Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 22.05.2010, 08:57:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Fani, tot ce spui tu e doar parerea ta, parere care stii bine ca nu e împartasita de Sfintii Parinti si de cei care iau decizii în viata Bisericii. Învatatura oficiala a Bisericii este ca orice mijloc contraceptiv este pacat, chiar si planningul:


Legea lui Moise opreste orice forma de omucidere, chiar pruncuciderea, iar mult mai tarziu Sfântul Pavel va atrage atentia credinciosilor ca tratamentele cu scop avortiv si contraceptiv sunt pacate care exclud omul de la împaratia lui Dumnezeu (I Cor. 6, 9-10; Gal. 5, 20; Efes. 5, 3). Impotriva practicilor avortive si contraceptive Biserica a avut totdeauna o pozitie foarte categorica: ele sunt pacate grave care comporta cele mai grele forme de penitenta.
.....
Prin urmare, morala crestina atrage atentia ca "relatiile" care se cultiva prin unele din practicile contraceptive (utilizarea condomului, spre exemplu) nu urmaresc implinirea iubitoare a sotului si a sotiei in raporturile conjugale, ci juisarea erotica egoista a unuia prin intermediul celuilalt. Practicile contraceptive prin utilizarea condomului sunt de tip onanist, femeia fiind privata de ceea ce Dumnezeu a randuit sa primeasca in relatia cu barbatul. Or, dupa cum am aratat mai sus, aceasta practica constituie un pacat grav, pedepsit cu moartea de Dumnezeu (Gen. 10) si cu excluderea din împaratia lui Dumnezeu (I Cor. 6,9-10; Gal. 5,20; Efes. 5,3).
http://www.crestinortodox.ro/sanatat...tia-72611.html



Stii bine ca nu exista nici un autor ortodox care sa sustina ca mijloacele contraceptive ar fi ceva permis. Toata teologia ta legata de acest subiect nu are legatura cu Traditia Bisericii, e o inventie straina de spiritul acesteia.


Dupa tine, inventia moderna a prezervativului ar înlesni Taina Nuntii, ceea ce e o aberatie. Daca Dumnezeu vroia ca oamenii sa aiba relatii trupesti fara a avea copii, alcatuia asa firea lor, la fel cum a pus peceti ale fecioriei în trup si altele.


Tot scoasa din burta e si 'teologia' cu unirea trupeasca care ar fi o necesitate, fiindca altfel omul nu s-ar uni deplin cu tovarasul sau de viata. "Si vor fi amândoi un trup" nu exclude abstinenta partiala si nici pe cea totala. Au fost cazuri de sfinti care au trait în abstinenta totala, Sf. Ioan de Kronstadt de exemplu. Vrei sa spui ca el nu a fost una cu sotia sa?


Abstinenta în cadrul unui cuplu implica o mare lupta, dar la aceasta suntem chemati, la lupta cu patimile. Oamenii ar trebui macar sa încerce sa lupte cu patimile, nu sa spuna ca instinctul e mai puternic decât ei.


Relatiile trupesti ar trebui sa aiba, ca si orice din viata omului, o ratiune exclusiv teologica, de împlinire a voii lui Dumnezeu. Ori voia lui Dumnezeu presupune întâi taierea voii proprii. Ce spui tu, ca 'transfiguram toate în Hristos' este o alta inventie straina de spiritul Bisericii si antihristica chiar. Nu poate fi transfigurat decât ceea ce e facut dupa voia lui Dumnezeu, nu dupa voia noastra. În Hristos suntem când nu suntem în altceva ci numai în El. Ti-ai pus întrebarea câte raporturi trupesti si când doreste Dumnezeu sa ai? Dorinta lui e diferita de la om la om si nu este exclus sa fie destui cei în cazul carora Dumnezeu sa doreasca abstinenta.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 22.05.2010 at 09:22:59.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 22.05.2010, 09:32:04
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul



Daca Dumnezeu vroia ca oamenii sa aiba relatii trupesti fara a avea copii, alcatuia asa firea lor, la fel cum a pus peceti ale fecioriei în trup si altele.

