Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2016, 12:38:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Hîm... Treaba asta cu talentul a făcut obiectul multor dezbateri în psihologia artei, a creației.
Se tot zice, ditamai platitudinea dealtfel, că talentul singur nu dă roade, că trebe cultivat etc. Pe de altă parte, dacă Dumnezeu a dat niște talanți, apăi... Avem o pildă pe tema asta. S-ar putea ca la Judecată să ne fie prieten ori dușman tocmai talantul, în funcție de cum și cât l-am înmulțit. Poate că ăsta este, într-adevăr, un mare păcat - să îți neglijezi talanții dăruiți de Dumnezeu, pierzînd vremea cu orice altceva. Sau "vânzîndu-i" pe lucruri de nimic...

Nu îmi amintesc, însă, ca în diverse lucrări de psihologie să fi întâlnit următoarea temă: presiunea/constrângerea, irezistibilă uneori, a talentului asupra vieții unui om.
Dar unii dintre artiști (deși talentul nu e doar pentru arte, la sensul restrâns, însă duce orice activitate la nivelul artei..:)) afirmau că n-ar putea trăi fără să lucreze la "treaba" lor.
E un fel de necesitate intensă ori e ca o durere surdă de dinți care îți amintește mereu că ai de făcut un lucru important. Te sâcâie permanent, mai intens ori mai discret, uneori te constrânge imperios. Nu poți trăi, dacă nu-i dai curs.

Cred că acesta e semnul distinctiv al talentului: nu poți trăi dacă nu i te dăruiești. Firesc, dealtfel, fără prea mare gălăgie ori crispare.
Sau, mă rog, ce trăiești nu prea resimți ca fiind viață împlinită - orice alte "isprăvi" demne de admirația lumii ai fi făcut. Un simțământ de vinovăție, mai discret ori mai evident, te însoțește mereu, până când... până când lepezi toate ale tale (le pui mereu în surdină, cu tot prețul plătit pentru asta, preț pe care ți-l asumi mai ușor sau mai greu) și te dăruiești lui, acelui "daimon" interior. Atunci, din câte am auzit, viața capătă sens, lumină, iar bucuriile și tristețile au alt ton, altă alură...

În concluzie, a presimți și spera, doar, că avem un talent sau mai multe nu prea e lucru de consolare. Dimpotrivă, e un gând care ar trebui să stârnească trezvia, să ne ascută cercetarea de sine și simțământul de urgență, cumva. Dacă îmi trece viața fără să-mi fi descoperit și cultivat talanții? - e o întrebare plauzibilă și, cred, recomandabilă într-o anumită măsură. Cât să nu devină prea anxiogenă și paralizantă, vreau să zic...:) Că are Domnul grijă să-i arate fiecăruia pe unde-i este pitită comoara și cam cum ar putea să o sporească. Dacă ar voi omul, dacă s-ar îndura, în sfârșit să se lepede de nimicuri...

Last edited by ioan67; 16.12.2016 at 12:40:35.
Reply With Quote