Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.11.2008, 20:25:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dumneata spui ca nu,eu spun ca nu exista nimic din creatia Sa lipsit de El!A-I batjocori creatia,inseamna a-l batjocori pe insusi Dumnezeu!Asta este parerea mea!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.11.2008, 20:40:01
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

in masura in care oamenii omoara din placere pot zice ca si animalele omoara din placere... imi aduc aminte ,cand eram si eu micut, am fost la bunici si aveau o pisica... au mers sa scoata cartofi si m-am dus si eu cu pisica pe camp cu ei... cand am ajuns i-am dat drumu pisicii si dupa un timp pisica a inceput sa prinda soricei...a prins cat a prins... o fi mancat,cred,cat o fi mancat...dar dupa un timp a inceput sa prinda soareci , sa ii omoare si sa ii lase pe camp aiurea...
ce zice geo e adevarat...si cred ca va poate zice si d-lui ca animalele nu au suflet ... Creatia inafara de om nu are suflet dar il are pe Dumnezeu in ea...daca ai bunavointa sa intelegi e f bine..daca nu inseamna ca "hiar ai alta sfera"...
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.11.2008, 20:41:14
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

"chiar ai alta sfere"
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.11.2008, 20:53:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu ti-a pus nimeni pumnul în gura, dovada ca postezi din nou. Era un apel la bun simt.

Da, e un argument. Tu continui sa delirezi fara argumente.
Dumnezeu i-a dat sarcina in rai lui Adam sa fie stapin si peste frumoasa natura.Deci si noi oamenii tre sa avem grija de acest dar de la Dumnezeu f.f.frumos NATURA ,ca si de celelalte daruri ,precum vietuitoarele ...dar ...nu ne lasa pacatele ,anume pacatul exagerarilor consumiste ,al productiilor nucleare cu deseurile lor ,care polueaza cel mai mult ..tot OMUL e cel de care depinde problema ,dar pactul omului se rasfringe si asupra naturii si asupra a tot ce atinge ;pacatul este deci un blestem care distruge tot ce atinge si omul spiritual ,dar si natura peste care el ar fi trebuit sa fie stapin.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.11.2008, 22:08:25
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

Concluzia este ca nimeni nu zice ca natura nu trebuie protejata dar ca inca de la caderea in pacat Dumnezeu ne cheama la altceva...precum spun Sfintii Parinti tot ce duce numai pana la mormant e desertaciune...
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.11.2008, 22:57:58
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Salut! Sa va zic ceva: omul are autodistrugerea in sange, el este cel care va distruge tot ce este frumos pe acest Pamant, si asta pt ca omul este liber. Animalele nu sunt libere, ele nu au posibilitatea de a alege, pt ca ele actioneaza doar manate de instinct. Omul este cea mai frumosa creatie a lui Dumnezeu, tocmai prin faptul ca este liber... Este ceva ametitor de frumos, numai ca nu toti inteleg cu adevarat ce inseamna libertate... Si pt heaven: stai linistit, distrugerea Terrei este inevitabila, totul e doar o chestiune de timp. Pacat ca se va intampla acest lucru, insa nu avem ce face. Cei care doresc sa fie liberi in adevaratul sens al cuvantului sunt din ce in ce mai putini...(de mult timp nu am mai postat aici pt ca ultima data am fost jignit profund, si nu neaparat asta m-a deranjat, cat mai ales faptul ca multi oameni nu stiu care e scopul lor in aceasta viata si vorbesc numai aberatii)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.11.2008, 23:05:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Salut! Sa va zic ceva: omul are autodistrugerea in sange, el este cel care va distruge tot ce este frumos pe acest Pamant, si asta pt ca omul este liber. Animalele nu sunt libere, ele nu au posibilitatea de a alege, pt ca ele actioneaza doar manate de instinct. Omul este cea mai frumosa creatie a lui Dumnezeu, tocmai prin faptul ca este liber... Este ceva ametitor de frumos, numai ca nu toti inteleg cu adevarat ce inseamna libertate... Si pt heaven: stai linistit, distrugerea Terrei este inevitabila, totul e doar o chestiune de timp. Pacat ca se va intampla acest lucru, insa nu avem ce face. Cei care doresc sa fie liberi in adevaratul sens al cuvantului sunt din ce in ce mai putini...(de mult timp nu am mai postat aici pt ca ultima data am fost jignit profund, si nu neaparat asta m-a deranjat, cat mai ales faptul ca multi oameni nu stiu care e scopul lor in aceasta viata si vorbesc numai aberatii)

Omul are posibilitatea sa aleaga si dintre ce e bine si ce e rau.Mai degraba natura este distrusa de poluare din cauza fabricilor ,masinilor ,deseurilor.Degeaba plantezi 3 copaci cand langa tine este o fabrica care scoate fum cu nemiluita.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.11.2008, 23:06:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Razvan_andrei,Terra inca mai poate fi salvata.Totul este sa ne trezim la timp si sa facem ceva pentru ea!
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri,indiferent de opiniile impartasite aici.O seara frumoasa!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.11.2008, 23:19:55
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"...si un lup de ar fi in stramtoare el cere ajutorul omului! si cat de fioros este, find in stramtoare, el se supune si nu-i face rau, pt ca are nevoie de ajutor si el stie ca numai omul il poate ajuta! Si daca ii este foame tot omului ii cere ajutorul, pt ca stie ca omul ii este stapan!"
(Cuv.Paisie Aghioritul - Patimi si Virtuti - vol.V)
Da animalele nu au suflet, dar ele au nevoie de dragostea omului si de protectia lor! "animalul simte care om are dragoste si care nu, caci el simte rautatea vanatorului si nu poate sa fie bland daca el vine cu gand rau asupra lui" spune Cuv.Paisie!
Faptul ca animalele se mananca intre ele, nu e ceva de rau! si nu e o problema! Noi nu mancam animalele? nu le-a binecuvantat Dumnezeu sa mancam? "mielul pascal" sau "animalele cu copita despicata"?
Oare nu e mai importanat ca ne mancam noi oamenii intre noi??? macar animalele nu au ratiune, dar oamenii........???????? ca ele se mananca intre ele, este pt ca asa a lasat Dumnezeu! ce vina au ramale ca sunt mancate de atatea pasari??? fac ele ceva rau???
Haideti sa ne vedem de mantuirea noastra si de curatirea de pacate!!! AMIN!!!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.11.2008, 03:28:23
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Animalele sufera din cauza rautatii si iresponsabilitatii oamenilor care ar trebui sa aiba grija de ele. Pacatele noastre nu ne ranasc doar pe noi, ci ranesc totul in jurul noastru.

p.s.- ce se intampla cu animalutele dupa ce mor, unde se duc? imi fac griji, si-mi este dor de cainii mei din copilarie si pana acum care nu mai sunt... Sper sa aiba cineva grija de ei acolo unde sunt...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curiozitate Zeytin Botezul 2 11.02.2013 22:59:22
curiozitate soulonfire Generalitati 5 02.10.2011 21:59:41
o curiozitate roxicka Generalitati 6 13.09.2010 17:56:18
CURIOZITATE Clausemi Generalitati 26 05.07.2008 08:54:07