Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #20  
Vechi 08.05.2015, 16:45:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
M-am gandit sa predic cu exemplul, pe masura cat ma straduiesc si pe cat pot eu. Parintele Arsenie Boca zicea ca "Oamenii trebuie sa isi dea seama de existenta lui Dumnezeu prin simpla voastra prezenta", si asta, cu ajutorul lui Dumnezeu, am sa imi propun eu. Am sa imi iubesc aproapele in toate lucrurile, am sa ii ajut pe toti oamenii, nu am sa judec, si am sa Ii dau lui Hristos intreaga mea viata, si asa, poate ca oamenii o sa ma vada, si o sa zica: "Oare cine ii acest Hristos care L-a schimbat atat pe Alex si il face sa fie asa bun, si el Il iubeste asa mult". Dumnezeu sa aiba mila de noi.
Din experienta iti spun ca este greu sa convingi un ateu convins de orice legat de religie, pana si de umila acceptare a posibilitatii existentei unei puteri divine. Sunt foarte mandri de noile lor descoperiri, si probabil o sa treaca ceva timp pana o sa poata sa-si scoata degetele din urechi, si sa poata totusi sa asculte si parerea altora, poate chiar sa accepte anumite posibilitati.
Reply With Quote