Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 24.11.2009, 19:06:51
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Eu nu o sa iti spun ce este succesiunea apostolica "pentru mine",ci ce este din perspectiva biblica.Succesiune vine din latinescul "seccesio" si inseamna "urmare,continuare".Biserica ortodoxa se declara a fi singura care are succesiune apostolica,catolicii la fel si multe alte religii ridica aceasta pretentie.Religia penticostala chiar este numita Biserica lui Dumnezeu Apostolica.
Dar ce inseamna succesiunea?Succesiunea inseamna pastrarea adevarului asa cum a fost dat el in scripturi:
"2 Timotei 1:13 Dreptarul învățăturilor sănătoase, pe care le-ai auzit de la mine, ține-l cu credința și dragostea care este în Hristos Isus.
2 Timotei 1:14 Lucrul acela bun care ți s-a încredințat, păzește-l prin Duhul Sfânt, care locuiește în noi. "
De asemenea succesiunea presupune ca adevarul sa fie transmis curat si ca cei carora i-a fost dat sa nu il denaturizeze:
"2 Timotei 2:1 Tu dar, copilul meu, întărește-te în harul care este în Hristos Isus.
2 Timotei 2:2 Și ce-ai auzit de la mine, în fața multor martori, încredințează la oameni de încredere, care să fie în stare să învețe și pe alții.
2 Timotei 3:13 Dar oamenii răi și înșelători vor merge din rău în mai rău, vor amăgi pe alții, și se vor amăgi și pe ei înșiși.
2 Timotei 3:14 Tu să rămâi în lucrurile, pe care le-ai învățat și de care ești deplin încredințat, căci știi de la cine le-ai învățat:
2 Timotei 3:15 din pruncie cunoști Sfintele Scripturi, care pot să-ți dea înțelepciunea care duce la mântuire, prin credința în Hristos Isus.
2 Timotei 3:16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,
2 Timotei 3:17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.
Deci se poate declara ca are succesiune apostolica acele biserici(religii) care implinesc aceste conditii,adica cele care respecta adevarul asa cum ne-a fost dat in scripturi,care il transmit mai departe si care nu il denaturizeaza.Acestea sunt conditiile.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 24.11.2009, 20:58:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ai dreptate cand zici ca succesiunea este reprezentativa in primul rand prin conservarea adevarului.Dar aceasta succesiune apostolica are mai multe sensuri.Am sa-ti zic acum cine sunt cei care au succesiune apostolica : Romano-Catolicii, Oriental Ortodocsii si Asiriana , Greco-Ortodocsii(adica noi) si posibil si Anglicanii si luteranii, atat.Toate aceste ramuri si episcopii acestor biserici toti isi au radacina in cel putin un apostol.Succesiunea episcopilor este neintrerupta si isi are originea istorica in cei doisprezece apostoli.Aceste trei Biserici sunt urmase apostolilor si isi au radacina in inceputul crestinatatii(OO+OA,RC,GO).Bisericile catolice si ortodoxe au impreuna puterea si autoritatea de a administra sacramente.Linia neintrerupta a episcopilor la apostolii este necesara pentru administrarea sacramentolor si a tainelor lui Hristos.Succesiunea apostolica atesta puterea sacramentala a episcopului si a preotului care in Biserica sunt ca niste iconomi ai lui Hristos si iconomi ai tainelor lui Dumnezeu.Succesiunea apostolica furnizeaza baza istorica pentru autoritatea spirituala a episcopatului in Biserica.Asadar orice sacramente(taine) savarsite de cei care nu au succesiune apostolica sunt invalide.Insa despre taina botezului se spune "ca poate fi administrate de oricine".Totusi validitatea tainelor si a succesiunii consta in adevar, si in pastrarea adevarului, iar acesta e adevarul ... ORTODOXIA.Singura care a pastrat credinta apostolilor si a parintilor bisericesti neschimbata.Fara Duhul Sfant nu exista taine.Iar acesta este Duhul Adevarului.

Poti citi aici despre Succesiunea Apostolica : http://en.wikipedia.org/wiki/Apostolic_succession

Fapte 20:28 Drept aceea, luați aminte de voi înșivă și de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstrați Biserica lui Dumnezeu, pe care a câștigat-o cu însuși sângele Său.


