Subiect: Revelatia mea
View Single Post
  #12  
Vechi 01.02.2013, 13:34:04
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

M-am dus pe net sa caut despre lepadarea de sine si am gasit urmatoarele.

Dintr-un articol de pe CrestinOrtodox.ro:

Citat:
Deci urmarea lui Hristos se face nu independent de El, ci in El si prin El. A avea gandul lui Hristos (Fil., 2, 5) cum spune Sfantul Pavel nu inseamna a elabora o teorie savanta cu privire la invatatura lui Hristos , ci a-L lasa pe Hristos sa gandeasea in tine, a te lasa patruns de iubirea, de smerenia, de puritatea Lui si in toate sa gandesti si sa faci asa cum ar face El daca ar fi in locul tau. Urmarea spirituala a lui Hristos nu se adreseaza numai mintii, angajind-o pe aceasta in formularea unor precepte savante pe un fond crestin si nici numai vointei, sau sentimentului, ci tuturor acestora, intregii fiinte, atingand coardele cele mai sensibile ale intimitatii celei mai tainice si patrunzand pana in cele mai adanci cute ale sufletului pentru a lucra o transformare sau o renastere in duh si adevar (Ioan, 3, 3-10). E vorba aici de lucrarea tainica a harului lui Hristos, care produce o transformare ontica, sau o schimbare de profunzime, fiintiala, sau o rasturnare morala, incat cel renascut in Hristos isi modeleaza viata conform principiilor lui Hristos. El nu mai gandeste, nu mai voieste si nu mai simte ca un om al pacatului, inclinat spre rau, sau inrobit de rau, ci inundat de puterile binelui tinde necontenit la realizarea lui. Daca este cineva in Hristos, este faptura noua ; cele vechi au trecut, iata toate s-au facut noi" (II Cor. 5, 17).
Iata ce zice MITROPOLITUL DE 103 ANI AUGUSTIN AL FLORINEI (GRECIA):
[SIZE=2]„Cine vrea să vină după Mine, să se lepede de sine..."[/SIZE]

Citat:
[SIZE=2]Toți, iubiții mei, toți ne numim creștini. Dar ne întrebăm: suntem într-adevăr creștini? Ca să fie cineva creștin, trebuie să asculte și să facă tot ce zice Hristos. Desăvârșita ascultare față de Hristos, ascultare față de toate câte poruncește, este semnul de recunoaștere a unui creștin adevărat. Și ce poruncește Hristos? O vedem în Evanghelia de astăzi. Zice Hristos: „Cine vrea să vină după Mine, să se lepede pe sine, să-și ia crucea sa și să-Mi urmeze Mie!". Auziți ce zice? Înțelesul cuvintelor Lui este: Vrei, omule, să-Mi urmezi, să vii după Mine, să fii omul Meu și ucenicul Meu? Te chem lângă Mine, dar nu te forțez. Înaintea ta sunt două drumuri. Unul este drumul satanei, care la început pare ușor și mulțumitor, dar la sfârșit este prăpastie, distrugere, iad. Celălalt drum este al Meu. Este drumul care pare îngust și dificil. Drum anevoios și obositor, drum presărat cu spini, cu multe piedici și ispite, drum care seamănă cu drumul Golgotei. Dar acest drum, drumul credinței și al virtuții, este binecuvântat, și la sfârșitul drumului este viața veșnică. O, omule! Aceste două drumuri stau înaintea ta. Alege unul din două. Ești liber. Dar din clipa în care vei alege și te vei hotărî să urmezi drumul Meu - zice Hristos - , trebuie să împlinești trei condiții.
Și care sunt, Hristoase, condițiile cu care Mă primești?
Și Domnul, Domnul cel răstignit, de pe înălțimea Crucii răspunde fiecăruia care urmărește mântuirea sa: Condițiile sunt trei. „Să se lepede de sine" este prima condiție. „Să-și ia crucea sa" este a doua condiție. Și „să-Mi urmeze Mie" este a treia condiție.[/SIZE]
Din cate imi dau eu seama lepadarea asta de sine e procesul invers caderii omenirii. Atunci la cadere s-a obtinut sinele iar prin lepadarea de sine se restabileste natura omului dinainte de cadere.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus

Last edited by moldoveanu; 01.02.2013 at 13:43:14.
Reply With Quote