Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.12.2023, 23:45:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu să fiu decredibilizat? În fața cui, în fața unora de-alde Streza?
Nu s-a asociat doar Streza cu Simion, ci și Teofan Savu când i-a dat torța unionismului,

https://youtu.be/Nx526qStZfw?t=19

Aici George Simion nici măcar nu avea funcție politică și e clar că Teofan Savu a văzut un potențial în el.

La nunta lui George Simion a fost ÎPS Teodosie care a sfințit și sediul AUR Constanța, deci minim 3 ierarhi s-au asociat, așa că Laur nu e cum îl prezinți tu, poate are mână să-l pregătească pe un om care va face jertfă pentru națiune.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cred că ai glume tari în seara asta în program.
(La unele emisiuni prin 2018, poate chiar 2019, Hoandră la Realitatea Tv, ca să îl mai pună la punct pe Barna & co., întreba doar „Cine-i Dan Barna?” Și avea dreptate să facă așa ceva, pentru că în spatele „succeselor” de mucava, s-a demonstrat că din punct de vedere politic e cam un nimeni. Și de fapt despre asta era vorba.)
George Simion de la 17 ani face tot felul de acțiuni, nu doar în Basarabia, nu are echivalent în tineretul USR,PNL,PSD ca activitate, energie, tenacitate, omul e un fenomen politic despre care se va vorbi în cărțile de istorie pentru perioada 2019 -2030.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu sînt și român și cetățean român, dar vreau să îți spun, în caz că n-ai aflat, că Rusia, după ce cam termină cu vajnicii ucraineni războinici proxy ai altora, există șanse mari să înceapă să bată și la porțile Europii.
Rușii l-au omorât pe Prigojin, care le-a oferit Mariupol, Soledar, Bakhmut-Artiomovsk și s-a implicat în lupte feroce, atunci mi-am dat seama că nu vor câștiga războiul.

Jumătate din armata rusă nu mai vrea să lupte, sunt epuizați de război, mamele și famiilile de pierderi omenești, economia suferă, nivelul de trai scade pt a susține mașinăria de război.

Crezi că toți sunt nebuni să se aventureze într-o chestie care le va distruge statul ?

Rușii nu mai au capacitate să cucerească niciun oraș mare din Ucraina, nici măcar Khersonul nu sunt în stare să-l elibereze deși au jumătate din provincie capturată, nici Zaporojia.
Nu pot să ia nici măcar un oraș lipit de granița lor mai mare.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Aș vrea totuși să știu, există oameni în conducerea BOR care să vrea „ucrainizarea” BOR? Nu de alta, dar sîntem într-un context în care într-un viitor nu prea îndepărtat s-ar putea să „obțină” așa ceva. Asta în cazul unui scenariu mai „favorabil” pentru ei. Nu de alta, dar se pot imagina chiar și scenarii mult mai sumbre, așa elegant vorbind.
Nu vezi că rușii nu vor distrugerea ucrainienilor, deci după ce se va termina războiul în 10 ani se va reveni la o linie de pace cu ucrainienii, de ce crezi tu că ar distruge un popor care seamănă foarte mult cu ei și din care se fac înrudiri de sânge ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.01.2024, 19:53:46
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), la felul cum a fost gestionat Referendumul pt Familie spre eșec în mod deliberat, (...)
Principala structură care a gestionat spre eșec referendumul respectiv a fost Sinodul BOR, în frunte cu de-alde Streza care încerca de ani de zile să se profileze ca fiind un „mare luptător” împotriva pretențiilor aberante ale unor homosexuali și ale agendei homosexualiste, dar care a eșuat lamentabil, probabil și după presiunile evidente care au fost puse pe ierarhi în special după tragedia de la Colectiv, un eveniment marcant fiind marșul terfeliștilor pe strada Mitropoliei din Sibiu; iar ierarhii, inclusiv de-alde Streza au clacat și au gestionat referendumul în halul în care au făcut-o, și s-a văzut rezultatul după două zile de votare.

