Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1391  
Vechi 15.10.2012, 23:27:07
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Auzi, trambita sparta, nu propovaduiesti tu ca pamantul acesta si cerul acesta vor pieri, vor fi distruse si vor fi un alt pamant si cer nou?
Asta nu inseamna dupa tine sfarsitul lumii?
Nu mai stii ce propovaduiesti, minciuna cu ochi?
Îmi cer scuze că intru în discuție nepoftit, dar și teologia ortodoxă vorbește de înnoirea creației. Nu știu exact cum vine asta, dar au fost sfinți care au avut vedenii profetice cu pământul făcut plat ca o tipsie după cutremure, iar bolta cerească strângându-se ca o carte/sul, stelele căzând pe pământ ca smochinele când scuturi pomul (la propriu sau la figurat, nu știu cum vine).

Alții au mers mai departe și au descris fenomene tulburătoare în faună și natură înainte de A doua Venire. Eu n-aș pune distrugerile în legătură cu ceva neapărat fatalist, senzațional ci ca pe o judecată (criză=judecată, în limba greacă) a creației asupra omului (stihiile, natura deseori personificate în teologia ortodoxă), care geme și nu suportă urâciunea și spurcarea Pământului cu păcatele oamenilor, creat bun dintru început. Dar acesta e alt aspect, nu e înnoirea creației ...
Reply With Quote
  #1392  
Vechi 15.10.2012, 23:51:52
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Îmi cer scuze că intru în discuție nepoftit, dar și teologia ortodoxă vorbește de înnoirea creației. Nu știu exact cum vine asta, dar au fost sfinți care au avut vedenii profetice cu pământul făcut plat ca o tipsie după cutremure, iar bolta cerească strângându-se ca o carte/sul, stelele căzând pe pământ ca smochinele când scuturi pomul (la propriu sau la figurat, nu știu cum vine).

Alții au mers mai departe și au descris fenomene tulburătoare în faună și natură înainte de A doua Venire. Eu n-aș pune distrugerile în legătură cu ceva neapărat fatalist, senzațional ci ca pe o judecată (criză=judecată, în limba greacă) a creației asupra omului (stihiile, natura deseori personificate în teologia ortodoxă), care geme și nu suportă urâciunea și spurcarea Pământului cu păcatele oamenilor, creat bun dintru început. Dar acesta e alt aspect, nu e înnoirea creației ...
Am gasit un link interesant, chiar sub nasul nostru:
http://www.crestinortodox.ro/dogmati...-de-68918.html

Una sunt fenomenele extraordinare menite sa-l trezeasca pe om din apatia dulce a vietii, si alta este distrugerea prin neantizare a creatiei la Parusie.
Nu cred ca la Parusie, dupa ce Dumnezeu l-a creat pe om din pamant, Acesta sa distruga pamantul considerandu-l ca DEFINITIV stricacios. Am risca sa cadem in maniheism.

Plus de asta avem in Epistola catre Romani marturia Sf.Ap.Pavel despre firea care asteapta sa fie descoperiti fiii dreptatii.
Deci daca pana si firea asteapta neprihanirea, nu cred ca Dumnezeu la Parusie va neantiza aceasta fire.
Si mai avem descoperirea Mantuitorului Hristos fata de Sf.Ap.Toma atunci cand i-a aratat semnele cuielor din palmele Sale sfinte: Mantuitorul Si-a asumat firea omeneasca coruptibila tocmai pentru a o indumnezei, pentru a o innoi, ceea ce ne arata ca firea in sine nu este stricata pentru a fi neantizata la Parusie.

Cele 2 moduri diferite in care privim aceasta problema pot sa influenteze atitudinea morala a credinciosului fata de natura creata. As putea chiar sa merg pana acolo incat sa cred ca ideea cu neantizarea creatiei la Parusie arunca un anume dispret fata de creatie transformand-o intr-un fel de cos de gunoi universal.

