Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2012, 10:30:05
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit despre carmen bejan

am stat in dubii sa deschid acest subiect, dar am zis, hai totusi ... daca admin considera, poate sa il inchida :P numai sa nu ma baneze :D

cred ca majoritatea oamenilor au auzit de cazul lui Carmen Bejan, studenta care a omorat in 2009 un barbat si l-a transat, si acu in puscarie a ramas insarcinata cu un traficant de droguri si acu a nascut un bebelus vai si amar de capul lui saracu cu nspe mii de malformatii, nu mai zic de care, ca poate mai citesc femei insarcinate subiectul si stiu ca nu face bine, mai ales in primele luni, (si eu astept bebe cam in maxim 3 saptamani, dar stiu sigur ca e sanatos, acu, cu Dumnezeu inainte) si care a murit la nastere.

acum intrebarile mele ar fi si m-ar interesa parerile voastre :

1. a fost pedeapsa de la Dumnezeu ? foarte multi zic asta ... parerea mea e ca e doar o coincidenta ... in inchisoare este un mediu foarte ostil pentru a duce o sarcina normala, nu tu alimentatie, relaxare, liniste, calm, bani pentru vitamine, analize, ecografii performante ... tatal traficant de droguri cine stie ce boli mai avea si el ... cum am zis mai demult, refuz sa cred ca Dumnezeu pedepseste un copil pentru pacatele mamei lui. de fapt sufletelul acela nu a avut prea mult de suferit, ca mai bine pentru el ca l-a strans Dumnezeu la El ca sa nu se chinuie o viata intreaga. mai mare e suferinta mamei. sa o fi pedepsit Dumnezeu pe mama asa de tare? poate totusi s-a cait pentru ceea ce a facut, si chiar daca nu s-ar fi cait, Dumnezeu e rabdator si nu cred ca ar fi pedepsit-o asa rau ... eu zic ca e o consecinta a mediului in care a fost procreat copilul ala, genele parintilor, cine stie de droguri or mai fi luat amandoi in puscarie, mai ales ea in primele luni de sarcina ...

2. cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie. mai exista speculatii ca ar fi stiut dar ar fi vrut sa pastereze copilul doar in speranta ca sa poata iesi o perioada din inchisoare. si sa zicem ca ar fi stiut intr-adevar, cu toate inclin sa cred ca nici ea nu a stiut, pai mai bine ca a lasat pe Dumnezeu sa decida viata bebelusului, decat sa fi facut avort terapeutic, isi mai punea alta crima in cap, chiar daca ar fi avut scop ascuns doar sa iasa din puscarie.

3. alte speculatii ar fi ca totul ar fi fost un blestem de-a familiei celui pe care l-a omorat. aici nu am nik de zis, or exista blesteme dar nu cred in puterea lor, consider ca puterea lui Dumnezeu este cea mai mare si nimic nu se poate face fara voia Lui.

sincer mie imi este foarte mila de ea ... si imi pare rau pentru clipele groaznice prin care trece ... orice scop ascuns sa fi avut, zic eu ca tot o marcheaza ... pacat tare sa dea Domnul sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta intamplare nefericita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2012, 10:39:35
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

1...nu exista coincidente. Poti sa refuzi cat vrei...
2...inca odata tehica si tehnologia a dat cu mucii'n fasole...
3...blestem=atac energetic de foarte joasa frecventa...speculatii, dupa cum, bine graiesti, ori poate nu, cine stie ?

...da' de ala transatu' or' da aia de'l jelesc,nu iti este mila ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2012, 10:53:33
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Tehnica nu a dat cu mucii in fasole. Un medic bun vede cu mult timp inainte de nastere daca exista malformatii la nivelul craniului, mai ales daca are sau nu membre.

Numai ca medicul care a consultat-o pe ea era un tembel care n-are ce cauta in meseria asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2012, 11:00:47
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Tehnica nu a dat cu mucii in fasole. Un medic bun vede cu mult timp inainte de nastere daca exista malformatii la nivelul craniului, mai ales daca are sau nu membre.

Numai ca medicul care a consultat-o pe ea era un tembel care n-are ce cauta in meseria asta.
"cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie..."
...pe cale de consecinta, avem 6 tembeli...si speculatia cum ca de fapt, nu erau tembeli, ci fatuca noastra numa' ce a vrut sa vaza si dansa vreo 2 ani soarele, de afara...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 25.05.2012 at 11:03:37.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2012, 11:19:54
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Imi pare rau de ea si de "prietenul" ei cu care l-a omoarat pe mosul ala pervers. Un cerc vicios, din care asta era singura scapare. Din cate am citit prin reportaje despre cazul asta, restul vietii in puscarie e o soarta mai buna decat restul vietii doar teoretic libera, cu mosul ala pe capul ei.

Nu inteleg de ce a facut copilul asta, si nu cred ca nu stia ca nu-i gravida. Nu inteleg... ori vroia pur si simplu un copil, ori...spera o diminuare a sentintei?... pt ca eu cred ca stia ca are probleme cu sarcina, din atatea ecografii n-avea cum sa nu stie...

Treaba cu blestemele sigur sigur nu o cred, din ce am vazut... cred insa ca nevasta mosului are pacate mult mai grele decat are Carmen Bejan... ati vazut ce fel de femeie este, ce vorbe arunca?... o doare la 5 m in fatza gardului ca i-a murit sotzul, ce vrea e sa improashte cu bale si cu ura, ca acum are tzinta buna, pe fatuca chinuita de barbata-su....

ma opresc aici.

Last edited by ortodoxa2310; 25.05.2012 at 11:27:07.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2012, 11:24:30
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Toti dau cu pietre in ea si isi dau cu parerea insa nimeni nu stie ce e cu adevarat in sufletul ei! Intr-un moment de ratacire doi copii, pana la urma, au facut o crima! Nimeni nu stie ce-a fost acolo in afara de ei si Dumnezeu. Dau cu pietre in ea si minimalizeaza faptele ce le-a facut "saracul" tigan. La dobitocul asta ii trebuia doar prospaturi , tinere si naive, pentru placeri carnale. Bantuia des prin complexul studentesc in cautare de fete, un libidinos si un gretos! Mie nu-mi pare rau de el imi pare rau de ea ca si-a ratat intreaga viata pentru un nimeni!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2012, 11:31:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mie-mi pare rău de toți trei, dar necunoscut ne este nouă planul lui Dumnezeu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2012, 15:14:21
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Daca e blestem, inseamna ca Dumnezeu a aruncat pe faras o viata de om doar ca sa faca rau mamei. Un troc cu viata unui nou nascut. Doar ca sa demonstreze un punct de vedere. Ce Dumnezeu e asta, daca face asa ceva?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 25.05.2012 at 15:16:35.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2012, 17:00:55
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

corect. si la fel si daca ar fi bataie de la Dumnezeu... ma indoiesc ca El ar face asa ceva doar ca pedeapsa ... de asta nu cred ca e nici bataie, ca Dumnezeu nu e in halul asta de razbunator, ci din contra El este indelung rabdator, si nici atat blestem.

pacat de fata ca si-a distrus viata pentru cateva momente de nebunie, ce e drept, inspaimantatoare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2012, 17:10:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am stat in dubii sa deschid acest subiect, dar am zis, hai totusi ... daca admin considera, poate sa il inchida :P numai sa nu ma baneze :D

cred ca majoritatea oamenilor au auzit de cazul lui Carmen Bejan, studenta care a omorat in 2009 un barbat si l-a transat, si acu in puscarie a ramas insarcinata cu un traficant de droguri si acu a nascut un bebelus vai si amar de capul lui saracu cu nspe mii de malformatii, nu mai zic de care, ca poate mai citesc femei insarcinate subiectul si stiu ca nu face bine, mai ales in primele luni, (si eu astept bebe cam in maxim 3 saptamani, dar stiu sigur ca e sanatos, acu, cu Dumnezeu inainte) si care a murit la nastere.

acum intrebarile mele ar fi si m-ar interesa parerile voastre :