Acel referendum fusese organizat ca urmare a unor eforturi mari ale Coaliției pentru Familie, iar acum Streza s-a gândit că prin mîrșăviile lui Simion, ale unor slugi de-ale lui „de aur” și ale „dumnealui” să facă cumva să își lipească numele cumva de vreun referendum reușit, avînd în vedere că extremistul antiromân Simion a proferat aberații despre organizarea încă unui „referendum pentru familie”, nimic altceva decât o nouă capcană electoralistă prin care să prostească pe unii oameni să voteze așa-zisul lui partid sau chiar pe Simion însuși, pentru ca ulterior pe acei prostiți să îi „livreze” unor politici antiromânești, de natură să producă grave vătămări României și suveranității naționale a românilor.

Se vede deci în ce hal de disperare și de dispreț la adresa românilor și a României a ajuns unul ca Streza, dacă e în stare, doar pentru a își lipi o potențială așa-zisă reușită a unui așa-zis „referendum pentru familie”, să comită astfel de mîrșăvii capitale pentru care nu mai are cum să își mai spele masca în fața poporului român, adică nici măcar masca nu și-o mai poate spăla, darămite fața.

Unde era trădătorul „de aur” Simion când alții lucrau pe brânci măcar pentru organizarea acelui referendum din 2018? Nu era niciunde legat de acel referendum, el avea alte treburi atunci, prostea populația cu așa-zisele lui activități unioniste de care s-a ales praful, dovadă că personajul este un fals total, și pregătea prostirea unor oameni cu așa-zisa lui candidatură la euro, aceea fiind probabil o repetiție pentru adevăratele planuri pentru care era avut în vedere în anul următor, atunci încă era în faza de „legendare”. Între timp șarlatanul „de aur” al politicii, pe lângă faptul că la o vreme după „intrarea” în parlament spunea la o televiziune că vroia să colaboreze cu homosexualii și cu „reprezentanții” lor, a aruncat la gunoi „unionismul” și a trecut la alte valori pe care să le terfelească și să le ducă în „derizoriu”, politic vorbind, mai nou, că la el se schimbă ca șosetele, ar fi un așa-zis „referendum pentru familie”. Dacă unei astfel de nulități malefice a ajuns disperarea lui Streza să îi facă „imagine” în fața ortodocșilor care încă îl mai bagă în seamă, doar pentru a își „acoperi” inacțiunile care au dus la eșecul referendumului pentru definirea familiei, și care referendum nu avea valențe politicianiste și manipulatoare ca așa-zisul „referendum” pe care l-ar pregăti șarlatanul maxim Simion, atunci evident că se pot trage încă alte concluzii despre nivelul „moral” al așa-zisului „Părinte” Streza.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.01.2024, 20:43:43
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
(...), aici e vorba de dat drept de vot unui milion de oameni care nu au nicio treaba cu Romania de mult timp. (...) Ar fi un dezastru sa dai drept de vot atator straini, nu o sa votez pentru asa ceva. (...)
Ai cumva impresia că pe Iorest îl interesează așa ceva?

Simion este în stare să facă aproape orice și oricât de mult rău României și românilor, doar pentru ca el să parvină politic. E clar că omul este pe un tobogan extrem de periculos, pentru noi, și cred că dacă va ajunge să aibă mai multă putere decât are, ar exista probleme mari în ceea ce privește gestionarea raportării sale la realitate, pentru că este clar că e un personaj căruia deja i s-a urcat puterea la cap, deja i s-a „umflat capul”, cum spunea Rareș Bogdan la adresa cuiva, iar în viitor este susceptibil de aproape orice doar pentru ca să i se construiască un cult idolatru, diabolic al personalității, deși personalitatea lui este extrem de jalnică, iar asta este o vulnerabilitate în plus.

Deci după ce discutăm despre atacarea clară a suveranității naționale a românilor și a prevederilor Constituției care respectă voință a poporului român, prin acele sute de mii de voturi potențiale în plus, în scenariul catastrofal, „apocaliptic” aproape vizat de extremistul antiromân Simion, este clar că avem de a face și cu atacarea democrației românești, riscul extrem de grav de falsificare a acestei democrații, așa prăpădită cum oricum este, am avea de a face cu alterarea gravă, totală practic a voinței politice a românilor, chiar și așa manipulați cum sînt ei, pentru că sute de mii de voturi oricând pot face niște diferențe, iar avînd în vedere că vorbim despre cetățeni străini ai unui stat străin, este clar că discutăm despre riscul influențării de structuri cu intenții antiromânești, servicii secrete și așa mai departe, practic românii ar pierde controlul oricăror decizii politice și suverane pe care le-ar avea de luat. Asta nu ar face decât și mai mult să agraveze trădarea la care s-a dedat nulitatea malefică Simion, consecințele care ar putea apărea într-un astfel de scenariu fiind catastrofale pentru români și pentru România.

