Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2017, 17:12:06
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit de ce?

N-am inteles niciodata de ce trebuie umilit un om atunci cand greseste,de ce trebuie calcat in picioare si ironizat, batut cu “palme” , cu rasete cu mistouri ....si asta in fata tuturor....?
Daca omul acela tace, inghite umilinta dupa umilinta, vorba dupa vorba, un an, doi, trei, daca el nu reproseaza nimanui nimic, de ce lumea nu se opreste, considerand ca l-au pedepsit destul....?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2017, 19:24:22
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
N-am inteles niciodata de ce trebuie umilit un om atunci cand greseste,de ce trebuie calcat in picioare si ironizat, batut cu “palme” , cu rasete cu mistouri ....si asta in fata tuturor....?
Daca omul acela tace, inghite umilinta dupa umilinta, vorba dupa vorba, un an, doi, trei, daca el nu reproseaza nimanui nimic, de ce lumea nu se opreste, considerand ca l-au pedepsit destul....?
Pentru ca e slăbănog,si afectat de aceste lucruri si atitudini,pentru ca e extrem de sensibil....Cei puternici mereu vor calcă în picioare pe viermișori,pe ăstia care mereu se plâng,si de dezintegrează când unu urlă la ei.Asta e legea naturii,cei slabi,care nu se integrează,care nu rezista vor pierii sub greutatea celor apti,celor puternici,de fier,caliti,si etc.Acuma,normal toti trecem prin faza asta a umilirii,fiindcă se întâmplă peste tot:acasă,la serviciu,pe stradă,cu iubita,cu amicii etc.Si tu la rândul tău ai umilit pe altul si l-ai făcut să sufere.Ideea e să,nu iei totul personal,să nu crezi că toti au ceva cu tine,si să adopti un egoism cat de cât sănătos,încât sa nu iti pese de tot ce e în jurul tău la modul în care sa fi afectat de tot cuvântul,acțiunea si comportamental celor din jurul tău.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2017, 00:33:43
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Samy02 multi nu isi dau seama.In general lumea nu isi da seama, decat atunci cand sufera el insusi.Degeaba iti spune cineva un lucru daca tu nu il simti,in zadar.
Din cauza asta lectiile de viata sunt foarte pretioase.La un moment dat am facut rau cu vorbe unui om ,asta m-a facut sa fac ca totdeauna sa fiu atent si chiar mai mult, sa fac si pe altii sa fie atenti la ce spun.
Incerc chiar daca nu reusesc de multe ori.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2017, 10:33:47
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

nultumesc din suflet ptr mesaje
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare