Teofil Ionescu

IONESCU TEOFIL, arhiepiscop.

N. 14 oct. 1894, in Boboc, jud. Buzau, decedat la 9 mai 1975, la Paris.

Studii la Scoala de cantareti bisericesti din Buzau, Seminarul "Nifon Mitropolitul" din Bucuresti (abs. 1928).

Facultatea de Teologie din Bucuresti, la care a sustinut licenta; mai tarziu obtinut doctoratul in Teologie la Paris, cu o teza privind "Viata si activitatea mitropolitului Petru Movila al Kievului".

Tuns in monahism la manastirea Tismana (1915) si hirotonit ierodiacon (1915), apoi ieromonah (1921), protopsalt la catedrala patriarhala din Bucuresti (1918- 1928) director al scolii de cantareti din Bucuresti, preot la catedrala patriarhala (1928 1939), intemeietorul Asociatiei crestine ortodoxe "Patriarhul Miron", arhimandrit si superior al bisericii ortodoxe romane din Paris (1939-1945), preot la diferite parohii ortodoxe romane din Statele Unite si Canada (1946-1954);

Episcop titular de Sevres (hirotonit in biserica "Sf. Nicolae" din Versailles, la 26 dec. 1954), primit in randul membrilor Sf. Sinod din Bucuresti la 26 apr. 1972; la 13 dec. 1974 ridicat de Sf. Sinod la treapta de arhiepiscop.

A publicat felurite articole in foile bisericesti din perioada interbelica:

- Predici (in doua volume, format mic, Bucuresti, 1938); un timp a condus revista "Cuvant bun " Bucuresti, iar la Paris, a reluat aparitia foii "Vestitorul".

13 Februarie 2009

Vizualizari: 544

Voteaza:

Teofil Ionescu 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.