Exista acea perioada nefertila in care oamenii au relatii trupesti fara a avea copii. Asa e alcatuita firea femeii. Sotii ar trebui sa isi planifice impreunarea astfel incat sa pice musai in acele zile fertile si eventual sa amane pana pica acele zile marti sau joi? Iar daca nu le reuseste din prima, ar trebui sa aiba mustrari de constiinta ca nu au avut rezultatul asteptat ?
Reply With Quote
  #303  
Vechi 22.05.2010, 10:47:35
Georgetamay Georgetamay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2010
Mesaje: 2
Implicit Cei infiati in Hristos nu mai sunt sub nici o lege

Eu cred ca este pacat sau nu, in functie de situatie. Dumnezeu ne-a dat exemplu pe David si celor ce erau cu el cand au flamanzit si au mancat paini de pe altar, fapt interzis de lege. La fel, a permis ca ucenicii Domnului sa smulga spice de grau sa manance in ziua de Sabat. Asadar, eu cred ca un om care are deja copii si vede ca nu are cu ce-i creste daca apar mai multi, nu face un pacat pentru ca pur si simplu gandeste ce este mai bine de facut. Dumnezeu ne-a aratat ca incalcarea zilei Sabatului pentru un scop bun, nu este pacat. Asadar cred ca daca un om foloseste prezervativ nevoind deloc copii, face un pacat, dar daca are copii si considera ca e depasit de a creste si mai multi, acesta e un om intelept si face un lucru bun, nu un pacat. Cine iubeste pe Isus intelege ca El nu este un set de reguli batute in cuie ci Iubire prin care se lamuresc toate lucrurile, dupa situatie, prin dragoste de oameni pentru binele lor.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 22.05.2010, 11:11:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Exista acea perioada nefertila in care oamenii au relatii trupesti fara a avea copii. Asa e alcatuita firea femeii. Sotii ar trebui sa isi planifice impreunarea astfel incat sa pice musai in acele zile fertile si eventual sa amane pana pica acele zile marti sau joi? Iar daca nu le reuseste din prima, ar trebui sa aiba mustrari de constiinta ca nu au avut rezultatul asteptat ?
Exact la asta m-am gandit si eu citind postarea lui Traditie.
Dumnezeu nu ne-a facut ca animalele, asta e clar: ele se impreuneaza doar in perioadele fertile, cand sunt 'in calduri'. In rest nici nu au dorinta sexuala.
Omul insa are dorinta si traieste altfel sexualitatea ca animalele, ea este legata si de simtire - de dentimente.
El o traieste si in momentle nefertile dintre cicluri, si dupa ce nu mai este fertil, si daca nu este de loc fertil.
Asa este omul facut. Iar Biserica niciodata nu a spus (nici un parinte nu a spus dupa stiinta mea) ca ar trebui sa avem relatii sexuale doar atunci cand suntem fertili. Sf Ioan Gura de Aur zice ca dupa o perioada de abstinenta de comun acord sa ne unim 'fara pretextul de avrea sa facem copii'. Singurul la care am citit asa ceva este un autor modern, foarte influentat de doctrina catolica dinainte de Vatican 2 in acest domeniu, parintele Arsenie Boca. Dar nici chiar el nu spune sa alegem zilele de marti si joi din perioada fertila.. Asa ar fi logic, nu??
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #305  
Vechi 22.05.2010, 11:22:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Fani, tot ce spui tu e doar parerea ta, parere care stii bine ca nu e împartasita de Sfintii Parinti si de cei care iau decizii în viata Bisericii. Învatatura oficiala a Bisericii este ca orice mijloc contraceptiv este pacat, chiar si planningul:


Legea lui Moise opreste orice forma de omucidere, chiar pruncuciderea, iar mult mai tarziu Sfântul Pavel va atrage atentia credinciosilor ca tratamentele cu scop avortiv si contraceptiv sunt pacate care exclud omul de la împaratia lui Dumnezeu (I Cor. 6, 9-10; Gal. 5, 20; Efes. 5, 3). Impotriva practicilor avortive si contraceptive Biserica a avut totdeauna o pozitie foarte categorica: ele sunt pacate grave care comporta cele mai grele forme de penitenta.
.....
Prin urmare, morala crestina atrage atentia ca "relatiile" care se cultiva prin unele din practicile contraceptive (utilizarea condomului, spre exemplu) nu urmaresc implinirea iubitoare a sotului si a sotiei in raporturile conjugale, ci juisarea erotica egoista a unuia prin intermediul celuilalt. Practicile contraceptive prin utilizarea condomului sunt de tip onanist, femeia fiind privata de ceea ce Dumnezeu a randuit sa primeasca in relatia cu barbatul. Or, dupa cum am aratat mai sus, aceasta practica constituie un pacat grav, pedepsit cu moartea de Dumnezeu (Gen. 10) si cu excluderea din împaratia lui Dumnezeu (I Cor. 6,9-10; Gal. 5,20; Efes. 5,3).

