Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2006, 23:24:12
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Ce puteti afirma despre atitudinea noastra, a utilizatorilor forumului, fata de ceilalti, de aproapele nostru de pe forum? Si in special fata de cei care nu sunt ortodocsi, sau nu sunt crestini, sau nu cred in Dumnezeu, si intra pe forum, din dinferite motive. Care ar trebui sa fie comportamentul nostru fata de ei?
Eu recunosc ca nu am avut o atitudine crestina intotdeauna.
"41. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau, iar barna din ochiul tau nu o iei in seama?
42. Sau cum poti sa zici fratelui tau: Frate, lasa sa scot paiul din ochiul tau, nevazand barna care este in ochiul tau? Fatarnice, scoate mai intai barna din ochiul tau si atunci vei vedea sa scoti paiul din ochiul fratelui tau." (Luca 6-41,42)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2006, 08:09:28
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am observat chestia asta de cind am intrat prima oara pe acest forum: veteranii "talibani" emit judecati din ceea ce au citit in carti si pun etichete in functie de cit de mult esti de acord cu ei.
de partea cealalta, timizii, care nu indraznesc sa-si exprime punctul de vedere, de teama de a nu fi exclusi din grup, ostracizati pe site.
intre toti, eu stric jocurile pe aici pe forum, pentru ca nu suport sa mi se impuna ceva "pentru ca asa trebuie", nu accept ca un lucru nu trebuie facut "pentru ca nu se face". astea nu sunt motivatii.

cei care acum iau apararea preotilor turnatori, cei care se opun avorturilor la modul absolut, cei care resping dialogul cu alte religii pe motiv de erezie, cei care ii condamna inchizitorial pe credinciosii care nu pupa suficiente icoane si nu fac suficiente spovedanii - toti acesti autodeclarati judecatori nu-si dau seama ca gresesc flagrant. isi atribuie niste puteri pe care nu le au si dau sentinte din spatele unui monitor de calculator si al unor nick-uri de forum... penibil!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2006, 08:14:03
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pe principiul ca "asa nu se face", "nu e normal sa procedezi asa" - probabil ca revolutia din decembrie 89 nu ar fi avut loc nici acum. nu cu astfel de oameni, asta e clar...

ce ma deranjeaza este incercarea de manipulare crasa, tendinta de influentare a celorlalti pentru a-i ralia la parerea proprie. asta la cei pe care ii duce capul... pentru ca sunt unii care pur si simplu nu inteleg, nu reusesc sa rationeze, nu pot sa lege doua idei si sa traga o concluzie... stiu ca a lor va fi imparatia cerurilor, dar totusi...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2006, 08:31:36
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deosebirea dintre mine si unii dintre voi este ca eu traiesc si ii gasesc loc si celui de sus in viata mea, pe cind voi va petreceti majoritatea majoritatea timpului citind si studiind carti de religie (banuiesc), stind de vorba cu preotii etc, doar pentru a va da in spectacol pe forumul asta...

vazind cam cum gindesc unii dintre voi, nu vad care e deosebirea dintre voi si extremistii islamici. si voi si ei respectati dogma si o aplicati intocmai. nu acceptati abateri si ii excludeti pe cei diferiti de voi. deci, care mai e deosebirea?

va repet, ati fi facut cariera in regimul comuni8st, sunt convins ca ati fi fost niste activiwsti de frunte, care ati fi pus in aplicare litera legii, fie ca era vorba de colectivizare, fie ca era vorba de pedepsirea chiaburilor.

cam atit am avut de spus, o sa mai intru din cind in cind pe forum sa raspund la topicurile care mi se par interesante, in rest, acest forum mi se pare pierdere de vreme.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2006, 12:10:24
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Frate,da-mi voie sa te corectez.De unde pana unde te erijezi tu in judecatorul tuturor?Daca altii te-au judecat pe tine trebuie sa faci si tu la fel?Nu este asa.Si stai tu linistit ca cei ce dau citate din Biblie nu o fac pentru a se da ei mari ortodocsi,ci din ratiuni pe care tu nu vrei sa le intelegi.Iar asemanarea cu islamismul e total aiurea,islamistii sunt fanatici in credinta lor,in asa-zisul razboi sfant,fiindca ei nu stiu ca nici un razboi nu este bun,cu atat mai putin sfant.Dar,cu toate astea am avea ceva de invatat de la ei,uita-te cum isi apara ei religia chiar cu pretul vietii.Asta ar trebui sa invatam si noi,sa ne aparam credinta chiar cu pretul vietii,sa-l urmam pe Hristos inseamna sa facem precum El,sa luptam pana la sacrificiul suprem.In incheiere,iti place sau nu,trebuie sa-ti mai amintesc un citat din Biblie:

"Pacea este mai presus decat dreptatea."

P.S.Cat despre revolutie,care a fost mai mult o lovitura de stat militara,se vede ca nu stii prea multe,dar vad ca pui comunismul la zid.Dar despre democratia asta fara Dumnezeu n-ai nimic de zis?Eu nu iau apararea comunismului,dar vad ca unii dintre cei ce acuza comunismul nu stiu ca in acel regim,ateu cum era,era mai multa credinta decat acum.Eu stiu ca avorturile,homosexualitatea ,prostitutia de exemplu erau interzise prin lege,acum unele din ele s-au legiferat sau sunt in curs de legiferare.


Sa fie pace.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2006, 12:35:50
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Ce puteti afirma despre atitudinea noastra, a utilizatorilor forumului, fata de ceilalti, de aproapele nostru de pe forum? Si in special fata de cei care nu sunt ortodocsi, sau nu sunt crestini, sau nu cred in Dumnezeu, si intra pe forum, din dinferite motive. Care ar trebui sa fie comportamentul nostru fata de ei?
Eu recunosc ca nu am avut o atitudine crestina intotdeauna.
"41. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau, iar barna din ochiul tau nu o iei in seama?
42. Sau cum poti sa zici fratelui tau: Frate, lasa sa scot paiul din ochiul tau, nevazand barna care este in ochiul tau? Fatarnice, scoate mai intai barna din ochiul tau si atunci vei vedea sa scoti paiul din ochiul fratelui tau." (Luca 6-41,42)
Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar paiu si barna au o limita se refera la greselile si pacatele fiecaruia dintre noi insa nu la cei care batjocoresc dreapta credinta si o dispretuiesc
Noi care ne numim crestini ce facem??Il lasam pe Hristos ca sa cadem la pace cu Antihrist
SA NU FIE..!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2006, 12:37:42
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

ASA SPUNE si PARINTELE IUSTIN PARVU
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2006, 12:46:01
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

..eu am fost botezat crestin ortodox, la 14 ani mi-am renegat credinta. ratiunea mea respinge complet ideea de divinitate, si mai ales pe cea de Dumnezeu crestin. nu sunt retardat, pe cuvant, un institut specializat a spus ca am un iq de 186. (media fiind pe la 100) Am facut ca unii prieteni de-ai mei foarte credinciosi sa renunte la a crede in Dumnezeu, pentru ca, eu consider ca asa e cel mai bine pentru ei, sa aiba incredere si sa se bazeze doar pe fortele proprii adica.(si nu sa se incredinteze unei fantome neplauzibile.) (si sunt multe multe alte motive pe care nu am timp acum sa le mentionez.)
ok... astea fiind spuse... ce parere aveti voi despre mine ? imi vedeti bine paiul ? sau... barna ?
..si care e aceea ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2006, 13:01:55
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
..eu am fost botezat crestin ortodox, la 14 ani mi-am renegat credinta. ratiunea mea respinge complet ideea de divinitate, si mai ales pe cea de Dumnezeu crestin. nu sunt retardat, pe cuvant, un institut specializat a spus ca am un iq de 186. (media fiind pe la 100) Am facut ca unii prieteni de-ai mei foarte credinciosi sa renunte la a crede in Dumnezeu, pentru ca, eu consider ca asa e cel mai bine pentru ei, sa aiba incredere si sa se bazeze doar pe fortele proprii adica.(si nu sa se incredinteze unei fantome neplauzibile.) (si sunt multe multe alte motive pe care nu am timp acum sa le mentionez.)
ok... astea fiind spuse... ce parere aveti voi despre mine ? imi vedeti bine paiul ? sau... barna ?
..si care e aceea ?
Te priveste pe tine
Sfatul meu este ca daca e adevarat ceea ce spui nu este bine iar daca ai zis doar asa ca sa ispitesti iar nu e bine.
deci intoarce-te la cele bune si adevarate
PArerea mea
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2006, 13:11:46
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

te asigur da tot ce am spus e adevarat si am spus aceste lucruri ca vad cum o sa reactionati. pentru ca ma priveste direct reactia celor din jur la conceptiile mele.
sa ma intorc la "calea dreapta" spui tu.
daca TU imi poti spune acum, cu mana pe inima, CARE este acea cale, si ai incredere ca este 100% veridica, eu am s-o urmez. trebuie sa-mi promiti ca-mi spui adevarul ! cunosti tu adevarul ? cunosti tu calea dreapta pe care EU e bine s-o urmez ?
spune-mi... astept cu nerabdare..
Reply With Quote
Răspunde