Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2013, 13:15:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Va multumesc pentru cuvintele frumoase si incurajatoare. Nimic mai adevarat in tot ce ati spus, numai ca eu, in ciuda faptului ca merg duminica la Sf Liturghie si uneori la Sf Maslu si la Vecernie, ma si spovedesc, asa percep lucrurile, dupa cum le-am expus. Aceasta este realitatea mea si credinta mea care nu mai exista
Si acum ce faci? Daca nu mai exista, nu ai de gand sa lupti? Scopul vietii crestine este mantuirea, care presupune apropierea de Dumnezeu, nu de satana. Daca nu cauti ajutorul lui Dumnezeu, se ofera gratuit sa te ajute necuratul sa intri in deznadejde. Ia mergi la niste Sfinte Masluri! Ia aleaga la spovedanie la un preot iscusit care sa te povatuiasca asa ca la carte si sa te intareasca duhovniceste!

Parintele Arsenie Boca spunea sa avem grija ce ne dorim caci s-ar putea sa... obtinem! Adica, in cazul tau, tu esti trista din pricina singuratatii. Daca ai valorifica duhovniceste aceasta singuratate si ai lupta cu gandurile de desfranare, de deznadejde si cu orice alt gand inspirat de cel rau, atunci ai avea acces la pace divina.

Sfantul Siluan Athonitul si Sfantul Serafim de Sarov vorbesc foarte concludent despre aceasta pace divina care se poate obtine prin lupta cu pacatul si prin rugaciune. Pacat ca multi crestini nici nu stiu a exista asa ceva.

Poate ca ai o chemare catre viata monahala pe care nu ai constientizat-o. Un preot vazator cu duhul ti-ar spune daca e asa sau nu.

Poti duce o viata placuta lui Dumnezeu, curata, si in mijlocul multimii. Pune-ti o candela in fata icoanei, stropeste cu Aghiazma casa, unge-te cu mir si roaga-te sa se faca voia lui Dumnezeu cu tine, nu voia ta. Cumpara o floare si pune-o in vaza de pe masa ori tot in fata icoanei, spune rugaciunea lui Iisus, citeste si Psaltirea Maicii Domnului si Dumnezeu ori Paraclisul ei, rugaciunile de dimineata si de seara... Dar
,,Să nu spui…

Să nu spui „Tată”, dacă nu te comporți ca un fiu.
Să nu spui „Nostru”, dacă trăiești închis în egoismul tău.
Să nu spui „Care ești în ceruri”, dacă ești preocupat numai de lucrurile pământești.
Să nu spui „Sfințească-se numele Tău”, dacă nu îl respecți.
Să nu spui „Vie împărăția Ta”, dacă o confunzi cu succesul material.
Să nu spui „Facă-se voia Ta”, dacă nu o accepți când e dureroasă.
Să nu spui „Pâinea noastră cea spre ființă, dă-ne-o nouă astăzi”, dacă nu te gândești la cei înfometați, la cei însetați, la cei fără carte, fără adăpost, fără mijloace de supraviețuire.
Să nu spui „Ne iartă nouă păcatele noastre”, dacă nu te-ai împăcat cu aproapele tău.
Să nu spui „Nu ne duce pe noi în ispită”, dacă ai de gând să păcătuiești în continuare.
Să nu spui „Mântuiește-ne de cel rău”, dacă nu te împotrivești răului.
Să nu spui „Amin”, dacă nu iei în serios cuvintele din Tatăl nostru."
(http://jurnalspiritual.eu/sa-nu-spui/)


Crezi ca Dumnezeu nu stie ce e mai bine pentru tine? Crezi ca un sot poate reprezenta doar garantia fericirii? Si casatoria, ca si singuratatea, reprezinta tot o cruce de dus. Tot cu ajutorul lui Dumnezeu trebuie dusa si aceasta cruce, nu fara El!
Reply With Quote