Trădarea lui Simion și a celor care se fac părtași cu el la așa ceva este absolut inacceptabilă, iar acest personaj sinistru, această nulitate malefică, ce dă senzația de a fi complet iresponsabil, trebuie să dispară complet și cât mai curînd din politica din România, că nu știu cât se mai poate numi românească. AURul trebuie să dispară pentru totdeauna la groapa de gunoi a istoriei, și ca să zic așa nici nu văd cum ar putea să fie alta direcția și cât mai degrabă pentru acest deznodămînt la capătul căruia eventual ne-am trezi cu măscăriciul „de gargară” care a mai făcut niște valori țăndări, politic vorbind, și poate pricepem până la urmă că s-ar putea ca ăsta să fie adevăratul lui rol în toate șarlataniile civico-politice în care a fost implicat de-a lungul vremii. Ar fi un rol sinistru, însă trebuie să plecăm de la premisa că personaje sinistre gen Simion s-ar putea să fie dispuse la aproape orice mizerii doar pentru a parveni și a o duce el „bine” conform cu criteriile lui de impostor total și șarlatan parvenit.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.01.2024, 21:36:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Principala structură care a gestionat spre eșec referendumul respectiv a fost Sinodul BOR, în frunte cu de-alde Streza care încerca de ani de zile să se profileze ca fiind un „mare luptător” împotriva pretențiilor aberante
Sinodul a greșit că s-a încrezut în politicieni că vor trece pragul, în politicieni de teapa șarpelui de dragnea care pe ascuns dădea garanții la Bruxelles că nu se face pragul iar în țară parazita inițiativa ca să stoarcă capital maxim și să-și aroge eventuale merite.

Barem PSD se lăuda că are pregătit un proiect de parteneriate civile în caz că trecea pragul, deci jegurile astea pe care tu le potențezi au făcut praf referendumul și au jucat la dublu, iar Sinodalii au fost prea naivi.

De fapt nu te gândeai că nu trece când aveai 3.5 milioane de semnături strânse pe bune, inițiativa Fără Penali avea sub 1 milion, și când erau 2 zile de vot, dar trupele astea politice ale PSD-PNL-PMP au primit ordin să nu se implice în teren ca la o campanie clasică.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Acel referendum fusese organizat ca urmare a unor eforturi mari ale Coaliției pentru Familie,

Unde era trădătorul „de aur” Simion când alții lucrau pe brânci măcar pentru organizarea acelui referendum din 2018? Nu era niciunde legat de acel referendum, el avea alte treburi atunci, prostea populația cu așa-zisele lui activități unioniste de care s-a ales praful, dovadă că personajul este un fals total, și pregătea prostirea unor oameni cu așa-zisa lui candidatură la euro, aceea fiind probabil o repetiție pentru adevăratele planuri pentru care era avut în vedere în anul următor, atunci încă era în faza de „legendare”.
Prostănacule care te încurci în mizeriile tale, Claudiu Târziu a fost în consiliul de conducere a Coaliției pt Familie, Simion a votat a spus într-o emisiune, Peter Costea și Cristian Terheș vor fi pe lista AUR la Europarlamentare.

De fapt CPF fără 2 personalități care sunt în siajul PSD, s-a reunit sub cupola AUR.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2024, 10:28:25
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da, asta n-am inteles-o nici eu de ce a declarat asta Simion. Eu nu votez AUR pana nu isi retrag afirmatiile de genul asta. E absurd.
Dumneata trăiești în niște iluzii dacă te aștepți la așa ceva, cel puțin din partea trădătorului Simion. Au existat mai multe tatonări până să se ajungă la așa ceva. La ceea ce ar trebui să te gândești este ce crezi că i se poate întîmpla lui Simion în cazul în care merge mai departe fără să presteze în sensul promisiunilor făcute, în cazul în care n-o fi făcut și niște angajamente scrise secrete. Și la ce crezi că va crede Simion că i s-ar putea întîmpla în cazul în care nu „livrează”. Personajul este total compromis, ăsta va fi în stare de orice doar pentru a își „salva pielea”. Oricum și pentru ceea ce deja a făcut el trebuia deja să dispară complet și pentru totdeauna din politică.