M-am uitat inapoi la ce au mai scris oamenii pe forumul asta si am sa citez pe cativa dintre ei cu aproximatie.

Adevarul este in Biserica Ortodoxa si Ortodoxia, sa nu ne ingrijoram prea mult si sa nu judecam, avem un Dumnezeu care doreste ca toata lumea sa se mantuiasca.Cum se pot mantui cei in afara ortodoxiei?In masura in care fac cele ale ortodoxiei.
Reply With Quote
  #503  
Vechi 25.11.2009, 22:17:39
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7 tu cand vorbesti despre succesiune apostolica esti subiectiv.Privesti aceasta tema doar din perspectiva unei religii anume.Noi insa trebuie sa privim mai ales din perspectiva biblica.
Vorbesti despre apostoli,episcopi,dar ii dai intelesuri care au aparut mult mai tarziu.Cine a scris despre episcopi si apostoli in biblie,nu a avut in vedere ce crezi tu acum prin aceste cuvinte.De-a lungul timpului aceste cuvinte au capatat sensuri noi,insa la inceput erau doar niste denumiri.Prin apostol se intelegea "trimis",iar prin episcop "supraveghetor, administrator". Acum prin ele se inteleg cu totul altceva.Aceste denumiri in zilele noastre sunt atribuite unor religii anume(mai ales cand vorbim despre "episcop"),de aceea unii inteleg prin ele cu totul alte lucruri.
Am mai spus ca succesiune apostolica are orice religie care respecta adevarul,asa cum este el in scripturi,si care il trimit mai departe fara sa il denaturizeze.Asa spune biblia,restul sunt subiectivitati.
Reply With Quote
  #504  
Vechi 25.11.2009, 22:33:11
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ai dreptate cand zici ca succesiunea este reprezentativa in primul rand prin conservarea adevarului.Dar aceasta succesiune apostolica are mai multe sensuri.Am sa-ti zic acum cine sunt cei care au succesiune apostolica : Romano-Catolicii, Oriental Ortodocsii si Asiriana , Greco-Ortodocsii(adica noi) si posibil si Anglicanii si luteranii, atat.Toate aceste ramuri si episcopii acestor biserici toti isi au radacina in cel putin un apostol.Succesiunea episcopilor este neintrerupta si isi are originea istorica in cei doisprezece apostoli.Aceste trei Biserici sunt urmase apostolilor si isi au radacina in inceputul crestinatatii(OO+OA,RC,GO).Bisericile catolice si ortodoxe au impreuna puterea si autoritatea de a administra sacramente.Linia neintrerupta a episcopilor la apostolii este necesara pentru administrarea sacramentolor si a tainelor lui Hristos.Succesiunea apostolica atesta puterea sacramentala a episcopului si a preotului care in Biserica sunt ca niste iconomi ai lui Hristos si iconomi ai tainelor lui Dumnezeu.Succesiunea apostolica furnizeaza baza istorica pentru autoritatea spirituala a episcopatului in Biserica.Asadar orice sacramente(taine) savarsite de cei care nu au succesiune apostolica sunt invalide.Insa despre taina botezului se spune "ca poate fi administrate de oricine".Totusi validitatea tainelor si a succesiunii consta in adevar, si in pastrarea adevarului, iar acesta e adevarul ... ORTODOXIA.Singura care a pastrat credinta apostolilor si a parintilor bisericesti neschimbata.Fara Duhul Sfant nu exista taine.Iar acesta este Duhul Adevarului.

Poti citi aici despre Succesiunea Apostolica : http://en.wikipedia.org/wiki/Apostolic_succession

Fapte 20:28 Drept aceea, luați aminte de voi înșivă și de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstrați Biserica lui Dumnezeu, pe care a câștigat-o cu însuși sângele Său.


M-am uitat inapoi la ce au mai scris oamenii pe forumul asta si am sa citez pe cativa dintre ei cu aproximatie.

