Mihail Pavel

iscop

PAVEL MIHAIL episcop.

N. 6 sept. 1827, în Recea-Baia Mare, decedat la1 iun. 1902, în Slatina Maramureş (azi în Ucraina).

Studii gimnaziale la Baia Mare, Satu Mare şi Caşovia (azi Kosice, în Slovacia), studii teologice la Universitatea din Viena, apoi la Ungvar (azi Ujgorod). Preot în Apşa de Jos-Maramureş (1852), secretar al noii Episcopii de la Gherla (1856), paroh în Slatina Maramureş (1860) şi vicar al Maramureşului (1862), episcop de Gherla (numit 11 sept. 1872, instalat 23 febr. 1873), apoi la Oradea (numit 29 ian. 1879, instalat 8 iun. 1879), unde a păstorit până la moarte.

Ca episcop, a îndrumat şcolile Româneşti din cele doua eparhii - inclusiv Gimnaziul din Beiuş şi a sprijinit numeroşi tineri lipsiţi de mijloace materiale.

A fost unul din iniţiatorii `asociaţiunii pentru cultura poporului român din Maramureş" (1860) şi ctitorul unei biserici în Slatina.

<

13 Februarie 2009

Vizualizari: 336

Voteaza:

Mihail Pavel 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.