Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2009, 15:44:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sarbatoare fara sarbatorit

Nu mai este mult si o vom sarbatori pe Sfanta Parascheva. Peste putin timp si pe Sfantul Dimitrie. Sunt zile care imi lasa si un gust amar. Drumul ce duce spre moastele Sfintei Parascheva este pavat cu zeci de comercianti. Nu m-ar deranja daca ar avea ceva in comun cu ziua respectiva, dar ei n-au decat un interes: sa-si umple buzunarul. Asa se face ca vin si cei care vand mici, bere, ... ca de, la Sfanta si la Sfantul esti primit oricum. Icoanele stau laolalta cu tutunul, iar binecuvantarile cu injuraturile. Nu ne mai intereseaza din aceste zile decat sa obtinem un loc mai bun pentru vinderea produselor, sa stim cati pelerini au fost, ce fete politice s-au perindat pe la sfintele moaste, ...

Si totusi, din multime, mai zaresti chipuri de oameni luminate de bucuria intalnirii cu Dumnezeu prin sfinti. Este semn ca mai avem oameni vii printre noi. M-am bucurat sa vad ca anul trecut la Bucuresti, comerciantii au fost mutati in alta parte. Poate se va petrece acest lucru si de ziua Sfintei Parascheva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2009, 16:58:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cand ma gandesc la acest aspect, imi vine in minte involuntar intamplarea din Noul Testament, cand Mantuitorul a rasturnat mesele comerciantilor si schimbatorilor de bani din Templu. Cred ca aceeasi atitudine ar avea-o si astazi fata de acesti vanatori de profit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2009, 19:04:31
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu mai este mult si o vom sarbatori pe Sfanta Parascheva. Peste putin timp si pe Sfantul Dimitrie. Sunt zile care imi lasa si un gust amar. Drumul ce duce spre moastele Sfintei Parascheva este pavat cu zeci de comercianti. Nu m-ar deranja daca ar avea ceva in comun cu ziua respectiva, dar ei n-au decat un interes: sa-si umple buzunarul. Asa se face ca vin si cei care vand mici, bere, ... ca de, la Sfanta si la Sfantul esti primit oricum. Icoanele stau laolalta cu tutunul, iar binecuvantarile cu injuraturile. Nu ne mai intereseaza din aceste zile decat sa obtinem un loc mai bun pentru vinderea produselor, sa stim cati pelerini au fost, ce fete politice s-au perindat pe la sfintele moaste, ...

Si totusi, din multime, mai zaresti chipuri de oameni luminate de bucuria intalnirii cu Dumnezeu prin sfinti. Este semn ca mai avem oameni vii printre noi. M-am bucurat sa vad ca anul trecut la Bucuresti, comerciantii au fost mutati in alta parte. Poate se va petrece acest lucru si de ziua Sfintei Parascheva.
Mda, asa e peste tot unde au loc pelerinaje, romanu stie sa speculeze
si in acest an la Hramul Manastirii Nicula, cozile cu tarabe se intindeau pe kilometri si nu mare mi-a fost mirarea sa vad comerciant de icoane si obiecte bisericesti care cu o mana iti dadea crucea si in ceelalta tinea tigara trist dar adevarat
Cu toate acestea dupa cum spui si tu, am vazut oameni manati de credinta, oameni pe ale caror fete se putea citi bucuria si implinirea duhovniceasca si nu am putut sa nu remarc "inca mai este credinta in tara"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 11.09.2009 at 19:06:53.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2009, 19:20:47
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit da

E trist.

De multe ori mi-am oprit si eu gandurile in jurul acestui topic.

De fiecare data, imi amintesc si eu acea atitudine a Mantuitorului, cu mesele negustorilor din templu.

Concluzia e mereu aceeasi, asa a fost, asa este, asa va fi pana la sfarsitul veacurilor...

