Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.01.2007, 02:35:18
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

"Adevarul este Adevar chiar daca este spus de cel rau.
Nu uita asta. "



Tin minte ca citeam din Sf Parinti(nu mai stiu exact care dintre ei,parca Antonie daca nu ma insel)si spunea ca diavolul de multe ori poate spune adevarul dar sa nu il ascultam,deoarece o face tot in scopul de a ne pierde.Domnul Hristos cand a fost ispitit de diavol inaintea patimirii Sale,diavolul ii spunea"Tu esti Fiul lui Dumnezeu",iar Domnul ii spunea sa taca,deoarece gura diavolului e spurcata si "adevarul" sau este intinat.

Observ in ultima vreme ca se duce o dezbatere aprinsa pe aceeasi tema,in mai multe sectiuni,anume pe tema "deschiderii" catre alte invataturi "folositoare" din alte religii.Spre surprinderea mea am observat ca sunt putini cei din tabara celor care,dupa parerea mea,au cu adevarat ochii deschisi(desi acestia sunt considerati "inchisi",cu ochelari de cal,etc.)si prea multi care au plecat urechea catre diverse alte "adevaruri".Sunt cu atat mai surprins cu cat suntem pe un forum crestin-ortodox.

Imi pare rau ca nu-mi mai amintesc cine spunea despre Dumnezeu ca este Dumnezeul iubirii dar este si un Dumnezeu dur,Apropo de asta,daca nu suntem deschisi catre invataturile "bune" din alte religii,catre ecumenism,sau mai stiu eu ce,nu inseamna ca suntem incuiati la minte sau fanatici,sau mai stiu eu ce.Suntem ortodocsi,iar ortodoxia este o religie care nu s-a schimbat,nu accepta schimbari.E o religie care sustine ideea ca iubirea este cea mai importanta,dar in acelasi timp si ca in afara bisericii nu exista mantuire.Daca s-ar schimba dupa parerea fiecaruia,dupa cum crede fiecare,sau majoritatea,ca cutare lucru ar fi bun(ecumenism,etc.)atunci nu ar mai fi fost ceea ce e.

EU nu-i consider pe catolici eretici,cred ca religia lor e la baza buna,insa oamenii au alterat-o de-a lungul timpului si o duc catre distrugere spirituala.Este o religie mai deschisa,care dupa parerea mea se "prostitueaza" din ce in ce mai mult in ultimul timp.

Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.01.2007, 16:17:05
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicola3
"Adevarul este Adevar chiar daca este spus de cel rau.
Nu uita asta. "



Tin minte ca citeam din Sf Parinti(nu mai stiu exact care dintre ei,parca Antonie daca nu ma insel)si spunea ca diavolul de multe ori poate spune adevarul dar sa nu il ascultam,deoarece o face tot in scopul de a ne pierde.Domnul Hristos cand a fost ispitit de diavol inaintea patimirii Sale,diavolul ii spunea"Tu esti Fiul lui Dumnezeu",iar Domnul ii spunea sa taca,deoarece gura diavolului e spurcata si "adevarul" sau este intinat.

Observ in ultima vreme ca se duce o dezbatere aprinsa pe aceeasi tema,in mai multe sectiuni,anume pe tema "deschiderii" catre alte invataturi "folositoare" din alte religii.Spre surprinderea mea am observat ca sunt putini cei din tabara celor care,dupa parerea mea,au cu adevarat ochii deschisi(desi acestia sunt considerati "inchisi",cu ochelari de cal,etc.)si prea multi care au plecat urechea catre diverse alte "adevaruri".Sunt cu atat mai surprins cu cat suntem pe un forum crestin-ortodox.

Imi pare rau ca nu-mi mai amintesc cine spunea despre Dumnezeu ca este Dumnezeul iubirii dar este si un Dumnezeu dur,Apropo de asta,daca nu suntem deschisi catre invataturile "bune" din alte religii,catre ecumenism,sau mai stiu eu ce,nu inseamna ca suntem incuiati la minte sau fanatici,sau mai stiu eu ce.Suntem ortodocsi,iar ortodoxia este o religie care nu s-a schimbat,nu accepta schimbari.E o religie care sustine ideea ca iubirea este cea mai importanta,dar in acelasi timp si ca in afara bisericii nu exista mantuire.Daca s-ar schimba dupa parerea fiecaruia,dupa cum crede fiecare,sau majoritatea,ca cutare lucru ar fi bun(ecumenism,etc.)atunci nu ar mai fi fost ceea ce e.

EU nu-i consider pe catolici eretici,cred ca religia lor e la baza buna,insa oamenii au alterat-o de-a lungul timpului si o duc catre distrugere spirituala.Este o religie mai deschisa,care dupa parerea mea se "prostitueaza" din ce in ce mai mult in ultimul timp.