Adevarul este in Biserica Ortodoxa si Ortodoxia, sa nu ne ingrijoram prea mult si sa nu judecam, avem un Dumnezeu care doreste ca toata lumea sa se mantuiasca.Cum se pot mantui cei in afara ortodoxiei?In masura in care fac cele ale ortodoxiei.
Danut, da-mi voie sa te contrazic. Succesiune apostolica exista doar in Biserica Ortodoxa. ATAT! In celelalte biserici nu exista succesiune apostolica. Iti voi da un exemplu simplu. Daca tu esti patriarh si ma hirotonesti pe mine epicop, si apoi eu cad intr-o erezie, si pe baza ei, infiintez o noua biserica, atunci tu, datorita ereziei mele, ai sa ma mustri, si daca nu renunt la ea, ai sa ma caterisesti, si deci am sa pierd harul Duhului Sfant, care mi-a fost dat la hirotonire. Eu la randul meu am sa hirotonesc un episcop in noua mea biserica infiintata, dar aceasta hirotonire nu are valabilitate. Nu inseamna ca daca eu am primit darul Sfantului Duh la hirotonire, cand eram la ortodocsi, acesta va fi valabil si daca trec la alta religie. numai daca ma intorc la ortodoxie, si patriarhul ma repune in treapta de episcop sau ce am fost, atunci am din nou Harul. Nu prea am explicat cum trebuie, dar cel mai bine intreaba un preot. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #505  
Vechi 26.11.2009, 11:38:42
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Asta am zis si eu.Dar sunt si alte culte care se trag din apostoli si astazi care au facut parte la un moment dat din Biserica Una.Acestia suntem noi, oriental ortodocsii, sirienii, catolicii si posibil ca si anglicanii,care la un moment dat ar fi facut parte din Biserica de Apus(vestica:adica Romano-Catolici).Toti acestia am fost una, o singura Biserica.Faptul ca doar noi am mai avea succesiune apostolica,tine de ceea ce reprezinta cu totalitate aceasta succesiune,adica adevarul.Dar dispozitia harica mai e prezenta la un anumit nivel in celelalte biserici urmase ale apostolilor, parerea mea.
Reply With Quote
  #506  
Vechi 26.11.2009, 11:45:22
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Asta am zis si eu.Dar sunt si alte culte care se trag din apostoli si astazi care au facut parte la un moment dat din Biserica Una.Acestia suntem noi, oriental ortodocsii, sirienii, catolicii si posibil ca si anglicanii,care la un moment dat ar fi facut parte din Biserica de Apus(vestica:adica Romano-Catolici).Toti acestia am fost una, o singura Biserica.Faptul ca doar noi am mai avea succesiune apostolica,tine de ceea ce reprezinta cu totalitate aceasta succesiune,adica adevarul.Dar dispozitia harica mai e prezenta la un anumit nivel in celelalte biserici urmase ale apostolilor, parerea mea.
Si eu cred la fel...
Reply With Quote
  #507  
Vechi 26.11.2009, 15:34:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Asta am zis si eu.Dar sunt si alte culte care se trag din apostoli si astazi care au facut parte la un moment dat din Biserica Una.Acestia suntem noi, oriental ortodocsii, sirienii, catolicii si posibil ca si anglicanii,care la un moment dat ar fi facut parte din Biserica de Apus(vestica:adica Romano-Catolici).Toti acestia am fost una, o singura Biserica.Faptul ca doar noi am mai avea succesiune apostolica,tine de ceea ce reprezinta cu totalitate aceasta succesiune,adica adevarul.Dar dispozitia harica mai e prezenta la un anumit nivel in celelalte biserici urmase ale apostolilor, parerea mea.
Da, cred ca asa este. La ceilalti de care zici este succesiune apostolica chiar daca nu plinatatea harului. Succesiunea este ceva oarecum tehnic: daca episcopii au continuat sa transmita taina preotiei si a episcopiei, sa creada in puterea ei, sa aiba rugaciuni conforme macar pana la un punct cu traditia initiala, aceasta succesiune nu se intrerupe.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #508  
Vechi 26.11.2009, 16:09:30
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit Succesiune

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Noi insa trebuie sa privim mai ales din perspectiva biblica.

Am mai spus ca succesiune apostolica are orice religie care respecta adevarul,asa cum este el in scripturi,si care il trimit mai departe fara sa il denaturizeze.Asa spune biblia,restul sunt subiectivitati.
Adica voi trebuie sa priviti.

Apostoli si episcopi care s-au transformat in trimisi si supraveghetori.
Iar la voi se cheama propovaduitori, pastori, revelatori sau cum?
Cei care se plimba pe la usi sunt trimisii si pastorii sunt episcopii? Sau poate preotii?
Voi care intrati pe site-uri ce sunteti?
Reply With Quote
  #509  
Vechi 26.11.2009, 21:19:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7 tu cand vorbesti despre succesiune apostolica esti subiectiv.Privesti aceasta tema doar din perspectiva unei religii anume.Noi insa trebuie sa privim mai ales din perspectiva biblica.
Vorbesti despre apostoli,episcopi,dar ii dai intelesuri care au aparut mult mai tarziu.Cine a scris despre episcopi si apostoli in biblie,nu a avut in vedere ce crezi tu acum prin aceste cuvinte.De-a lungul timpului aceste cuvinte au capatat sensuri noi,insa la inceput erau doar niste denumiri.Prin apostol se intelegea "trimis",iar prin episcop "supraveghetor, administrator". Acum prin ele se inteleg cu totul altceva.Aceste denumiri in zilele noastre sunt atribuite unor religii anume(mai ales cand vorbim despre "episcop"),de aceea unii inteleg prin ele cu totul alte lucruri.
Am mai spus ca succesiune apostolica are orice religie care respecta adevarul,asa cum este el in scripturi,si care il trimit mai departe fara sa il denaturizeze.Asa spune biblia,restul sunt subiectivitati.
De unde stii tu sensurile astea?Prietene cel subiectiv esti tu, nu eu.Tu cam vrei sa crezi ca Biserica Apostoleasca nu coincide deloc sau nu e Biserica care avea sa convoace sinodul de la Niceea din anul 325(ca asta e cel mai cunoscut, nu ca ar fi neaparat primul).Cerceteaza si vezi ca Biserica e in continuitate, dinainte de acest sinod avand parinti bisericesti apostolici in ranguri mari in biserica, de la care avem si scrieri, printre care il mentionez pe Ignatie Teoforul, care a fost episcop al Antiochului.Si cand zic "apostolici" ma refer la cei contemporani cu apostolii si alesi de apostoli ca, conducatori ai Bisericii.Din secolul I pana in secolul IV , Biserica are multe relatari si documente si scrieri de la parinti bisericesti, pe care daca ai vrea sa le citesti pe toate(doar din perioada asta) ti-ar ocupa o perioada buna de timp.Asadar in secolul IV , Biserica nu a devenit ceva ce nu a fost,schimbandu-se in ceea ce nu era,ci Biserica este una si aceasi de la inceput.Eu iti spun fapte lucruri care exista si sunt universal cunoscute, dar nerecunoscute de sectari fundamentali si ignoranti.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 26.11.2009, 23:11:29
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Asta am zis si eu.Dar sunt si alte culte care se trag din apostoli si astazi care au facut parte la un moment dat din Biserica Una.Acestia suntem noi, oriental ortodocsii, sirienii, catolicii si posibil ca si anglicanii,care la un moment dat ar fi facut parte din Biserica de Apus(vestica:adica Romano-Catolici).Toti acestia am fost una, o singura Biserica.Faptul ca doar noi am mai avea succesiune apostolica,tine de ceea ce reprezinta cu totalitate aceasta succesiune,adica adevarul.Dar dispozitia harica mai e prezenta la un anumit nivel in celelalte biserici urmase ale apostolilor, parerea mea.
Nu e corect ce spui. Numai credinta ortodoxa are succesiune apostolica. A spune ca si altii au asa ceva, e sinonim cu a spune ca si acolo lucreaza Harul si deci implicit adevarul este si la ei, ceea ce este fals. Asa cum o numesti tu, dispozitia harica, nu este prezenta decat in Biserica Ortodoxa.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15