Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.01.2009, 07:53:19
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emilliann Vezi mesajul
[...]i-am luat capul intre maini si i-am spus Tatal Nostru,s-a smucit shi m-a intrebat ce vreau s-ai fac,am intrebat-o ce a simtit si mi-a raspuns k a simtit o energie foarte mare[...]
Spuneai rugaciunea cu glas tare astfel incat sa te auda si ea sau o spuneai in gand?
  #32  
Vechi 27.01.2009, 08:05:57
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
http://www.infocon.ro/stiri/2007/07/...070718-50.html
adresa unde se arata clar ca SUA finanteaza si inarmeaza gruparile teroriste talibale , al quaeda ; aici se arata clar ca bin laden este recrutat de CIA si serviciile secrete pakistaneze sa lupte impotriva afganistanului dar si impotriva noastra ... SUA finanteaza propriu-zis terorismul mondial ... bin laden este numai un simplu pion al SUA , mai bine zis al masoneriei si grupului bieldenberg ... ei sunt prieteni , si criminali ai umanitatii in acelasi timp ...
atacu din 11 septembrie a fost finanta de serviciile pakistaneze si de CIA ... criminali de talie mondiala ...
BINEINTELES.E totul o mizerie, adica cu toata technologia ast modern, ca eu daca suna pe cineva pe cell imdeiat stiu toti, ala Bin Laden are dialisys si nu-l vede nimeni? Pai o fii disparut ca si magarul in ceata?
Toata chestia asta e un joc de multi bani la mijloc, petrol etc.
Obama vrea si el un os, normal, nu?
Cati nu sint din tara lui care mor de foame? Multi, prea multi...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #33  
Vechi 27.01.2009, 12:55:53
IT IT is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kmlx Vezi mesajul
Hmmm... voi ziceti ca un pasaport care contine nu-stiu-ce numar care se gaseste peste tot in natura e unul anticrist... Voi stiati ca pasaportul biometric se gaseste peste tot in lume, nu? http://en.wikipedia.org/wiki/Biometric_passport

Iarasi niste insi care nu stiu cu ce se mananca tehnologia o dau pe tampenii... Crezi in Dumnezeu? Atunci de ce naibii crezi in prostii lumesti fara nici o legatura cu spiritualitatea? Hai sa o luam altfel... Daca un scriitor scoate o carte denumita "666" voi o ardeti? Chiar daca e beletristica buna? Ei bine, daca o ardeti, conform nu numai societatii, ci si a mea, sunteti idioti fara de cultura (vezi comunism/nazism etc.) Daca nu o ardeti, din punctul de vedere al "religiei materialistice" sunteti la un pas de iad. Felicitari!

Calea de mijloc? Credinta e in voi, nu in niste numere, in biserica sau in preoti. Credinta e in insasi substanta fiintei tale si atat. Nu in niste numere.

My two cents.
E un pas spre implant! Pasaportul biometric nu are nicio valoare dpdv al securitatii. Renuntarea la libertate pentru o securitate mai buna este cea mai proasta alegere. (cica a zis asta un presedinte american destul de smecher)

Tu esti nou pe forum si iti dai cu parerea. Citeste posturile mele cu privire la cartile de credit, modalitatea de scriere a informatiilor pe banda magnetica si mai nou pe cip, modalitatile de fraudare, algoritmul Luhn, algoritmii bancii din track2 cat si comunicatiile in interiorul retelei VISA/MC. Niste rusi din Moscova au pus la cale un sistem de clonare a comunicatiilor din interiorul retelei si cu care usureaza bancomatele de banci.
Cipul din carduri sau pasaport a fost de mult clonat si cine stie sa faca asta poate cumpara, inchiria, comite ilegalitati, IN NUMELE TAU.

De aceea urmatorul pas este implementarea cipului sub piele ca o metoda de securitate in plus. E doar marketing, securitate mai putin.

Tu faci parte din categoria aceea chinuita de prejudecati, cum ca orice crestin e automat un inapoiat care nu are contact cu tehnica.
Kiddo, printre crestini sunt unii care pot intelege algoritmii si modul de comunicare din sistemul acesta mai bine decat intelegi tu micul dejun.

You do not own 2 cents yet so... step back.
  #34  
Vechi 27.01.2009, 13:19:03
IT IT is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Mesaje: 36
Implicit

Nu mai dati atentie la linkuri de genul INFOCON si alte abureli din astea.
Calea voastra trebuie sa fie Iisus, Dumnezeu si Sfantul Duh. Nu va abateti de la Cale.

