Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2016, 01:36:58
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 890
Implicit

N-am mai raspuns pentru ca pur si simplu m-am tot gandit la ce ati scris si m-am tot analizat zilele acestea sa-mi caut "talantii" dar tot nu e prea clar. Am impresia ca am mai multi talanti, unii sunt ingropati, unii nu prea. Dar in pilda din Evanghelie nu este nici un om care si-a ingropat o parte din talanti si pe altii i-a lucrat...ce sa faci, misterele vietii. Dar "totul e bine cand se termina cu bine", sa speram ca a fi bine pentru toti, inca suntem "la lucru".
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2016, 09:38:53
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
... in pilda din Evanghelie nu este nici un om care si-a ingropat o parte din talanti si pe altii i-a lucrat...
Asta cam așa este! Dar nu cred că ar trebui să ne împiedicăm de acest amănunt..:)
Uite aici un cuvânt al Patriarhului nostru:
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...or-139354.html

Accentul pare pus pe dărnicie, pe a oferi semenilor din darurile oferite ție (sănătate, pricepere, virtute etc.), pe a face ca Mila Domnului să "curgă" între oameni prin participarea fiecăruia la răspândirea/lucrarea acesteia.
"Dar din dar se face Raiul", zice-o vorbă din bătrâni...:)

E viziunea/natura organismică a Ecclesiei, accentul pus pe comunitate și comuniune, pe reciprocitatea împărtășirii.
Este vorba, din nou, despre eterna iubire. Pe care Dumnezeu voiește să o vadă manifestîndu-se concret între oameni. Iubirea - "sângele" organismului pe care îl numim Biserică.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2016, 23:47:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Accentul pare pus pe dărnicie, pe a oferi semenilor din darurile oferite ție (sănătate, pricepere, virtute etc.), pe a face ca Mila Domnului să "curgă" între oameni prin participarea fiecăruia la răspândirea/lucrarea acesteia.
.......
E viziunea/natura organismică a Ecclesiei...........
Este vorba, din nou, despre eterna iubire. Pe care Dumnezeu voiește să o vadă manifestîndu-se concret între oameni.
Cam cum ar veni:
https://www.youtube.com/watch?v=JfCmqxiPqWg
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2016, 00:01:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit :)

În prealabil postat de ioan67
Lipsa onestității face din orice om o caricatură drăcească. Oricât și-ar împodobi mormântul cu florile altora.
(Din cugetările amare ale unui anonim creștin.)
Cu siguranță ca acel "anonim" se încadrează perfect la cele scrise la inceputul postarii de mai sus ( 4 ) :
'
Dintre toate patimile, mandria intuneca cel mai mult constiinta omului si-l face sa nu-si cunoasca bolile sufletului, nici pe cele mici si tainuite, nici pe cele mari si vadite. “Trufia pricinuieste uitarea pacatelor" . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2016, 00:05:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Sau poate astfel:
https://www.youtube.com/watch?v=kH7PK8vIito
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2016, 00:06:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit

Dintre toate patimile, mandria intuneca cel mai mult constiinta omului si-l face sa nu-si cunoasca bolile sufletului, nici pe cele mici si tainuite, nici pe cele mari si vadite. “Trufia pricinuieste uitarea pacatelor"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2016, 00:21:23
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dintre toate patimile, mandria intuneca cel mai mult constiinta omului si-l face sa nu-si cunoasca bolile sufletului, nici pe cele mici si tainuite, nici pe cele mari si vadite. “Trufia pricinuieste uitarea pacatelor"
Deprinderea abecedarului ar trebui precedată de un examen serios al caracterului micului buchisitor.
P.S. Altminteri, unul care s-a intitulat pe sine însuși "boss", ar putea să țină lumii lecții moralizatoare despre mândrie!!!...:))))
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2016, 12:14:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
N-am mai raspuns pentru ca pur si simplu m-am tot gandit la ce ati scris si m-am tot analizat zilele acestea sa-mi caut "talantii" dar tot nu e prea clar. Am impresia ca am mai multi talanti, unii sunt ingropati, unii nu prea.
Dădusem un exemplu de împărtășire reciprocă a darurilor, concertul acela...
Înălțătoare momente pot construi oamenii când cooperează frumos.
Însă aș vrea să reamintesc un lucru legat de talent și talanți, pornind la o accepțiune mai largă a termenului de creativitate. (Iar creativitatea ar trebui să aibă legătură și cu talentul.)

Creativitatea a fost rezervată, secole la rând, celor "aleși", celor capabili să producă lucruri de excepție - mari opere, mari lucrări care au produs uimire, încântare etc. Acestea au intrat în circuitul peren al valorilor culturale, au marcat identitatea unor popoare ș.a.m.d.
Au dus la modificarea substanțială a modului concret de viață a majorității oamenilor (invenții precum becul, telefonul, automobilul, avionul etc. fiind doar câteva exemple).
În ultimul secol, însă, s-a produs o mutație semnificativă în înțelegerea termenului și a apărut o nouă accepțiune - una mult mai "populară", mai accesibilă muritorului de rând, mai deschisă la educație etc.
Anume, creativitatea se referă, în accepțiunea ei cea mai largă la orice noutate și dimensiune originală pe care o aduce un om în activitatea lui, oricare ar fi aceasta. Astfel, până la creativitatea de nivel emergent care duce la schimbarea unui întreg domeniu (de exemplu teoria relativității a lu Einstein), au loc manifestări creative și la nivelul expresiv al desfășurării unei activități - cineva conduce o mașină în mod diferit de toți ceilalți sau conduce mingea de fotbal în mod original etc. Sau scrie într-un fel aparte sau face un desen altfel decât s-ar aștepta majoritatea etc. Accentul e pe modul personal, original de a face un lucru, dincolo de așteptăriole comune, de practicile obișnuite, de canoane și norme.
Iese în evidență, în acest caz, acceptarea faptului că orice om poate fi și este creativ!
Se înțelege acum că fiecare își cultivă talanții atunci când se exprimă personal, original și unic, iar nu doar atunci când este "aprobat", recompenast, felicitat și aplaudat de alții.
A cultiva talanții nu mai ține de părerea lumii și a clișeelor culturaliste ale mediului în care trăiești. Dumnezeu nu mai este, astfel, "onorat" prin raportare la părerea, mereu mai mult sau mai puțin înșelătoare a celor care se poartă de arcă L-ar fi confiscat. Nu mai e nevoie să îmi dea voie vreun "cunoscător" sau vreun "reprezentant" al Creatorului să mă manifest ca ființă creativă, ca purtător al chipului lui Dumnezeu. Sunt deja astfel și îmi văd de treaba mea, înțelegînd că sunt creativ prin tot ce fac - atâta vreme cât nu devin robul clișeelor uniformizatoare și idiotizante ale vreunei ideologii cu ifose și pretenții de putere.
Orice om, conform acestei noi viziuni asupra creativității, își cultivă de fapt talanții prin însuși modul lui de a fi. Căci de nu ar fi primit talanții, nici nu ar fi trăit.
Este o concepție mult mai generoasă, mult mai puțin stresantă și punitivă, mult mai permisivă referiotoare la om și la creativitate, la talent și la Dumnezeu.
Probabil are în spate filosofia creștină de tip (neo)protestant, deși unii ar susține că e de-a dreptul o concepție păgână, atee.
Personal cred că lărgirea accepțiunii creativității și, implicit, a talentului aduce și foloase și riscuri noi. Foloasele sunt că deschide oricărui om drumul spre manifestare liberă, personală, orginală. Riscul e de a neglija, totuși, diferențele între nivelurile creativității și ale cultivării talanților. Căci, deși toți suntem creativi, unii dintre noi reușesc, în mod evident, să se detașeze prin reușite remarcabile. În alt plan, deși Dumnezeu iubește și ajută pe toți oamenii, totuși are o lucrare aparte cu unii dintre noi. Fiecare își alege, între anumite limite, libertatea de a se dărui creației și conlucrării cu Dumnezeu. O facem cu toții, fiecare pe măsura lui și a voii lui Dumnezeu pentru fiecare om în parte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.12.2016, 02:06:50
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit Sfantul Isaac Sirul si Dostoievski

Curios lucru, pariul meu ca intre cei doi barbati se poate descoperi o legatura, nu doar o comparatie, are o noima chiar in Fratii Karamazov. Undeva spre sfarsitul cartii, in dialogul dintre Ivan si Smerdeakov, autorul ascunde banii furati de ucigas tocmai sub ... cartea lui Isaac Sirul!
Care sa fie, totusi, legatura?....:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2016, 02:18:50
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
... deși toți suntem creativi, unii dintre noi reușesc, în mod evident, să se detașeze prin reușite remarcabile.
Un argument sugestiv, aici:
https://www.youtube.com/watch?v=kH7PK8vIito
Auditie placuta!
Reply With Quote
Răspunde