Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2005, 13:11:24
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2005, 13:18:38
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Rugaciune la necontenirea ploilor si la rascoala apelor

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, primeste smerita noastra rugaciune si nu ne pierde pe noi, nevrednicii, intru mania Ta, cu revarsarea ploilor necontenite si cu rascoala mare de ape. Ci porunceste norilor sa se imprastie, si razelor soarelui sa straluceasca pe pamant, spre inmulțirea si adunarea roadelor acestuia, si spre pacea a toata faptura, ca avand noi indestularea si paza milei Tale, sa facem indreptare vieții noastre si sa proslavim preasfant numele Tau: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin


Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2005, 13:22:39
iulian_vis iulian_vis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 4
Implicit

Rugaciune catre Sfantul Duh

Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului, Cel ce pretutindenea esti si toate le plinesti, Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea, si mantuieste, Bunule, sufletele noastre. Amin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2005, 13:15:23
ionut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

• Rugaciune catre Ingerul Pazitor
Sfinte Ingere, pazitorul si acoperitorul meu cel bun, cu inima zdrobita si cu sufletul indurerat stau dinaintea ta si ma rog. Auzi-ma pe mine, pacatosul rob al lui Hristos, care cu multa cainta si lacrimi amare strig: sa nu pomenesti faradelegile si nedreptatile cu care eu, nevrednicul, te mahnesc in toata vremea, savarsind fapte necuvenite in fata Ziditorului meu Dumnezeu. Fii milostiv si nu te departa de la mine. Trezeste-ma din somnul pacatului si ajuta-ma cu rugaciunile tale, ca intru pocainta si neprihana sa-mi petrec cealalta vreme a vietii mele. Pazeste-ma de caderile in pacate de moarte, ca sa nu pier in deznadejde si sa nu se bucure vrajmasul de pierzarea mea. In tot locul si in tot ceasul sa-mi stai inainte, rugandu-L pe Domnul Dumnezeul indurarilor sa-mi ierte pacatele pe care le-am savarsit in viata mea cu fapta, cu gandul sau cu vorba. Iar in infricosatul ceas al mortii tu sa fii langa mine, bunul meu pazitor, alungandu-i pe intunecatii demoni veniti sa infricoseze cutremuratul meu suflet. Apara-ma de cursele lor, cand va fi sa trec prin vamile vazduhului, pentru ca, de tine calauzit si pazit, lumina Raiului sa o vad, unde Sfintii si Puterile ceresti laolalta lauda si preamaresc numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Treimea cea de-o-fiinta si nedespartita, si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2005, 11:28:59
anavictoria anavictoria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 4
Implicit

Rugaciunea Sfintei Cruci

Sa se scoale Dumnezeu, si sa se risipeasca vrajmasii Lui, si sa fuga de la fata Lui cei ce-L urasc pe Dansul. Sa piara cum piere fumul, cum se topeste ceara de fata focului, asa sa piara demonii de la fata celor ce-L iubesc pe Dumnezeu si se insemneaza cu semnul Crucii, zicand:

Bucura-te, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, care gonesti demonii cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine, a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, Care S-a pogorat la iad, si a calcat puterea diavolului, si te-a daruit noua pe tine, cinstita Crucea Sa, spre izgonirea a tot vrajmasul.


O, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, ajuta-mi mie cu Sfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si cu toti Sfintii, in veci. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2005, 14:09:42
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Rugaciune

Doamne, da-mi puterea sa primesc cu suflet linistit tot ce-mi va aduce ziua de maine. Da-mi puterea sa ma las cu totul in voia Ta cea sfanta si in fiecare clipa stai in prejma mea si intareste-ma. Orice veste va aduce ziua de maine, buna sau rea, invata-ma sa o primesc cu inima impacata si cu incredintarea neclintita ca Vointa Ta sta aspra tuturora.

Fie ca, in tot ce fac si in tot ce spun, Voia Ta sa-mi stapanesca cugetul si simtirea; iar cand asupra mea vor veni imprejurari neasteptate, ajuta-ma sa le implinesc dupa Voia Ta. Da-mi puterea sa lucrez cu tarie si cu intelepciune, fara sa stanjenesc sau sa amarasc pe aproapele meu.

Ajuta-ma Doamne, sa pot duce povara zilei de maine, cu toate cate le va aduce ea. Struneste-mi vointa si invata-ma sa ma rog, sa sper, sa cred, sa indur, sa iubesc si sa iert. Iar cand ma rog, fie ca Tu Insuti sa fii Cel ce se roaga in mine.

Amin!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2005, 23:40:27
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Rugaciune

Doamne Iisuse Hristoase, cel ce ai inviat din morti, inviaza si sufletul meu cel omorat de pacatele mele.

Daruieste-mi Harul Tau sa petrecem aceasta viata trecatoare fara de pacate in implinirea dumnezeiestilor Tale porunci, iar prin spovedanie, implinirea canonului dat de preotul duhovnic si mai ales prin mila lui Dumnezeu sa ne invrednicim a ne impartasi cu presfantul, preacuratul Trup si Sange al Mantuitorului Hristos Dumnezeu spre dobandirea fericirii celei vesnice a Raiului .
Amin.

Rugaciune de multumire

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeu milostiv si indurator, a carui dragoste de oameni nu are margini; ma inchin slavei Tale cu teama si cuviosie, ca sa-Ti multumesc pentru tot ce mi-ai dat, mie robului Tau. Slava Tie Doamne, Te laud si iti cant, Stapane si Binefacatorule. Din nou ingenunchez in fata Ta, ca sa iti multumesc pentru mila si bunatatea Ta, si ma rog ca si de acum inainte sa faci minuni pentru mine, pentru ca dragostea mea pentru Tine, si pentru semenii mei sa creasca. Scapa-ma de toate relele si de toate nevoile. Da-mi liniste si pace, in toate zilele mele, ca sa pot multumi Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si in vecii vecilor.
Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2005, 23:46:02
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Troparul Sf. Icoane "PRODROMITA"*

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara sfintei si dumnezeiestei tale icoane inchinandu-ne o sarutam multumind, ca printransa celor credinciosi le daruiesti cu adevarat tamaduiri trupurilor si sufletelor. Pentru aceasta cu multumire strigam tie: slava fecioriei tale, slava milostivirii tale, slava puterii tale de grije, ceea ce esti Binecuvantata.

*Icoana se alfa la Schitul romanesc Prodromu din Sf. M. Athos.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2005, 13:52:29
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Rugaciune catre Maica Lui Dumnezeu
de Antioh monahul, Pandecteanul

Prea slavita, pururea Fecioara, binecuvantata de Dumnezeu Nascatoare, du rugaciunea noastra Fiului tau si Dumnezeului nostru si cere ca, pentru tine, sa mantuiasca sufletele noastre.

[color=red]Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, miluieste-ne pre noi. [/color]Amnin
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2005, 14:16:54
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
[color=blue]Rugaciunea copilasilor[/color]

[color=red]D[/color]oamne sfinte, imparate, carele locuiesti sus in cer, cauta cu mila si cu indurare asupra casei noastre.
Da sanatate tatei si mamei, ca sa poata ingriji de noi si toti ai casei noastre.
Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugăciuni pentru cei adormiti+ cristiboss56 Rugaciuni 30 05.06.2020 23:32:48
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 08:25:49
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 22:28:09
rugaciuni pentru cei adormiti vidoveczandrei Rugaciuni 7 20.08.2010 23:53:20