Mai jos am gasit un fragment din Dogmatica Sf.Ioan Damaschin:
"Toate cele create, potrivit firii lor, sunt supuse stricăciunii și prin urmare si cerurile. Se țin, însă, și se conservă prin harul lui Dumnezeu. Numai Dumnezeu este prin fire fără de început si fără de sfârsit; pentru aceea s-a si spus: „Acestea pier, iar tu rămâi” (Evr.1,11-12). Totuși cerurile nu vor pieri complet: „Căci se vor învechi și ca o haină se vor strânge si se vor schimba (Ps.101, 25-27), și va fi cer nou și pamânt nou”.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 16.10.2012 at 00:29:25.
Reply With Quote
  #1393  
Vechi 16.10.2012, 09:27:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
"Cãci dupã cum cerurile cele noi si pãmîntul cel nou, pe care le voi face, vor dãinui înaintea Mea zice Domnul, asa va dãinui si sãmînta voastrã si numele vostru. În fiecare lunã nouã si în fiecare Sabat, va veni orice fãpturã sã se închine înaintea Mea, zice Domnul."(Isaia 66:22-23)
aici Domnul arata o recurenta, este o imagine simbolica, incluzand metafore, nu se intelege ad literam.

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul


Si pe noul pamant, sabatul va ziua in care ne vom inchina Domnului. Daca nu va convine acest lucru, inseamna ca nu va place sa traiti pe noul pamant.
crestinii vor fi in Cer, ca ingerii, fapturi celeste, cu trup glorificat.
despre ce vorbim noi aici? despre sambata? despre viata pe pamant?
unde ati citit in Noul testament despre vreunul care va ramane pe Pamant? niciunul.
Reply With Quote
  #1394  
Vechi 16.10.2012, 10:18:58
writer's Avatar
writer writer is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Locație: arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
P.S. Nu sta bine unui crestin sa se tina de nascociri rautacioase despre altul.
tu nu te băga, am eu informațiile mele !

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
am avut ocazia să fiu într-o mănăstire ortodoxă nu doar în calitate de vizitator-turist ci și într-o ipostază cu totul inedită.
...de moș Gerilă ?
__________________
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot
Reply With Quote
  #1395  
Vechi 16.10.2012, 12:30:44
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de writer Vezi mesajul
tu nu te băga, am eu informațiile mele !
...de moș Gerilă ?
Eu am avut multe meciuri cu osutafaraunu si nu cred ca pot fi acuzata ca-i tin partea. Insa, chiar daca ar fi adevarat, este acesta un motiv de ras? Oare cati dintre noi nu s-au gandit la un moment dat ca vor sa se calugareasca, iar apoi au ales altceva? Presupunand ca ar fi vrut sa devina calugar ortodox si nu a facut-o, iar dupa asta, iata, a devenit un mare aparator al doctrinei adventiste, oare lucrul asta nu ar trebui sa ne faca pe noi sa ne gandim unde gresim de nu reusim sa fim adevarate lumini care sa lumineze in intuneric?
Si pana la urma, aici vorbim despre vietile altora si le analizam, sau vorbim despre idei si cum aplicam valorile crestine in viata noastra?
Reply With Quote
  #1396  
Vechi 16.10.2012, 12:59:26
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

nutucutu,
e foarte foarte probabil ca "osutafaraunu" sa fi dorit sa se calugareasca, si la fel de probabil ca ceva la manastire sa nu-i fi placut, incat a trecut in tabara adversa, luand o pozitie fatis ostila institutiilor de tip ortodox, cum ar fi manastirile.

osutafaraunu, cu tine vorbesc acum, sa stii ca timpul nu-i trecut, daca tu te simti bine sa fii calugar, ce te opreste? poti sa te calugaresti chiar acum...

in ceea ce ma priveste nu prea as fi de acord cu manastirile deoarece sunt adepta ideii ca toti cei crestini sa traiasca in lume, pentru a fi un exemplu.
Reply With Quote
  #1397  
Vechi 16.10.2012, 13:23:12
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Am gasit un link interesant, chiar sub nasul nostru:
http://www.crestinortodox.ro/dogmati...-de-68918.html

Una sunt fenomenele extraordinare menite sa-l trezeasca pe om din apatia dulce a vietii, si alta este distrugerea prin neantizare a creatiei la Parusie.
Nu cred ca la Parusie, dupa ce Dumnezeu l-a creat pe om din pamant, Acesta sa distruga pamantul considerandu-l ca DEFINITIV stricacios. Am risca sa cadem in maniheism.