În ceea ce îi privește pe cei de la AUR care se revendică a fi naționaliști, gen Târziu, Lavric, gen. Chelaru și alții, orice zi de întârziere în a se dezice complet de acest trădător și de promisiunile lui echivalează cu înaintarea tot mai mare în starea de complicitate, cel puțin „morală” și politică, cu faptele abominabile ale nulității malefice. (Cât despre Streza, este clar că ăsta este caz de caterisit la modul cel mai evident, altfel conducerea BOR s-ar putea să aibă mari probleme de credibilitate, cu corolarele potențiale...)

Mai sînt unii prin AUR care spun că nu ar fi de acord în ascuns cu Simion, dar vor neapărat să ajungă pe niște funcții, de exemplu prin parlament, unde pretind ei că ar „întoarce armele” și nu ar vota eventuale propuneri trădătoare ale lui Simion. Nu este credibilă o astfel de poziție, în primul rînd pentru că ei vor încerca să legitimeze în campanie AURul „lui Simion”, deci implicit și pe nulitatea malefică, deci devin clar un soi de complici ai lui Simion, iar în al doilea rînd, pentru că dacă Simion va ajunge pe o poziție de putere și mai mare, ar fi în stare de orice să le facă acelora în culise pentru a îi „aduce la ordine”. De ce? Pentru simplul și logicul fapt că SIMION ESTE COMPLET DISPERAT, el nu mai este un om liber, dacă o fi fost vreodată.

Apropo de disperarea mai mult decât vizibilă a acestei nulități malefice, cvasi-diabolice, complet iresponsabile, ăștia de la AUR au început să răspândească foi cu tentă electorală, cu așa-zise „propuneri” de măsuri care țin de activitatea de guvernare, deși nu este campanie electorală, și au tipărit cred că vreo 7 milioane de calendare de-ălea mici, penibile, toate cu disperatul de Simion în diverse ipostaze, ceea ce trădează încă o dată disponibilitatea mai mult decât evidentă a acestui personaj pestilențial la a i se face cultul „personalității”. (Spun 7 milioane, pentru că atât am calculat eu din numerele date pe diverse tipuri de calendare pe care le-am văzut, dar poate or fi și mai multe, că n-am de unde să știu ce au „distribuit” ăștia peste tot prin țară. Simion este total disperat!)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2024, 11:33:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Dumneata trăiești în niște iluzii dacă te aștepți la așa ceva, cel puțin din partea trădătorului Simion. Au existat mai multe tatonări până să se ajungă la așa ceva. La ceea ce ar trebui să te gândești este ce crezi că i se poate întîmpla lui Simion în cazul în care merge mai departe fără să presteze în sensul promisiunilor făcute, în cazul în care n-o fi făcut și niște angajamente scrise secrete. Și la ce crezi că va crede Simion că i s-ar putea întîmpla în cazul în care nu „livrează”. Personajul este total compromis, ăsta va fi în stare de orice doar pentru a își „salva pielea”. Oricum și pentru ceea ce deja a făcut el trebuia deja să dispară complet și pentru totdeauna din politică.
Ia să vedem, ce i se va întâmpla, deja toată presa e pe el.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În ceea ce îi privește pe cei de la AUR care se revendică a fi naționaliști, gen Târziu, Lavric, gen. Chelaru și alții, orice zi de întârziere în a se dezice complet de acest trădător și de promisiunile lui echivalează cu înaintarea tot mai mare în starea de complicitate, cel puțin „morală” și politică, cu faptele abominabile ale nulității malefice.
Respectivii enumerați de tine nu ar fi existat politic fără capacitatea lui Simion de a face lucruri de masă și de a aduna oameni din medii diferite și a-i face să conlucreze.

Deci nici Lavric, nici Târziu nu ar fi trecut pragul electoral ca și oameni fără notorietate în afara bulei lor, înainte de momentul 2020.

