Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.06.2009, 16:19:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu te speria heaven...mentalitate de barbat, cati de pe langa noi nu gandesc la fel, dar tac chitic ! ! !
Ești feministă, ori realistă, ori părtinitoare, ori critică , ori. . . ? Mentalitatea poate fi și într o direcție și-n alta . Nu are sex, culoare politică, apartenență religioasă . . . E vorba puțin mai mult de educație, ca să zic astfel. Nici bărbatul și nici femeia nu-i mai presus unul față de celălalt. Toți suntem o apă și-un pământ !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.06.2009, 16:28:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nici bărbatul și nici femeia nu-i mai presus unul față de celălalt. Toți suntem o apă și-un pământ !
Da,sufletul nu are sexualitate,iar pe pamant Dumnezeu ne-a lasat pentru a ne completa,nu pentru a fi nici in competitie si nici subordonati unii altora.
Din cate am dedus,totusi,padurariucristi este femeie,fapt ce ma mira si mai mult.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.06.2009, 17:49:45
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Da,sunt femeie.Ma cheama Ionela si sunt sotia lui Cristi.Am trecut si eu prin asa ceva si vorbesc din experienta mea.Stiti de ce sunt asemenea probleme in familie?Una poate fi din cauza gurii femeii sau chiar din neloialitatea femeii fata de barbat.Eu eram cu gura mare si-i spuneam mereu ca-l las si ma duc la ala de peste drum ca ma iubit candva.Si barbatul,cand vede ca are concurenti ia femeia la bataie si-i zice(in gandul lui)" -Lasa ca de frica nu ma lasi tu pe mine!" Nu este nevoie sa-l tradezi cu trupul.Multi barbati recurg la asta din disperarea sa n-o piarda.E Alta cauza ar fi si din cauza tradarii (barbatul si-a tradat nevasta).De multe ori barbatul bate nevasta ca s-o indeparteze sa n-o mai faca sa sufere(cum,cred eu)s-a intamplat si in cazul meu.Eu am ales sa stau langa SEFU ,asa cum ziceti voi,de mila crestineasca.N-am vrut sa se piarda un suflet care se putea intoarce pe calea cea buna.Daca-l lasam era dat pierzarii.Am ramas langa el si am luptat.N-am fost egoista si nu m-am gandit numai la mine.Am ales dealul cel mai mare.SI L-AM IZBAVIT TRAGANDU-L SI PE SOTUL MEU.Asta este dragostea pentru aproapele tau.Nu cum faceti voi.Pe unul il ajutati ,dar pe celalalt il dati pierzarii.Dumnezeu n-a facut o parte din omenire oameni si alta animale.In cazul asta cine-i om si cine-i animal.Si talharul de pe cruce s-a mantuit in ceasul mortii.De ce?Pentru ca i-a parut rau pentru ceea ce a facut.Voi,majoritatea,de ce nu sunteti de acord ca si el sa se mantuiasca?Femeia asta are de ales intre calea usoara si cea grea.Ca crestin,nu ca oameni din lume,pe care cale o sfatuiti sa mearga?Credeti ca n-o sa dati socoteala pentru cel ce a-ti hotarat voi ca nu are dreptul sa se ridice?Dar se pare ca multi sunteti buni numai de gura.DUMNEZEU vrea de la noi FAPTE.Vad ca toti cititi Biblia dar care o intelege?CARE ARE URECHI SA O AUDA???Stati toata ziulica pe forum si dati sfaturi la altii sa se roage cand voi de-abia spuneti TATAL NOSTRU si ala din fuga,ca da de,v-a spus parintele sa nu va culcati fara rugaciune.Poti sa-ti dai si viata pentru aproapele tau.Daca el se caeste si-n ceasul mortii pentru ceea ce a facut se poate mantui.Nu oare IISUS si-a varsat sangele pentru noi toti?Care dintre noi sunt animale si care sunt oameni?Nu oare conteaza si o lacrima la judecata?UNA singura...Fata asta,i-mi pare rau ca o spun,dar are de platit pacatul neascultarii de parinti si cea a tradarii de cel ce a iubit-o.Invatati-o sa-si duca crucea,nu sa fuga de ea,ca poate gaseste alta cruce mai mare. Draga mea,salveaza-te pe tine salvandu-l pe el.Poate tu esti mai inteleapta si vezi mai bine.El are ceata inca pe ochi.Tu vezi mai bine.Este ca un orb care trebuie condus catre lumina.Nu-l lasa,ca se pierde pe drum.Eu am luptat.Si lumina candelei mele creste din ce in ce mai mult.Ba chiar am mai facut si un baietel pe langa fetita ce o aveam inainte de problemele noastre.Sotul tau a cazut.Ajuta-l sa se ridice.Nu-l lasa sa moara in pacate,ca toti cadem.Important este sa ne ridicam.Voi ,cei din forum,o plangeti pe ea.Si eu o plang si-mi pare rau.Dar pentru el cine plange?Nu s-a cununat LA BINE SI LA RAU?Toti vreti numai bine si cand vine raul fugiti toti.Ce fel de crestini sunteti voi?Unde va dati batalia ca sa castigati lupta? Draga mea ,eu nu te invat sa stai si sa iei bataie.Te invat sa-ti iei armele si sa lupti.DRAGOSTEA,IERTAREA,BLANDETEA,MILA:ASTEA SUNT CATEVA DIN ARMELE TALE.Numai tu si cu el stiti ce se intampla in casa voastra.Sper sa iei decizia cea mai buna care sa va duca pe amandoi pe calea mantuirii.Ai grija si la prieteni ca de multe ori suntem influentati de ei.Nu ma refer la cei din forum,ci la cei ce-ti calca pragul casei.Spunea un preot unei femei cu probleme in familie:"-I-ti dau dezlegare sa te certi cu toti vecinii,numai cu sotul tau nu!"Nu te sfatuiesc sa te certi cu ei ci sa incerci sa indepartezi gurile rele ce fac rau familiei tale.PRIETENII SUNT BUNI DAR TINUTI DEPARTE DE CASA.Cer iertare celor ce le-am gresit prin cuvintele mele. IONELA
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.06.2009, 18:16:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alina73

