Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.07.2009, 01:14:39
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Doamneeeeee ce bine le zice Casandra!!!! tare bine le-a punctat. bravo, multumim!

Si Oana, sfatul Annei este cel mai concis si relevant. Si cel mai bun. Asa sa-ti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.07.2009, 12:46:03
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Multumesc inca o data tuturor celor care mi-ati dat sfaturi.
sunt inca data peste cap, bulversata...singura, dar stiiu ca imi voi reveni

am decis sa pun punct definitiv acestei povesti, desi e greu, dar ma rog Maicii sa imi dea putere. Altfel nu cred ca voi putea.

si lui sa ii lumineze mintea...desi mie mi se pare absolut imposibil acest lucru la ora asta...sa ma ierte Dumnezeu pt ce zic.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.07.2009, 13:35:48
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Oana, crede-ma pe cuvant, iti spun cu mana pe inima, eu abia am inceput sa imi revin cat de cat, sa zicem ca sunt cu una-doua luni inaintea ta asa, la evolutia suferintei, si da-mi voie sa iti spun ca daca te rogi, cat poti de mult, si vei incerca ca toate gandurile tale catre problema ta sa le inlocui cu rugaciunea, vei vedea cum iti va fi mai bine! incet incet te vei linisti! si inca ceva: ce nu ne omoara, chiar ne face mai puternici!!! sa stii ca din toata aceasta tulburare, tu vei iesi cea mai castigata pina la urma, pentru ca te vei apropia de Dumnezeu! vei vedea! ai curaj si rabdare, si incredere in bunul Dumnezeu si in Maicuta Lui!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.07.2009, 15:06:43
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile ai incredere in Dumnezeu

Salut Oana!
cea mai mare incurajare este sa ai incredere in Dumnezeu ca El iti va da intotdeauna ce e mai bine pt tine(pt. fiecare din noi). Uneori ni se pare ca primim lovituri, dar odata cu trecerea timpului realizam ca si ceea ce consideram noi "lovitura" este tot spre binele nostru.
Eu zic sa zici asa "Doamne, faca-se voia ta intru mine!" si oricare ar fi rezolvarea priveste-o cu incredere ca este spre binele tau.
Eu una am pierdut o sarcina anul trecut in 24 dec. Poti sa-ti dai seama ca am fost distrusa. Dar mi-am data seama cat am gresit si cat am pacatuit si ca am meritat asta. Acuma ma caiesc si incerc sa ma indrept. A fost momentul de rascruce care m-a reintors la calea cea buna.
Cu mult drag,
Ioana
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.07.2009, 17:18:51
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Da, se pare ca toate au un rost....numai ca noi nu ne impacam cu tot ce ne da EL.

sper sa trec, sa pot uita si el sa aiba putere sa mearga mai departe sa isi refaca viata, ca are totusi 31 ani si o viata intreaga inainte. Eu indiferent de starea relatiei noastre, am sa ma rog neincetat pt el. Pt ca indiferent de ce se intampla, este o parte din mine...inca.
e usor sa iubesti pe cei ce te iubesc, dar e ff greu sa ii iubesti pe cei care nu o te iubesc...imi inchipui, acum in nemernicia mea, cat de mare e iubirea Lui pt noi.

Inca o data MULTUMESC, si doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.07.2009, 17:26:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Eu una am pierdut o sarcina anul trecut in 24 dec. Poti sa-ti dai seama ca am fost distrusa. Dar mi-am data seama cat am gresit si cat am pacatuit si ca am meritat asta. Acuma ma caiesc si incerc sa ma indrept.

Ioana, te-ai gindit ca poate Dumnezeu te-a eliberat de o sarcina defecta, putea iesi un copil handicapat cu cine stie ce anormalitati ingrozitoare si in Marea Lui Iubire pentru cit de sirguincioasa esti in pastrarea poruncilor Lui te-a miluit si ti-a luat din greutatea crucii pe care o porti, usurindu-ti existenta. Altfel gindeste-te ca ar fi trebuit POATE sa ai grija de un copil handicapat toata viata lucru care ti-ar fi macinat viata.
Asa ca nu o da doar pe pacate si si pe merite pentru ce faci pentru El!
Mare este Dumnezeu intru Sfintii Sai!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.07.2009, 17:50:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
''El'' plangea in hohote,si spunea cat de mult ma iubeste,ca eu eram viata lui....bla,bla...dar ca are el probleme psihice,ca de cate ori are parte de fericire simte ca n-o merita,si o respinge!Pana cand m-a vazut vorbind cu un coleg si m-a parasit pe motivul asta!Bineinteles,plangand si spunandu-mi cat m-a iubit el...
Nu intelegeam!Am ajuns la 40 de kilograme,lesinam de vreo doua ori pe zi....si tot asa....Atunci s-a indurat si el de mine,sa-mi spuna,ca de fapt nu mai ma vroia si ca alt motiv nu a gasit... ADEVARUL m-a linistit.

