Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2011, 23:40:40
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit Intrebare

Buna. Am o intrebare. Daca am facut malahie si m-am hotarat sa ma las de tot, Dumnezeu ma va mai ajuta in ceea ce ii cer foarte mult?

PS: Vreau sa ma duc la spovedit, dar nu prea repede pentru ca am nevoie de o perioada de testare a sinelui.

Va rog sa imi raspundeti doar la intrebare. Deci, ajutorul primit de la Dumnezeu este sau nu acelasi, daca am facut sau nu unele pacate?

Am nevoie de un raspuns urgent si clar. Va multumesc. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2011, 00:03:20
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

frate, raspunsul e simplu, si cred ca il stii si tu deja...
Dumnezeu nu priveste decat in inima omului , iar daca hotararea ta de a nu mai pacatui este sincera , si clara, sigur ca acesta este un plus pentru care Domnul iti poate da ceea ce ceri in rugaciune. De fapt, este chiar temelia unei bune rugaciuni, hotararea sincera de a nu mai pacatui, si de a face total opusul pacatelor, adica binele. Insa in marea lui mila, Domnul ofera binecuvantari chiar si celor ce pacatuiesc, in marea lui milostivire si indurare (de nepatruns pentru mintea rationala si intelectuala) , insa numai pana la punctul in care , omul, in rautatea si pacatosenia lui, nu se vatama, (adica devine si mai rau ) prin binele ce i se face - adica are nevoie de un "dus" rece, iar Domnul inceteaza cu binecuvatarile , si il lasa in plata lui , sa se trezeasca.
Insa, aduti aminte ca Domnul , ne invata ca, pentru a primi ceea ce cerem in rugaciune (chiar drepti de am fi , trebuie sa tinem cont de ordinea divina (pe care putin o cunoastem ) si sa spunem intodeauna, "....mai presus de orice, Faca-se voia ta!". Starea pe care treb sa o avem in rugaciune (in cererile noastre) este smerenia, si abandon in fata vointei divine, ca sa primim . Nu ajunge sa fii marturisit, sa nu mai fi comis nici un pacat de mult timp, sa fi tinut toate randuielile si posturile, ca acesta sa fie un motiv in sine prin care sa primesti in mod automat tot ceea ce ceri. Este nevoie si de smerenie , si intelepciune, caci Dumnezeu nu da ceva cuiva ce nu ii este de folos. Iar noi, cu mintea noastra , nu putem spune ca am patruns tainele lui Dumnezeu, si ale vietii , incat sa punem ca stim exact ce este Binele si Adevarul , viata si scopul ei, Dreptatea ., asa cum sunt ele in realitate , ca sa spunem ca cerem numai in acord cu ele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2011, 00:07:26
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
frate, raspunsul e simplu, si cred ca il stii si tu deja...
Dumnezeu nu priveste decat in inima omului , iar daca hotararea ta de a nu mai pacatui este sincera , si clara, sigur ca acesta este un plus pentru care Domnul iti poate da ceea ce ceri in rugaciune. De fapt, este chiar temelia unei bune rugaciuni, hotararea sincera de a nu mai pacatui, si de a face total opusul pacatelor, adica binele. Insa in marea lui mila, Domnul ofera binecuvantari chiar si celor ce pacatuiesc, in marea lui milostivire si indurare (de nepatruns pentru mintea rationala si intelectuala) , insa numai pana la punctul in care , omul, in rautatea si pacatosenia lui, nu se vatama, (adica devine si mai rau ) prin binele ce i se face - adica are nevoie de un "dus" rece, iar Domnul inceteaza cu binecuvatarile , si il lasa in plata lui , sa se trezeasca.
Insa, aduti aminte ca Domnul , ne invata ca, pentru a primi ceea ce cerem in rugaciune (chiar drepti de am fi , trebuie sa tinem cont de ordinea divina (pe care putin o cunoastem ) si sa spunem intodeauna, "....mai presus de orice, Faca-se voia ta!". Starea pe care treb sa o avem in rugaciune (in cererile noastre) este smerenia, si abandon in fata vointei divine, ca sa primim . Nu ajunge sa fii marturisit, sa nu mai fi comis nici un pacat de mult timp, sa fi tinut toate randuielile si posturile, ca acesta sa fie un motiv in sine prin care sa primesti in mod automat tot ceea ce ceri. Este nevoie si de smerenie , si intelepciune, caci Dumnezeu nu da ceva cuiva ce nu ii este de folos. Iar noi, cu mintea noastra , nu putem spune ca am patruns tainele lui Dumnezeu, si ale vietii , incat sa punem ca stim exact ce este Binele si Adevarul , viata si scopul ei, Dreptatea ., asa cum sunt ele in realitate , ca sa spunem ca cerem numai in acord cu ele.
Ma voi intalni nu peste mult cu fata visurilor mele pe care am cunoscut-o de aprox o luna. Tin foarte mult la ea si nu vreau sa o pierd. Am vorbit cu ea despre asta si dupa cum am observat singurul factor care a facut-o sa spuna nu, este distanta de 100 km dintre noi. Dupa parerea mea asta nu ar trebui sa reprezinte o bariera... in asta as vrea ajutor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2011, 00:08:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Va rog sa imi raspundeti doar la intrebare. Deci, ajutorul primit de la Dumnezeu este sau nu acelasi, daca am facut sau nu unele pacate?
Răspunsul scurt este: nu, nu este același.

