Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.12.2012, 16:32:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Iarasi, in modelul actual nu exita "eter", ci vid (nimic), in care se misca planetele. Daca acceptam ca nu mai exista stare de repaos (conform postulatului relativist), asta nu anuleaza LOGICA spatiala: orice spatiu finit are un centru (indiferent de natura lui).
Scuza-ma, dar din cate stiu eu, teoria relativitatii (speciala) postuleaza, referitor la miscare - ca nu exista miscare absoluta pentru un observator aflat intr-un sistem de referinta inertial.

Aia cu " nu mai exista stare de repaos" poate imi explici si mie de unde ai scos-o.

Citat:
Apoi stiintific, astazi avem in fata "teoria haosului". Teologic, toate sunt ordine! Cerurile sunt impartite exact, ordonat. Cetele ingeresti, de asemenea. Procesul creatiei a fost rational si ortodonat.

Astfel de afirmatii sunt neteologice si la un pas de erezie. Dumnezeu nu a fost un "pictor" stapanit de nervi si frenezie. Astea sunt hule!
In primul rand o teorie este o teorie.
Nu e musai sa fie adevarata.
A doua la mana, chiar daca numele zice ceva, concluziile trase de tine sunt la ani lumina distanta.

Parca ai gandi cu mintea unui ateu sau cine stie - probabil ai fost "plesnit" de niste atei cu astfel de argumente in fata carora te-ai blocat si singura reactie pe care poti sa o ai este sa..invinovatesti stiinta.

Citat:
Pur si simplu unele minti de aici nu pot vedea diferenta clara intre crestinismul ortodox si stiinta moderna. SUNT IRECONCILIABILE!
Poate pentru tine si pentru atei, pentru ca nu intelegeti nici una, nici alta.
Ateul macar poate fi acuzat de reavointa si obtuzitate, tu ce scuza ai?

Citat:
Bun, putem admite - si o facem - ca matematic este mai usor sa explici universul INTR-UN SENS. In schimb marii fizicieni - asemeni lui Thiring - au demonstrat ca ambele modele sunt - matematic - plauzibile.
La ce te referi mai exact?
La efectul Lense–Thirring cu care geocentristii incearca, cu ignoranta, sa dea explicatii la absurditatile pe care le sustin atunci cand depasesc, evident, pragul ridicolului?

Citat:
Pur si simplu matematica nu-ti va spune fenomenul adevarat: tu mergi la Brasov, sau Brasovul vine la tine?
De paradoxul gemenilor ai auzit?

Citat:
Nu asta vizeaza calculul, ci se ocupa cu VALORI, nu cu FENOMENE.
Daca vorbim de matematica folosita in fizica, se ocupa de ambele.

Citat:
Oricum, "totul este relativ".
Asta arata cat de putin intelegi de fapt din teoria relativitatii.

Citat:
Am afirmat deja ca este o ipocrizie ceea ce facem majoritatea, dar eu mi-o vad ca pe o neputinta. Ca stau sau ca nu stau eu la PC asta nu anuleaza faptul ca Sfintii Parinti au proorocit, iar contemporanii au intarit:
1. Renasterea apuseana ca pe un inceput de apocalips.
Nu e greu sa demonizezi, "prorocind" ceea ce este evident deraiant.

Citat:
2. Ca sfarsitul lumii va veni prin INTELIGENTA (nu intelepciune!)
Eu cred ca mai degraba prin prostie si aplecari pacatoase.

Citat:
3. Ca sminteala in Biserica va veni prin cei invatati.
De la gnosticii din primii ani ai crestinismului si pana acum, e o situatie bine cunoscuta.

Citat:
4. Crestinismul a inceput in catacombe si va sfarsi tot in catacombe (aviz celor care vor sa ne scoata de la PC, ca sa ia monopolul; monopol pe ce?); deci nicidecum in laborator.
Previzibil, nu trebuie sa ai cine stie ce har sa realizezi asta.

Citat:
5. Ca economia va fi conditionata printr-o "haragma" (insemnare, scobire, implant), pe care o vom identifica prin "numarul numelui fiarei" - 666.
Scrie in Apocalipsa.
In ceea ce priveste traducerile cu "implant" ale lui Danion..sa o lasam mai moale.
Poate sunteti prieteni, dar nu e musai sa iei de bun tot ce zice el mai ales ca a avut nu tocmai demult o perioada in care fudulia l-a impins sa sustina cateva cauze ridicole si chiar vatamatoare.

Citat:
6. Ca "pomii rai" vor veni cu roade aparent bune, vorbind prooroceste (despre Facere, sfarsitul lumii, Dumnezeu, etc.), dar vor fi mincinosi.
Nimic nou. Scrie si in Sfanta Scriptura.

Citat:
7.“Va veni vremea, cand diavolul va face rotiri cu dovleacul lui”(Cosma Etolianul), talcuit de mitropolitul Avgustinos Kandiotis, anume ca este vorba de sateliti.
ASTA e tare! Talcuirea mai ales!

Citat:
8. “Va veni vremea cand vor conduce lumea lucrurile necuvantatoare si neinsufletite”. [Aluzie la inventiile tehnologiei moderne care va guverna viata umanitatii.] - acelasi Sf. Cosma
Realitatea este ca oamenii doar se servesc de ele, tot oamenii iau deciziile.

Citat:
9. “Va veni vremea cand nu va mai fi aceasta armonie care e astazi intre popor si cler”. - acelasi
Vag.
Nici episcopii nu sunt infailibili.
Mereu au existat si episcopi cu probleme.
Daca Sf. Ap. Petru a avut unele "probleme" fiind mustrat de Sf. Ap. Pavel, ce sa mai vorbim de succesori?

Citat:
10. “Clericii vor fi cei mai rai si mai necredinciosi dintre toti”. - acelasi!
O parte (cat?), toti, cand, cum...?

Citat:
11. “Din scoli vor iesi lucruri pe care mintea voastra nu si le poate inchipui”. - acelasi.
Greu de imaginat asa ceva..

Citat:
12. “Veti vedea oameni zburand in cer ca niste pasari aruncand foc in lume. Cati vor trai atunci vor alerga la morminte si vor striga: Iesiti voi, cei morti, sa intram noi, cei vii!” - ibidem.
Da, asta e ceva interesant.Bombardierele?

Citat:
13. “Pe Papa sa-l blestemati, fiindca el este cauza”. - ibidem.
Sigur, am gasit tzapul ispasitor.

Citat:
“Va veni vremea cand crestinii se vor scula unul impotriva altuia”. - Cosma Etolul.
Fals truism.
Afirmatie valabila de pe vremea Apostolilor (mai citeste Biblia) si pana acum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.12.2012 at 17:12:56.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02
Religia in scoala Marius22 Generalitati 28 18.05.2010 14:35:24