Vrei să recunoști o recunoști, ești ticălos, o ții langa că ei îl poartă în spate de fapt pe Simion.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(Cât despre Streza, este clar că ăsta este caz de caterisit la modul cel mai evident, altfel conducerea BOR s-ar putea să aibă mari probleme de credibilitate, cu corolarele potențiale...)
De ce să fie caterisit, că așa vrei tu, dacă era să se facă o lustrație trebuia să plece cam toți care au prins funcții înainte de 90.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Mai sînt unii prin AUR care spun că nu ar fi de acord în ascuns cu Simion, dar vor neapărat să ajungă pe niște funcții, de exemplu prin parlament, unde pretind ei că ar „întoarce armele” și nu ar vota eventuale propuneri trădătoare ale lui Simion.
Asta e vrăjeală, cei care nu trag în campanie sau fac ciudățenii sunt dați afară imediat și pe unde mai merg nu reușesc să facă nimic, n-ar reuși să treacă pragul de unii singuri.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu este credibilă o astfel de poziție, în primul rînd pentru că ei vor încerca să legitimeze în campanie AURul „lui Simion”, deci implicit și pe nulitatea malefică, deci devin clar un soi de complici ai lui Simion, iar în al doilea rînd, pentru că dacă Simion va ajunge pe o poziție de putere și mai mare, ar fi în stare de orice să le facă acelora în culise pentru a îi „aduce la ordine”. De ce? Pentru simplul și logicul fapt că SIMION ESTE COMPLET DISPERAT, el nu mai este un om liber, dacă o fi fost vreodată.
Frățioare vorbești despre Simion de parcă el face și desface tot în țara asta, deunăzi nu-l scoteai din analfabet, azi e o entitate malefică care mișcă din nevăzut toate ițele politicii.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Apropo de disperarea mai mult decât vizibilă a acestei nulități malefice, cvasi-diabolice, complet iresponsabile, ăștia de la AUR au început să răspândească foi cu tentă electorală, cu așa-zise „propuneri” de măsuri care țin de activitatea de guvernare, deși nu este campanie electorală, și au tipărit cred că vreo 7 milioane de calendare de-ălea mici, penibile, toate cu disperatul de Simion în diverse ipostaze, ceea ce trădează încă o dată disponibilitatea mai mult decât evidentă a acestui personaj pestilențial la a i se face cultul „personalității”. (Spun 7 milioane, pentru că atât am calculat eu din numerele date pe diverse tipuri de calendare pe care le-am văzut, dar poate or fi și mai multe, că n-am de unde să știu ce au „distribuit” ăștia peste tot prin țară. Simion este total disperat!)
Dar ce calendare ai văzut matale, și cum ai intrat în posesia lor, ești infiltrat în AUR, eu citesc sursele publice de răspândire a informației și nu văd ce vezi tu.

Foarte bine că tipăresc și-și fac cunoscut programul electoral, anterior se mințea că nu au program, fiecare partid are strategia lui, tu ai vrea ca AUR să nu facă nimic și să ia doar capace de la presa controlată de PSD/PNL/USR, nu ?

Așa ar fi liniște și bine pt măria ta, eventual să fie băgați niște falși patrioți de tipul Șoșoacă și alții care să paraziteze culoarul naționalist cum o făcea Vadim, la umbra lor nimic nu creștea și nici alții noi nu apăreau ca să nu eclipseze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2024, 12:44:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În ceea ce îi privește pe cei de la AUR care se revendică a fi naționaliști, gen Târziu, Lavric,
Claudiu Târziu a fost devotat Sfinților Închisorilor toată cariera, în anii '90 avea cenaclu cultural numit Radu Gyr. Are o carieră imensă în slujba acestui ideal, nu poate fi ignorat trecutul său și cu siguranță dă un avantaj partidului AUR în fața oricărui alt partid.

Sorin Lavric e mai imatur duhovnicește ca Târziu, dar și el are seria aia din Senat dedicată Sfinților Închisorilor care iar este uriasă pentru orice creștin corect. A fost și foarte implicat în campania pentru Mircea Vulcănescu, el fiind expert în Constantin Noica, filosoful care l-a apreciat și s-a inspirat foarte mult din Vulcănescu.