Dumnezeu nu ascultă la fel de mult rugăciunea păcătosului cum ascultă rugăciunea dreptului. Altminteri, ar trebui să le dăm dreptate protestanților: ce sens ar avea să o rog pe Sf Fecioară să intermedieze pentru mine, dacă rugăciunea mea este în mod egal ascultată ca rugăciunea ei ?

Pe de altă parte, "mai puțin" nu înseamnă "de loc", astfel încât Dumnezeu ascultă și rugăciunile păcătosului, mai ales dacă sensul acestora este tocmai de cerere de ajutor pentru lăsare de păcat.

Acesta este un motiv pentru a vă spovedi cât mai repede. Desigur, motivul principal este acela că, dacă s-ar întâmpla în mod tragic să plecați din lumea aceasta cu acest păcat grav pe suflet, veți suferi damnarea perpetuă. Dar mai este un motiv: spovedindu-ne, putem dobândi nu numai Harul Sfințitor, ci și o categorie de haruri lucrătoare care ne întăresc în războiul invizibil și ne ajută să rezistăm mai bine și să nu cădem în păcat, cel puțin în acelea din aceeași specie.

Și eu am suferit de acest viciu nenorocit. Așa de rău îmi slăbise voința, încât nu vroiam în ruptul capului să cad în păcat și totuși o făceam. Am convingerea fermă, dată de experiere personală, că nu aș fi reușit să scap de asemenea obicei scârbos fără a mă spovedi și împărtăși des.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2011, 01:01:44
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Ma voi intalni nu peste mult cu fata visurilor mele pe care am cunoscut-o de aprox o luna. Tin foarte mult la ea si nu vreau sa o pierd. Am vorbit cu ea despre asta si dupa cum am observat singurul factor care a facut-o sa spuna nu, este distanta de 100 km dintre noi. Dupa parerea mea asta nu ar trebui sa reprezinte o bariera... in asta as vrea ajutor.
Frate, sunt convins ca vei avea tot sprijinul si ajutorul de la Domnul ,
insa trebuie si tu sa ajuti in acest sens, si asta consta in a nu pune bariera Harului lui Dumnezeu prin gandurile tale despre cum ar trebuie sa decurga lucrurile in ceea ce va priveste. Caci tu nu stii ceea ce iti este tie cel mai bine si de folos pentru sufletul tau. In esenta, ceea ce te face, ca si pe noi toti , fericit este de fapt Iubirea ce o simti, nu fata in sine. Iar a simti iubire pentru o fiinta de sex opus nu inseamna neaparat sa fii si impreuna cu ea. Grija ta sa fie sa intelegi bine iubirea din tine, sa cunosti si recunoasti ca , de este autentica, pura (fara elemente omenesti , si pasiuni (sufletesi sau trupesti) , este de la Domnul , si de fapt, chiar Dumnezeu (caci Dumnezeu este iubire) . Poti fi recunoscator si umil pentru ca ai ocazia sa inveti sa iubiesti si sa il cunosti mai bine pe Dumenzeu. De fapt, si intro casnicie autentica, tot asta e scopul , si daca cei doi nu il constientizeaza, mai devreme sau mai tarziu, relatia va esua, sau va aluneca intro directie in care va predomina blazarea, si o atmosfera mai mult contractuala, sociala, in care lipseste iubirea , dragostea reciproca.
Lasa-ti inima sa vorbeasca, incearca sa o intelegi, si fa doar ce iti spune ea, Cere lumina de la Dumenzeu sa deosebesti simtirile si miscarile sufletului , ca sa alegi cu discernamant fara sa ai apoi regrete si dezamagiri (dezamagirile vin din amagiri) . Nu te lasa cuprin de pasiune, pastreazati calmul si luciditatea, si multumeste mereu Domnului pentru ce simti (in cazul in care descoperi ca ce simti este o iubire curata). Lasa iubirea din tine sa decida cum av decurge relatia in continuare (daca sa fiti si impreuna) , tu stapaneste-ti dorintele si cere ajutor Domnului.
Daca te vei preocupa sa descoperi si sa traiesti iubirea , la gradul la care exista ea, deci sa o descoperi si intelegi , inlauntrul sufletului tau, ca apoi sa il recunosi in ea pe Dumenzeu, nu vei mai suferi , caci nu te vei atasa de obiectul , sau creatura fata de care simti iubirea, ci de iubire in sine. Si mergand astfel,preocupandu-te sa il cunosti cat mai mult pe EL sunt convins ca Domnul nu te va dezamagi cu ceva, si nu te va lasa sa mori de foame.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare