Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.01.2007, 15:38:59
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Arhanghelul: Ortodox si crestin sunt calitati concomitente, nu cunsecutive. Dar in ceea ce te priveste, eu nu vreau nimic. Este la latitudinea ta ce vrei sa fii.
Daca sant concomitente atunci dece nu aveti aceeasi iubire si pentru alti oameni cere nu sant Ortodoxi???????
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.01.2007, 16:17:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu scuzele de rigoare fata de Maria, careia i-am stricat topicul cu aceste discutii, care nu au nimic de a face cu Sf. Parinti, iti voi raspunde Gabriel:
Iata: A fi crestin-ortodox inseamna a iubi aproapele. Cati dintre noi au ajuns la pefectiune in credinta? Poate nici unul , dar ne straduim sa ne iubim aproapele, caci nu avem nimic cu el. Noi avem ceva cu faptele lui, caci atunci cand un om face fapte reprobabile sau gandeste rau, e sub influenta duhurilor. Si crestinul are ce are cu duhurile nu cu persoanele. Dar ca crestin, ar trebui sa stii acest lucru, caci scrie in biblie. Trebuie facuta diferenta intre o persoana si faptele ei. Daca te uiti la Apostoli si la Sfinti, cati dintre ei nu au facut fapte care nu le-au facut cinste inainte de a se crestina? Sa ne amintim de Sf. Pavel, de Sf. Ciprian, Sf. Maria Egipteanca. In caz ca nu stii, Sf. Maria Egipteanca este cea care I-a spalat Domnului Iisus picioarele, I le-a uscat ce parul ei, I le-a sarutat si L-a miruit. Iar Domnul pentru faptele ei si pentru lacrimile ei, i-a iertat pacatele. Noi toti suntem pacatosi, dar prin credinta si prin distantarea de pacate putem ajunge la sfintirea noastra.
Deci doar faptele cuiva le poti ura fara a gresi.
Intrebi de ce ortodocsii nu arata iubire fata de oamenii care au alta religie? Pai, ti-am raspuns mai sus. Alta credinta inseamna indepartarea de la credinta adevarata, care noi stim ca e cea ortodoxia. Sf. Ciprian a fost vrajitor. Faptele lui au fost uraciune, nu el, dovada ca in clipa in care a realizat greseala, a parasit vrajitoria, s-a sfintit si a murit pentru credinta. Cei din alte credinte, care nu recunosc sfintii, considerand ca sunt doar niste oameni morti, rad de noi, pentru ca noi credem in sfinti. Iata inca o fapta reprobabila, sa isi bata joc de ce are ortodoxul sfant.
Vezi, deci, draga Gabriel, ca omul in sine e valoros si de aceea trebuie iubit: e ca un diamant, dar pe care abia ortodoxia il slefuieste si il scoate la lumina.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.01.2007, 16:52:32
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cu scuzele de rigoare fata de Maria, careia i-am stricat topicul cu aceste discutii, care nu au nimic de a face cu Sf. Parinti, iti voi raspunde Gabriel:
Iata: A fi crestin-ortodox inseamna a iubi aproapele. Cati dintre noi au ajuns la pefectiune in credinta? Poate nici unul , dar ne straduim sa ne iubim aproapele, caci nu avem nimic cu el. Noi avem ceva cu faptele lui, caci atunci cand un om face fapte reprobabile sau gandeste rau, e sub influenta duhurilor. Si crestinul are ce are cu duhurile nu cu persoanele. Dar ca crestin, ar trebui sa stii acest lucru, caci scrie in biblie. Trebuie facuta diferenta intre o persoana si faptele ei. Daca te uiti la Apostoli si la Sfinti, cati dintre ei nu au facut fapte care nu le-au facut cinste inainte de a se crestina? Sa ne amintim de Sf. Pavel, de Sf. Ciprian, Sf. Maria Egipteanca. In caz ca nu stii, Sf. Maria Egipteanca este cea care I-a spalat Domnului Iisus picioarele, I le-a uscat ce parul ei, I le-a sarutat si L-a miruit. Iar Domnul pentru faptele ei si pentru lacrimile ei, i-a iertat pacatele. Noi toti suntem pacatosi, dar prin credinta si prin distantarea de pacate putem ajunge la sfintirea noastra.
Deci doar faptele cuiva le poti ura fara a gresi.
Intrebi de ce ortodocsii nu arata iubire fata de oamenii care au alta religie? Pai, ti-am raspuns mai sus. Alta credinta inseamna indepartarea de la credinta adevarata, care noi stim ca e cea ortodoxia. Sf. Ciprian a fost vrajitor. Faptele lui au fost uraciune, nu el, dovada ca in clipa in care a realizat greseala, a parasit vrajitoria, s-a sfintit si a murit pentru credinta. Cei din alte credinte, care nu recunosc sfintii, considerand ca sunt doar niste oameni morti, rad de noi, pentru ca noi credem in sfinti. Iata inca o fapta reprobabila, sa isi bata joc de ce are ortodoxul sfant.
Vezi, deci, draga Gabriel, ca omul in sine e valoros si de aceea trebuie iubit: e ca un diamant, dar pe care abia ortodoxia il slefuieste si il scoate la lumina.
Ce crezi tu ca inseamna iubesteti dusmanul???????
Uite cum sta problema a iubi nu inseamna a schimba ce a accepta a darui fara sa astepti ceva in schimb dar eu vad ca voi vreti ceva in schimbul a ceea ce daruiti.