http://www.crestinortodox.ro/sanatat...tia-72611.html


Stii bine ca nu exista nici un autor ortodox care sa sustina ca mijloacele contraceptive ar fi ceva permis. Toata teologia ta legata de acest subiect nu are legatura cu Traditia Bisericii, e o inventie straina de spiritul acesteia.
Traditie, parintele Pr. prof. dr. Vasile Raduca nu este 'invatatura oficiala Bisericii', stii foarte bine. Este un teolog.
Si deasemenea, am citat alti teologi ortodocsi care au alte pareri: ca un cuplu crestin trebuie sa fie deschis vietii, dar ca exista situatii in care asta nu se (mai) poate. Am citat mai sus sau pe celalalt fir (despre sexualitate) acesti autori: Evdokimov, Meyendorff, Laroche, John Breck. Sigur, nu sunt romani; asta din cauza ca nu cunosc eu asa multi autori romani. Sau din cauza ca teologia romaneasca moderna este prea influentata de catolicism in acest domeniu.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dupa tine, inventia moderna a prezervativului ar înlesni Taina Nuntii, ceea ce e o aberatie. Daca Dumnezeu vroia ca oamenii sa aiba relatii trupesti fara a avea copii, alcatuia asa firea lor, la fel cum a pus peceti ale fecioriei în trup si altele.
Vezi mesajul precedent. Nu suntem animale sau vaci progmamate sa faca vitei. Nu asa ne-a facut Dumnezeu.
Da, de ce nu, unele lucruri moderne suntpoate bune? De ce tot ce este modern sa fie rau? De exemplu, pe vremuri se faceau mult mai multe casatorii aranjate. Mie mi s epare un progres ca acum iti poti alege partenerul singur si ca nu te mai pot obliga parintii sa il alegi. Mi se pare o redescoperire a dragostei de cuplu pe care oamenii o puteau trai mult mai rar in alte timpuri.
Sigur ca sunt si aspecte negative ale aparitiei contraceptiei - faptul ca tindem sa fim mai egoisti si faptul ca mai multi oameni isi dau drumul la viata sexuala înainte de casatorie.
Dar eu cred ca un crestin trebuie sa incerce sa vada partea pozitiva in orice lucru si sa o foloseasca pe aceea.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Tot scoasa din burta e si 'teologia' cu unirea trupeasca care ar fi o necesitate, fiindca altfel omul nu s-ar uni deplin cu tovarasul sau de viata. "Si vor fi amândoi un trup" nu exclude abstinenta partiala si nici pe cea totala. Au fost cazuri de sfinti care au trait în abstinenta totala, Sf. Ioan de Kronstadt de exemplu. Vrei sa spui ca el nu a fost una cu sotia sa?
Nu am spus ca ar fi o necesitate absoluta. Sigur, pot exista exceptii dar acestea trebuie sa ramana rare. Taina nuntii include relatiile trupesti, in cazul general. Stii bine ca nici duhovnicii nu recomanda oricui asa ceva.

Pentru iubirea jertfelnica si lasarea in voia lui Dumnezeu ramane mult loc intr-un cuplu si fara o abstinenta completa daca nu mai vrei copii... te asigur. Nu stiu de ce reduc multi asta la aspectul sexual.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #306  
Vechi 22.05.2010, 12:28:23
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Din cate am citi in viata sfantului Ioan de Kronstadt, el slujea sf. Liturghie in fiecare zi. E un fapt de exceptie, nu e o regula in Biserica Ortodoxa ca un preot mirean sa slujeasca sf Liturghie in fiecare zi. Mai mult ca sigur ca aceasta practica a sfantului a stat in stransa legatura cu asceza conjugala.
Am mai spus intr-o postare, cu totii ii admiram pe sfintii care au depasit firea umana, dar nu ii urmam neaparat intocmai. Si mie imi pare f. rau de desfraul in care am trait ca si celor de pe forum de altfel, dar nu ne retragem in pustie sa ne caim pana la sfarsitul zilelor. Nu tocim nici o piatra cu genunchii nostri la rugaciune ca Sfantul Serafim, nu alegem sa facem munca cea mai de jos ( spaland toate mizeriile si umbland in haine ponosite) ca Sf. Isidora cea nebuna pentru Hristos, nu locuim pe un stalp ca Sf. Simeon Stalpnicul.
Sau vreti sa imi spuneti ca numai acestia s-au mantuit, iar crestinii care duc o viata mai obisnuita nu se mantuiesc( a nu se intelege viata obisnuita EGAL plina de pacate?
Reply With Quote
  #307  
Vechi 22.05.2010, 12:42:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Traditie, parintele Pr. prof. dr. Vasile Raduca nu este 'invatatura oficiala Bisericii', stii foarte bine. Este un teolog.
Si deasemenea, am citat alti teologi ortodocsi care au alte pareri: ca un cuplu crestin trebuie sa fie deschis vietii, dar ca exista situatii in care asta nu se (mai) poate. Am citat mai sus sau pe celalalt fir (despre sexualitate) acesti autori: Evdokimov, Meyendorff, Laroche, John Breck.
Argumentație ilicită: dacă prof dr Vasile Răducă nu este "învățătura oficială a Bisericii", același lucru se poate spune și despre autorii citați.