Orice decizie vei lua, iti vei asuma o noua cruce. Mai usoara sau mai grea, Dumnezeu stie. Daca ti-o asumi ca fiind mantuitoare, vei cauta sa faci cu multumire tot ce e mai bine.

Cunosc o femeie care are sotul paralizat. La varsta de 40 de ani a acceptat sa-si duca aceasta cruce. Il ingrijeste, ii vorbeste frumos, isi pune nadejdea in Dumnezeu si are multa pace in suflet. Suferinta are un rost mantuitor si chiar sfintitor numai daca o accepti fara cartire. Fireste ca pentru a ajunge sa gandesti asa, ai nevoie de un duhovnic.

Sotul tau este de asemenea bolnav. Bolnav sufleteste si in robia diavolilor. E de plans si el pe plan spiritual. Cauta sa ai in primul rand pace in suflet, iertand din inima pe toti cei care ti-au gresit. A tine minte raul inseamna a te imbolnavi. Bine ar fi sa te vindeci sufleteste mai intai.

Am citit despre sfinti care au acceptat sa ingrijeasca leprosi sau despre altii care s-au vandut pur si simplu ca robi pentru a sluji unor stapani pagani. Prin rabdare si cu multa rugaciune dupa ce resuseau sa-i aduca pe calea cea buna, mergeau si cautau alti stapani.

Fireste, am postat aceaste randuri in ideea de a-ti oferi si alternativa unei vieti sfintitoare, in care tu sa fii lumina care sa lumineze in jur, si nu sa fii cea care asteapta sa fie ocrotita. In calitate de mama, daca vei reusi sa-i educi pe copii sa aleaga in viata o cale mantuitoare, le-ai dat cea mai mare zestre care nu se va lua de la ei. Iar in calitate de sotie, daca vei dobandi o credinta puternica si vei trata la fel triumful si dezastrul, complimentele si injuraturile, prin blandetea ta il vei castiga sufleteste si pe el. Iar pacea lui Hristos va fi cu tine.

