Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2010, 17:55:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.748
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Altfel cum îți explici bucuria și pacea pe care o găsesc, deși fac sacrificii mai mari decât în ortodoxie și au parte pe de-asupra de oprobiul rudelor și prietenilor ortodocși?
La ce sacrificii mai mari decat in Ortodoxie faci referire?

Oprobiul nu inseamna automat= martiriu, sau ceva de genul, pentru ca depinde extrem de mult de context ( nu puteti face un mare ghiveci, cautand asemanari ca sa va erijati in altceva decat sunteti)...si de multe ori e doar sentimentul pe care il au oamenii sanatosi la cap, despre aberatiile si stilul de viata total imoral al mormonilor sa zicem..fata de cei care nu se trezesc din " boala si ratacire" !!!

Ori de cate ori vor aparea erezii, aberatii, minciuni si strategii parsive de a-si sustine cauzele afirmand ca Dumnezeu le trimite profetii si viziuni, acei oameni se vor lovi de glasul celor care isi au discernamantul nealterat!

Vrei sa spui ca Joanna Cuthbert sau John Smith...pot fi martiri, sau ca erau de fapt sanatosi la cap si numai restul lumii nu le-a putut urma exemplul din cauza pacatoseniei si inabilitatii de a primi mesajul lui Dumnezeu?

Homosexualii sunt automat martiri...doar pentru ca au parte de oprobiul intregii societati?

Sectantii au parte de oprobiul rudelor...deoarece cel mai ciudat lucru e ca ei nu mai au ratiune in momentul in care o iau spre directia->secta, si incep sa fie extrem de violenti si de lipstiti de bun simt fata de intreaga familie si religia in care au crescut...ori pana si ortodocsii care fac parte din familii de atei...nu reactioneaza asa niciodata, ci numai cu blandete si smerenie, fara insistenta deplasata si trancaneala non stop, asta e adevarul...chiar daca nu vrei sa il accepti!

Sectantii se vede ca abia isi stapanesc bunul simt...si moare inima in ei cand vad ca vorbesc in gol, dar nu cu mila si dragoste crestineasca...e ceva urat, agitat...dizarmonios si prefacut!

Voi de fapt sunteti antrenati sa manifestati oprobiu pentru celelalte confesiuni, secte, denominatiuni...si sunteti foarte porniti impotriva tuturor...numai ca nu aveti ce face, ca sunteti putini...nu sunteti majoritari in nicio zona...asa ca incercati sa va infiltrati cum puteti...

Parerea mea....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2010, 18:41:52
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 626
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Altfel cum îți explici bucuria și pacea pe care o găsesc, deși fac sacrificii mai mari decât în ortodoxie și au parte pe de-asupra de oprobiul rudelor și prietenilor ortodocși?
si de unde stii tu ce sacrificii fac toate persoanele?Dc nu citesti de preotii care au stat in inchisoare si nu au cedat?Unde va e monahismul,cea mai inalta treapta?
Daca te referi la sacrificiu in respectarea poruncilor,nu e sacrificiu,ci datorie,dupa cum ne invata Apostolii.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul

Last edited by Ioana-Andreea; 28.02.2010 at 18:47:58.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2010, 19:00:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.748
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
si de unde stii tu ce sacrificii fac toate persoanele?Dc nu citesti de preotii care au stat in inchisoare si nu au cedat?Unde va e monahismul,cea mai inalta treapta?
Daca te referi la sacrificiu in respectarea poruncilor,nu e sacrificiu,ci datorie,dupa cum ne invata Apostolii.
Exact, eu chiar nu inteleg ce ar putea inseamna pentru ei notiunea de sacrificiu...oare faptul ca li se inchide usa in nas de catre crestini care nu au timp sa asculte prostii, sau ca rudele nu pot intelege ce e cu ei si de ce se tranaforma in alte persoane?? Sa fim seriosi...

Apoi, nici nu stiu cum nu ar fi putut sa nu aiba parte de oprobiu secta lor, cand la inceputul carierei White sa tavalea pe jos, adeptii latrau...radeau pe jos prin Casele alea de adunare, si dezamagea oamenii prin tot felul de profetii care nu se indeplineau, si atunci le schimba...pai asa si normal ca unii au putut vedea numai nebunie, si altceva nimic!

Te pomenesti ca isi inchipuie ca ei or fi trecut prin ce au trecut Sfintii in timpul persecutiilor pagane...si ca fac si comparatii, in mintea lor foarte pertinente!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05