Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2010, 11:57:39
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Red face femeie insarcinata in post

Cum ar trebui sa tina post o femeie insarcinata? eu am citit pe un site ca am voie lapte ( si derivate) dar e bine ca miercurea si vinerea sa nu mananc carne. Cum e bine sa fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2010, 12:07:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Cum ar trebui sa tina post o femeie insarcinata? eu am citit pe un site ca am voie lapte ( si derivate) dar e bine ca miercurea si vinerea sa nu mananc carne. Cum e bine sa fac?
Ar trebui sa faci cum iti spune duhovnicul. Post usor si nastere fara probleme!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2010, 12:21:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Cum ar trebui sa tina post o femeie insarcinata? eu am citit pe un site ca am voie lapte ( si derivate) dar e bine ca miercurea si vinerea sa nu mananc carne. Cum e bine sa fac?
Medicul ce ti-a spus?
Este obligatoriu sa vorbesti si cu medicul, dar si cu duhovnicul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2010, 22:28:37
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Depinde daca e fata sau baiat, poate puteti afla la ecograf, daca nu sunt preoti care stiu sa spuna ce va fi, fara sa cada in smintelile prezicatoriei, bineinteles. Mergeti iute la duhovnic! E o perioada delicata in care femeie duce in pantece rodul pacatului care nu va fi spalat decat prin sfantul botez, deci trebuie grija maxima la ce mancam.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2010, 00:39:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Atentie, eu cred ca Eugenia Petre este aici ca sa isi bata joc de noi, imitand stilul unor habotnici.
Daca nu este, sa ma ierte, dar asa suna, mai ales daca e sa judecam si dupa avatar si locul 'nuthouse' (casa de nebuni).

Eu stiu ca femeile insarcinate nu sunt tinute sa posteasca.
In general asta recomanda si duhovnicii din cate stiu eu.
Nastere usoara!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2010, 00:58:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb preot duhovnic

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Cum ar trebui sa tina post o femeie insarcinata? eu am citit pe un site ca am voie lapte ( si derivate) dar e bine ca miercurea si vinerea sa nu mananc carne. Cum e bine sa fac?
Cum ai procedat de la inceputul postului si pana acum , continua si in urmatoarele doua saptamani.
Preotul duhovnic ce sfat ti-a dat? La el e raspunsul pe care il cauti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2010, 01:59:02
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

[quote=Fani71;226974]Atentie, eu cred ca Eugenia Petre este aici ca sa isi bata joc de noi, imitand stilul unor habotnici.
Daca nu este, sa ma ierte, dar asa suna, mai ales daca e sa judecam si dupa avatar si locul 'nuthouse' (casa de nebuni).

Lumea asta e un azil de nebuni cel putin asa simt acum in sufletul meu, oare voi nu aveti clipe de ratacire? Te iert. Sfaturile mele erau bine intentionate, dar oricum nu ma astept la recunostinta si intelegere din partea crestinilor care au plecat din Gradina Maicii Domnului, Romania.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2010, 10:46:52
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Cum ar trebui sa tina post o femeie insarcinata? eu am citit pe un site ca am voie lapte ( si derivate) dar e bine ca miercurea si vinerea sa nu mananc carne. Cum e bine sa fac?
Felicitari pentru bebe!

Nu iti mai face atatea griji! Postul este o cale spre desavarsire. Nu sunt bune extremele.

Daca sarcina a trecut de luna V-a, copilul are nevoie de calciu si o alimentatie bogata in lactate. Te duci la duhovnic si ii ceri dezlegare.

Postul este bun si in timpul sarcinii. Recomandarea mea: tine postul de carne, consuma lactate, iar miercurea si vinerea te limitezi doar la legume si fructe.

Iar, mai important decat toate: sa te Impartasesti cat mai des, lunar daca e posibil.
Daca esti sub canon, in luna a IX-a, Biserica face un pogoramant ca sa te poti apropia de Sf. Taine. E foarte important, si pentru tine si pentru bebe.

Mult curaj! E mai usor decat crezi!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2010, 11:06:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lazar_andreea Vezi mesajul
Felicitari pentru bebe!

Nu iti mai face atatea griji! Postul este o cale spre desavarsire. Nu sunt bune extremele.

Daca sarcina a trecut de luna V-a, copilul are nevoie de calciu si o alimentatie bogata in lactate. Te duci la duhovnic si ii ceri dezlegare.

Postul este bun si in timpul sarcinii. Recomandarea mea: tine postul de carne, consuma lactate, iar miercurea si vinerea te limitezi doar la legume si fructe.

Iar, mai important decat toate: sa te Impartasesti cat mai des, lunar daca e posibil.
Daca esti sub canon, in luna a IX-a, Biserica face un pogoramant ca sa te poti apropia de Sf. Taine. E foarte important, si pentru tine si pentru bebe.

Mult curaj! E mai usor decat crezi!
Femeile insarcinate, mai ales in lunile terminale, se pot impartasi in fiecare duminica, la fel ca si copilasii de pana la 2 ani, chiar daca nu au tinut post.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2010, 11:35:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Cam dure idei circula in Romania despre postul femeilor insarcinate.. Mie aici mi-a spus duhovnicul (care ia postul in serios, in general) de la inceput ca postul meu este sarcina.

Si cum adica, de la doi ani in Romania copiii trebuie sa ajuneze pentru impartasanie? Nu prea imi inchipui cum s-ar putea face chestia asta. Doar sa ii impartasesti la inceputul liturghiei, daca stai aproape de biserica si incepe devreme, dar nu mi se pare corect, pentru ca copilul trebuie sa invete de la inceput ca impartasania se face intr-un anume moment al slujbei, odata cu toata lumea. Mi se pare mai important decat ajunarea. Au tot timpul sa invete, incetul cu incetul, si sa nu manance.
Singura ajunare pe care copilul meu la 20 de luni ani o face (cu greu) este ca inainte de impartasanie vede anafura care se aduice in biserica si cere, iar eu ii zic sa astepte pana dupa impartasanie ;-) (dar prefer sa nu vada painea..)
Si sa va mai spun ceva care poate o sa va socheze: mi se pare ca in cazul alimentatiei copilului, mama si nu preotul este responsabila in fata lui Dumnezeu. Ea ar trebui sa hotarasca cand copilul ei este destul de mare si matur ca sa ajuneze.
Dar m-am indepartat de la subiect..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Femeia insarcinata (din minunatele Invataturi - sfaturi duhovnicesti ) cristiboss56 Nunta 23 04.02.2013 21:52:14
Despre femeie Simply_me Generalitati 67 19.07.2012 13:37:58
Insarcinata 6 luni - tumora craniana de 4,8/5,1/3,4 cm mitospitea Umanitare 0 08.08.2009 17:07:50
Rugaciune pentru a ramane insarcinata? mehiel Rugaciuni 1 12.12.2008 18:58:51