Dumnezeu sa ne ajute sa facem voia Sa!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.06.2009, 18:26:16
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padurariucristi Vezi mesajul
Da,sunt femeie.Ma cheama Ionela si sunt sotia lui Cristi.Am trecut si eu prin asa ceva si vorbesc din experienta mea.Stiti de ce sunt asemenea probleme in familie?Una poate fi din cauza gurii femeii sau chiar din neloialitatea femeii fata de barbat.Eu eram cu gura mare si-i spuneam mereu ca-l las si ma duc la ala de peste drum ca ma iubit candva.Si barbatul,cand vede ca are concurenti ia femeia la bataie si-i zice(in gandul lui)" -Lasa ca de frica nu ma lasi tu pe mine!" Nu este nevoie sa-l tradezi cu trupul.Multi barbati recurg la asta din disperarea sa n-o piarda.E Alta cauza ar fi si din cauza tradarii (barbatul si-a tradat nevasta).De multe ori barbatul bate nevasta ca s-o indeparteze sa n-o mai faca sa sufere(cum,cred eu)s-a intamplat si in cazul meu.Eu am ales sa stau langa SEFU ,asa cum ziceti voi,de mila crestineasca.N-am vrut sa se piarda un suflet care se putea intoarce pe calea cea buna.Daca-l lasam era dat pierzarii.Am ramas langa el si am luptat.N-am fost egoista si nu m-am gandit numai la mine.Am ales dealul cel mai mare.SI L-AM IZBAVIT TRAGANDU-L SI PE SOTUL MEU.Asta este dragostea pentru aproapele tau.Nu cum faceti voi.Pe unul il ajutati ,dar pe celalalt il dati pierzarii.Dumnezeu n-a facut o parte din omenire oameni si alta animale.In cazul asta cine-i om si cine-i animal.Si talharul de pe cruce s-a mantuit in ceasul mortii.De ce?Pentru ca i-a parut rau pentru ceea ce a facut.Voi,majoritatea,de ce nu sunteti de acord ca si el sa se mantuiasca?Femeia asta are de ales intre calea usoara si cea grea.Ca crestin,nu ca oameni din lume,pe care cale o sfatuiti sa mearga?Credeti ca n-o sa dati socoteala pentru cel ce a-ti hotarat voi ca nu are dreptul sa se ridice?Dar se pare ca multi sunteti buni numai de gura.DUMNEZEU vrea de la noi FAPTE.Vad ca toti cititi Biblia dar care o intelege?CARE ARE URECHI SA O AUDA???Stati toata ziulica pe forum si dati sfaturi la altii sa se roage cand voi de-abia spuneti TATAL NOSTRU si ala din fuga,ca da de,v-a spus parintele sa nu va culcati fara rugaciune.Poti sa-ti dai si viata pentru aproapele tau.Daca el se caeste si-n ceasul mortii pentru ceea ce a facut se poate mantui.Nu oare IISUS si-a varsat sangele pentru noi toti?Care dintre noi sunt animale si care sunt oameni?Nu oare conteaza si o lacrima la judecata?UNA singura...Fata asta,i-mi pare rau ca o spun,dar are de platit pacatul neascultarii de parinti si cea a tradarii de cel ce a iubit-o. IONELA
Draga Ionela, Alina trebuie sa stie ca sotul ei e vinovat de aventurile lui extraconjugale SI NU EA! ca doar si el are judecata, nu? poate prin comportamentul ei, a ajuns sa intretina fara sa vrea aceasta situatie (nereprosandu-i nimic niciodata!, astfel incat el a inteles ca poate continua asa mereu...), dar nu este vina ei!!! fiecare om isi asuma responsabilitatea faptelor sale!
si daca ea nu il lasa sa sufere consecintele faptelor lui, cum isi va putea da seama ca e gresit ce face, ca raneste, si cum se va putea indrepta?
cazul tau e o situatie fericita...si totusi tu spui ca erai cu gura mare etc. de ce crezi ca in cazul Alinei lucrurile stau la fel?
Dumnezeu ne-a dat viata sa crestem, sa putem ajunge la El, nu sa ne batem joc de ea...sau lasandu-i pe altii sa isi bata joc de viata noastra!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.06.2009, 18:31:12
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Alina73

Orice decizie vei lua, iti vei asuma o noua cruce. Mai usoara sau mai grea, Dumnezeu stie. Daca ti-o asumi ca fiind mantuitoare, vei cauta sa faci cu multumire tot ce e mai bine.

Cunosc o femeie care are sotul paralizat. La varsta de 40 de ani a acceptat sa-si duca aceasta cruce. Il ingrijeste, ii vorbeste frumos, isi pune nadejdea in Dumnezeu si are multa pace in suflet. Suferinta are un rost mantuitor si chiar sfintitor numai daca o accepti fara cartire. Fireste ca pentru a ajunge sa gandesti asa, ai nevoie de un duhovnic.

