Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.03.2014, 17:40:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Question

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iar pt cazul meu, nu cred ca e nevoie sa va mai agitati; pt ca la cat rau si neajunsuri am facut, si cat sunt de neproductiva, cred ca e indrepatatit sa ma si omoare...sa-mi lege o piatra de gat sis a-ma dea in garla, sau sa ma duca la marginea pdurii, cum se duc animalele care fac stricaciuni in curtile oamenilor... si nunumai el, oricine ar fi nevoit sa ma suporte; niciodata si nicaieri nu suntem indreptatiti sa facem umbra pamantului degeaba si sa stricam maimult decat producem. Iar cei care mai suntem si pericol public, care stricam, distrugem, atacam alti oameni...astia ar trebui internati, ori impuscati direct (vb lui Eminescu : si in doua temniti large...)
Eu cand vad cum scrii/gandesti imi vine sa te bat(vb vine caci nu sunt adepta violentei :)
La intrebarea ta care deschide topicul acesta,am si gasit un raspuns:
I:Suntem indreptati in unele cazuri sa ne maltratam aproapele?
R:Numai in cazurile in care ni se permite,in cazurile in care o persoana consimte de deplin acord sa fie pedepsita si maltratata.

Este destul de simplu cand suntem maltratati,rupem relatia cu agresorul ne cautam alt job,alti prieteni,alt logodnic... Desigur afacerea in sine devine mai dificila atunci cand respectivul iti este sot/sotie fiind legati prin Sf. Cununie.
Daca ma intrebi pe mine,eu nu sunt de acord cu maltratarea nimanui -nici nu fac asta si nici nu accept in ruptul capului sa mi se intample mie.
Trebuie sa intelegi ca Dumnezeu ne-a creat egali,nimeni nu are drept de osanda asupra ta(cu exceptia duhovnicului tau care desigur te"osandeste"cu blandete si intelepciune).
Aud mereu in povestea ta ca exista neintelegeri cand iesi sifonata din certurile cu el,pe motivul banilor ,al ocupatiei tale,a faptului ca ai scapat telefonul pe jos etc.
Eu simt ca explodez cand citesc astfel de lucruri!
Apoi in final ne spui sa nu-ti purtam de grija caci este indreptatit sa se poarte asa,caci tu intradevar meriti toate acestea ...
Imi pare rau sa te contrazic dar pedeapsa pt ce suntem sau am fost o luam numai de sus,repet nu este nimeni indreptatit sa ne osandeasca !

Sper sa nu te superi pe mine pt acest comentariu,nu mai puteam sa tin doar pt mine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote