![]() |
![]() |
|
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Poate am mai povestit desprea aceasta epozitie.. nu expozitia in sine ma uimeste, cat reactiile oamenilor la ea. Am aflat de ea de la o prietena care a vazut-o si mi-a spus "extraordinar cat de bine surprinde ca noi suntem doar niste MECANISME COMPLICATE".
![]() Suntem noi complicate masinarii biologice? Aceasta este ideea implicita a expozitiei BODIES, mai ales ca lipsesc considerentele etice in realizarea ei. Prezinta FETUSI REALI (polimerizati pt a opri descompunerea), parti umane reale (unele se banuieste ca ar proveni de la persoane executate prin china). ![]() Aceasta este una dintre cele mai aclamate expozitii de arta. A fost vazuta de milioane de oameni (prietena mea a fost cu copilul ei de 4 ani) si se considera ca are valoare educativa. Eu vad doar o celebrare a mortii. Dincolo de hidosenia exponatelor (presupun ca acesta este scopul: de a soca), oamenii invata mult mai rapid si eficient decat pe bancile scolii ca noi suntem doar carne, sange, oase.. nimic altceva. (Aceasta postare este dedicata lui Fani... care a spus ca arta "reflecta realitatea in mod sintetic", privind arta putem intelege mai bine realitatea etc...) |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Insa putem spune ca suntem SI niste masinarii complicate, de fapt foarte complicate si foarte frumos construite. Ceea ce (ma) socheaza nu e uratenia exponatelor (pentru mine nu sunt urate) ci bogatia de structuri care se dezvaluie dupa ce dam la o parte pielea. De ce nu ar putea fi educativa si chiar aducatoare de bucurie sufleteasca aceasta expozitie? Nici una din partile acestor exponate nu spune ca suntem DOAR asta, ci doar ca suntem SI asta. (dar faptul ca sunt trupuri care ar fi trebuit ingropate ma intristeaza)
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=XHbI2...eature=related |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Anna, dar Bodies... nu este o expozitie de ARTA. Este o expozitie de corpuri, dupa cum spune si titlul, si nu cred ca s-a propagat ideea ca vreunul din acele corpuri sunt exponate de arta, gen tablou sau sculptura.
Si nu, nu vreau sa spun ca este un lucru bun. Bodies... a stat cateva luni in orasul din SUA in care eram eu si nu m-am dus, desi am impresia ca nici nu trebuia sa platesc. Din considerente etice. Si fiindca eu consider ca oamenii morti stau in morminte, ca trebuie sa avem respect fata de trupul uman ca si (fost) templu al Sf. Duh, si asa mai departe. Dar din nou, nici organizatorii nu au spus ca expozitia este arta. Si in privinta postarilor celorlalte de pe acest thread. Cred ca exagerezi uitandu-te la lucruri copilaresti cu ochelari de adult care a vazut si trait multe. Da, cocainei i se mai spune si snow white in engleza. Dar daca ii spui unui copil povestea cu Alba ca Zapada, sunt 100% sigura ca nu din cauza asta va deveni drogat, daca va deveni drogat. Sexul, aluziile sexuale si celelalte pe care noi ca si adulti le vedem in unele povesti sunt de multe ori din cauza mintii noastre pervertite. Dar unui copil normal nici nu i-ar trece prin cap asa ceva. Poate eram eu cam inocenta, dar cand aveam 10-11-12-13 ani imi placeau grozav cartile lui Karl May. Ca multor altor copii. De abia cand deja eram la primul master la un curs proful a inceput sa spuna despre homosexualitate si aluzii la homosexualitate in cartile lui Karl May am ramas cu gura cascata. Nici prin cap nu-mi trecuse...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin). |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Noesisaa, priveste imaginile pe care le-am postat.
Ti se pare ca acel corp disecat este amplasat intamplator intr-o pozitie provocatoare? Cu mameloane de plastic supradimensionate adaugate ulterior etc.. Sau acei doi calareti.. doar niste corpuri? Este evident ca este o expozitie de arta. Nu doar de corpuri. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Sunt corpuri asezate in pozitii naturale. Ar trebui sa caut o definitie a artei, dar cred ca definitia include creativitate, imaginatie, supra-realiatate chiar, etc. Nu stiu daca asta este obiectivul Bodies...Din nou, cat timp a fost expozitia in oras, si s-a facut destul de multa reclama, nu am avut impresia ca ar fi o expozitie de arta. Scopul expozitiei era de a rata oamenilor obisnuiti ceea ce in general este vizibil doar doctorilor sau studentilor la medicina...nu stiu daca asta e arta, nu cred.
In fine, nu cred ca o sa fim de acord....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin). |
#6
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Crede-ma ca am vazut si disecat cadavre in anul 1 de facultate (ca sa nu mai zic ca am avut schelet in casa). Pana si in sala de anatomie era mai multa decenta decat in expozitia asta.... Si ala era ultimul loc in care sa te mai gandesti la ceva sacru.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5) |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Sigur, ai dreptate, nu pozitii naturale pentru cadavre. Dar eu nu am spus ca nu este grotesc. Este. Cred ca am spus ca nici nu am fost ca mi s-a parut prea creepy, si oricum, ne la locul lui.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin). |
#8
|
|||
|
|||
![]() Citat:
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii) |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Nici nu erau. Karl May a avut reale trăiri religioase. Născut din familie protestantă, a cochetat mult timp cu catolicismul, a oscilat, dar se pare că a murit acatolic. În orice caz credința lui a fost autentică, în ciuda temperamentului de artist. Ultima dorință a lui Winnetou a fost să audă "Ave Maria". Prietenia între cei doi eroi, Old Shatterhand și Winnetou, a putut genera în suflete bolnave ideea homosexualității. O prietenie între doi bărbați nu poate fi decât homosexuală, așa după cum atunci când ai un ciocan în cap, totul în jur îți par a fi cuie. Tâmpenia cu homosexualitatea lui Karl May e foarte recentă. Ăștia l-au scos homosexual până și pe Michelangelo. Ce să ne mai mirăm ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
#10
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Eu vedeam atunci in Winnetou eroul ideal.. Si in prietenia lor ceva maret. Imi amintecs dealtfel ca erau si aluzii crestine in carte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii) |
![]() |
Thread Tools | |
Moduri de afișare | |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Din lumea animalelor! | UNNOOM | Teologie si Stiinta | 19 | 17.07.2014 23:07:04 |
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) | mirela1990 | Umanitare | 0 | 11.12.2010 23:27:05 |
Lumea 100% ortodoxa | coralina | Generalitati | 103 | 10.10.2010 20:42:28 |
LUMEA ANIMALELOR | Catalina | Generalitati | 5 | 06.06.2007 15:46:44 |
|