De fiecare data cand oferiti ceva cereti ca acel om sa devina Ortodox ca asta e calea si nu spuneti ca asta e calea pe care voi ati aleso iar el e liber sa aleaga ce cale doreste el.Pilda fiului risipitor e un exemplu nemaipomenit dar voi uitati de ia,si asta face ca oamenii sa combata ce le cereti voi,ei singuri or sa se convinga daca e buna calea sau nu.
Voi ce credeti daca Lucifer ar vrea sa se intoarca la DUMNEZEU lar primi sau nu???????
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.01.2007, 16:57:15
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Dumnezeu primeste pe oricine se pocaieste cu adevarat,chiar si pe lucifer,dar acesta in mandria lui,nu vrea sa faca asta,el s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu si vrea sa ajunga ca El.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.01.2007, 17:05:12
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Dumnezeu primeste pe oricine se pocaieste cu adevarat,chiar si pe lucifer,dar acesta in mandria lui,nu vrea sa faca asta,el s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu si vrea sa ajunga ca El.
Tu crezi asta ,dar Lucifer stie ca nu poate ajunge ca DUMNEZEU si este supus LUI DUMNEZEU dar este inpotriva entitatilor bune care sant la nivelul entitatilor negative a carui conducator este dar tie iti este greu sa intelegi.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.01.2007, 18:21:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Arhanghelul: Vad ca esti plin de intrebari, dar de ce nu cauti si raspunsurile in postarile adresate tie?!? Nu pot sa ma repet la infinit. Ti-a cerut cineva ceva? Nu. Eu am spus ca noi ii iubim pe ceilalti oameni, dar uram faptele lor cele rele.
Eu ti-am vorbit ca unui ortodox, dar daca tu vrei sa crezi in altceva decat ortodoxie, ortodox Žfiind (!!!) nu cred ca te opreste cineva. Dar cand ai deja credinta dreapta, ce poti alege altceva, decat una care nu e dreapta. Daca pe tine te satisface solutia, n-ai decat. Si pentru tine e valabil liberul arbitru.
Interesant ce spui despre Lucifer. De fapt numele lui a fost Lucifer, pe vremea cand era heruvim, dar de cand ce a cazut din cauza mandriei lui, se numeste pana astazi Satana. Sunt unii, care vor sa-l preamareasca ca pe adevaratul inger de lumina, ceea ce stim cu totii ca nu este adevarat, asa cum numele lui inseamna minciuna.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.01.2007, 22:51:54
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ar fi interesant sa citici Apostolul din ziua de azi :
Epistola a 2-a a Sf. Apostol Petru 2(9-22) .
Cuvinte care se potrivesc si in zilele de astazi , se vede ca nici pe vremea lui nu era mai bine .
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.01.2007, 22:53:09
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Arhanghelul: Vad ca esti plin de intrebari, dar de ce nu cauti si raspunsurile in postarile adresate tie?!? Nu pot sa ma repet la infinit. Ti-a cerut cineva ceva? Nu. Eu am spus ca noi ii iubim pe ceilalti oameni, dar uram faptele lor cele rele.
Eu ti-am vorbit ca unui ortodox, dar daca tu vrei sa crezi in altceva decat ortodoxie, ortodox Žfiind (!!!) nu cred ca te opreste cineva. Dar cand ai deja credinta dreapta, ce poti alege altceva, decat una care nu e dreapta. Daca pe tine te satisface solutia, n-ai decat. Si pentru tine e valabil liberul arbitru.
Interesant ce spui despre Lucifer. De fapt numele lui a fost Lucifer, pe vremea cand era heruvim, dar de cand ce a cazut din cauza mandriei lui, se numeste pana astazi Satana. Sunt unii, care vor sa-l preamareasca ca pe adevaratul inger de lumina, ceea ce stim cu totii ca nu este adevarat, asa cum numele lui inseamna minciuna.
"Eu iubesc tradarea dar ii urasc pe tradatori."
Iti spune ceva acest citat???????
Unii spun ca Lucifer e Arhanghel altii spun ca e Heruvim de fapt ce grad are???????
De fiecare data cand cineva spune ca ceea ce face el e mai bun decat ce face altul e mandrie,aratai omului prin fapte ca ceea ce faci este asa cum spui si nu prin rautati sau intepaturi la adresa invataturii lui.
Cuvantul Ortodox inseamna dreptcredincios sau dreptmaritor dar la voi vad alceva,vad o disputa pentru primul loc sau care e mai bun iar ceilalti sa iasa afara ca nau ce cauta aici de unde aceasta ostilitate la un popor atat de bland ca eu nu inteleg.
Tine minte ca Domnul Nostru HRISTOS nu a distrus raul cand la intalnit la inteles e o diferenta totusi nu crezi.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.01.2007, 23:57:58
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Mai Arhanghelule de ce religie apartii ca eu nu inteleg?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 31.01.2007, 10:01:32
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu va suparati daca aduc spre citire citeva cugetari ale Sf.Parinti despre vorba desarta , clevetirea :