Plus de asta avem in Epistola catre Romani marturia Sf.Ap.Pavel despre firea care asteapta sa fie descoperiti fiii dreptatii.
Deci daca pana si firea asteapta neprihanirea, nu cred ca Dumnezeu la Parusie va neantiza aceasta fire.
Si mai avem descoperirea Mantuitorului Hristos fata de Sf.Ap.Toma atunci cand i-a aratat semnele cuielor din palmele Sale sfinte: Mantuitorul Si-a asumat firea omeneasca coruptibila tocmai pentru a o indumnezei, pentru a o innoi, ceea ce ne arata ca firea in sine nu este stricata pentru a fi neantizata la Parusie.

Cele 2 moduri diferite in care privim aceasta problema pot sa influenteze atitudinea morala a credinciosului fata de natura creata. As putea chiar sa merg pana acolo incat sa cred ca ideea cu neantizarea creatiei la Parusie arunca un anume dispret fata de creatie transformand-o intr-un fel de cos de gunoi universal.

Mai jos am gasit un fragment din Dogmatica Sf.Ioan Damaschin:
"Toate cele create, potrivit firii lor, sunt supuse stricăciunii și prin urmare si cerurile. Se țin, însă, și se conservă prin harul lui Dumnezeu. Numai Dumnezeu este prin fire fără de început si fără de sfârsit; pentru aceea s-a si spus: „Acestea pier, iar tu rămâi” (Evr.1,11-12). Totuși cerurile nu vor pieri complet: „Căci se vor învechi și ca o haină se vor strânge si se vor schimba (Ps.101, 25-27), și va fi cer nou și pamânt nou”.
Recunosc ca nu am citit temeinic firul discutiei relativ la viziunea adventista asupra schimbarii pe care o va suferi creatia (transfigurarea acesteia) la Parusie; deci nu cred in distrugere, ci in innoirea creatiei prin transfigurare, induhovnicire (daca se poate spune asa si despre lucruri). Probabil profetiile sfintilor se refereau la distrugerea Babilonului, a intelepciunii umane si edificiilor facute de om ... In fine. Imi cer scuze daca am gresit.
Reply With Quote
  #1398  
Vechi 16.10.2012, 15:22:25
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
nutucutu,
e foarte foarte probabil ca "osutafaraunu" sa fi dorit sa se calugareasca, si la fel de probabil ca ceva la manastire sa nu-i fi placut, incat a trecut in tabara adversa, luand o pozitie fatis ostila institutiilor de tip ortodox, cum ar fi manastirile.
Deci domnul "osutafaraunu" este un fost candidat la calugarie, totusi s-a poticnit de ceva si a renuntat, apoi s-a indreptat catre miscarea adventa?

Hmm...ce chestie...., ceva in genul asta s-a intamplat si cu prietenul meu din Republica Moldova.
Reply With Quote
  #1399  
Vechi 16.10.2012, 15:44:04
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

mda...ma rog, am inteles,

domnul "osutafaraunu" nu trebuie acum blamat ci ajutat, ca un om cu probleme (depresie psihica).
dumnealui trebuie sa fie ajutat de catre noi toti crestinii ortodocsi pentru a-L redescoperi pe Hristos (Adevarul), si in felul acesta multi dintre adventistii din biserica dumnealui, urmand acest bun exemplu, se pot reintoarce la Ortodoxie.

trebuie sa se inteleaga ca la adventisti nu este rugaciune, nu este iubire, nu este mantuire, nu este nimic ! doar un club, dupa model american.
Reply With Quote
  #1400  
Vechi 16.10.2012, 17:02:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Poate fi ajutat daca cere ajutorul si ar fi bine sa o faca.
La a Doua Venire va aparea pe cer sfanta Cruce iar cei care s-au dezis de ea se vor rusina ,constiinta lor se va deschide.
Sa ne fie mila de sectari.
Adventistii cinstesc sambata.
Am auzit o conferinta a unui bine cunoscut parinte care spunea ca nicaieri in Vechiul Testament Dumnezeu nu spune sa cinstim sambata
Sambata este ziua in care evreii au iesit din Egipt.
Adventistii cinstesc sambata deoarece ei cred dupa modelul evreilor care nu recunosc dumnezeirea lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32