George Simion e mai imatur mental ca amândoi, dar e locomotiva care conduce AUR. Vorbește vrute și nevrute, face greșeli, dar e și cel mai tânăr dintre ei. Și oricum trebuie admis că Simion are un talent politic fenomenal și o inimă bună deci îi lipsesc foarte puține pentru ce face, nimeni nu e perfect.

Nu există niciun partid în țară care se poate compara cu ei dpdv duhovnicesc, pentru mine e ori AUR ori niciun partid ca de obicei.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 04.01.2024 at 12:59:56.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2024, 15:37:40
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu s-a asociat doar Streza cu Simion, ci și Teofan Savu când i-a dat torța unionismului,

https://youtu.be/Nx526qStZfw?t=19

Aici George Simion nici măcar nu avea funcție politică și e clar că Teofan Savu a văzut un potențial în el.

La nunta lui George Simion a fost ÎPS Teodosie care a sfințit și sediul AUR Constanța, deci minim 3 ierarhi s-au asociat, așa că Laur nu e cum îl prezinți tu, poate are mână să-l pregătească pe un om care va face jertfă pentru națiune.

(...)
Streza este caz unic, avînd în vedere că imaginile cu IPS Teofan sînt vechi, pe vremuri când a fost indus în eroare de șarlatanul „de aur”; recent, adică după promisiunile trădătoare ale lui Simion, nu există nicio asociere cu nulitatea malefică. E adevărat că IPS Teofan are anumite probleme ale dumnealui, însă nu sînt legate de „gargaragiul de aur”.

În ceea ce îl privește pe IPS Teodosie, acesta, avînd în vedere că s-a asociat în diverse rînduri cu Simion, doar că înainte de promisiunile trădătoare ale lui Simion, are obligația morală să iasă în spațiul public și să declare repudierea politică a lui Simion, pentru că altfel unii naivi ar avea părerea că i-ar oferi vreo susținere tacită, politic vorbind, trădătorului Simion.

Cât despre „arhimandritul” Streza, s-a compromis total prin această asociere, oricum era un personaj extrem de compromis (era într-un fel total compromis și înainte), dar cu asta n-a făcut altceva decât să își adauge la nemerniciile cu care s-a autocompromis total. „Laur”, cum îi zici mata, deși el pretinde că și-ar fi luat nume de martir, nu de laureat...

Apropo, că mi-am adus aminte, la slujba respectivă din 30 noiembrie a participat și IPS Irineu al Olteniei, ceea ce din nefericire pentru dumnealui îl bagă aproximativ în aceeași mizerie cu Streza, în ceea ce privește această speță, avînd în vedere că nu am auzit de vreo dezicere din partea IPS Sale de fapta lui Streza. Bineînțeles că și preoții conslujitori acolo sînt vinovați, și de fapt încep să fie vinovați parțial toți preoții din Episcopia Sibiului, din Mitropolia Ardealului și practic din toată țara, însă în cazul IPS Irineu, vorbim despre o persoană la același rang cu pretinsul rang al lui Streza, că altora poate le-o fi frică, însă nu au dreptul să se prevaleze de așa ceva într-o chestiune de o asemenea gravitate, practic toți preoții din BOR, în special cei de sub așa-zisa jurisdicție a „personajului” Streza, au început să devină vinovați în această speță. Efectiv acest personaj sinistru a băgat toată B.O.R. într-o mare nenorocire, că așa „crede el”, „dumnealui”, că „își permite”, practic întreg corpul Bisericii are obligația să reacționeze (și să îl evacueze pe Streza de pe pretinsele tronuri pe care le-ar ocupa, în modul cel mai canonic posibil, se înțelege), altfel intră în stare de complicitate tacită.

Last edited by David_1859; 04.01.2024 at 15:52:08. Motiv: corectură
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2024, 22:43:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Claudiu Târziu a fost devotat Sfinților Închisorilor toată cariera, în anii '90 avea cenaclu cultural numit Radu Gyr. Are o carieră imensă în slujba acestui ideal, nu poate fi ignorat trecutul său și cu siguranță dă un avantaj partidului AUR în fața oricărui alt partid.
Just, dar aici nu e doar despre Claudiu Târziu, sunt niște nume foarte bune pt europarlamentare pe lista AUR -
Avram Fițiu prof universitar cu specialitate pe agronomie, Cioloș era doar un wannabe și a fost comisar pe agricultură,
Gheorghe Piperea prof universitar studii de drept la Sorbona,
Cristi Terheș un politician călit în lupta cu impunerile U.E.,
Peter Costea specializat în drept, cu cazuri multe în care a apărat creștini amendați sau hărțuiți de autorități,
Radu Balthasiu - membru în Academia Română.
E de top european lista asta oricât căcat ar mânca Mălinache Bot, CTP, Vasile Bănescu, Adrian Papahagi sau orice ofuscat pesedist.