Dumnezeu sa ne ajute!
In Luca cap.8 ver.28 nu mint acele entitati rele spun Adevarul inainte de al vedea oamenii.
Asta nu inseamna ca ele spun mereu Adevarul.
Oare daca vati intalni cu o entitate negativa credeti ca ar spune numai minciuni???????
Referitor la ce lea spus Domnul Nostru HRISTOS entitatilor negative sa taca are cu totul alt inteles nu ca este intinat pentru ca Adevarul nu poate fi intinat el este.
Un om daca te minte tu nu poti sti dar el stie.
Toate religiile propovaduiesc Iubirea dar avem noi impresia ca Ortodoxia e Adevarul.
Cum poti judeca daca nu intelegi ce spune un anumit om???????
Tot ce este inafara Sf. Parinti si a Ortodoxiei nu este bun asta spun acesti oameni pe care ii aperi si credema ca nu este adevarat.
Daca santem Ortodoxi ne izolam si numai discutam cu alti oameni de alta religie sau alte orientari???????
Cred ca stii ca Domnul Nostru HRISTOS nu a tinut cont de religia sau ce credeau oamenii pe atunci ci a tinut cont de om(nici macar pe entitatile rele nu lea distrus ci lea lasat sa plece sau sa intre in animale).
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.01.2007, 17:11:51
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Asta nu inseamna ca ele spun mereu Adevarul.
Oare daca vati intalni cu o entitate negativa credeti ca ar spune numai minciuni ?
Spune numai minciuni ... foarte adevarate!
Referitor la ce lea spus Domnul Nostru HRISTOS entitatilor negative sa taca are cu totul alt inteles nu ca este intinat pentru ca Adevarul nu poate fi intinat el este.
Aici este nenorocirea, fiindca adevarul trebuie mai mult trait si nu doar afirmat, iar ca sa-l traiesti, trebuie incet incet ca el sa te nasca
Un om daca te minte tu nu poti sti dar el stie.
Toate religiile propovaduiesc Iubirea dar avem noi impresia ca Ortodoxia e Adevarul.
Cum poti judeca daca nu intelegi ce spune un anumit om ?
Tot ce este inafara Sf. Parinti si a Ortodoxiei nu este bun asta spun acesti oameni pe care ii aperi si credema ca nu este adevarat.
Ba, cam este adevarat, doar ca tu vrei sa zici ca ce spun ei mai spun si altzii, ceva asemanator, fireshte ca doar Dumnezeu si Domnul Iisus, lasa adevar cui voieshte, si nu doar cui il afirma... mai ales daca o face doar din buze. Si, asha este precum spui, nu se ia totul mot a mot
Daca santem Ortodoxi ne izolam si numai discutam cu alti oameni de alta religie sau alte orientari ?
Nu este neaparata nevoie, desi ar parea ca este
Cred ca stii ca Domnul Nostru HRISTOS nu a tinut cont de religia sau ce credeau oamenii pe atunci ci a tinut cont de om(nici macar pe entitatile rele nu lea distrus ci lea lasat sa plece sau sa intre in animale).
Pentru ca toate fapturile sa poata sa vina spre desavarshire, sau poate ca doar din mila
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.01.2007, 19:54:16
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

A zis cineva sa nu discutam cu cei de alte religii sau de alte orientari?Eu personal nu am vazut pe cineva spunand,ci doar sa nu ne lasam credinta afectata de ideile mai mult sau mai putin "reformiste"(si contrare invataturilor religiei crestin-ortodoxe).Din contra,toti spuneau ca trebuie iubit pacatosul,dar urat pacatul sau,sau daca e in ratacire trebuie ajutat.Ajutorul acesta nu poate fi dat daca nu discutam cu el,in consecinta ma indoiesc ca cineva ar fi insinuat ca nu trebuie sa vorbim cu cei de alta religie/orientare.

Eu am colegi in clasa care sunt atei desavarsiti,nu cred in nimic.Sunt oameni cu care ma inteleg f bine si cu care din cand in cand port discutii pe tema credintei,existentei lui Dumnezeu,etc.Atat mie,cat si lor,imi fac placere aceste discutii si nu pot fi decat constructive din punctul meu de vedere.Sunt un crestin-ortodox convins(pacatos,dar deh,sper sa ma indrept)si singurul lucru care ma deranjeaza/intristeaza este ca ei raman in ratacirea lor.