Cunosc multi care au site-uri din astea cu teoria conspiratiei si majoritatea tind spre aceleasi minciuni. Niste extraterestrii, niste initiati si ocultism.

B-O-T-U-R-I

Nu mai puneti botul la asa ceva. Majoritatea dintre ei nu fac altceva decat SA TRADUCA articole de pe site-uri de profil, straine. ATAT! Am stat de vorba cu multi dintre ei si nu sunt oameni care au cunostinte peste medie, nu sunt stralucitori la matematica si nici nu sunt cercetatori in adevaratul sens al cuvantului.
Sunt doar persoane avide de senzational. Asta nu e rau pentru ca majoritatea oamenilor au o inclinatie spre asa ceva, sunt fascinati de necunoscut. Diferenta e ca acestia desi nu cunosc nimic concret despre anumite lucruri au convingeri clare ca acele lucruri exista si au vointa proprie.
Nu incerc sa combat toate teoriile lor. Chiar si eu cred ca 9-11 a fost o facatura la nivel inalt. Dar acum nu trebuie sa stau si sa imi bat capul cu asta toata ziua. OK! Si daca a fost o facatura ce? Daca iese maine Obama si spune, oameni buni, Bushica si compania au facut o regie ca sa va fure banii. Ei si? Cu ce ma afecteaza pe mine, un roman care traieste intr-o gaura mizerabila din sud-estul Europei acest lucru?
Sunt langa mine oameni care sufera datorita ignorantei mele si a semenilor mei, din acelasi neam cu mine. Prima data la mine in curte ar trebui sa ma uit.
Va zic, studiul acestor teorii este doar pierdere de vreme. Folositi timpul cu folos, pentru voi si pentru apropiatii vostri, cat si pentru cei ce sunt in suferinta.

Cautati-L pe Hristos! Este singura materializare a Lui Dumnezeu care ofera detalii concrete.
  #35  
Vechi 27.01.2009, 13:44:06
IT IT is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
IT, mie nu-mi e clar ceva: la ce te referi? La noile buletine si permise auto sau la cipul implantat sub piele?
Si nu inteleg de ce atatea planuire, ce atata grija pentru aceasta "evadare" fata de lume. Pai daca tot s-ar spune ca suntem "crestini", de ce ar fi asa de dificil si de incurcata treaba sa lasi totu si s-o tai unde te taie capu? Unu dintre rapsunsurile la aceasta intrebare este pentru ca NU VREM si ne place foarte mult modu de viata de acum, adica cu burta plina mereu, la caldurica si cu toate cele necesare pentru o viata trainica, si ne-ar fi tare greu sa plecam de nebuni prin vagauni si scorburi sa traim ca salbaticii din niste motive religioase in care am crezut, dar deh, uite ca acum cand suntem pusi cu situatia fata in fata, parca e prea complicat, da' parca nu ne-ar pica bine sa plecam ca si incepem sa ne facem griji, sa ne punem intrebari, ca nu suntem pregatiti si in final sa concluzionam ca nu e de de noi "evadarea" asta. Dar nu va uitati numai la voi, ganditi-va ca majoritatea au famili, cum sa isi supuna copii la un mod de viata auster? Hehe, atunci vom vedea adevarata noastra fata de "crestini", ca normal, omu la anaghie se cunoaste.
Si inca ceva: sa ma lamureasca si pe mine careva, de unde s-ar sti clar ca vremurile de acum sunt cele profetite in Biblie? Stiti ca acolo spune ca trebuie sa avem traire duhovniceasca ca sa-si dea seama care-i momentu, ca fara "practica" in religie, adica comoara noastra fiind plina doar de lene si delasare, nu am crede chiar si-un sfant de ne-ar spune, asta e cea mai urata chestie, ca totul se va petrece, iar noi nu vom realiza, crezand ca inca n-a venit timpu. Asta nu inseamna ca a venit, dar nici ca nu a venit. Toata agitarea si tulburarea asta cu vremurile de pe urma nu e decat o mare incertitudine si atat, insa nimeni nu stie lamurit daca e sau nu e!
Cu sinceritate iti spun ca ai foarte putine sanse de supravietuire.
Poti ajunge oricand fata in fata cu asa ceva. Nu e neaparata nevoie de apocalipsa. Doamne Fereste! dar un cutremur de 7-8 grade in Bucuresti ar transforma orasul actual intr-o lupta de supravietuire. Traficul este aglomerat acum si unitatile sanitare nu fac fata, daramite in cazul unui dezastru?
Primul lucru, s-ar opri curentul, gazele si apa ca sa se evite alte accidente. Cum vei supravietui fara aceste lucruri timp de 2 saptamani sa zicem. Urmatoarea cadere in acest domino sunt painea si alimentele zilnice. Cam greu sa mai obtii o paine fara apa, gaze si curent electric nu? Apoi medicamentele, situatia infractionala ridicata, etc etc.