Sotul tau este de asemenea bolnav. Bolnav sufleteste si in robia diavolilor. E de plans si el pe plan spiritual. Cauta sa ai in primul rand pace in suflet, iertand din inima pe toti cei care ti-au gresit. A tine minte raul inseamna a te imbolnavi. Bine ar fi sa te vindeci sufleteste mai intai.

Am citit despre sfinti care au acceptat sa ingrijeasca leprosi sau despre altii care s-au vandut pur si simplu ca robi pentru a sluji unor stapani pagani. Prin rabdare si cu multa rugaciune dupa ce resuseau sa-i aduca pe calea cea buna, mergeau si cautau alti stapani.

Fireste, am postat aceaste randuri in ideea de a-ti oferi si alternativa unei vieti sfintitoare, in care tu sa fii lumina care sa lumineze in jur, si nu sa fii cea care asteapta sa fie ocrotita. In calitate de mama, daca vei reusi sa-i educi pe copii sa aleaga in viata o cale mantuitoare, le-ai dat cea mai mare zestre care nu se va lua de la ei. Iar in calitate de sotie, daca vei dobandi o credinta puternica si vei trata la fel triumful si dezastrul, complimentele si injuraturile, prin blandetea ta il vei castiga sufleteste si pe el. Iar pacea lui Hristos va fi cu tine.

Dumnezeu sa ne ajute sa facem voia Sa!
Ai dreptate, Antonia. suferinta e o cale mantuitoare, acceptata si dusa fara cartire....
dar cum sa nu te umpli de resentimente cand sotul tau, omul fata de care ai ales sa traisti, te chinuie zi de zi, si copiii? e foarte important sa il ierte, intr-adevar, dar asta nu se face asa, cu una cu doua.
si trebuie sa vedem cat putem duce...ca vrand sa facem mai mult decat putem, ne putem pierde si noi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.06.2009, 18:39:46
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

O alta arma este RABDAREA.Daca n-ai rabdare nu faci nimic.Gandeste-te ca ai un cal de imblanzit.Cu ce-l imblanzesti?Cu biciul lovindu-l?Sare mai tare ,nu credeti?Asa ca-l iei cu dragoste,cu blandete....usor,usor s-o imblanzi.Nu stii cat timp o sa dureze:o zi,doua zile,o saptamana,o luna,un an,poate chiar si o viata.Asa si cu sotul tau.Daca il lasi, il biciuiesti.L-a-ti auzit pe Parintele Cleopa cum spune?"-RABDARE,RABDARE,RABDARE....RABDARE."Si-si trage suflul si incepe din nou:"-RABDARE,RABDARE,RABDARE....RABDARE."Fiti ostasi ai lui Dumnezeu.Ridicati-va la lupta,lasilor!Cer iertare din nou de v-am jignit cu ceva.Stiu ca intai bag omul in pamant si dupa aceea il scot,dar daca n-o fac ,degeaba.Dumnezeu ne mai si bate sa ne trezim.Nu sunt eu Dumnezeu,nici nu stau la dreapta Lui.Dar sper ca intr-o buna zi sa ma numere si pe mine ca fiind un ostas din ceata Lui,sa pot lupta pentru EL.(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.06.2009, 18:56:47
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Talking

Draga Monica,eu am spus in cazul meu ca eram cu gura mare.Din cate-mi-aduc eu aminte am spus ca numai ea si cu el stiu ce este in casa lor.Asa si in cazul meu.Au fost multe dar a-ti sta cateva zile sa va spun eu cate au fost.Eu am incercat sa nu fac pea victima,ca am avut si eu partea mea de vina.Eu am spus ca poate fi una dintre cauze.Arma femeii de obicei este gura si la barbat este pumnul.Daca ne-ar fi dat noua(femeilor) Dumnezeu pumnul.....!? ( Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.06.2009, 19:24:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Ai dreptate, Antonia. suferinta e o cale mantuitoare, acceptata si dusa fara cartire....
dar cum sa nu te umpli de resentimente cand sotul tau, omul fata de care ai ales sa traisti, te chinuie zi de zi, si copiii? e foarte important sa il ierte, intr-adevar, dar asta nu se face asa, cu una cu doua.
si trebuie sa vedem cat putem duce...ca vrand sa facem mai mult decat putem, ne putem pierde si noi.
Intr-o casnicie mantuitoare exista adesea si jertfa. ,,Blestemat este cel care-si pune nadejdea in om!'' - se spune undeva. Cei mai buni oameni atunci cand ajung sub influenta demonica se schimba total si fac mult rau celor din jur. E bine sa incercam sa curmam duhovniceste firul raului. Un scop bine fixat iti da o putere nemaipomenita. Aici intervine puterea rugaciunii si tactul duhovnicului.

