Dionisie Erhan

ERHAN  DIONISIE (din botez Dimitrie), episcop. N. 2 nov. 1868, in Bardar, jud.  Lapusna, decedat la 17 sept. 1943, in Chisinau (inmormantat la manastirea Suruceni). 

Frate in manastirea Suruceni (1883), rasofor (1890), tuns in monahism in 1899, ierodiacon (1900), ieromonah (1904), staret al manastirii (1906), egumen (1915), arhimandrit (1918). 

A fost unul din luptatorii pentru realizarea statului national roman unitar.

In 1918 Sf. Sinod din Bucuresti I-a ales arhiereu cu titlul "al Ismailului" (vicar al Arhiepiscopiei Chisinaului).

Loctiitor de episcop al Cetatii Albe-Ismailului (1932 - 1933), apoi ales episcop eparhiot (20 oct. 1933, inscaunat 15 Mai 1934), pastorind efectiv pana in 1940; loctiitor de episcop la Arges (1940-1941). pensionat la 1 sept. 1941. 

Desi n-avea pregatire teologica, a fost un bun indrumator al activita`ii misionar-pastorale si culturale din eparhia sa, unde a infiintat o tipografie, un orfelinat s.a.

A scris diferite articole in periodicele basarabene.

 

 

13 Februarie 2009

Vizualizari: 463

Voteaza:

Dionisie Erhan 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.