Tot ceea ce am spus mai sus are o probabilitate de 99%. Un cutremur puternic va fi (mereu e unul la ~30 ani) si infrastructura, cladirile, traficul si densitatea populatiei sunt cunoscute de toti.
Daca ceea ce am spus mai sus are o probabilitate de 99%, atunci nici macar 1% din locuitorii Bucurestiului nu sunt pregatiti pentru asa ceva.

1. Sa supravietuiesti fara sa iti iei masuri de protectie este foarte greu. Necesitatea masurilor este evidenta.
2. Sa ai masuri de protectie si sa fii singur e cu mult mai greu sa supravietuiesti decat daca faci parte dintr-un grup in care toti indivizii sunt pregatiti sa supravietuiasca.
3. Sa faci parte dintr-un grup pregatit sa supravietuiasca dar care este parasit de Dumnezeu atunci e imposibil sa supravietuiesti. Evident si reciproca e adevarata, daca Dumnezeu vrea sa supravietuiesti, vei supravietui si daca e sa cazi din avion intr-o mare agitata plina de rechini. :)

Ciudat, majoritatea spun, pai e cum vreau Dumnezeu, nu? La ce bun sa ma mai agit?
Ei bine, nu e dupa cum vrea Dumnezeu, ci totul e la Mila Lui. Personal nu va cred prea bun pentru pentru Mila Lui deci ideal ar fi sa fac si eu ceva. Pe principiul, Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si in traista.

In concluzie, consider esential ca toti acesti crestini care vor refuza SEMNUL sa inceapa sa socializeze, sa se organizeze, sa se informeze si sa se ajute intre ei.
Dumnezeu este Tatal. Si carui tata nu i-ar placea sa isi vada toti copiii sub acelasi acoperis la aceeasi masa?
  #36  
Vechi 27.01.2009, 13:47:32
IT IT is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Singurul aliment care nu se strica este mierea de albine. Aviz pentru mai incolo, cand inca vom mai putea folosi banii, ca sa ne facem provizii de lunga durata pentru anii grei care vor urma.
Din pacate, impreuna cu schimbarile climatice se duc si albinele. Am auzit vorbindu-se despre micsorarea numarului de albine. Nu stiu daca e adevarat sau nu INSA schimbarile climatice si modificarea campului magnetic al pamantului deja omoara niste specii.
  #37  
Vechi 27.01.2009, 14:14:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate IT mata nu ai auzit ca Dumnezeu e activ si proniator adica are grija nu numai de oamenii de pe pamant dar si de cele mai mici insecte?
Dar cum sa nu aiba grija de mantuirea tuturor?
  #38  
Vechi 27.01.2009, 22:57:12
IT IT is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate IT mata nu ai auzit ca Dumnezeu e activ si proniator adica are grija nu numai de oamenii de pe pamant dar si de cele mai mici insecte?
Dar cum sa nu aiba grija de mantuirea tuturor?
Sunt ferm convins ca e asa.
Insa nu cred ca daca iti vei baga mana in foc, aceasta nu se va arde.

Mantuirea e usoara, schimbarea e dificila! Omul trebuie fie ajutat TOT de om si apoi Dumnezeu va aproba. Ca asa te-ai putea spovedi direct Lui, n-ai mai avea nevoie de slujitorii Lui.
Dumnezeu vrea asta ca omul sa se schimbe din interiorul lui.

Daca ar dori, ar putea cobora in clipa asta pe pamant si ar mantui pe toti si l-ar termina pe satan. Nimeni si nimic nu Il impiedica sa faca asta. Are puterea toata.
Insa isi doreste ca sa inceapa schimbarea din noi, noi prin fortele noastre sa ne chinuim sa ne schimbam.

RETINE
Mantuirea e usoara, schimbarea (Calea) e dificila!
  #39  
Vechi 27.01.2009, 23:36:13
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc pentru urarile de bine ! sa va dea Domnul la fel !
  #40  
Vechi 27.01.2009, 23:41:55
emilliann emilliann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Spuneai rugaciunea cu glas tare astfel incat sa te auda si ea sau o spuneai in gand?
Am spus-o in gand.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Celor care nu cred pana nu vad flying Biserica Ortodoxa Romana 297 01.05.2010 07:46:45
Este semnul fiarei acum pe actele noastre? IT Stiri, actualitati, anunturi 35 21.06.2009 14:51:29
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58