Ceea ce incerc eu sa-ti spun este ca unii barbati dau vina pe ei,cand nu au alt motiv sa te paraseasca....si asteapta ceva....orice..... epilepsia nu e o boala terminala,si chiar si asa,ar trebui sa-si doreasca sa fii aproape de el....
Tind sa-ti dau dreptate.
Si eu am trecut prin asta.. el se comporta ingrozitor, eu ma straduiam sa fiu perfecta.. Il tot intrebam ce se intampla, de ce ma "impinge", de ce se distanteaza de mine? Imi tot gasea nod in papura.. Pana la urma am spus-o eu: "ti se pare doar ca ma iubesti, dar nu ma iubesti. Vrei doar sa nu-ti strici buna imagine despre tine admitand ca nu ma iubesti, desi nu ti-am gresit cu nimic". A amutit. Apoi a spus: da, nu te iubesc.
(Barbatii sunt f orgoliosi.. pot renunta la multe, dar nu la impresia lor buna despre ei! Sper sa nu supar pe nimeni, asta este parerea mea).
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.07.2009, 18:47:03
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Multumesc pentru sfaturi.
Eu incerc sa ii dau cat de mult spatiu pot, si sa il ajut prin rugaciune. Nu eu il caut mereu, facem o pauza de 2-3 luni, apoi ma cauta el, sa petrecem cateva clipe frumoase impreuna( exact astea sunt cuvintele lui), si nu se refera la sex,ci stam, vorbim, dormim impreuna si apoi fiecare la viata de dinainte....practic, din cand in cand, are nevoie de mine sa il fac sa traiasca...cum de altfel a recunoscut si el..

si asa e, aveti dreptate, trebuie sa ascult de cuvantul duhovnicului...

Stii cum se spune:''boala lunga ,moarte sigura''!
Ti-as da un sfat,e ceva mai concret,dar nu stiu daca ai puterea s-o faci.....
Fa un ''experiment'':reda-i libertatea!!!Trebuie sa-i spui cat mai convingator ca din acest moment e LIBER sa faca ce vrea ,ca nu va mai leaga nimic,ca ai decis sa nu-l mai vezi si ca sa-si urmeze fiecare drumul lui.Tu il cunosti mai bine,tu trebuie sa stii cum sa-i spui asta cat sa-l convingi.Eu am apelat la o scrisoare,foarte foarte profunda ,dar transanta!
Si.......ai sa vezi ce sa intampla...!!!Ai sa vezi ce inseamna pentru el ''libertatea''.Cum o sa se foloseasca de ''eliberare''.Eu cred ca stiu ce urmeaza...dar mai bine sa vezi tu...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.07.2009, 19:12:53
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

casandrasa, nu prea imi dau seama?tu ce zici ca ar urma?
nu prea am idei la ora asta, sunt destul de data peste cap:)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.07.2009, 19:26:33
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb ai grija de mantuirea ta ...

Il vei intalni in compania altei fete, sau ... a altor fete. Asta vroia sa spuna, cred, colega noastra.

Ai grija de tine, impaca-te cu gandul ca asa este viata. Vezi bine cate povesti asemanatoare s-au spus pe-aici. Ceea ce inseamna ca o trasatura a multora dintre barbati este bine subliniata: nu au curajul, barbatia, de a fi limpezi, directi si clari. Asta e!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de un sfat, va rog SoareD Generalitati 116 02.09.2012 00:09:11
Relatiile parinti/copii, frati/surori - nevoie de incurajari AGabriela Generalitati 21 31.08.2012 12:01:24
am nevoie! piedonee Generalitati 0 06.06.2012 19:36:14
Am nevoie de un sfat... anyone... Generalitati 25 14.06.2011 16:30:12
Am nevoie Danut7 Generalitati 0 15.09.2010 19:50:36