Trebuie să n-ai suflet să fie țara coborâtă în așa hal și să mai filosofezi despre sexul îngerilor, să nu mergi la vot sau să fragmentezi votul pe petarde electorale.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
George Simion e mai imatur mental ca amândoi, dar e locomotiva care conduce AUR. Vorbește vrute și nevrute, face greșeli, dar e și cel mai tânăr dintre ei. Și oricum trebuie admis că Simion are un talent politic fenomenal și o inimă bună deci îi lipsesc foarte puține pentru ce face, nimeni nu e perfect.

Nu există niciun partid în țară care se poate compara cu ei dpdv duhovnicesc, pentru mine e ori AUR ori niciun partid ca de obicei.
Ai zis bine despre George Simion, nu am mai văzut niciun tânăr născut în 1986, - 37 de ani, să aibă atâta energie, atâta cunoaștere în a organiza evenimente de masă.
La protestele anti-pandemice a strâns spre 15.000 de oameni, la Șoșoacă erau câteva sute, când a fost centenarul Marii Uniri a făcut o demonstrație în care a implicat mii de oameni care au mers prin toată țara și peste Prut.

Doar el și Peter Costea care a avut rețeaua neoprotestanților au strâns 100.000 de semnături pt candidatura independentă la europarlamentare.

George Simion are o ascensiune de la 1% la europarlamentare 2019, la 9% Parlamentare 2020, spre 20-25% - la europarlamentarele din 2024, fără să fie pe listă doar coalizând niște personalități.

Singurul care a mai avut ascensiunea asta a fost Traian Băsescu, doar că el beneficia de vizibilitatea de Primar General al Capitalei, care-i aducea un spor de voturi, dacă nu era Băse în turul 2 - Stolojan pierdea la scor cu Năstase.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.01.2024 at 22:46:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2024, 12:32:22
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...) La protestele anti-pandemice a strâns spre 15.000 de oameni, la Șoșoacă erau câteva sute,
Nu știu în ce realitate zici că trăiești, însă Diana Șoșoacă l-a băgat și îl bagă sub masă pe Simion la orice oră, Simion este mult sub Diana Șoșoacă inclusiv în așa-zisele sondaje ale sistemului. De aceea disperatul total Simion încearcă să paraziteze în orice chip imaginea Dianei Șoșoacă, crezînd că prin această asociere permanentă pe care o joacă în stilul lui parazitar își crește și el procentele nu doar de popularitate, ci mai ales de credibilitate; pentru că Simion stă foarte slab la credibilitate. Se știe că multă vreme mîrlanii de la AUR au răspândit prin țară cum că Diana Șoșoacă era încă în AUR, mai nou auzim că Simion dispare în Austria exact când Șoșoacă era acolo cică să o „protejeze” (auzi la el, a devenit „protector”, el, galeristul fără profesie și fără meserie, fără Dumnezeu și fără nicio valoare autentică, în afară de „alba-neagra”, singura lui „valoare” în viață...). Și mai nou, se agită pe la toate televiziunile că el ar colabora cu Diana Șoșoacă, deși n-am auzit să i se fi făcut nulității malefice, trădătorului abject vreo propunere. (Dar la ce te poți aștepta de la un „parazit”, de la o „lipitoare” ca Simion?)

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
când a fost centenarul Marii Uniri a făcut o demonstrație în care a implicat mii de oameni care au mers prin toată țara și peste Prut.
Am înțeles, atunci i-au adunat unii oameni pe care să îi prostească cu unionismul, între timp se pare că a primit ordine să scoată complet unionismul din programul de guvernare și din discursul public. Deci Simion este la ordin? Lucrurile sînt mai mult decât evidente! O „nulitate parazitară” ca Simion nici nu poate fi altfel.
Reply With Quote
Răspunde