Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2009, 08:17:19
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit IL Caragiale

[COLOR=green]Astăzi, 30 ian, românii sărbătoresc sau ar trebui să sărbătorească ziua de naștere a lui IL Caragiale, autorul nemuritoarei piese de teatru "O scrisoare pierdită..." [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Despre actualitatea lui Caragiale, iată câteva citate:[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]“Iubesc trădarea, dar urăsc pe trădători.”[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]“Industria română este admirabilă, e sublimă, putem zice, dar lipsește cu desăvârșire.”[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]“Proștii mor, dar prostia rămâne.”[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]“Treaba statului, domnule, el ce grijă are? Pentru ce-l avem pe el? E datoria lui să se-ngrijească să aibă oamenii lefurile la vreme.”[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]“Dupa lupte seculare care au durat aproape 30 de ani!”[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]“Sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimic!”[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]“Eu cu cine votez?”[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2009, 08:21:54
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Si pentru că tot este ziua umorului românesc, iata cateva perle de-ale copiilor nostri...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Panseluță trece pe uliță cu mama și cu biberonul cu lapte în brațe.
- Îmi dai și mie un pic de lapte? îi cere o doamna cu care s-au întâlnit.
După o clipă de gândire copilul îi răspunde apăsat.
- Nu! Îți dau vaca…[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mama are treabă la aragaz. Panseluță se joacă pe podea cu o mașinuță. Din dormitor se aude plânsul bebelușului de numai câteva săptămâni.
- Panseluță, du-te mamă să vezi de ce plânge aia mică, se roagă mama de copil.
- Îăăă, da’ las-o mamă,-ncolo, cred c-o dor măselele…[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Directorul intră furios la clasa a VI-a de unde se auzea un zgomot infernal. Copiii s-au liniștit ca prin minune. Numai Panseluță nu avusese când să coboare de pe bancă și de acolo se zgâia la director ca la a opta minune a lumii. Când îl vede, directorul îl întreabă așa, fără nici o legătură cu motivul pentru care intrase în clasă:
- Spune Panseluță, tu nu cumva fumezi?
- Nu, don director, nu, zău, să mor eu… M-am lăsat din clasa a V-a… [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]- Mama, să vezi ce ne-a spus astăzi doamna la ora de religie…
- Spune mamă, ce v-a spus.
- Cică de luni începe postul și noi nu trebuie să mai mâncăm carne…
- Da? Și tu, tu Panseluță ce ai de gând?
- Păi, nu mai mănânc carne, mănânc numai șnițele…[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]- Mama, gata nu mai plâng când mă lași la grădiniță.
- Bravo, băiatul mamei…
- Mama știi, astăzi doamna educatoare chiar m-a lăudat.
- Da? Și ce ți-a zis?
- Păi, m-a mângâiat pe cap și mi-a spus că sunt aliniat mintal…[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]La ora de științe.
- Panseluță, vrei tu să mai numești măcar un singur loc unde se găsește sare?
- Da, doamna… În grajd, la vaca lu’ bunica…[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]- Panseluță, vrei să spui și tu ce-ai înțeles despre hiperbolă?
- Păăăi, da, doamna… Hiperbola e ceva mare pe care poetul Mihai Viteazu o face și mai mare ca să-i dea în cap cu cupola lui Pașa Hassan…[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]- Panseluță, m-am întâlnit cu doamna învățătoare și mi-a spus că e supărată pe tine pentru că iar ai trecut pe lângă ea și nu i-ai spus “săru’ mâna.”
- Da? Da’ ce, ea îmi spune mie “săru’ mâna” când trece pe lângă mine? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Panseluță așteaptă plin de nerăbdare să primească bombonica promisă de doamna care căuta de zor prin geanta plină cu tot felul de nimicuri necesare.
- Uf! exclamă doamna nervoasă, numai bunica lipsește de aici…
- Da, o completează copilul, bunica de la Huși… [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]- Vă rog, m-a trimis mama să cumpăr un telefon fix, se adresează Panseluță vânzătoarei.
- Cuplată? întreabă vânzătoarea.
- Da’ dați și gratis?… [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]La clasa a VIII-a, după ora de gramatică.
- Ei, Panseluță, ce vi s-a predat la gramatică astăzi?
- Propoziția indecentă, doamna, răspunde isteț copilul…[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]La ora de istorie.
- Panseluță, vrei tu să vorbești despre cultura Greciri antice?
- Ei, doaaaamna… N-aș putea să vorbesc despre cultura cartofului? Că mă pricep mai bine…[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]- Profesorii au ieșit din nou în stradă, aude Panseluță spunându-se la radio.
- Uraaa! strigă copilul aruncând, de bucurie, cu caietul de teme în tavan. Acolo să rămână!…[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2009, 08:30:16
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Și, iată că și adulții fac lucruri… trosnite!… [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=green]Aaaaaaaaaa, vecinul!…[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Vecinul, adică fostul vecin, de la opt era bețiv notoriu… Se îmbăta în fiecare zi, se culca și, când se trezea, voia aspirină. Probabil îl durea capul. Și atunci îi trimitea pe gemeni pe la ușile vecinilor să ceară aspirină, indiferent că era 4 dimineața, 3 după amiaza ori 11 noaptea.
În ziua aceea cred că era a n’nșpea oară când mă trezea din somnul de după amiză. Buuuun! L-am întrebat pe copil de ce vrea tatăl lui aspirină. Mi-a răspuns că-l doare capul. “Îl lecuiesc eu!…” mi-am spus în gând. Am luat două tablete de ciocolax, le-am rupt în patru, le-am pus în șervețele separate și i-am spus copilului că sunt niște medicamente noi împotriva durerii de cap… I-am mai spus să bea una acum, imediat, a doua după o oră și, dacă se poate, cu puțină apă călduță.
La vreo trei zile mă întâlnesc cu nevastă-sa și-o întreb cum se simte vecinul și dacă i-a trecut capul… Mi-a răsouns că da! capul i-a trecut, dar că de câteva zile nu a mai fost la serviciu că are diaree!…
Am rezolvat-o… De atunci niciodată, cât am mai stat în blocul acela, nu a mai trimis copiii după aspirină…[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2009, 10:39:16
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

...pe timpul lui Ceaușescu îndoctrinarea românilor începea încă din primii ani de viață.

Era nepoțica la cămin și tovarășa educatoare le vorbea copiilor despre grija de mamă a tov Elena… “Tovarășa vă dă laaaaaapte, oooouă, brââââââââânză, uuuuuuuunt…”
Când a auzit de "uuuuuuunt", cea mică a noastră a sărit ca arsă și a strigat:
- Ba nuuuuuuuu, ești o mincinoasă. Mie-mi dă uuuuuuuunt tanti Sivica, sora lu' taaaaaata!

A primit bilă neagră în ziua aceea. O are și acum…
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2009, 16:17:04
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=teal]Ziua umorului românesc [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=teal]Aaaaaaaa, vecinul!… [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]Vecinul, adică fostul vecin, de la opt, era bețiv, bețiv recunoscut… Se îmbăta în fiecare zi, se culca și, când se trezea, voia aspirină. Probabil îl durea capul. Și atunci, îi trimitea pe gemeni pe la ușile vecinilor să ceară aspirină, indiferent că era ora 4 dimineața, 3 după amiaza ori 11 noaptea.[/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]În ziua aceea cred că era a n’nșpea oară când mă trezea din somnul de după amiază. Buuuun! L-am întrebat pe copil de ce vrea tatăl lui aspirină. Mi-a răspuns că-l doare capul. [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]“Îl lecuiesc eu!…” mi-am spus în gând. [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]Am luat două tablete de ciocolax, le-am rupt în patru, le-am pus în șervețele separate și i-am spus copilului că sunt niște medicamente noi împotriva durerii de cap… [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]I-am mai spus că tatăl lui trebuie să bea una acum, imediat, iar a doua după o oră și, dacă se poate, cu puțină apă călduță.[/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]La vreo trei zile mă întâlnesc cu nevasta lui și-o întreb cum se simte vecinul și dacă i-a trecut capul… Mi-a răspuns că da! capul i-a trecut, dar că de câteva zile nu a mai fost la serviciu că are diaree!…
[/COLOR]
[COLOR=teal]“Am rezolvat-o!…” m-am felicitat eu în gând.
[/COLOR]
[COLOR=teal]De atunci niciodată, cât am mai stat în blocul acela, nu a mai trimis copiii la mine după aspirină…[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2009, 16:31:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Scuze pentru postarea dubla de mai sus...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green][SIZE=3] CĂCIULIȚA...[/SIZE]

Eram la una din clasele mici. Scrisesem pe tablă câteva cuvinte cu traducerea alături și așteptam cu răbdare ca micuții mei să copieze. Mă plimbam printre bănci, mai făceam câte o corectură pe ici, pe colea, când, la un moment dat, un glăscior ca un clopoțel, spune așa, fără adresă:
- N-ați pus căciulița...
Eu mi-am văzut mai departe de-ale mele, nu am întrebat nimic să nu-i deranjez pe ceilalți copii, când alt glăscior:
- N-ați pus căciulița...
Mi s-a părut ciudat, m-am întors spre tablă, am privit cu atenție cuvintele scrise de mine mai devreme, când un alt...
- N-ați pus căciulița...
Observația mie-mi era adresată, clar! dar nu înțelegeam ce căciuliță, ce greseală făcusem, CE? și unde trebuia s-o pun? Din punctul meu de vedere, totul era OK, numai că elevii mei, pe măsură ce ajungeau cu scrisul la un anumit cuvânt, mai trăgeau câte un...
- N-ați pus caciulița...
Mă simțeam, pur și simplu amețită, derutată, ochișorii lor se uitau dezaprobator la mine și acum, că toți terminaseră de scris, îmi tot repetau mașinal: "N-ați pus căciulița..." așteptând ca eu s-o pun și să-mi îndrept
greșeala... [/COLOR]
[COLOR=green]Simțeam că-mi vine se plâng, îmi ardeau obrajii, cu greu mă mai puteam stăpâni. EU făcusem o greșeală, copiii o vedeau și EU habar n-aveam ce greșisem.
Cu ultimile puteri, derutată cum nu fusesem nici în prima mea zi de școală ca profesor, iau un băiețel de mână și-l duc la tablă să-mi arate ce și unde am greșit și să-mi "scrie" cum arată căciulița pe care n-am pus-o...
- Da, ați ghicit, nu pusesem căciulița la Î...
A trebuit, într-un fel, să dreg busuiocul, am bâiguit eu ceva acolo (că de altceva nu mai eram bună...) cum că afară e cald și că Î-ul meu e mare ca mine și nu mai are nevoie de căciuliță... Sic!... Și am dat-o pe poveste...
Așa că aveți grijă: puneți căciulița la Î că nici nu știți de unde poate veni reproșul, observația ori... necazul...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2009, 20:51:40
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

