Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.12.2009, 23:06:24
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Mirelat - de ce esti atat de acida? Mereu am avut o impresie mai buna despre tine, in sensul ca esti mai pasnica, mai ca Fani, mine si etc.,nu stiu de ce.
Si deodata il chemi pe Zaharia si co.?

@Ghemis (si altii) - eu n-am spus niciodata sa nu ne marturisim dreapta credinta, ci numai ca prea mult se face in teorie si prea putin practic, prin dargostea de aproape, asa cum de fapt a cerut Iisus.
Prea mult ne ascundem in canoane, legi, citate si uitam de om. In acelasi timp ne luam prea mult dupa interpretari de oameni de-alungul timpului si fara explicatii si siguranta autenticitatii, si uitam de ceea ce intr-adevar a spus si a facut Iisus. Si ma rog, sunt mai multe greseli pe care unii le fac.
Si eu le fac pe ale mele, stiu.
Nu va inchipuiti ce greu imi este in toata deruta asta din credinta (nu numai a mea ci a tuturor), sa imbin ceea ce simt eu si inseamna pentru mine, cu cele lasate de Iisus, cu situatia actuala a preotilor, duhovnicilor, bisericii ca institutie, etc.
Daca voua va este usor si sunteti limpezi si multumiti, bravo voua.
Draga Sophia,de ce nu iei tu lucrurile asa cum sunt,de ce te deranjeaza pe tine invatura credintei ortodoxe?De ce nu te raportezi doar la tine si citind,sa extragi doar ceea ce-ti este tie de folos,doar ceea ce da un raspuns la framantarile tale.Sunt unii, de exemplu eu,care ma intereseaza si ce spune Zaharia,si ce spune Mirelat,si ce spune Ombun,si ce spune Costel,Ana,Windorin,Glykys,Cristibooss,Anca-Miha,Geo-Nectaris,si chiar Sophia.Cu totii avem ceva de spus/invatat,daca unii sunt mai inaintati duhovniceste,mai sporiti in invatatura ortodoxa,si eu poate nu am ajuns la masura lor,nu inteleg prea multe din postarile lor,trebuie sa-i opresc?Unde nu inteleg mai intreb,sau ma duc la Sf.Scriptura si la sf.parinti, cautand sa vad daca respectivul este in dreapta invatatura prin afirmatiile facute.Pai altfel cum o scoatem la capat?Am nelamuriri intreb,caut,si inca ceva pentru tine,sunt unele lucruri pe care ar trebui sa-l intrebi pe duhovnicul tau,si sa faci ascultare de el mai mult si mai putin de sfaturile care se dau aici pe forum,de exemplu Sf.Impartasanie si cate zile trebuie sa postesti.Ai duhovnic ,intrebi pe el.OK? Am zis ceva rau?Daca da,iarta-,ma!Cat despre practica draga Sophia nu ai de unde sti ce facem si ce nu facem(din nou arunci vorbe neintemeiate)noi.Dar pot sa-ti spun un lucru,cu cat vei sta mai putin pe net,cu atat mai mult timp vei avea sa pui in practica invatatura ortodoxa.Nu vreau sa ma mandresc dar,candva ti-am mai spus cum decurge programul meu.Uite daca vrei pot sa-ti trimit in format PDF Gramatica Muzicii Psaltice,impreuna cu cineva care mai cunoaste poti invata muzica psaltica si vei descoperi la sfintele slujbe o alta traire,un sentiment de pace si bucurie,mai multa dulceata duhovniceasca.Ce zici?Te prinzi?Mai vorbim.Doamne ajuta!
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"

Last edited by ghemis; 11.12.2009 at 23:10:07.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 19:40:27
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 15:39:44
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44