Tacerea - vorba desarta, clevetirea

· Nestatornicii si nepriceputii sa nu ispiteasca pe cei intelepti. Iar cel intelept este barbatul ce place lui Dumnezeu, care vorbeste putine si pe cele de trebuinta si placute lui Dumnezeu. (Antonie cel Mare)47

· Cand afli pe unul galcevindu-se si luptandu-se impotriva adevarului si a lucrului vadit, pune capat galcevii, parasind pe unul ca acela, fiindca si-a impietrit cu totul mintea. Caci precum apa cea rea strica vinul, cu vrajba strica pe cei virtuosi cu viata si cu socotinta. (Antonie cel Mare)47

· Nu spune multimii cuvinte despre evlavie si buna vietuire. Nu pentru pizma zic, dar socotesc ca vei fi luat in ras de cei smintiti. Caci cel asemenea se bucura de cele asemenea. Iar astfel de cuvinte putini auzitori gasesc. Mai bine este dar a nu grai, decat ceea ce voieste Dumnezeu pentru mantuirea oamenilor. (Antonie cel Mare)47

· Cuvantul este sluga mintii. Caci ce voieste mintea, aceea talcuieste cuvantul. (Antonie cel Mare)47

· Prin trup omul este muritor. Dar prin minte si cuvant nemuritor. Tacand intelegi si dupa ce ai inteles graiesti. Caci in tacere naste mintea cuvantul. Si rostind cuvant de multumita lui Dumnezeu, iti lucrezi mantuirea. (Antonie cel Mare)47

· Cel ce vorbeste fara socoteala nu are minte, caci graieste fara sa inteleaga nimic. Cerceteaza dar ce-ti este de folos sa faci pentru mantuirea sufletului. (Antonie cel Mare)47

· Nu vorbi cu doua limbi, intr-un fel aratandu-te cu cuvantul si intr-alt fel aflandu-te cu constiinta. Caci pe unul ca acesta Scriptura il pune sub osanda. (Marcu Ascetul)47

· Precum usile bailor, deschizandu-se necontenit, imping caldura dinauntru afara, asa si sufletul cand vrea sa vorbeasca multe, chiar daca le-ar spune toate bune, imprastie si slabeste puterea tinerii de minte prin poarta graitoare. Prin aceasta mintea uita sa spuna lucrurile care se cuvin la vreme potrivita si impartaseste de-a-valma oricui se nimereste o amestecatura de ganduri, nemaiavand nici pe Duhul Sfant, care sa-i pazeasca cugetarea ferita de naluciri. Caci lucrul bun scapa totdeauna vorbariei, fiind strain de orice valmasag si imaginatie. Buna este deci tacerea la vreme, ea nefiind decat mama gandurilor prea intelese. (Diadoh al Foticeii)47
Doamne ajuta !



Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii maria55 Generalitati 36 12.04.2015 10:05:02
ascultarea de parinti Annamarria Generalitati 32 03.11.2012 09:41:26
Ascultarea de parinti tatolivia Intrebari utilizatori 6 16.06.2012 02:43:42
Ascultarea de parinti Daniela26 Generalitati 18 01.12.2010 23:30:00
Despre PARINTI MarinaAlca Generalitati 60 07.11.2009 05:22:23