,,Ion Luca Caragiale a fost si va ramane un mare antrenor al sufletelor.''

Mi-au placut foarte mult operele lui,mai ales Dl Goe,Bubico,O scrisoare pierduta,Vizita si cele care le-am mai studiat in copilarie.Are si umor,si valoare,si pricepere.E un mare om pentru noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2009, 20:52:33
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Intr-adevar alaturi de Creanga,Eminescu si Slavici,Ion Luca Caragiale este un mare autor drag noua,ce a lasat mostenire nenumarate opere litereare ce ne fac cinste noua tututor,aratand astefel bogatia cu care este inzestrat de Domnul poporul roman. Sa nu ne uitam stramosii ce ne-au facut noua cinste.Slava tie Doamne!
A fost un dramaturg, nuvelist, pamfletar, poet, scriitor, director de teatru, comentator politic si ziarist roman. Este considerat a fi cel mai mare dramaturg roman si unul dintre cei mai importanti scriitori romani. A fost ales membru al Academiei Romane post-mortem.
http://www.ilcaragiale.eu/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2012, 16:06:46
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
Intr-adevar alaturi de Creanga,Eminescu si Slavici,Ion Luca Caragiale este un mare autor drag noua,ce a lasat mostenire nenumarate opere litereare ce ne fac cinste noua tututor,aratand astefel bogatia cu care este inzestrat de Domnul poporul roman. Sa nu ne uitam stramosii ce ne-au facut noua cinste.Slava tie Doamne!
A fost un dramaturg, nuvelist, pamfletar, poet, scriitor, director de teatru, comentator politic si ziarist roman. Este considerat a fi cel mai mare dramaturg roman si unul dintre cei mai importanti scriitori romani. A fost ales membru al Academiei Romane post-mortem.
http://www.ilcaragiale.eu/
Asa este, adaug la cele spuse ca multe din scrierile sale se potrivesc zilelor noastre. Iata cateva fragmente:

"Cu cat se accentueaza criza aceasta economica si finantiara, care ne bantuie de atata vreme fara s-avem speranta a scapa asa de curand, cu atat mi se lamureste mai bine amintirea lucrurilor de pe vremea razboiului din urma ruso-romano-turc. N-am pretentia sa pricep economia politica si, prin urmare, nu voi cauta sa fac vreo paralela intre starea actuala economica si starea in care se afla tara noastra pana in ajunul marelui razboi. Stiu insa ca lumea toata se plangea tot asa de amar ca si astazi de lipsa banilor pe piata." Leac de criza

"Multe si de toate a incercat el in viata lui, ca sa si-o poata carpi de azi pe maine. A facut, fiindca si el era roman, a facut si politica: a parasit totdeauna opozitia, din cauza nemarginitei si injustei ei violente, in anul venirii ei la putere, si s-a alipit totdeauna de guvern, care in definitiv nu era asa de vinovat, cu cateva zile inainte de trecerea acestuia in opozitie. Si pe urma iar asa si tot asa." Canuta om sucit

"Eu: Ce mai spun gazetele, nene?
Nenea: Mofturi!" Moftul Roman

"Farfuridi(grav): Ne ducem, dar gandeste-te stimabile, ca suntem membrii aceluiasi partid... Cum ziceam adineaori amicului Branzovenescu: tradare sa fie (cu oarecare emotie) daca o cer interesele partidului, dar s-o stim si noi... De aceea eu totdeauna am repetat cu strabunii nostri, cu Mihai Bravul si Stefan cel Mare: iubesc tradarea (cu intentie), dar urasc pe tradatori... (schimband tonul, cu dezinvoltura.) Salutare, salutare, stimabile!" O scrisoare pierduta

"Am ascultat Pe-al nostru steag e scris unire! Asta-i! Asta-i! Asta-mi place! Bravos, baieti! Asta-i adevarata, si nu Desteapta-te, romane! Aia-i tanguitoare, ma, si noi am plans destul pana acuma. Ma, de-acum sa nu mai cantati pe taran cu plete lungi si cu fluierul de cioban la buze. Azi fluiera trenul. Sa-i faceti pe tarani un popor european." Romania Mare

"Lumea asta se aseamana cu un vast balci."
Reply With Quote
Răspunde