Sa nu ne smintim!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2009, 12:07:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Un alt aspect, legat chiar de cei ce comercializeaza "obiecte de cult", si care imi lasa un gust amar, este punerea la vanzare a unor obiecte care tin mai mult de zona kitsch-ului. Cred ca tuturor ne sunt cunoscute acele icoane si cruci cu beculete, acele ceasuri de perete cu reprezentarea Maicii Domnului sau a Mantuitorului si multe altele, toate straine de traditia ortodoxa. Nu mai spun, ca mi-a fost dat sa vad pe astfel de tarabe, cruciulite, candele, catui fabricate in China.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2009, 12:52:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se apropie ziua de praznuire a sfintei Cuvioase Parascheva si iata ce ni se comunica:"Anul acesta, standurile Centrului Eparhial Iasi vor fi mult mai bine aprovizionate. In acelasi timp, vor fi amplasate doua corturi mari pentru expunerea tuturor obiectelor de cult pe care Depozitul «Sf. Ap. Luca» le are spre vanzare. S-au organizat puncte de vanzare cu personal necesar pentru a da credinciosilor posibilitatea de a achizitiona anumite obiecte de cult pe care le doresc" pr. Iulian Necula, consilier in cadrul Sectorului economic-financiar al Centrului Eparhial Iasi.

Sa nadajduim ca nu vom gasi lucruri din zona kitsch-ului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2009, 13:43:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aș dori să mă întâlnesc cu surori și frați de pe forum cu ocazia acestei sărbători.Dacă dorește cineva să răspundă acestei dorințe pe care o am îi pot de nr. meu de tel. pe privat.Doamne ajută
Dorina
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2009, 12:29:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A inceput pelerinajul. Sigur, au inceput sa vina oameni pe care nu-i opreste vremea rea, distanta, nevoile si necazurile... si asta pentru ca stiu cata binefacere primesc din sarutarea moastelor. Dar in aceasta perioada incepe sa se dezvolte si o alta categorie de oameni: spectatorii. Cei din urma sunt cei cu grijile: cum sa plec? unde dorm? cat dorm? cu ce ma duc?... Ce comod este sa stau in fotoliu si sa ma uit la stiri. Ca sa nu cadem in categoria spectatorilor, e bine sa rostim in aceste zile, atat cat putem si unde putem, cateva cuvinte catre Sfanta Parascheva. Asa ne vom uni tainic, cu cei ce au sarutat sau sunt pe cale sa sarute moastele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2009, 13:49:33
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu mai este mult si o vom sarbatori pe Sfanta Parascheva. Peste putin timp si pe Sfantul Dimitrie. Sunt zile care imi lasa si un gust amar. Drumul ce duce spre moastele Sfintei Parascheva este pavat cu zeci de comercianti. Nu m-ar deranja daca ar avea ceva in comun cu ziua respectiva, dar ei n-au decat un interes: sa-si umple buzunarul. Asa se face ca vin si cei care vand mici, bere, ... ca de, la Sfanta si la Sfantul esti primit oricum. Icoanele stau laolalta cu tutunul, iar binecuvantarile cu injuraturile. Nu ne mai intereseaza din aceste zile decat sa obtinem un loc mai bun pentru vinderea produselor, sa stim cati pelerini au fost, ce fete politice s-au perindat pe la sfintele moaste, ...

Si totusi, din multime, mai zaresti chipuri de oameni luminate de bucuria intalnirii cu Dumnezeu prin sfinti. Este semn ca mai avem oameni vii printre noi. M-am bucurat sa vad ca anul trecut la Bucuresti, comerciantii au fost mutati in alta parte. Poate se va petrece acest lucru si de ziua Sfintei Parascheva.
Dar daca comerciantii sunt de condamnat, ce sa mai spunem de cei care ii umplu de bani? Mai vinovati sunt credinciosii decat oportunistii ocazionali.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce frumos... Brancusi sarbatorit si pe portalul Google mirelat Stiri, actualitati, anunturi 4 06.05.2011 16:23:25
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
TECHIRGHIOL IN SARBATOARE ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 24.08.2008 15:00:44
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42