Momentan, pe Alina o intereseaza mantuirea ei si a copiilor ei. Acesta este scopul principal. Nu trebuie s-o preocupe pacatele sotului. Cel putin pana se intareste duhovniceste. Stiu ca e greu, am auzit acest sfat dat unei femei de catre un duhovnic bun. Abia apoi trebuie sa vada ce se poate face pentru sotul ei. Bine ar fi sa nu iubeasca pe nimeni mai mult decat pe Dumnezeu. De obicei, prin necazuri, Dumnezeu ne cheama la mantuire. Si cheama intreaga familie la mantuire prin femeie care e nu numai slaba si gingasa , ci mai puternica decat isi poate cineva inchipui (daca-i vine in ajutor Dumnezeu).

Si autocritica e buna, caci egoismul si mandria sunt dusmani sufletesti de temut. Cand suntem mai suparati, sa ne intrebam unde am gresit noi insine si sa vedem cum indreptam lucrurile. Sa fim neaparat sinceri, caci nu putem pretinde sinceritate, daca nu oferim...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.06.2009, 20:38:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padurariucristi Vezi mesajul
Da,sunt femeie.Ma cheama Ionela si sunt sotia lui Cristi.Am trecut si eu prin asa ceva si vorbesc din experienta mea.Stiti de ce sunt asemenea probleme in familie?Una poate fi din cauza gurii femeii sau chiar din neloialitatea femeii fata de barbat.Eu eram cu gura mare si-i spuneam mereu ca-l las si ma duc la ala de peste drum ca ma iubit candva.Si barbatul,cand vede ca are concurenti ia femeia la bataie si-i zice(in gandul lui)" -Lasa ca de frica nu ma lasi tu pe mine!" Nu este nevoie sa-l tradezi cu trupul.Multi barbati recurg la asta din disperarea sa n-o piarda.E Alta cauza ar fi si din cauza tradarii (barbatul si-a tradat nevasta).De multe ori barbatul bate nevasta ca s-o indeparteze sa n-o mai faca sa sufere(cum,cred eu)s-a intamplat si in cazul meu.Eu am ales sa stau langa SEFU ,asa cum ziceti voi,de mila crestineasca.N-am vrut sa se piarda un suflet care se putea intoarce pe calea cea buna.Daca-l lasam era dat pierzarii.Am ramas langa el si am luptat.N-am fost egoista si nu m-am gandit numai la mine.Am ales dealul cel mai mare.SI L-AM IZBAVIT TRAGANDU-L SI PE SOTUL MEU.Asta este dragostea pentru aproapele tau.Nu cum faceti voi.Pe unul il ajutati ,dar pe celalalt il dati pierzarii.Dumnezeu n-a facut o parte din omenire oameni si alta animale.In cazul asta cine-i om si cine-i animal.Si talharul de pe cruce s-a mantuit in ceasul mortii.De ce?Pentru ca i-a parut rau pentru ceea ce a facut.Voi,majoritatea,de ce nu sunteti de acord ca si el sa se mantuiasca?Femeia asta are de ales intre calea usoara si cea grea.Ca crestin,nu ca oameni din lume,pe care cale o sfatuiti sa mearga?Credeti ca n-o sa dati socoteala pentru cel ce a-ti hotarat voi ca nu are dreptul sa se ridice?Dar se pare ca multi sunteti buni numai de gura.DUMNEZEU vrea de la noi FAPTE.Vad ca toti cititi Biblia dar care o intelege?CARE ARE URECHI SA O AUDA???Stati toata ziulica pe forum si dati sfaturi la altii sa se roage cand voi de-abia spuneti TATAL NOSTRU si ala din fuga,ca da de,v-a spus parintele sa nu va culcati fara rugaciune.Poti sa-ti dai si viata pentru aproapele tau.Daca el se caeste si-n ceasul mortii pentru ceea ce a facut se poate mantui.Nu oare IISUS si-a varsat sangele pentru noi toti?Care dintre