1. a fost pedeapsa de la Dumnezeu ? foarte multi zic asta ... parerea mea e ca e doar o coincidenta ... in inchisoare este un mediu foarte ostil pentru a duce o sarcina normala, nu tu alimentatie, relaxare, liniste, calm, bani pentru vitamine, analize, ecografii performante ... tatal traficant de droguri cine stie ce boli mai avea si el ... cum am zis mai demult, refuz sa cred ca Dumnezeu pedepseste un copil pentru pacatele mamei lui. de fapt sufletelul acela nu a avut prea mult de suferit, ca mai bine pentru el ca l-a strans Dumnezeu la El ca sa nu se chinuie o viata intreaga. mai mare e suferinta mamei. sa o fi pedepsit Dumnezeu pe mama asa de tare? poate totusi s-a cait pentru ceea ce a facut, si chiar daca nu s-ar fi cait, Dumnezeu e rabdator si nu cred ca ar fi pedepsit-o asa rau ... eu zic ca e o consecinta a mediului in care a fost procreat copilul ala, genele parintilor, cine stie de droguri or mai fi luat amandoi in puscarie, mai ales ea in primele luni de sarcina ...

2. cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie. mai exista speculatii ca ar fi stiut dar ar fi vrut sa pastereze copilul doar in speranta ca sa poata iesi o perioada din inchisoare. si sa zicem ca ar fi stiut intr-adevar, cu toate inclin sa cred ca nici ea nu a stiut, pai mai bine ca a lasat pe Dumnezeu sa decida viata bebelusului, decat sa fi facut avort terapeutic, isi mai punea alta crima in cap, chiar daca ar fi avut scop ascuns doar sa iasa din puscarie.

3. alte speculatii ar fi ca totul ar fi fost un blestem de-a familiei celui pe care l-a omorat. aici nu am nik de zis, or exista blesteme dar nu cred in puterea lor, consider ca puterea lui Dumnezeu este cea mai mare si nimic nu se poate face fara voia Lui.

sincer mie imi este foarte mila de ea ... si imi pare rau pentru clipele groaznice prin care trece ... orice scop ascuns sa fi avut, zic eu ca tot o marcheaza ... pacat tare sa dea Domnul sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta intamplare nefericita.

Eu am o singura intrebare obsedanta: de ce ati deschis acest subiect ?????


Ati citit mai multe articole despre acest caz?
Cum puteti sa afirmati ca aceasta crima a fost binevenita? Ce fel de oameni sunteti ?
Tigan sau nu,libidinos sau nu,era dreptul lui sa traiasca.Deci vinovata este victima,care a fost transata de o tanara cu veleitati de prostituata,iar vinovatia lui a constat in cautarea,vanatoarea de sex platit???
Si cine a facut pe justitiarul? O tanara care numai imaculata si dreapta nu era,daca ar fi facut-o vreun obsedat religios mai intelegeam.

Despre sarcina: nu fiti melodramatici si naivi! Sarcina a fost scopul urmarit pt a obtine putina libertate,ca de altfel nici o femeie intreaga la minte si la suflet nu si-ar planui sa ramana insarcinata in puscarie,nefiind locul ideal pentru asemenea planuri de viata! Insa mintea ei perfida lucreaza non-stop"planuri destepte".
Ideea este chiar mai diabolica cand te gandesti la soarta acelui copil: ce anume spera sa-i ofere in puscarie? Ea realizeaza vreun moment ca detinutii,in special criminalii de genul ei nu mai au drepturi? Se astepta sa fie tratata deosebit doar prin prisma sarcinii?
Revin cu intrebarea: ce spera sa-i ofere acelui suflet amarat in marea mizerie in care se afla??
Mi-a facut impresia unei tinere diabolice(s-ar putea sa ma insel...cine stie?)

Am o urma de empatie pt ea,imi este mila si sila ca viata si alegerile ei au condus-o aici,insa sa speram ca se va cai si va intelege cat de mult a gresit. Sper sa nu mai incerce sa ramana insarcinata...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pictorita Carmen Grosu victor_intaiul Umanitare 0 11.08.2009 10:34:21
Parintele Dimitrie Bejan eduardd Mari Duhovnici si predicile lor 3 07.05.2009 18:28:56
O întâmplare povestita de parintele Dimitrie Bejan Eugen Generalitati 3 20.04.2008 20:07:00