Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2013, 11:00:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu nu am treaba cu sarbatorile lor,nici nu ma atrage betia de St.Patrick,costumul de vrajitoare de Halloween sau "vanatoarea de oua"de Pasti.
In anii in care Pastele ortodox se suprapune cu cel catolic e bai deoarece noi nu avem liber ci mai mult de lucru iar sa lucrezi de Pasti parca este un sacrilegiu!
Ma bucur ca anul asta imi pot lua liber in weekendul de Pasti iar maine pot lucra linistita pe branci pt Pastele lor!
Doamne fereste sa sarbatoresc de 2 ori,nici vorba!

Nu trebuie sa explic nimanui nimic si asa lumea nu este interesata de aspecte religioase,Pastele nu este decat o alta ocazie spre a iesi cu familia la brunch,a manca pe alese si a bea sampanie,ca mai apoi sa urmeze vanatoarea de oua (obicei pt a inveseli copiii).
Se folosesc oua de plastic colorate in care se pun dulciuri sau bani si apoi se ascund prin curte,prin gradina.Copiii trebuie sa le caute pt a-si insusi premiile.
Peste tot iepurasi si oua cu tonele,nici o scena religioasa sau aluzie la Iisus.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2013, 17:19:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Ma surprind intrucatva. Parca mi se pare ca va izolati.
Eu ma feresc sa pun toti oamenii si popoare intregi in aceeasi oala.

Nu serbez si nu-mi plac unele sarbatori vestice. Nici nu le stiu/inteleg sensul.
Sigur ca am automat liber cand au si ei liber.

Halloween nici nu prea o consider sarbatoare religioasa. Totusi unii serbeaza in alt fel: ziua mortilor (se duc la cimitir) si ziua tuturor sfintilor (nu stiu cum). N-am inteles bine sarbatoarea. Atat am auzit ca este o zi a mortilor si a doua zi ziua tuturor sfintilor (sau invers).

St. Patrick ce cauta in SUA? Este ziua nationala a Irlandei!

Pastele este ceva aparte si este destul de greu in anii cand este separat, mai ales la asa distanta mare.

Serbarea depinde de tara si de oameni. Si la ortodocsi sunt multi care uita sau nu stiu semnificatia religioasa.
De ex. stiu ca in Italia nu este cu cautat de oua si se duc la biserica, iar in Vinerea Mare la Drumul Crucii. Aseara tarziu aici bateau clopotele la biserica. Deci se oficia Invierea in bisericile lor...
Aici depinde de oameni si credinta lor individuala. Asta cu ouale este pentru bucuria copiilor, la fel ca si pomul de Craciun. Nu vad a fi ceva rau.
In general romanii de aici serbeaza amandoua sarbatorile de Pasti. Multi au familii mixte, altii pur si simplu se integreaza.
Cei singuri si fara copii serbeaza numai Pastele ortodox din cate am inteles.

Si pana la urma nu este vorba de serbat in acceptiunea directa. Mers la biserica, mancat o bucata de cozonac si petrecut timpul in liniste si pace.
Eu nu sunt cu petrecutul nici la Pastile noastre.

Si asa cum spunea cineva, Iisus a murit si inviat o singura data. De ce este nevoie de doua sarbatori, doua calendare? Ar trebui sa fie o singura sarbatoare de Pasti pentru toti crestinii.

Ma intreb uneori de ce ne ducem in alte tari? Sunt situatii in care mi se pare ca numai pentru munca si situatie, in rest trebuie sa ne izolam? Cum e mai bine? (asta legat de faptul ca ma surprind raspunsurile voastre).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 31.03.2013 at 17:23:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2013, 18:24:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

SUA este o tara a izolarii,deci daca iti pare ca ma izolez ,inseamna ca ma integrez cu bine :) Glumesc,dar sunt multe de spus despre pastrarea traditiilor intr-o tara amestecata cu toate popoarele pamantului.
Este pana la urma o dovada de supravietuire!

Sunt destui de multi irlandezi emigrati de pe vremurile cand aveau seceta si cautau o viata mai buna pt familiile lor.

Halloweenul nu are legatura cu cultul mortilor ca aspect religios;americanii fiind in mare parte protestanti nu cred in pomenirea mortilor sau in pomana(asta referitor la Haloween,ca s-ar duce la cimitir).

Apropos,urarea este"Paste fericit" si nu "Hristos a inviat!"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 01.04.2013 at 07:05:19.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.04.2013, 20:25:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/editori...os-139935.html
http://www.crestinortodox.ro/editori...da-139922.html

ce-ar mai fi , la renumita parada de 1 mai de la malul Marii Negre, care anul asta va pica fix in saptamana patimilor, sa-L urce si pe Hristos pe un car alegoric si sa reproduca "drumul Crucii"?
Reply With Quote
Răspunde