noi sunt animale si care sunt oameni?Nu oare conteaza si o lacrima la judecata?UNA singura...Fata asta,i-mi pare rau ca o spun,dar are de platit pacatul neascultarii de parinti si cea a tradarii de cel ce a iubit-o.Invatati-o sa-si duca crucea,nu sa fuga de ea,ca poate gaseste alta cruce mai mare. Draga mea,salveaza-te pe tine salvandu-l pe el.Poate tu esti mai inteleapta si vezi mai bine.El are ceata inca pe ochi.Tu vezi mai bine.Este ca un orb care trebuie condus catre lumina.Nu-l lasa,ca se pierde pe drum.Eu am luptat.Si lumina candelei mele creste din ce in ce mai mult.Ba chiar am mai facut si un baietel pe langa fetita ce o aveam inainte de problemele noastre.Sotul tau a cazut.Ajuta-l sa se ridice.Nu-l lasa sa moara in pacate,ca toti cadem.Important este sa ne ridicam.Voi ,cei din forum,o plangeti pe ea.Si eu o plang si-mi pare rau.Dar pentru el cine plange?Nu s-a cununat LA BINE SI LA RAU?Toti vreti numai bine si cand vine raul fugiti toti.Ce fel de crestini sunteti voi?Unde va dati batalia ca sa castigati lupta? Draga mea ,eu nu te invat sa stai si sa iei bataie.Te invat sa-ti iei armele si sa lupti.DRAGOSTEA,IERTAREA,BLANDETEA,MILA:ASTEA SUNT CATEVA DIN ARMELE TALE.Numai tu si cu el stiti ce se intampla in casa voastra.Sper sa iei decizia cea mai buna care sa va duca pe amandoi pe calea mantuirii.Ai grija si la prieteni ca de multe ori suntem influentati de ei.Nu ma refer la cei din forum,ci la cei ce-ti calca pragul casei.Spunea un preot unei femei cu probleme in familie:"-I-ti dau dezlegare sa te certi cu toti vecinii,numai cu sotul tau nu!"Nu te sfatuiesc sa te certi cu ei ci sa incerci sa indepartezi gurile rele ce fac rau familiei tale.PRIETENII SUNT BUNI DAR TINUTI DEPARTE DE CASA.Cer iertare celor ce le-am gresit prin cuvintele mele. IONELA
E grav ca tu confunzi iubirea cu mila si consideri ca un barbat este justificat sa isi loveasca nevasta pentru ca nu stiu ce i se pare sau ii spune,dar ca o face din prea multa dragoste.
Si recomanzi cu caldura celor aflate in asemenea situatii langa un om care maine poimaine le-ar putea da si cu un topor in cap din atata iubire,dupa cum sunt destule cazuri de le vedem pe la stiri.
Mi se pare sinistru,pe cuvant,sa vad astfel de afirmatii din partea unei femei care a fost la randul ei agresata
Oare de tot atata intelegere dai dovada pentru toti fratii tai crestini,pentru toti te sacrifici la fel si ii pui pe ei mai presus?Daca nu,daca doar visavi de sotul tau ai avut acest comportament,ma tem ca discutam de slabiciune,nicidecum de iubire ori mila.
In fine,nu mai comentez nimic pe acest subiect,chiar nu are sens,doar ca mi-as dori sa incepem sa traim intr-o lume mai buna in care iubirea crestineasca sa nu fie confundata cu mila,autodistrugerea,slabiciunea.
Stiu ca probabil te-am suparat cu mesajul meu si imi cer scuze,cu altul nu voi mai deranja,dar chiar nu am putut ramane impasibila.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se intelege asta Danut7 Din Noul Testament 58 31.07.2011 18:50:40
ajutati-ma si pe mine Membru Generalitati 5 30.12.2010 01:51:36
ce se intelege prin slujba interconfesionala? unortodox Generalitati 28 22.04.2009 11:02:16
O speranta pentru mine... Ajutati-ma! medlyne Umanitare 37 11.11.2008 17:49:52