Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 11.05.2009, 14:40:32
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
"Iisus le-a zis: Va rataciti pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile nici puterea lui Dumnezeu." (Matei 22:29)

"Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine."(Ioan 5:39)
Da, pacat ca demonstratiile s-au pierdut cumva. Totusi stie cineva despre cartea scrisa de Iisus ? Presupun ca a ramas ceva scris de la Mantuitor.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 11.05.2009, 14:49:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Da, pacat ca demonstratiile s-au pierdut cumva. Totusi stie cineva despre cartea scrisa de Iisus ? Presupun ca a ramas ceva scris de la Mantuitor.
Nu, nu a scris nimic personal.
Desi n-ar fi exclus sa apara si o "Evanghelie dupa Isus".
Gnostica, ca asa se poarta.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 11.05.2009, 14:59:33
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar dacă veni vorba... nici d-ta n-ai fost solicitat să ne înveți pe noi catehismul adventist și totuși o faci. Ce zici, asta intră în categoria "frumos și creștinește"?
Ori am raspuns la intrebari sau solicitari (chiar dvs. mi-ati cerut sa scriu despre istoria bisericii adventiste) ori am dat unele replici la nenumaratele minciuni spuse despre adventisti.

Ca o lamurire: nu ma intereseaza sa propovaduiesc adventismul. Sunt bucuros daca stiu ca am convins pe cineva sa cerceteze Sfanta Scriptura. In rest... lucrarea este a Domnului, nu a mea.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 11.05.2009, 15:03:34
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Da, pacat ca demonstratiile s-au pierdut cumva. Totusi stie cineva despre cartea scrisa de Iisus ? Presupun ca a ramas ceva scris de la Mantuitor.
Mantuitorul nu a scris nimic, dar invataturile Sale sunt consemnate numai in Sfanta Scriptura. Ce spuneti, va intereseaza acesta Carte?
Reply With Quote
  #165  
Vechi 11.05.2009, 15:32:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.196
Implicit

Citat:
chiar dvs. mi-ati cerut sa scriu despre istoria bisericii adventiste
Când am cerut eu asta d-ta erai deja aici. Și am cerut-o pentru a afla ce credeți voi despre istoria voastră.

Citat:
am dat unele replici la nenumaratele minciuni spuse despre adventisti
Minciuni din punctul d-tale de vedere. Din câte am observat n-ai demonstrat nimic în afară de faptul că ești foarte atașat de gruparea neoprotestantă în dicuție.

Citat:
Ca o lamurire: nu ma intereseaza sa propovaduiesc adventismul.
Ia mai citește încă o dată replicile d-tale.

Citat:
Sunt bucuros daca stiu ca am convins pe cineva sa cerceteze Sfanta Scriptura
Atunci trebuie să fi observat că "vinzi castraveți la grădinar"
Reply With Quote
  #166  
Vechi 11.05.2009, 19:04:17
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Mantuitorul nu a scris nimic, dar invataturile Sale sunt consemnate numai in Sfanta Scriptura. Ce spuneti, va intereseaza acesta Carte?

Pe langa Sfanta Scriptura as mai adauga si Sfanta Traditie, la care nu inteleg de ce aveti reactii alergice, cat timp voi cu gura voastra va salutati cu "Hristos a inviat" si raspundeti cu "Adevarat a inviat"... ma rog, asta si multe altele.

In primul rand vreau sa-ti spun ca noua ortodoxilor nu ne sta in fire si nici in demnitate, nu ne sta sa judecam fiecare unde merge, pentru ca noi nu cream separatisme intre oameni, noi ne rugam sa ne mantuim cu totii; pentru a judeca este Dreptul Judecator.
Doi la mana, trebuie sa stii ca te poti mantuii doar daca ai ADEVARUL si l-ai intrupat, altfel n-ai cum, doar daca in tine se oglindeste chipul si asemanarea lui Dumnezeu. (Mt. 5:48)
Apoi, trebuie sa stii ca ADEVARUL este unic si se gaseste numai intr-un singur loc, cea ce vrei tu sa ne spui ca toti se mantuiesc si idei venite din "new age" se numeste : relativizarea adevarului; ideia pe care Biserica Ortodoxa, dar si invatati filosofi din toate vremurile o resping, poti sa vezi chiar si filosofia profana : Aristotel - primul care vorbeste despre unicitatea adevarului.
Ce vi tu aici si ne spui este cea ce s-a intamplat cu toata "mostenirea lui Luther", au iesit din ADEVAR, stau undeva in exterior si isi fac idei despre ADEVAR, frate dar ideile despre ADEVAR nu sunt mantuitoare, ci doar ADEVARUL ABSOLUT care se afla in Biserica Ortodoxa, in Euharistie mai precis.
Foarte pe scurt cateva idei .....

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 11.05.2009, 22:18:35
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Pe langa Sfanta Scriptura as mai adauga si Sfanta Traditie, la care nu inteleg de ce aveti reactii alergice,

Har si Pace de la Domnul!
Nu avem nici o alergie la Sfintele Traditii care sunt in armonie cu Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 11.05.2009, 22:29:49
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu avem nici o alergie la Sfintele Traditii care sunt in armonie cu Sfanta Scriptura.
Tocmai ca acelea nu sunt "sfinte" si nu fac parte din Sfanta Traditie dar totusi daca nu aveti alergie la cele ce sunt in armonie cu Sfanta Scriptura, pentru ce va mai ascundeti sau pentru ce mai evitati? Numitile "Sfinte" odata pentru totdeauna!

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #169  
Vechi 12.05.2009, 12:23:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu avem nici o alergie la Sfintele Traditii care sunt in armonie cu Sfanta Scriptura.
Cum faceti distinctie intre interpretarile personale pe care le dati Sf. Scripturi si Sf. Scriptura?
Reply With Quote
  #170  
Vechi 12.05.2009, 14:41:36
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum faceti distinctie intre interpretarile personale pe care le dati Sf. Scripturi si Sf. Scriptura?
Nu avem interpretari personale. Mergem pe principiul "Scriptura se explica cu Scriptura". Cand nu intelegem un pasaj din Biblie cautam explicatiile tot in Biblie. Principiul este foarte bun si largeste mult orizontul de cunoastere.

Pentru aceasta este nevoie sa crezi ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si sa tratezi cu seriozitate orice verset. Orice cuvant din Sfanta Scriptura este de folos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15