lui Iisus, daca nu ar fi asa in adevar, cum ar fi putut Iisus sa se foloseasca de ceva de neconceput sau care nu exista (adica practic o minciuna), in pilda?
Nu era o minciună, era doar un basm evreesc de care Iisus într-adevăr "s-a folosit". Unde mai întâlnești în Scriptură "sânul lui Avraam" în afară de această pildă? Trimiteri la Rai găsești nenumărate, dar în niciuna nu apare expresia aceasta, ori măcar Avraam ca "șef" peste domeniu.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 20.11.2010, 20:40:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
domnule iconoclast este un luptator impotriva icoanelor nu un epitet
ceia ce face diferenta este:este luptator in oastea Domnului si
luptator in ostea intunericului
Gândiți în stil maniheist. Pentru dvs. un ostaș al Domnului trebuie să fie neapărat un închinător la icoane? Ar însemna că în NT Hristos, toți apostolii și toți sfinții și toate sfintele despre care se spune acolo făceau parte din din "oastea întunericului"? În tot NT nu găsim raportată nicio închinare la icoane.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 20.11.2010, 20:46:02
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
este citat din linkul pe care ti-l recomandasem cu un mesaj inainte
Asta am înțeles, dar măcar ai verificat textele respective să vezi că nu vorbesc despre "închinăciuni și tămâieri" la obiectele respective ori înaintea lor?

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
Biblia nu este un obiect al idolatriei pt ca din respect pentru cuvantul Domnului exprimat in ea unii crestini ingenunchiaza in fata ei sau o pupa.
Eu nu fac asemenea gesturi, deși respect nespus de mult Biblia (unii mă acuză pe aici că o fac chiar obiect al idolatriei). Și nici de Hristos, ori de apostoli nu găsesc că ar fi făcut asta.

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
Nimeni nu face slujbe icoanelor.
Ești sigur?

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
La slujbe sau in oricare zi de vizitare a Bisercii, copiii sau oamenii care nu cunosc literele (sau oricine), pot cunoaste pasaje din Biblie, 'citind-o' privind icoanele.
Cum rămâne însă cu pupatul? A celor alfabetizați ori nu...

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
Precum am mai spus, si templul din Ierusalim in care a intrat Iisus avea obiecte religioase, sculpturi cu ingeri, etc, pe care Iisus nu le-a defaimat, nu le-a aruncat din templu
Dar nici nu s-a închinat la ele și nici nu le-a pupat.

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
a alungat doar negustorii si obiectele de vanzare ale acestora.
Mă gândesc ce ar face astăzi. De exemplu la Iași de sf. Parascheva, ar avea nevoie de câteva buldozere pentru kilometrii ăia de tarabe negustorești.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mica intrebare despre casatorie cred_cu_adevarat Nunta 5 21.11.2012 22:35:44
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 22:29:30
O mica intrebare evika_evita Generalitati 21 16.09.2009 02:39:33
Despre icoane alecsandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 44 29.05.2008 10:58:01
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 15:46:57