![]() |
![]() |
|
|
|
|||||||
| Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
| Vezi rezultatele sondajului: Ați dori o asemenea schimbare? | |||
| Da |
|
43 | 75,44% |
| Nu |
|
8 | 14,04% |
| Nu-mi pasă / Indiferent / Indecis |
|
6 | 10,53% |
| Votători: 57. Nu poti vota in acest sondaj | |||
|
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
#26
|
||||
|
||||
|
Cum n-a fost Iisus evreu?? Pai nu s-a nascut in trup din mama evreica? Nu a fost circumcis in a opta zi? Nu a fost inchinat la Templu? Nu s-au dat 2 turturele jertfa pentru El? Nu mergea la sinagoga? Nu mergea in pelerinaj anual la Ierusalim? Nu tinea sabatul? Nu tinea sarbatorile evreiesti? Nu Lui I s-a scris pe cruce: Rex Iudeorum? Nu este El Fiul Dumnezeului revelat lui Moise si celorlalti profeti -- evrei?
Sigur ca a fost evreu dupa trup si Lege, dar a venit pentru fiecare fiinta umana indiferent de timp, secol sau loc. In Hristos numai este nice evreu, nici grec...asta nu inseamna ca Hristos nu a fost evreu, nici nu inseamna ca El mai este evreu. El este Dumnezeu, Dumnezeu este Dumnezeu, nu ortodox sau iudeu, sau eu stiu ce.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin). |
| Thread Tools | |
| Moduri de afișare | |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Daca sunt fosti fumatori pe forum... | cred_cu_adevarat | Generalitati | 36 | 25.04.2012 17:35:00 |
| Forum Crestin Ortodox! | Pr. Gheorghe | Generalitati | 4 | 19.09.2011 14:16:37 |
| Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? | Florin-Ionut | Umanitare | 60 | 09.02.2011 20:58:11 |
|
|