De fapt, există vreo învățătură oficială a Bisericii (ortodoxe) asupra acestui subiect ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #308  
Vechi 22.05.2010, 18:48:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Argumentație ilicită: dacă prof dr Vasile Răducă nu este "învățătura oficială a Bisericii", același lucru se poate spune și despre autorii citați.

De fapt, există vreo învățătură oficială a Bisericii (ortodoxe) asupra acestui subiect ?
Biserica catolică, are ceva oficial în acest sens ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #309  
Vechi 22.05.2010, 18:59:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Argumentație ilicită: dacă prof dr Vasile Răducă nu este "învățătura oficială a Bisericii", același lucru se poate spune și despre autorii citați.

De fapt, există vreo învățătură oficială a Bisericii (ortodoxe) asupra acestui subiect ?
Pai, eu cu asta imi tocesc tastatura pe aici: NU EXISTA in Biserica ortdoxa Magisteriu si canoanele nu il inlocuiesc, nu sunt ca la voi dreptul canonic care are valoare d elege, ele sunt orientative la noi si nu au valoare de lege. Ele sunt aplicabile sau nu de la caz la caz.
Si aveti dreptate, bineinteles: nici autorii pe care ii citez eu nu sunt invatatura oficiala a Bisericii! Evident! Dar sunt voci ale ortodoxiei care mie din cate am inteles pana acum mi se par mai in conformitate cu traditia ortodoxa decat cea a parintelui Arsenie Boca si a parintelui Vasile Raduca (in acel citat).
Sigur ca s-ar putea sa nu am dreptate.. imi asum raspunderea. In ortodoxie fiecare isi ia raspunderea (impreuna cu Dumnezeu si cu cei din jur, care l-au indrumat, in primul rand duhovnicul) sa ia hotarari morale dupa cum reuseste el sa inteleaga Traditia Bisericii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #310  
Vechi 22.05.2010, 19:57:33
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Fani, citatul acela din Raduca l-am dat pentru ca în el se arata ca întreaga Traditie a Bisericii este împotriva contraceptiei. Iar Traditie înseamna Sfintii Parinti si Sfânta Scriptura.

Cât despre autori contemporani, trebuie vazut ce fel de autoritate au, daca sunt preoti sau nu, daca au pregatire teologica, viata îmbunatatita, daca scriu cu binecuvântarea ierarhului. Altfel sunt niste aventurieri în ale teologiei.

Eu nu am gasit pâna acum o voce ortodoxa autorizata pe internet care sa spuna ca vreun mijloc contraceptiv este permis. Iata un citat din alt autor:

"Biserica nu accepta planning-ul familial si metodele sau mijloacele contraceptive, care sunt practici indreptate impotriva vietii" ( Pr. Prof. Dr. Nicolae Necula ). Contraceptia e calificata de Biserica drept un act lipsit de responsabilitate morala, iar in forma in care este practicata azi, drept un act extrem de grav, egoist si criminal, datorita insensibilitatii fata de forma de viata inzestrata cu suflet din pantecele matern. Astfel, fiecare dintre noi, dar mai ales preotii, suntem datori a lua o atitudine crestina ferma, matura si categorica. Informarea crestinilor trebuie sa fie cu timp si fara timp, corecta si justa, mai ales ca exista posibilitati de documentare extrem de accesibile. Avem aceasta datorie sfanta fata de toti crestinii si fata de Dumnezeul pe care il slujim.

Pr. Marcel Ioan Malanca,
Protopopiatul Ortodox Oas
http://www.misiune-ortodoxa.ro/artic...acat-grav.html



Iata ce spune Sf. Ioan Gura de Aur despre contraceptie:

„Că mulți oameni, din pricina dragostei de bani, nu vor să aibă copii; au mutilat firea; nu-și omoară copiii, dar opresc izvoarele nașterii”.

„De ce semeni acolo unde nu poți secera?”

„De ce semeni acolo unde țarina încearcă a strica rodul, unde sunt multe doctorii de stârpire și unde de multe ori copilul este omorât mai înainte de naștere? Iată, deci, că și pe acea desfrânată n-ai lăsat-o să rămână desfrânată, ci ai făcut-o și ucigașă de om! Ai văzut cum din beție izvorăște desfrânarea, iar apoi din desfrânare iese omorul? Ba chiar mai mult și decât omorul, căci nici nu am cuvinte îndeajuns pentru a numi asemenea faptă criminală, de vreme ce nu numai că pe copilul născut îl omoară, ci îl împiedică chiar de a se naște. Deci de ce îți bați joc de darul lui Dumnezeu și te lupți împotriva legilor Lui, iar ceea ce este binecuvântare tu alungi ca pe un blestem?”

„După cum aceia (sodomiții – n.n.) născociseră o împreunare nerodnică, ce nu sfârșea cu facerea de copii, tot așa a făcut și Dumnezeu pedeapsa, făcând pământul nerodnic cu totul și lipsit de orice poamă.”


Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai, eu cu asta imi tocesc tastatura pe aici: NU EXISTA in Biserica ortdoxa Magisteriu si canoanele nu il inlocuiesc, nu sunt ca la voi dreptul canonic care are valoare d elege, ele sunt orientative la noi si nu au valoare de lege. Ele sunt aplicabile sau nu de la caz la caz.
Si aveti dreptate, bineinteles: nici autorii pe care ii citez eu nu sunt invatatura oficiala a Bisericii! Evident! Dar sunt voci ale ortodoxiei care mie din cate am inteles pana acum mi se par mai in conformitate cu traditia ortodoxa decat cea a parintelui Arsenie Boca si a parintelui Vasile Raduca (in acel citat).
Sigur ca s-ar putea sa nu am dreptate.. imi asum raspunderea. In ortodoxie fiecare isi ia raspunderea (impreuna cu Dumnezeu si cu cei din jur, care l-au indrumat, in primul rand duhovnicul) sa ia hotarari morale dupa cum reuseste el sa inteleaga Traditia Bisericii.

Dupa tine au canoanele nu au nici o utilitate ci au fost date de florile marului.

Nu stii ca ele sunt inspirate de Duhul Sfânt la Sfintele Sinoade?



Al Saptelea Sinod Ecumenic proclama inca si mai hotarat si apasat ca "cu bucurie primim Dumnezeiestile canoane si intarim asezamantul lor intreg si nestramutat, date fiind de trambitele Duhului Sfant, de prealaudatii Apostoli, si de catre cele sase sfinte Soboare a toata lumea si de catre cele locale, adunate spre a da astfel de asezaminte, si de catre sfintii nostri Parinti. Caci dansii, fiind toti luminati de unul si acelasi Duh Sfant, au hotarat cele de folos", deoarece "daca prorocescul cuvant ne porunceste sa pazim in veac marturiile lui Dumnezeu (ta martyria tou Theou) si sa vietuim intru ele, invederat este ca ele raman deapururea neclatite si nemiscate" (Canonul 1).
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...ile-69974.html

Citeste acest articol si ai sa vezi ca în Traditia Bisericii nu exista canoane de origine umana ci numai de inspiratie divina. Dupa tine, canoanele ar fi scorneala unor batrâni nepriceputi în ale sexului. Ei bine nu, oamenii aceia vorbeau si hotarau numai ce le dadea harul Duhului Sfânt.



A vorbi împotriva Sfintelor Canoane e totuna cu a vorbi împotriva Duhului Sfânt, atrage mânia lui Dumnezeu manifestata prin nenorociri în viata asta si pierzare vesnica în cealalta fiindca blestemele Parintilor nu au fost date degeaba. Sa avem grija sa nu fim niste razvratiti în cunostinta de cauza, fiindca vom lua mai mare osânda ca cei nestiutori.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 22.05.2010 at 20:03:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01