Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2010, 10:17:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ar fi bine sa intram mai relaxati pe acest forum,fara raspunsuri incrancenate.
Insa nu stiu daca asa ceva este posibil.Cele mai frumoase subiecte se strica prin unele comentarii provocatoare,si raspunsurile care apar imediat la ele,astfel incat subiectul initial nu mai exista.
Ar trebui sa ne putem bea cafeau linistiti si sa conversam pasnic si in conlucrare pe subiecte.Nu stiu de ce este asa multa dezbinare si cui ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2010, 14:51:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Bunul simt este rezultatul unui proces de lunga durata. Nu pot fi astazi un mare nesimtit, iar maine plin de bun simt. Este adevarat ca in familie, biserica si scoala sunt sadite primele seminte ale bunului simt. Dar roadele sunt culese abia la maturitate, atunci cand iesim in lume "pe propriile picioare". Bunul simt nu insemna numai buna cuviinta, ci si buna masura. Altfel spus sa-ti cunosti propriile limite. De aceea, oamenii care dau dovada de bun simt, intotdeuna isi vad "lungul nasului".

Daca prin absurd, bunul simt s-ar vinde la colt de strada, chiar daca s-ar da aproape pe nimic, comerciantii ar ramane cu "marfa" nevanduta. Asta pentru ca oamenii nu mai pun pret pe acesta.

Ma doare sufletul cand vad ca tot mai multi tineri cred ca pot reusi in viata, in societatea noastra, nu dand dovada de bun simt, ci urmand exemplul "cocalarilor". "pitipoancelor" si "bombelor sexy".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2010, 14:57:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.824
Implicit

Cand mergeam la bunici ii salutam si pe cei pe care nu-i cunosteam. Si mi se raspundea. Acum, ca stau la oras, nu se mai obisnuieste acest lucru. Salutul e dat doar pentru cei cunoscuti.

Mi-a placut ce a spus cineva: bunul simt nu se mai poarta pentru ca nu face casa buna cu popularitatea, puterea, oportunismul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2010, 15:00:27
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Ce e grav este ca bunul simt se poate pierde. Adica omul daca nu este atent la sine imediat aluneca inspre animalitate. Daca este foarte bine format, acest lucru vine mai greu sau este inabusit de fatada.

Trebuie sa avem grija la noi insine. Fara paza mintii, cum zic si Sfintii Parinti, nu avem nicio sansa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2010, 20:02:43
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Sa fim buni ortodocsi si nu vom fi lipsiti de bun simt, credeti-ma!
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2010, 20:13:51
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

bunul simt e genetic,tine de neam !
oamenii is ori buni din capu locului,ori niste gunoaie !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2010, 23:46:11
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Bunicii mei m-au crescut in spirit crestin si m-au educat cum au stiut ei mai bine. O prietena chiar imi spunea mai in gluma, mai in serios, ca am prea mult bun simt pt epoca in care traim, eu cred ca n-am fost niciodata exagerata, pur si simplu i-am respectat pe cei din jur.

Eu imi iubesc f mult tara natala (Romania, evident), pot sa spun ca inima mea tot acolo bate si sufar enorm cand vad ca sistemul de valori s-a intors cu susul in jos, acum oamenii pun mai mult pret pe forma, pe ambalaj, neluand in considerare fondul, esenta lucrurilor.

Cand am ajuns in Norvegia in urma cu 2 ani si jumatate am ramas surprinsa sa vad ca oamenii imi zambeau pe strada sau in magazin desi nu ma cunosteau, ca masinile opreau atunci cand vadeau un pieton pe trotuar aproape de trecerea de pietoni, ca nu auzeam niciun claxon de masina pe strada, iar soferii conduceau mult mai incet decat in Romania si multe altele. Am ajuns la concluzia ca romanii si latinii, in general, sunt foarte grabiti (probabil din cauza sangelui latin:)): vorbesc repede, merg repede, se enerveaza repede, fapt ce m-a pus pe ganduri.

In legatura cu ierarhizarea valorilor, mai spuneam si la alt topic ca norvegienii in general nu sunt preocupati de lux si de inavutire, ci majoritatea duc o viata decenta. Platesc multe taxe si impozite la stat, intr-adevar, dar pe ei statul nu ii lasa la nevoie. In Romania statul (care exista datorita contributiilor cetatenilor) si cei care ajung la conducere ii sfideaza pur si simplu pe cetateni si de aici pornesc majoritatea frustrarilor. Nu cred ca are rost sa mai spun si eu ca tot sistemul romanesc e putred de sus pana jos.

Ma gandesc ca poate si lipsurile l-au abrutizat pe roman, l-au facut sa fie mai egoist, mai nepasator, mai insensibil, dar cred ca totusi e vorba de ceva mai mult: a uitat de Dumnezeu, de iubirea de aproape care se traduce prin respect fata de semeni in cazul de fata.
Si acum nu ma refer la persoanele de pe acest site, ci la romanul pe care il intalnim oriunde, asa din intamplare.

In concluzie eu cred ca bunul simt tine de educatie, dar si de traditie.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2010, 02:48:37
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
bunul simt e genetic,tine de neam !
oamenii is ori buni din capu locului,ori niste gunoaie !
Mai citeste odata ceea ce tocmai ai scris ,apoi citeste titlul topicului...Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2010, 16:07:19
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
bunul simt e genetic,tine de neam !
oamenii is ori buni din capu locului,ori niste gunoaie !
Eu cred ca se poate dobandi prin pocainta pentru cine nu are bun simt.

Nu stiu daca ar trebui sa etichetam in vreoun fel pe altii, mai ales daca ne gandim la cuvintele Mantuitorului:"și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului. "
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.08.2010, 16:21:40
Maria-Barcelona Maria-Barcelona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1
Wink

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Ce e grav este ca bunul simt se poate pierde. Adica omul daca nu este atent la sine imediat aluneca inspre animalitate. Daca este foarte bine format, acest lucru vine mai greu sau este inabusit de fatada.

Trebuie sa avem grija la noi insine. Fara paza mintii, cum zic si Sfintii Parinti, nu avem nici o sansa.
"La inceput a fost cuvantul si cuvantul s-a facut "om"...
..dar mai inainte de toate a fost "gandul"... despre acest lucru s-a spus mai putin atita timp, drept pt. care in lume s-au produs atitea erori..acum tot noi insine ne putem"repara"; prin "gandul pozitiv"...ne reprogramam din nou "dow"-ul nostru= computerul mental, care ne va re-construi din nou, asa cum am fost de la creatie...
***deci avem aceeasi putere si libertate de a ne recrea alaturi de co-creatorul..

un umil crestin roman...m.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Ce s-a intamplat cu bunul samaritean? Rodica50 Intrebari utilizatori 37 18.10.2010 14:45:07