Referitor la judecarea celorlalti,toti trebuie sa urmam spusa "Nu judeca ca sa nu fi judecat".Pana si faptul ca vedem pacatul celuilalt este un pacat,deoarece trebuie sa ne vedem de pacatele noastre,sau cum spune vorba aceea"vezi paiul din ochiul altuia dar nu vezi parul din ochiul tau".Dar suntem oameni si suntem supusi pacatului,mai ales ca in ziua de azi sunt pacate la tot pasul.Sa ne ierte Dumnezeu!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.01.2007, 19:53:43
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Sa zic ceva din Sf. Parinti , ca sa nu am impresia ca am deschis topicul degeaba :
Cum se comenteaza :
"Vremea e sa inceapa judecata de la casa lui Dumnezeu .Caci daca incepe intii de la noi ,care va fi sfirsitul celor ce nu cred in Evanghelia lui Dumnezeu .
Si daca dreptul abia se mantuieste unde se va arata necredinciosul si pacatosul ? "
Auziti ce zice :
Dumnezeu, care a zidit firea omeneasca, nu a creat impreuna cu ea nici placerea nici durerea din simtire (din simturi), ci a dat mintii ei o anumita capacitate de placere, prin care sa se poata bucura in chip tainic de El. Aceasta capacitate (care e dorinta naturala a mintii lui Dumnezeu), lipind-o primul om de simtire indata ce a fost creat, si-a vazut placerea miscandu-se potrivnic firii, spre lucrurile sensibile, prin mijlocirea simturilor. Dar Cel ce se ingrijeste de mantuirea noastra a infipt in mod providential in aceasta placere, ca pe un mijloc de pedepsire, durerea, prin care s-a zidit in chip intelept in firea trupului legea mortii, ca sa limiteze Nebunia Mintii, care-si misca, potrivnic firii, dorinta spre lucrurile sensibile.
Mai departe ................sa cercetam !

Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.01.2007, 12:48:55
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

astfel ,datorita placerii potrivnice ratiunii , care a patruns in fire ,a patruns ca un antidot si durerea conform cu ratiunea .
Aceasta e mijlocita de multe patimi intre care si din care si moartea , care are rostul de a impiedica placerea , ba chiar sa o desfiinteze , ca sa se arate "DARUL Placerii Dumnezeiesti in Minte " .
Un pic de cugetare sfinta nu strica , pentru cine vrea .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.01.2007, 23:10:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Maria,
Te rog ajuta-ma, caci imi e greu sa-i dau de cap. Vino, te rog cu lamuriri.
Care dintre Sfintii Parinti a scris cele de mai sus?
Multumiri anticipate,
Anca
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.01.2007, 00:33:15
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

draga anca ,
crezi ca antamplator ne antalnim mereu ?
Nu , ca si tu esti curioasa ,fie ca aceasta curiozitate sa nu ne dispara niciodata .
Vezi , asa imi inchipui ca face Dumnezeu cu noi . Ne "flutura" prin fata ochilor
(iarta-mi Doamne expresia) un pic de "rai" , si Se retrage .
Vai de cel care a luat aminte , ca nu mai are liniste pana nu descopera totul sau cel putin frumusetea care i-a fost data pentru o clipa si luata !
Cum sa-ti spun , Sf. Parinti nu e o lectura pentru mine , este un studiu , pentru ca eu trebuie sa insist la fiecare idee pana o inteleg .
Daca imi spune cineva " citeste cutare " , aproape sigur ca nu citesc tot ,
pentru ca e multa straduinta .
Din cauza asta am zis , am sa iau cite o idee si am s-o scriu , asa va prezenta mai mult interes sau curiozitate .
Sa nu dispara ce am zis , n-am sa -ti spun autorul , poate se mai opresc si altii asupra acestori randuri .
Dar daca tii neaparat iti transmit privat , dar numai la cerere ,sau cu permisiune .
Cu bine !
maria
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.01.2007, 00:51:36
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Draga Maria,
Te rog ajuta-ma, caci imi e greu sa-i dau de cap. Vino, te rog cu lamuriri.
Care dintre Sfintii Parinti a scris cele de mai sus?
Multumiri anticipate,
Anca
Anca draga,

Se pare ca Maria vrea sa ne determine sa citim tot ce au scris Sfintii Parinti si sa ghicim de unde ia ea anumite citate. Nu-i rau. Iar ca sa-ti raspund la intrebarea ta, citatul dat de Maria este din Sfantul Maxim Marturisituorul, in "Filocalie", la "Diferite locuri grele din dumnezeiasca Scriptura", cand explica "Caci vremea este ca sa inceapa judecata de la casa lui Dumnezeu. Iar daca incepe intâi de la noi, care va fi sfârsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu? Si daca dreptul abia se mântuieste, unde se va arata necredinciosul si pacatosul?"

Sfantul Maxim, mare Sfant, unul din preferatii mei, l-am serbat duminica trecuta. Pentru rugaciunile lui poate vom intelege si noi mai bine ce vrea el sa ne tot explice.

Maria, nu te superi c-am dezvaluit secretul, nu? :)

Elena

Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.01.2007, 01:22:33
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ba da , dar te iert . Acum le-ai dat "mura-n gura " , nici Hristos nu ni le dezvaluie pe toate ne lasa sa transpiram .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii maria55 Generalitati 36 12.04.2015 10:05:02
ascultarea de parinti Annamarria Generalitati 32 03.11.2012 09:41:26
Ascultarea de parinti tatolivia Intrebari utilizatori 6 16.06.2012 02:43:42
Ascultarea de parinti Daniela26 Generalitati 18 01.12.2010 23:30:00
Despre PARINTI MarinaAlca Generalitati 60 07.11.2009 05:22:23